Fotowoltaika 3 kW

Zakup instalacji fotowoltaicznej powinien być poprzedzony analizą zapotrzebowania energetycznego oraz potencjału solarnego danej nieruchomości. Sprawdź, jakie czynniki mają wpływ na ilość generowanej energii oraz dla kogo fotowoltaika 3 kw jest szczególnie polecaną instalacją.

Kto powinien zainwestować w fotowoltaikę 3 kw?

 Fotowoltaika 3 kw jest przede wszystkim polecana mniejszym rodzinom, zamieszkującym domy o mniejszej powierzchni. Tego typu instalacja potrafi wyprodukować około 3000 kw energii, co powinno w pełni zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne np. dwojga dorosłych osób oraz jednego lub maksymalnie dwójki dzieci. Warto jednak pamiętać, że moc fotowoltaiki powinna być kwestią indywidualną i dopasowywaną do średniego zużycia prądu, typu posiadanego sprzętu oraz przyzwyczajeń mieszkańców dotyczących korzystania z mediów.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 3 kw jest świetnym rozwiązaniem dla osób mieszkających np. w aglomeracji śląskiej, w której średnie nasłonecznienie przekracza medianę dla całego kraju. Panele o stosunkowo niewielkiej mocy mogą wtedy w pełni wykorzystać swój potencjał i generować optymalną ilość energii. Fotowoltaika 3 kw jest również dobrą alternatywą dla innych źródeł energii. Może ona produkować prąd zarówno jako główne urządzenie w budynku, jak i stanowić jedynie dodatkowy sposób na pozyskanie dodatkowej energii oraz częściowe zmniejszenie rachunku za prąd.

Fotowoltaika 3 kw – kiedy zwrócą się koszty?

Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych, podobnie jak ich przewidywana moc, powinien wynikać przede wszystkim z odrębnych dla danej nieruchomości czynników. Cena, jaką należy zapłacić za panele, może wahać się w zależności od wybranego producenta, oferowanej przez niego jakości wykonania oraz sposobu montażu. Duży wpływ na wysokość inwestycji mają również dofinansowania i ulgi, z których skorzystał inwestor. Dlatego w zależności od wyborów dokonanych przez właścicieli instalacji, jej koszt może wynieść od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu złotych. Najlepszym sposobem na ustalenie finalnej kwoty dla konkretnego budynku jest przeprowadzenie audytu energetycznego.

Inwestycja w fotowoltaikę 3 kw zwraca się zazwyczaj po ok. 3 latach od jej uruchomienia, co daje bardzo dobry wynik w porównaniu do paneli o wyższej mocy. Dzięki temu jednorazowy wydatek na zakup instalacji nie wydaje się już nieosiągalną inwestycją, a korzyści płynące z zakupu paneli, takie jak niskie rachunki za prąd i niezależność energetyczna, dodatkowo przemawiają za montażem paneli na własnej posesji.

Zobacz nasze wybrane realizacje instalacji fotowoltaicznych 3 kWp

Co warto wiedzieć przed zakupem fotowoltaiki 3 kw?

Jak już wspomnieliśmy, fotowoltaika 3 kw nie należy do najmocniejszych instalacji dostępnych na rynku. Dlatego przed podjęciem decyzji o jej zakupie warto sprawdzić, czy będzie w stanie sprostać zapotrzebowaniu energetycznemu danej nieruchomości. Kolejnym czynnikiem, który może mieć kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania instalacji fotowoltaicznej, jest odpowiedni montaż. Powinien on uwzględniać najlepszy potencjał solarny lokalizacji wytyczonej do ułożenia paneli oraz dobrze przemyślany kąt nachylenia paneli.

Przykładowo instalacja fotowoltaiczna 3 kw montowana w Cieszynie powinna być odwrócona na południe oraz mieć nachylenie wynoszące od 35 do 38 stopni. Profesjonalny montaż poprzedzony analizą potencjału solarnego może zagwarantować inwestorom znacznie wydajniejszą pracę paneli oraz większą ilość produkowanej energii.

Dołącz do grona zadowolonych Klientów JB Energia!

Wyślij zapytanie