POMOC PRZY DOFINANSOWANIACH

Fotowoltaika może być tańsza, niż myślisz, jeśli będziesz ubiegał się o dofinansowanie. Decydując się na współpracę z JB Energia, otrzymasz także pomoc w zakresie wnioskowania o dofinansowanie do fotowoltaiki. Inwestorom przedstawiamy, jakie są możliwości dofinansowania, pomagamy zebrać potrzebne dokumenty, wskazujemy urząd, w którym należy je złożyć. Dofinansowanie na panele fotowoltaiczne oferują zarówno władze państwowe, jak i regionalne. Z której propozycji warto skorzystać i ile można zyskać?

"Mój Prąd" - najpopularniejsza dotacja na panele fotowoltaiczne

Najbardziej popularna dotacja na fotowoltaikę to ogólnopolski program “Mój Prąd”, który był dostępny w 2019 roku i jest kontynuowany w 2020. Przeznaczony jest dla osób prywatnych, montujących fotowoltaikę na cele mieszkaniowej, którzy zdecydują się na mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kWp. Od 31 marca rząd udostępnił możliwość składania wniosku elektronicznie, poprzez profil zaufany (zakładany za pośrednictwem banku). By otrzymać dofinansowanie fotowoltaiki (do 50% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 5 000 złotych), trzeba:

  • założyć mikroinstalację fotowoltaiczną, poczekać na zamontowanie przez zakład energetyczny licznika dwukierunkowego,
  • podpisać umowę o podłączeniu,
  • złożyć wniosek i czekać na informację, która zostanie przesłana na skrzynkę mailową.

Program "Czyste Powietrze"

Program “Czyste Powietrze” przeznaczony jest dla właścicieli domów, którzy chcą wymienić źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Wśród dostępnych w programie dofinansowania instalacji jest fotowoltaika - w takim przypadku można otrzymać aż do 5 000 dotacji Wyższa kwota, maksymalnie 30 000, dotyczy sytuacji, w których inwestor realizuje kilka celów środowiskowych, na przykład równocześnie z fotowoltaiką decyduje się na wymianę drzwi, okien i zamontowanie pompy ciepła. Program dofinansowania fotowoltaiki przeznaczony jest dla właścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych z własną księgą wieczystą o dochodach nieprzekraczających 100 000 złotych rocznie. Warto pamiętać, że fotowoltaika nie łączy się w 2 programach. Jeżeli ktoś otrzymał 5000 zł z programu Mój Prąd, to nie otrzyma 5000 zł na fotowoltaikę z programu Czyste Powietrze.

Ulga podatkowa i inwestycyjna

Ulga podatkowa oraz inwestycyjna to dofinansowania na panele fotowoltaiczne, które pozwalają odliczyć część wydatków od podstawy opodatkowania:

  • podatkiem dochodowym PIT w przypadku ulgi podatkowej dla osób prywatnych,
  • podatkiem rolnym w przypadku ulgi inwestycyjnej dla podatników podatku rolnego.

W przypadku ulgi podatkowej kwota odliczenia może wynosić maksymalnie 53 tys. złotych i być rozliczana w ciągu 6 lat od roku, w którym nastąpił montaż. Podatnicy podatku rolnego mogą odliczyć z kolei 25% kosztów w ciągu 15 lat.

Niskooprocentowane kredyty jako wsparcie zakupu fotowoltaiki

Nie trzeba ubiegać się o dotacje fotowoltaiki, można poznać oferty banków, które coraz częściej oferują kredyty na preferencyjnych warunkach, przeznaczone do finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii, w tym w fotowoltaikę. Z naszą pomocą poznasz oferty różnych banków i wybierzesz formę dofinansowania paneli fotowoltaicznych, która jest dopasowana do Twoich oczekiwań.

Leasing - sposób na wsparcie dla firm

Niestety różnego rodzaju dofinansowania fotowoltaiki dotyczą zazwyczaj inwestorów prywatnych oraz rolników. Dlatego też najlepszą formą wsparcia w przypadku inwestycji w fotowoltaikę dla firm jest wzięcie paneli fotowoltaicznych w leasing. Dzięki temu nie musisz angażować własnych środków, ponieważ koszty inwestycji są zastępowane ratami leasingowymi, które dodatkowo obniżają podatek dochodowy do zapłaty, ponieważ są kosztami uzyskania przychodu. Raty leasingowe nie stanowią także obciążenia dla banków, dzięki czemu inwestor zwiększa swoją płynność finansową i szansę na kredyt na inne inwestycje.

JB Energia - kompleksowe wsparcie w inwestycji w instalacje fotowoltaiczne

Klientom z województw śląskiego, małopolskiego i opolskiego proponujemy kompleksowe wsparcie w inwestycji w fotowoltaikę. W ramach współpracy wykonujemy audyt fotowoltaiczny, na podstawie którego wybieramy moc instalacji, liczbę i rozmieszczenie modułów. Zapewniamy efektywny montaż paneli fotowoltaicznych, pomoc przy ubieganiu się o dotacje i dofinansowanie, a także zgłoszenie instalacji do sieci energetycznej. Zapraszamy do kontaktu!

Wyślij zapytanie