Odpowiednio dopasowana moc fotowoltaiki jest głównym czynnikiem determinującym prawidłowe funkcjonowanie instalacji. Fotowoltaika 2 kw, choć jest najmniejszą oferowaną mocą na rynku, wcale nie musi ustępować miejsca swoim potężniejszym odpowiednikom. Sprawdź, gdzie najlepiej sprawdzi się fotowoltaika 2 kw i dlaczego warto w nią zainwestować.
Czym charakteryzuje się fotowoltaika 2 kw?
Fotowoltaika 2 kw to instalacja o najmniejszej dostępnej mocy na rynku. Czy można zatem powiedzieć, że jest również najgorszą ze wszystkich opcji? Absolutnie nie – instalacja o mocy 2 kw może skutecznie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne małego domu jednorodzinnego lub niewielkiego budynku użytkowego. Istnieje oczywiście kilka warunków, które taka nieruchomość musi spełnić.
Fotowoltaika 2 kw powinna móc wytworzyć niezbędną ilość energii, jaka jest potrzebna w danym budynku oraz być jedynie alternatywnym źródłem pozyskiwania energii. Instalacja o tak niskiej mocy nie powinna być wykorzystywana do zasilania rekuperatorów, pomp ciepła, czy też bojlerów.
Jest to jednocześnie najbardziej opłacalna opcja dla klientów, którzy potrzebują mniej niż około 1900 kw rocznie, bo właśnie mniej więcej tyle fotowoltaika o mocy 2 kw jest w stanie wyprodukować w ciągu 12 miesięcy. Panele fotowoltaiczne nie muszą być jedynym źródłem energii w domu, a jedynie dodatkowym sposobem na oszczędność.
Ceny prądu regularnie rosną, a obecność fotowoltaiki 2 kw pozwoli zmniejszyć je w dość dużym stopniu. Warto również pamiętać, aby przede wszystkim kierować się wyliczonym zapotrzebowaniem energetycznym nieruchomości, które można ustalić na podstawie rachunków z poprzedniego roku. Budynki wyposażone w więcej niż jedno źródło energii lub wykorzystujące niewielką ilość prądu nie wymagają zakupu droższych paneli o większej mocy. Dlatego inwestycja w fotowoltaikę 2 kw może okazać się dla właścicieli takich nieruchomości znacznie bardziej opłacalna.
Fotowoltaika 2 kw – czy warto w nią zainwestować?
Wielu inwestorów zastanawia się, czy zakup fotowoltaiki 2 kw jest dobrym rozwiązaniem. Finalnie montaż paneli i tak stanowi dość duży wydatek, dlatego postawienie na instalację o większej mocy może okazać się po prostu korzystniejszą opcją.
W rzeczywistości kwestia zakupu mocniejszych paneli nie zawsze jest rozsądnym wyborem, zwłaszcza jeśli zapotrzebowanie energetyczne nieruchomości nie wymaga zakupu instalacji produkującej jeszcze większą ilość energii. Instalacja paneli, które nie stanowią jedynego źródła prądu, to również doskonały sposób na oszczędność oraz przyczynienie się do zmniejszenia emisji szkodliwych spalin lub związków chemicznych. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że prawidłowy montaż względem stron świata oraz odpowiedni stopień nachylenia paneli będzie miał równie kluczowy wpływ na ilość wytwarzanej energii.
Dodatkowo klienci, którzy zdecydują się na zakup fotowoltaiki 2 kw, mogą liczyć na wsparcie w uzyskaniu dofinansowania z programu „Mój prąd”. Złożenie wniosku pozwoli inwestorom na znaczne zmniejszenie kosztu instalacji paneli. Jednorazowy wydatek poniesiony na zakupienie paneli może w ten sposób okazać się jeszcze korzystniejszą inwestycją w tanie i prawie bezobsługowe źródło energii. Niższy koszt montażu wynikający z mniejszej mocy fotowoltaiki 2 kw pozwala również na szybsze przetworzenie wniosku o uzyskanie dodatkowej ulgi termomodernizacyjnej.
Jakie są koszty związane z fotowoltaiką 2 kw?
Podstawowym wydatkiem związanym z zakupem fotowoltaiki 2 kw jest oczywiście koszt samej instalacji. Ceny paneli różnią się od siebie w zależności od ich producenta i stosowanych przez niego materiałów produkcyjnych. Do obniżenia kosztów zakupu instalacji można doliczyć również wszelkie dofinansowania, takie jak te z programu „Mój prąd” lub „Czyste powietrze” oraz innego rodzaju ulgi termomodernizacyjne.
Podczas audytu przeprowadzanego przez firmę modernizacyjną ustalony zostanie średni koszt eksploatacji paneli fotowoltaicznych, co pozwoli klientowi nastawić się na bardziej uściśloną sumę. Fotowoltaika 2kw jest zarówno wyjątkowo ekologicznym, jak i ekonomicznym rozwiązaniem, które stanowi niezwykle tanie źródło prądu. Początkowe obawy inwestorów związane z bardzo dużym kosztem instalacji zazwyczaj nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. Dlatego inwestycja w fotowoltaikę pozwoli przyszłym właścicielom nie tylko oszczędzić swoje fundusze, ale i odetchnąć czystszym powietrzem bez zbędnego stresu.
Dołącz do grona zadowolonych Klientów JB Energia!
Wyślij zapytanie