Coraz więcej osób decyduje się na odnawialne źródła energii i wybiera panele fotowoltaiczne dla domu, firmy czy gospodarstwa rolnego. Inwestycję znacznie ułatwiają dopłaty do fotowoltaiki, oferowane przez rząd, gminy i Rządowy Program Operacyjny. Jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki dla domu?

Obecne programy, w których można ubiegać się o dotację

Fotowoltaika dla domu może wydawać się kosztowną inwestycją, zwłaszcza dla osób indywidualnych. Co prawda koszt instalacji szybko się zwraca, a instalacja fotowoltaiczna pozwala znacznie zaoszczędzić w długoletniej perspektywie, jednak warto skorzystać z możliwości zmniejszenia wydatków. Decydując się na panele fotowoltaiczne, można skorzystać z dodatkowej dotacji w wysokości nawet 5000 zł. Jak dostać dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych?

Program rządowy Mój Prąd

W dniu 23 lipca 2019 roku zapowiedziany został program dofinansowań Mój Prąd, który pozwala właścicielom nowych instalacji fotowoltaicznych na bezzwrotne dofinansowanie w wysokości 5000 zł. Dzięki temu programowi fotowoltaika dla domu skutkuje znacznie mniejszym nadwyrężeniem budżetu domowego. 

O dofinansowanie fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd mogą ubiegać tylko osoby fizyczne — przedsiębiorstwa nie mogą z niego skorzystać. Budżet programu został tak opracowany, aby z dopłaty mogło skorzystać 200 000 rodzin.

Czyste Powietrze

Kolejnym programem, który umożliwia uzyskanie dopłaty do fotowoltaiki, jest Czyste Powietrze. Program ma na celu poprawę efektywności energetycznej oraz ograniczenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń przez jednorodzinne budynki mieszkalne. Jak dostać dofinansowanie na panele fotowoltaiczne? Czyste Powietrze oferuje dopłatę do fotowoltaiki wyłącznie w postaci pożyczki, a okres finansowania wynosi do 15 lat.

Beneficjenci programu dzieleni są na trzy grupy, zależnie od dochodów. W zależności od grupy dochodowej program przewiduje dopłaty do fotowoltaiki w wysokości do 5 tysięcy złotych.

Ulga podatkowa

Ulga podatkowa oraz inwestycyjna to kolejny sposób umożliwiający uzyskanie dofinansowania do fotowoltaiki. Pozwalają one na odliczenie części wydatków od podstawy opodatkowania i są przeznaczone zarówno dla osób prywatnych, jak i podatników podatku rolnego. Maksymalna kwota odliczenia może wynosić 53 tysiące złotych i być rozliczana w ciągu 6 lat od momentu, w którym nastąpił montaż paneli fotowoltaicznych.

Inne programy samorządowe i ogólnopolskie

Istnieją również inne sposoby na uzyskanie dopłaty do fotowoltaiki. Jednym z nich jest Dofinansowanie na zakup i montaż OZE, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie w wysokości 25% kosztów inwestycyjnych. Kwota ta nie może jednak przekraczać 2 500 zł w przypadku domów jednorodzinnych i 5 000 zł dla domów wielorodzinnych. Często dofinansowania do paneli fotowoltaicznych udzielają także różne miasta i gminy. Nie można w tym przypadku określić konkretnej kwoty, ponieważ jest ona uzależniona od strategii działań ekologicznych danego miasta.

W Warszawie ruszył nabór do programu Wykorzystanie lokalnych źródeł energii odnawialnej, który przewiduje dla mieszkańców tego miasta dofinansowanie w wysokości do 15 tys. złotych przy instalacji o mocy 10 kWp. Program oferuje dopłaty do fotowoltaiki, które wynoszą 1,5 tys. złotych na każdy 1kW i dotyczy wyłącznie inwestycji planowanych na 2021 rok.


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Pomoc w uzyskaniu dopłaty do fotowoltaiki

Zastanawiasz się jak dostać dofinansowanie na panele fotowoltaiczne i z jakiego programu skorzystać? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w ubieganiu się o dopłatę do fotowoltaiki. Decydując się na współpracę z JB Energia a otrzymasz nie tylko najwydajniejsze panele fotowoltaiczne, ale także profesjonalne wsparcie na każdym etapie inwestycji.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia
    Maciej Spałek