POMOC PRZY DOFINANSOWANIACH

Fotowoltaika może być tańsza, niż myślisz, jeśli będziesz ubiegał się o dofinansowanie. Decydując się na współpracę z JB Energia, otrzymasz także pomoc w zakresie wnioskowania o dofinansowanie do fotowoltaiki. Inwestorom przedstawiamy, jakie są możliwości dofinansowania, pomagamy zebrać potrzebne dokumenty, wskazujemy urząd, w którym należy je złożyć. Dofinansowanie na panele fotowoltaiczne oferują zarówno władze państwowe, jak i regionalne. Z której propozycji warto skorzystać i ile można zyskać?

"Mój Prąd" - najpopularniejsza dotacja na panele fotowoltaiczne

Najbardziej popularna dotacja na fotowoltaikę to ogólnopolski program “Mój Prąd”, który był dostępny w 2019 roku i jest kontynuowany w 2020. Przeznaczony jest dla osób prywatnych, montujących fotowoltaikę na cele mieszkaniowej, którzy zdecydują się na mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kWp. Od 31 marca rząd udostępnił możliwość składania wniosku elektronicznie, poprzez profil zaufany (zakładany za pośrednictwem banku). By otrzymać dofinansowanie fotowoltaiki (do 50% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 5 000 złotych), trzeba:

  • założyć mikroinstalację fotowoltaiczną, poczekać na zamontowanie przez zakład energetyczny licznika dwukierunkowego,
  • podpisać umowę o podłączeniu,
  • złożyć wniosek i czekać na informację, która zostanie przesłana na skrzynkę mailową.

Program "Czyste Powietrze"

Program “Czyste Powietrze” przeznaczony jest dla właścicieli domów, którzy chcą wymienić źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Wśród dostępnych w programie dofinansowania instalacji jest fotowoltaika - w takim przypadku można otrzymać aż do 5 000 dotacji Wyższa kwota, maksymalnie 30 000, dotyczy sytuacji, w których inwestor realizuje kilka celów środowiskowych, na przykład równocześnie z fotowoltaiką decyduje się na wymianę drzwi, okien i zamontowanie pompy ciepła. Program dofinansowania fotowoltaiki przeznaczony jest dla właścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych lokali mieszkalnych z własną księgą wieczystą o dochodach nieprzekraczających 100 000 złotych rocznie. Warto pamiętać, że fotowoltaika nie łączy się w 2 programach. Jeżeli ktoś otrzymał 5000 zł z programu Mój Prąd, to nie otrzyma 5000 zł na fotowoltaikę z programu Czyste Powietrze.

Ulga podatkowa i inwestycyjna

Ulga podatkowa oraz inwestycyjna to dofinansowania na panele fotowoltaiczne, które pozwalają odliczyć część wydatków od podstawy opodatkowania:

  • podatkiem dochodowym PIT w przypadku ulgi podatkowej dla osób prywatnych,
  • podatkiem rolnym w przypadku ulgi inwestycyjnej dla podatników podatku rolnego.

W przypadku ulgi podatkowej kwota odliczenia może wynosić maksymalnie 53 tys. złotych i być rozliczana w ciągu 6 lat od roku, w którym nastąpił montaż. Podatnicy podatku rolnego mogą odliczyć z kolei 25% kosztów w ciągu 15 lat.

Czy fotowoltaika zawsze może być dofinansowana?

Istnieje kilka metod na dofinansowanie fotowoltaiki. To rozwiązania przygotowane głównie z myślą o domach jednorodzinnych oraz gospodarstwach rolniczych, pragnących korzystać z odnawialnego źródła energii, tym samym czynnie wspierając środowisko. Poszczególne akcje organizowane przez rząd są ogólnodostępne, jednak zwykle wymagają spełnienie określonych warunków. Wówczas inwestor może starać się o dofinansowanie fotowoltaiki. To rozwiązanie wyjątkowo korzystne dla portfela, ponieważ ostatecznie zakup wyposażenia jest po prostu tańszy. Z tego względu wiele osób zastanawia się, czy zawsze inwestycja w tego rodzaju sprzęt może być finansowana. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, konieczne jest spełnienie określonych warunków konkretnego programu. Do najpopularniejszych form dofinansowania fotowoltaiki należą „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”. Należy jednak pamiętać, że oba te rozwiązania nie mogą być ze sobą połączone. Inwestor starający się o dodatkowe środki na montaż paneli fotowoltaicznych musi zdecydować się, który program będzie korzystniejszy. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu organizator nie przydzieli dofinansowania, należy pamiętać, że szereg banków proponuje atrakcyjne kredyty na takie przedsięwzięcia. Jeżeli chcesz więc cieszyć się odnawialnym źródłem energii, warto zapoznać się z różnymi ofertami dostępnymi na rynku. W ten sposób znajdziesz idealne źródło finansowania, które będzie po prostu korzystne. Pamiętaj, że środki na inwestycję w odnawialne źródło energii oferują nie tylko władze państwowe, ale także regionalne. Na dodatek fotowoltaika podlega ulgom podatkowym, co dodatkowo obniża koszt zakupu wyposażenia.

Dofinansowanie fotowoltaiki dla domów jednorodzinnych

Bardzo często o dofinansowanie fotowoltaiki pytają właściciele domów jednorodzinnych, pragnący znacznie obniżyć rachunki za prąd poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. W takiej sytuacji zalecamy dokładnie zapoznać się z dwoma programami, czyli „Mój Prąd” oraz „Czyste powietrze”. Ten pierwszy pozwala na zwrot kosztów do 3000 złotych (przed 2021 rokiem było to 5000 złotych). Aby skorzystać z takiego dofinansowania fotowoltaiki, należy zainwestować w nową instalację – środki wydane na rozbudowanie wyposażenia nie jest objęte programem. Oferta jest skierowana do osób fizycznych, które zdecydowały się na założenie sprzętu o mocy 2-10 kW. Dofinansowanie fotowoltaiki w ramach programu „Mój Prąd” dotyczy instalacji, których celem jest wytwarzanie energii na cele mieszkaniowe.

Na szczególną uwagę zasługuje także program "Czyste Powietrze", gdzie dotacja wynosi maksymalnie 5000 złotych. Akcję organizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całość została opracowana z myślą o domach, których domownicy chcą zainwestować w ekologiczne źródło ciepła. Program obejmuje także fotowoltaikę, nawet gdy inwestycja jest w fazie realizacji. Należy jednak pamiętać, że jej ukończenie musi nastąpić nie później niż 30 miesięcy od daty złożenia wniosku. Takie dofinansowanie na fotowoltaikę pozwala uzyskać nawet 30 tysięcy złotych zwrotu w przypadku, gdy inwestycja obejmuje także instalację pompy ciepła oraz wymianę stolarki (okna i drzwi). Warunki programu spełniają osoby o dochodach nieprzekraczających 100 tysięcy złotych rocznie.

W JB Energia pomagamy naszym klientom w dokonywaniu wszystkich formalności. Wiemy, w jaki sposób wypełniać poszczególne wnioski i zawsze służymy dobrą radą. Jeżeli chcesz więc rozpocząć inwestycję, a następnie planujesz skorzystać z dofinansowania fotowoltaiki, współpraca z nami będzie niezwykle korzystna. Przygotowujemy wszystkie dokumenty oraz podpowiemy, w jaki sposób je wypełnić. Zajmiemy się także składaniem wniosków i poinformujemy, kiedy środki w ramach finansowania zostaną przyznane.

Dofinansowanie fotowoltaiki dla rolnictwa

W przypadku dofinansowania fotowoltaiki dla rolnictwa najpopularniejszym programem jest Agroenergia. To oferta składająca się na dwie części. W pierwszej możliwe jest uzyskanie dotacji do 20% kosztów kwalifikowanych wydanych na odnawialne źródło energii, jednak maksymalna kwota nie może przekraczać 25 tysięcy złotych. Z kolei druga część programu polega na dofinansowaniu w formie pożyczki lub dotacji. Warto jednak pamiętać, że fotowoltaika zalicza się jedynie do pierwszej części programu, ponieważ druga została opracowana z myślą o biogazowniach rolniczych i małych elektrowniach wodnych.

Warto jednak wiedzieć, że finansowanie fotowoltaiki to nie tylko dotacje. W Polsce możliwe jest skorzystanie z ulgi inwestycyjnej. W dużym skrócie zastosowanie takiego rozwiązania pozwala odliczyć od podatku 25% ceny zakupu wyposażenia. To doskonała propozycja dla rolników, którzy chcą zadbać nie tylko o środowisko, ale również własne oszczędności. Zamontowana fotowoltaika pozwala regularnie obniżać koszty związane ze zużyciem energii. Na skorzystanie z ulgi inwestycyjnej rolnik ma aż 15 lat. Na dodatek płatnicy VAT odliczają ten podatek od zakupu paneli, co dodatkowo zmniejsza koszt instalacji.

Jeżeli jesteś rolnikiem i chcesz zainwestować w odnawialne źródło energii pod postacią paneli fotowoltaicznych, możesz skontaktować się z JB Energia. Nasze usługi obejmują nie tylko proces montażu, ale także dobór odpowiedniego wyposażenia, aby sprzęt zapewniał dostateczną moc. Na dodatek pomagamy we wszystkich formalnościach oraz uzyskaniu dofinansowania na fotowoltaikę.

Dofinansowanie fotowoltaiki dla firm

Dofinansowanie fotowoltaiki dla firm jest rzadziej organizowane przez Państwo i poszczególne regiony niż w przypadku domów jednorodzinnych oraz rolników. Warto jednak wiedzieć, że w wielu przypadkach przedsiębiorcy mogą rozliczać wyposażenie w taki sposób, aby inwestycja stała się jeszcze bardziej opłacalna. Mowa o nadwyżkach prądu, które są generowane przez instalację. Dotyczy to sytuacji, gdy moc wyposażenia sięga powyżej 50 kWp. Wówczas wyprodukowana energia jest sprzedawana do zakładu energetycznego (stosuje się średnią stawkę kwartalną). Uzyskane w ten sposób przychody należy wpisywać do kosztów prowadzenia działalności.

Należy pamiętać, że instalacje do 50 kWp nie są traktowane jako farmy fotowoltaiczne. Proces ich budowy jest więc znacznie uproszczony i wymaga mniej formalności. Z tego względu przedsiębiorstwa posiadające duże zapotrzebowanie na energię zwykle decydują się na sprzęt, którego sumaryczna moc nie przekroczy wspomnianej wcześniej wartości. Warto wiedzieć, że w przypadku braku środków i dofinansowania na fotowoltaikę istnieje jeszcze inne, równie korzystne rozwiązanie. To leasing paneli, pozwalający opłacać wyposażenie na przestrzeni dużego okresu. W efekcie firma nie jest zmuszona do wydawania środków jednorazowo. Raty leasingowe podlegają obniżce podatku dochodowego do zapłaty (koszt uzyskania przychodu). Jeżeli prowadzisz przedsiębiorstwo i chcesz pozyskiwać energię w sposób bezpieczny dla środowiska, na dodatek generując ogromne oszczędności, takie rozwiązanie powinno być interesujące.

Dopiero planuję założyć fotowoltaikę dla domu jednorodzinnego – czy mogę spodziewać się dofinansowania?

Osoby decydujące się na dofinansowanie fotowoltaiki z programu „Czyste Powietrze” mogą ubiegać się o dotację po zrealizowaniu konkretnego etapu inwestycji lub całości. Środki niejednokrotnie są przekazywane do wnioskodawcy na przykład po zakupie urządzeń, jeszcze przed ich instalacją. Jeżeli jednak chcesz poznać szczegóły tego zagadnienia, koniecznie skontaktuj się z gronem ekspertów JB Energia. Przedstawimy wszystkie informacje oraz udzielimy odpowiedzi na ewentualne pytania. Warto pamiętać, że różne programy odpowiadające za dofinansowanie fotowoltaiki z biegiem czasu mogą się zmieniać. Powstają także nowe formy dotacji dla osób fizycznych, firm oraz rolników. Z tego względu najszybszym sposobem na uzyskanie konkretnych informacji jest kontakt ze specjalistami JB Energia. W przypadku osób fizycznych możliwe jest skorzystanie z ulgi podatkowej PIT. Wówczas kwota odliczenia podatku dochodowego może maksymalnie wynosić 53 tysiące, a czas rozliczenia wynosi 6 lat od roku, w którym przeprowadzono prace instalacyjne. Okazuje się więc, że istnieje szereg metod na to, aby dofinansować fotowoltaikę lub obniżyć koszty inwestycji. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, na jakie ulgi możesz liczyć, koniecznie skontaktuj się z JB Energia. Chętnie pomożemy w każdej kwestii.

Czy fotowoltaika bez dofinansowania jest opłacalna?

Zastanawiasz się, czy fotowoltaika bez dofinansowania jest opłacalna? Jest to bez wątpienia inwestycja godna poważnego rozważenia. Najważniejszą kwestią jest wybór właściwej mocy wyposażenia, tak aby produkowana energia była wystarczająca dla domu, firmy lub gospodarstwa rolnego. Idealne dopasowanie do zużycia prądu sprawi, że zwrot inwestycji będzie szybszy. Nie zapominaj, że fotowoltaika pracuje przez cały rok – również zimą. Generalnie zakup fotowoltaiki zwraca się po około 6-9 latach, jednak jest to kwestia indywidualna. Dlatego w JB Energia po konsultacjach z klientem opracowujemy dokładną symulację, która ukazuje, w jaki sposób na przestrzeni lat będzie pracować wyposażenie. Wówczas możemy precyzyjnie określić, kiedy środki wydane na fotowoltaikę zostaną zrekompensowane, a panele zaczną generować bezpośrednie oszczędności.

Wiele osób obawia się montażu takiego wyposażenia, na przykład ze względu na niekorzystną konstrukcję dachu. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad instalacją na gruncie. Wystarczy przygotować specjalne stelaże, na których zaimplementujemy panele w stronę południa pod odpowiednim kątem. W efekcie fotowoltaika będzie wydajnie pracować, dokładnie tak samo, jak gdyby została umieszczona na dachu. Taka inwestycja bez dofinansowania jest opłacalne nawet w domach, firmach i gospodarstwach, gdzie zużycie energii jest niewielkie. Wówczas wystarczy zainstalować fotowoltaikę o mniejszej mocy, co przyniesie szybki zwrot z inwestycji. Jednocześnie nie zapominaj, że jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska, przy okazji podnoszące wartość nieruchomości.

Niskooprocentowane kredyty jako wsparcie zakupu fotowoltaiki

Nie trzeba ubiegać się o dotacje fotowoltaiki, można poznać oferty banków, które coraz częściej oferują kredyty na preferencyjnych warunkach, przeznaczone do finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii, w tym w fotowoltaikę. Z naszą pomocą poznasz oferty różnych banków i wybierzesz formę dofinansowania paneli fotowoltaicznych, która jest dopasowana do Twoich oczekiwań.

Leasing - sposób na wsparcie dla firm

Niestety różnego rodzaju dofinansowania fotowoltaiki dotyczą zazwyczaj inwestorów prywatnych oraz rolników. Dlatego też najlepszą formą wsparcia w przypadku inwestycji w fotowoltaikę dla firm jest wzięcie paneli fotowoltaicznych w leasing. Dzięki temu nie musisz angażować własnych środków, ponieważ koszty inwestycji są zastępowane ratami leasingowymi, które dodatkowo obniżają podatek dochodowy do zapłaty, ponieważ są kosztami uzyskania przychodu. Raty leasingowe nie stanowią także obciążenia dla banków, dzięki czemu inwestor zwiększa swoją płynność finansową i szansę na kredyt na inne inwestycje.

JB Energia - kompleksowe wsparcie w inwestycji w instalacje fotowoltaiczne

Klientom z województw śląskiego, małopolskiego i opolskiego proponujemy kompleksowe wsparcie w inwestycji w fotowoltaikę. W ramach współpracy wykonujemy audyt fotowoltaiczny, na podstawie którego wybieramy moc instalacji, liczbę i rozmieszczenie modułów. Zapewniamy efektywny montaż paneli fotowoltaicznych, pomoc przy ubieganiu się o dotacje i dofinansowanie, a także zgłoszenie instalacji do sieci energetycznej. Zapraszamy do kontaktu!

Wyślij zapytanie