Fotowoltaika Tarnów

Zakup paneli fotowoltaicznych jest opłacalną metodą zapewnienia energii w swoim domu. Ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie zdobywa coraz większe grono zwolenników ceniących sobie wygodę wynikającą z praktycznie bezobsługowego funkcjonowania fotowoltaiki. Przed zainwestowaniem w instalację fotowoltaiczną warto jednak zapoznać się z absolutnymi podstawami, takimi jak sposób jej działania czy też zalety płynące z montażu paneli.

Zobacz nasze wybrane realizacje

Co wpływa na efektywność fotowoltaiki w Tarnowie?

Sposób działania instalacji fotowoltaicznej jest wyjątkowo prostym procesem — konstrukcja każdego z paneli składa się z ogniw krzemowych, które następnie łączą się w moduły. Na skutek oddziaływania promieniowania słonecznego lub po prostu wysokiej temperatury, krzemowe ogniwa zaczynają produkować czystą energię. Ta następnie jest przekazywana do falownika zwanego również inwerterem, który przetwarza prąd stały na prąd zmienny, czyli taki dokładnie taki, jaki płynie w naszych gniazdkach.

Instalacja fotowoltaiczna składa się przede wszystkim z paneli o odpowiednio dobranej mocy, inwertera, okablowania, systemu mocowania i akcesoriów pozwalających na bezpieczny i pewny montaż. Nieobowiązkowym, choć jednak niezbędnym do korzystania z energii po zmroku urządzeniem jest akumulator. Dzięki niemu właściciele nieruchomości, którzy nie posiadają innych źródeł energii, mogą zapewnić sobie całodobowy dostęp do prądu.

Fotowoltaika nie może również działać bez licznika dwukierunkowego, który stanowi element niezbędny do rozpoczęcia wytwarzania energii. Urządzenie to ma za zadanie mierzyć przepływ prądu pochodzący z energii wytworzonej przez panele oraz tą pobieraną z sieci. Wybieranie energii z sieci staje się konieczne w momencie, w którym panele nie otrzymują wystarczającej ilości promieni słonecznych, przez co zaspokojenie potrzeb energetycznych danego budynku staje się niemożliwe. Cały proceder nie wymaga od właściciela nieruchomości dokonywania dodatkowych opłat, ponieważ energia pobierana z sieci to po prostu magazynowany nadmiar energii wytworzonej przez instalację podczas bardziej słonecznych dni.

Innym elementem fotowoltaiki, który może szczególnie zainteresować osoby mieszkające na zalesionych działkach w Tarnowie, jest optymalizator. Urządzenie to zwiększa ilość pozyskiwanej energii oraz ma ogromny wpływ na poprawę wydajności instalacji. Obecność nawet niewielkiej ilości drzew lub innych budynków, które mogą zasłaniać panele, może drastycznie zmniejszyć produkcję prądu. Sposób działania optymalizatorów polega na ciągłym kontrolowaniu maksymalnego poziomu mocy każdego panelu oraz przekazywaniu informacji do inwertera. W przypadku zauważalnego obniżenia się ilości produkowanej energii możliwe jest zwiększenie intensywności pracy danych modułów.

Zobacz nasze wybrane realizacje instalacji fotowoltaicznych dla firm

Co warto wiedzieć przed instalacją paneli fotowoltaicznych?

Proces instalacji fotowoltaiki rozpoczyna się od przeprowadzenia kompleksowego audytu. Firma realizująca inwestycję ma za zadanie dokładnie sprawdzić nieruchomość oraz jej bezpośrednie otoczenie. Istotna jest również weryfikacja rachunków otrzymanych przez właściciela budynku w poprzednich miesiącach oraz jego plany dotyczące ewentualnej rozbudowy lub zmiany układu nieruchomości. Podczas audytu zwraca się także uwagę na przewidzianą w niedalekiej przyszłości zmianę źródła energii lub instalację klimatyzacji.

Wszystkie te aspekty mają ogromny wpływ na wyliczenie rocznego zużycia energii przez mieszkańców lub użytkowników danej nieruchomości. Odpowiednia ilość paneli o prawidłowo dopasowanej mocy to podstawowy czynnik pozwalający na uzyskanie maksymalnych korzyści z instalacji urządzeń. Dokładne wyliczenie parametrów dla konkretnego budynku daje również pewność, że panele będą działały prawidłowo, generując niezbędną ilość energii. Dobre dopasowanie oznacza też, że urządzenia oraz osprzęt wymagany do ich podłączenia posłuży nowym właścicielom przez wiele lat, a awaryjność instalacji spadnie do minimum.

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę w Tarnowie?

Tarnów nie bez powodu bywa nazywany polskim biegunem ciepła. W tym mieście występuje najwyższa średnia temperatura powietrza w Polsce wynosząca 8-9 stopni Celsjusza. Mieszkańcy Tarnowa mogą również cieszyć się najdłuższym latem termicznym, które trwa aż 114 dni. Wynika to ze specyficznego położenia tego miasta, które znajduje się w regionie charakteryzującym się najlepszymi warunkami termicznymi i pogodowymi w całym kraju.

Kluczowy w kontekście fotowoltaiki jest jednak jeszcze inny parametr, czyli nasłonecznienie. Okolice Tarnowa mogą poszczycić się największą ilością bezchmurnych dni w ciągu roku, wynoszącą aż 55 dni. Korzystne warunki atmosferyczne występujące w Tarnowie stanowią idealne okoliczności do założenia instalacji fotowoltaicznej. Duża ilość energii słonecznej pozwoli zapewnić użytkownikom paneli nie tylko niezbędne minimum wymagane do spełnienia ich potrzeb energetycznych. Nadwyżka wytworzonej energii może być magazynowana i wykorzystana podczas krótkich zimowych dni lub odsprzedana do sieci.

Planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej w Tarnowie? Skontaktuj się z JB Energia!

Wyślij zapytanie




    FAQ - Instalacje Fotowoltaiczne w Tarnowie

    Jaki jest koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej?

    Cena inwestycji zależna jest od wielu czynników (m.in. wielkości instalacji, rodzaju komponentów, rodzaju pokrycia dachu, długość trasy kablowej AC/DC itp.). W celu poznania szczegółów, w tym konkretnej wyceny Twojej instalacji fotowoltaicznej w Tarnowie zapraszamy do kontaktu z ekspertami zespołu JB Energia.

    Ile wynosi okres zwrotu z wykonanej fotowoltaiki?

    Czas zwrotu zależny jest od wielkości instalacji, rodzaju pokrycia dachu oraz aktualnych cen za energię elektryczną oraz jej dystrybucję, jak i wielu innych czynników. Więcej szczegółów mogą poznać Państwo kontaktując się z nami. Profesjonaliści z zespołu JB Energia porozmawiają z Tobą na temat fotowoltaiki w Tarnowie.

    Czy zakład energetyczny ma obowiązek przyłączenia każdej instalacji?

    Tak, zakład energetyczny jest obowiązany do wykonania tego typu przyłącza w przypadku mikroinstalacji do 50 kWp.

    Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych?

    Moc instalacji dobierana jest m.in. na podstawie aktualnego i prognozowanego zużycia energii elektrycznej. Zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą, który pomoże w wyborze odpowiedniej mocy paneli słonecznych oraz dokona profesjonalnego audytu fotowoltaicznego w Tarnowie. Pomoże Ci to uniknąć wykonania źle dobranej fotowoltaiki.