Fotowoltaika Skarżysko-Kamienna

Powiat skarżyski zamieszkiwany jest przez około 75 tysięcy osób. Najmniejsza, a jednocześnie najsilniej zurbanizowana jednostka województwa świętokrzyskiego cechuje się sprzyjającym klimatem do wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Roczna suma opadów jest stosunkowo jednorodna i waha się od mniej niż 600 mm na północy do ponad 750 mm w gminie Bliżyn. Rekordowe opady spotykane są w miesiącach letnich: czerwcu, lipcu i sierpniu, z kolei okresami pozbawionymi intensywnych wyładowań są: luty, listopad i styczeń. Brak silnego i długotrwałego zachmurzenia wskazuje na prawdopodobieństwo występowania wysokiego nasłonecznienia. I faktycznie tak jest. Podczas gdy dla całego terenu Polski wynosi ono przeciętnie 1000W/m2, w stolicy regionu jest to 1100W/m2. W efekcie zamiast 1600 godzin rocznego usłonecznienia, użytkownicy fotowoltaiki w Skarżysku-Kamiennej mogą liczyć na dodatkowe 100 godzin pracy swoich generatorów. Najlepsza produkcja przypada na lipiec (średnia temperatura to 17,6 stopnia Celsjusza), sierpień (16,6 stopnia Celsjusza) i czerwiec (16,0 stopnia Celsjusza). Powiat skarżyski ma bardzo dobre warunki do tego, żeby wydajność ogniw fotowoltaicznych osiągała dobre wyniki, a ich użytkownicy byli zadowoleni z produkcji energii elektrycznej.

Zobacz nasze wybrane realizacje

Instalacje fotowoltaiczne w Skarżysku-Kamiennej nadal mała popularne

Czy fotowoltaika w Skarżysku-Kamiennej to popularne rozwiązanie? Jak się okazuje, mimo sprzyjających warunków do produkcji zielonej energii, niekoniecznie tak jest. Już zwykły spacer ulicami miasta i okolicznych gmin pokazuje, że większość obiektów nie ma na wyposażeniu paneli PV. Te obserwacje potwierdzają także dane z raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022”. Województwo świętokrzyskie to obok lubuskiego, podlaskiego i opolskiego, regiony o najniższym udziale domów z zamontowanymi instalacjami fotowoltaicznymi. Skarżysko-Kamienna wraz z otaczającymi miejscowościami wpisuje się w tak ukształtowany krajobraz (ledwie nieco ponad 3% nieruchomości posiada OZE). Sytuacja jest zastanawiająca o tyle, że zgodnie z danymi portalu rachuneo, w 2023 roku mieszkańcy obsługiwani przez PGE zapłacą więcej, niż osoby zamieszkujące Toruń, Poznań, Opole, Wrocław czy Kraków. Przeciętne koszty dla rodziny zużywającej 200 kWh energii elektrycznej miesięcznie, będą wyższe o nawet 200 złotych w skali roku.

Zobacz nasze wybrane realizacje instalacji fotowoltaicznych dla firm

Fotowoltaika dla domu w Skarżysku-Kamiennej – z czego wynika niska popularność?

Niska popularność paneli słonecznych w Skarżysku-Kamiennej to z jednej strony zła wiadomość dla mieszkańców (wyższy poziom emisji zanieczyszczeń), z drugiej szansa na szybki i tani zakup swojego własnego zestawu. Z czego zatem wynika mała popularność tego rozwiązania?

 • Niskie wynagrodzenia – zgodnie z danymi GUS, w 2022 roku tylko w trzech województwach przeciętne wynagrodzenie brutto na poziomie niższym niż 5000 złotych: świętokrzyskim (4988,53 zł), podkarpackim (4960,13 zł) i warmińsko-mazurskim (4884,89 zł).
 • Wiek mieszkańców – jak się okazuje, województwo świętokrzyskie ma drugi co do wielkości w Polsce udział osób w wieku poprodukcyjnym w ogólnej liczbie ludności.
 • Stan dachów – liczne okolice Skarżyska-Kamiennej zabudowane są domami wznoszonymi kilkadziesiąt lat temu. Wiele z nich nie wymieniało dachów, część jest nadal pokryta azbestem.
 • Świadomość społeczna – mieszkańcy powiatu, mimo licznych kampanii marketingowych, nadal często nie ufają w korzyści płynące z montażu fotowoltaiki w Skarżysku-Kamiennej.

Fotowoltaika z magazynem energii w Skarżysku-Kamiennej – spójrzmy na fakty

Raporty niezależnych instytucji, badania naukowców oraz przekazy zwykłych użytkowników paneli fotowoltaicznych w Skarżysku-Kamiennej i innych lokalizacjach Polski potwierdzają, że produkcja energii ze słońca jest bezpieczna i wydajna. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych faktów:

 • Ceny komponentów do montażu fotowoltaiki z magazynem energii w Skarżysku-Kamiennej spadły w ostatnich latach. Obecnie, w zależności od wielkości zestawu, użytych komponentów, miejsca ułożenia modułów czy ewentualnych zacienień, cena 1 kWp kształtuje się na poziomie 4000-6500 złotych netto (jeszcze 5 lat temu było to 30% więcej).
 • Na montaż paneli fotowoltaicznych można pozyskać dofinansowania oraz ulgę podatkową. Przeciętny koszt gotowej elektrowni PV zmniejsza się tym samym o nawet 35%.
 • Na przestrzeni ostatnich 5 lat w powiecie skarżyskim nie doszło do żadnego pożaru fotowoltaiki. Tego typu zestaw, dzięki licznym zabezpieczeniom, nie ma prawa spowodować pożaru zagrażającego życiu mieszkańców.
 • Producenci renomowanych modeli paneli słonecznych proponują gwarancje na uzyski sięgające nawet 25 lat! Tym samym raz zainwestowane pieniądze pracują na nasze oszczędności przez ponad ćwierć wieku.
 • Wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym, uruchomiono kredyty i pożyczki z preferencyjnym oprocentowaniem, które mogą pokryć całkowity koszt inwestycji w OZE. Miesięczna rata ustalana jest w takiej wysokości, że nie przekracza środków płaconych na rachunki za prąd.
 • W przypadku posiadania dachu niskiej jakości, fotowoltaikę w Skarżysku-Kamiennej można wybudować na gruncie, wiacie lub budynku gospodarczym.

Fotowoltaika z magazynem energii w Skarżysku-Kamiennej – gdzie kupić?

Podstawą sprawnie przeprowadzonej inwestycji jest dobór rzetelnego wykonawcy. Przygotowaliśmy pięć wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o podpisaniu umowy na fotowoltaikę w Skarżysku-Kamiennej:

 • Kompleksowość usług – dobry wykonawca podejmuje się nie tylko montażu, ale także projektowania, doboru komponentów, załatwienia formalności administracyjnych i pozyskania finansowania.
 • Szeroki asortyment – nie każda firma jest w stanie dostarczyć i zamontować panele fotowoltaiczne z magazynem energii w Skarżysku-Kamiennej. Wybór ogranicza się jeszcze bardziej, gdy chcemy w jednym zestawie otrzymać pompę ciepła. Warto wziąć pod uwagę firmy o szerokim spectrum działania.
 • Stabilna pozycja na rynku – weryfikacja firmy pod kątem długości działania na rynku czy kapitału zakładowego może odbywać się na podstawie analizy dokumentów rejestrowych.
 • Referencje i opinie – potwierdzeniem należytego wykonania usługi są zdobyte referencje oraz opinie na rynku. Warto zatem podpytać znajomych, przejechać się po wykonanych dziełach w okolicy, przejrzeć profil firmy w Google, odwiedzić portale i grupy branżowe.
 • Kompetentni monterzy – osoby wykonujące prace montażowe powinny mieć certyfikaty OZE, SEP lub uprawnienia budowlane.

Firma JB Energia posiada olbrzymie doświadczenie w budowie nowoczesnych i bezpiecznych instalacji fotowoltaicznych w Skarżysku-Kamiennej. Nasze prace można podziwiać w wielu powiatach położonych na południu Polski, w tym także w powiecie skarżyskim. Liczne rekomendacje osób fizycznych, przedsiębiorców oraz jednostek publicznych potwierdzają wysoką wiarygodność JB Energia jako wykonawcy kompleksowego montażu systemów fotowoltaicznych. W celu umówienia darmowego audytu oraz wyceny, zachęcamy do skontaktowania się z ekspertami z zespołu JB Energia. Dobiorą oni odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej dla twojego domu, firmy oraz gospodarstwa rolnego. Posiadamy szeroką ofertę modułów oraz inwerterów do instalacji PV.

Dołącz do grona zadowolonych klientów JB Energia!

Wyślij zapytanie
  FAQ - Sprawdź, jakie sią najczęściej zadawane pytania dotyczące fotowoltaiki w Skarżysku-Kamiennej

  Co w sytuacji, gdy podczas montażu instalacji fotowoltaicznej zostanie uszkodzone pokrycie dachu?

  Firma JB Energia trzyma się najlepszych praktyk wykonania robót budowlanych. Jeśli podczas prac na dachu dojdzie do pęknięcia dachówki, konieczności wykonania przewiertu lub przekopu trawnika, doprowadzimy nieruchomości do stanu sprzed podejmowania działań. Wymienimy dachówkę na nową, odmalujemy fragment ściany, zasiejemy nową trawę.

  Mam dach o skomplikowanej budowie. Czy fotowoltaika będzie pracować efektywnie?

  Nie ma przeciwskazań do montażu na nawet najbardziej skomplikowanych dachach. Jeśli lukarny, wykusze, kominy czy inne przeszkody będą rzucać cień na moduły PV, można zastosować optymalizatory mocy. W ten sposób uzyski z instalacji nadal będą więcej niż zadowalające. Skarżysko-Kamienna ma bardzo dobre nasłonecznienie w skali kraju, przez co też użytkownicy systemów PV posiadają dobre warunki do produkcji energii odnawialnej. Efektywność instalacji PV należy tu do jednych z lepszych w Polsce.

  Czy będę musiał odśnieżać panele fotowoltaiczne?

  Nie. Moduły PV będą zamontowane pod kątem zapewniającym efektywne zsuwanie się wszelkich ciał obcych (np. śniegu czy liści). Jeśli dojdzie do przymarznięcia śniegu na powierzchni modułu, pierwsze ocieplenie pozwoli rozwiązać ten problem bez ingerencji osób trzecich. Warto jednak pamiętać, że zalecane jest czyszczenie instalacji raz w roku.

  Czy warto kupić instalację fotowoltaiczną z magazynem energii w Skarżysku-Kamiennej?

  Racjonalność samej fotowoltaiki jest niepodważalna. Województwo świętokrzyskie ma bardzo wysokie nasłonecznienie. Na metr kwadratowy średnio pada 1077 kWh energii rocznie. Liczne badania i analizy ekspertów potwierdzają, że na takim zestawie, w całym okresie jego użyteczności, można zarobić kilkadziesiąt tysięcy złotych (obniżenie rachunków za prąd po okresie zwrotu). Wyposażenie instalacji w dodatkowy bank energii nie jest obowiązkowe, ale jeszcze bardziej podnosi rentowność działania.

  Realizujemy montaż paneli fotowoltaicznych w tych rejonach:

  Chwalimy się realizacjami zarówno w dużych i małych miastach Małopolski.

  Realizacje na Śląsku stanowią dużą część wszystkich naszych realizacji!

  Instalacja paneli fotowoltaicznych w świętokrzyskim.

  Instalacja paneli fotowoltaicznych w województwie opolskim.

  Instalacja paneli fotowoltaicznych w województwie podkarpackim.