Budynki z dachem czterospadowym można zaobserwować niemal wszędzie, zwłaszcza często decydują się na nie właściciele domów jednorodzinnych. Wiele osób zastanawia się, jak w tym przypadku wygląda inwestycja w odnawialne źródła energii. Jak funkcjonuje fotowoltaika na dachu kopertowym i co warto wiedzieć, przed zdecydowaniem się na montaż paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne na dachu kopertowym — na co zwrócić uwagę?

Fotowoltaika dla domu może przybierać różną formę — jedną z najczęściej wybieranych opcji są panele fotowoltaiczne montowane na dachu. Dach kopertowy składa się z czterech skośnych połaci, które zazwyczaj są jednakowo pochylone i stykają się w narożnikach — konstrukcja składa się z czterech trójkątnych płaszczyzn, połączonych wspólnym wierzchołkiem lub kalenicą. Decydując się na fotowoltaikę na dachu kopertowym należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które mają wpływ na montaż i funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej.

Pierwszym istotnym czynnikiem są kierunki ustawienia połaci dachu. Każda z połaci dachu wielospadowego charakteryzuje się różną ekspozycją na słońce a promienie słoneczne mogą padać na nie pod innym kątem.

Kolejną ważną kwestią są zacienienia. Aby fotowoltaika na dachu czterospadowym funkcjonowała poprawnie należy zwrócić uwagę na kominy, anteny, drzewa lub inne budynki, które mogą rzucać cień oraz na okna dachowe, grzybki wentylacyjne i inne potencjalne przeszkody.

Warto także zwrócić uwagę na kąt nachylenia dachu — panele fotowoltaiczna na dachu kopertowym montuje się pod takim kątem, jaki ma dach, unikając budowania dodatkowych konstrukcji.

Jak rozwiązać problem nierównego nasłonecznienia dachu kopertowego?

Mimo komplikacji fotowoltaika na dachu kopertowym jest jak najbardziej możliwa do zrealizowania. Pierwszym skutecznym sposobem może okazać się falownik łańcuchowy z 2 wejściami MPPT. W przypadku potencjalnych zacienień, moduły fotowoltaiczne będą pracowały w stringach, czyli będą połączone szeregowo. Dzięki temu zacienienie jednego z nich będzie prowadzić do ograniczenia mocy generowanej przez cały string — zacieniony moduł wymusi wartość prądu na pozostałych.

Decydując się na panele fotowoltaiczne na dachu kopertowym, można także zastosować inwerter z optymalizatorami mocy, który rozprasza MPPT na każdy z zainstalowanych modułów. Obecnie na rynku można spotkać optymalizatory zarówno jedno-, jak i dwumodułowe — jedno urządzenie może odpowiadać za uzysk prądu na poziomie jednego lub dwóch modułów fotowoltaicznych. Pozyskana energia prądu stałego przekazywana jest do inwertera, który przekształca ją na prąd o charakterze zmiennym.


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Optymalne rozwiązanie — jakie panele na dach kopertowy?

Znając potrzebną moc do naszej domowej elektrowni, możemy przejść do wyboru odpowiedniego rodzaju paneli fotowoltaicznych. Można wybrać moduły polikrystaliczne lub monokrystaliczne. Warto jednak postawić na jak najwydajniejsze panele fotowoltaiczne, dostosowując je do możliwości dachu. W przypadku dachu wielospadowego o połaciach w kształcie trójkąta warto zdecydować się na panele monokrystaliczne, które charakteryzuje wyższa odporność na wysokie temperatury oraz lepsza wydajność przy słabszym nasłonecznieniu. Montaż instalacji fotowoltaicznej obejmuje połacie południową wschodnią i zachodnią, pomijając północną stronę.

Fotowoltaika na dachu kopertowym — nasze realizacje

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu kopertowym może z pozoru stanowić nie lada wyzwanie, jednak jest jak najbardziej możliwy do zrealizowania. Jako doświadczona firma, dostarczająca rozwiązania w postaci fotowoltaiki, realizowaliśmy wiele projektów na dachach czterospadowych. Niezależnie od typu blachodachówki, skośności dachu czy nasłonecznienia połaci — oferujemy Państwu kompleksową usługę oraz profesjonalne doradztwo tak, aby moc w pełni czerpać korzyści z instalacji fotowoltaicznej. Zapraszamy do kontaktu i dołączenia do grona naszych zadowolonych klientów!

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia