Podwyżki prądu a fotowoltaika to jeden z często poruszanych tematów. Największą korzyścią fotowoltaiki jest przecież oszczędność na rachunkach za prąd i uniezależnienie się od wzrastających cen energii elektrycznej. O ile zdrożeje prąd, jak rozliczana jest energia z fotowoltaiki oraz ile wynosi roczna produkcja energii z paneli fotowoltaicznych? Na te i inne pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

O ile zdrożeje prąd w kolejnych latach?

Wiele wskazuje na to, że ceny prądu będą systematycznie wzrastać. Wpływa na to kilka czynników, przede wszystkim rosnące ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla drożejące surowce czy inflacja. O ile zdrożeje prąd? W ciągu minionych 25 lat ceny energii elektrycznej systematycznie wzrastały, prognozy na kolejne lata wskazują, że prąd może wzrastać nawet o ok. 5% każdego roku. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się w tej sytuacji własna instalacja fotowoltaiczna.

Po ilu latach fotowoltaika się zwróci?

Choć fotowoltaika to długofalowa inwestycja, to może zwrócić się już po 5-7 latach (średnio po 8). Wiele zależy od optymalnie dobranej mocy instalacji do zapotrzebowań budynku. Przykładowo, dzięki instalacji paneli o mocy 3 kW możesz zaoszczędzić ok. 1500 zł rocznie, z kolei panele o mocy 5 kW pozostawią w Twoim portfelu ok. 3000 zł rocznie. Energia ze słońca należy do odnawialnych źródeł energii, a na te możesz zyskać nawet kilka tysięcy złotych dofinansowania, a tym samym przyspieszyć zwrot z inwestycji.

Ile wynosi roczna produkcja energii z paneli fotowoltaicznych

Wiele osób zastanawia się, ile wynosi roczna produkcja energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. Zależy od umiejscowienia instalacji, liczby modułów, kąta padania promieni słonecznych i nasłonecznienia w ciągu roku. Oczywiście największa produkcja energii ze słońca jest w ciągu lata, późną wiosną i wczesną jesienią, kiedy natężenie słońca i liczba słonecznych dni jest większa niż zimą.

Zaletą instalacji PV jest to, że wyprodukowana w ciepłych miesiącach energia ze słońca jest magazynowana, a jej nadwyżki można wykorzystać w ciągu 365 dni – zimą lub w okresie większego zapotrzebowania. Warto wiedzieć, że przy instalacjach o mocy 10 kWp można odebrać 80% oddanych do sieci nadwyżek, w przy instalacjach o mocy 10 kWp do 50 kWp – 70%.

Kto może sprzedać prąd do zakładu energetycznego?

Ponadto, magazynowanie energii z paneli fotowoltaicznych może wiązać się również ze sprzedażą nadwyżek do zakładu energetycznego. Niestety nie dotyczy ona prosumentów, czyli osób indywidualnych, firm i gospodarstw rolnych, które jednocześnie wytwarzają i pobierają energię elektryczną na własny użytek. Mogą one jedynie odebrać oddane nadwyżki do sieci w proporcjach, o których wspominaliśmy powyżej. Sprzedaż energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznej dotyczy farm fotowoltaicznych, których działalność bazuje na dystrybucji prądu.

Jak rozliczyć energię z fotowoltaiki?

W systemie on-grid prosument w ciągu 30 dni od montażu PV zobowiązany jest zgłosić instalację fotowoltaiczną do zakładu energetycznego oraz do podpisania umowy z dostawcą energii. Rozliczenie przestawia się w ujęciu rocznym i zestawia:

  • energię przesłaną do zakładu energetycznego,
  • energię zmagazynowaną w sieci,
  • energię pobraną z zakładu energetycznego.

Za każdy 1 kWh oddany do sieci, prosument może odebrać 0,8 kWh lub 0,7 kWh (w zależności od wielkości instalacji, o której pisaliśmy powyżej). Rachunek od energetyki obejmuje opłaty stałe, np. opłatę przejściową, abonament, opłatę mocową i składnik stały stawki sieciowej.

Warto wiedzieć, że można zdecydować się również na instalację w systemie off-grid, czyli całkowicie niezależną od sieci energetycznej. Wówczas podwyżki cen prądu nie będą Cię w ogóle dotyczyć. Do tego typu instalacji niezbędny jest jednak zakup magazynu energii, który przechowa nadmiar wyprodukowanego prądu. Z pewnością podwyższy to koszt instalacji PV, jednak jest korzystnym rozwiązaniem na obszarach, na których często dochodzi do przerw w dostawie prądu, np. dla fotowoltaiki dla gospodarstw rolnych.

Dofinansowanie fotowoltaiki i odliczenie od dochodu

Można przyspieszyć zwrot z inwestycji, składając wniosek o dofinansowanie fotowoltaiki z dostępnych programów, np. „Czyste Powietrze” czy „Mój Prąd”, w ramach których można otrzymać nawet kilka tysięcy złotych na fotowoltaikę dla domu. Kolejną możliwością jest odliczenie podatku dochodowego od kosztów fotowoltaiki w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Przedsiębiorcy z kolei mogą wziąć fotowoltaikę w leasing lub skorzystać z tzw. Pakietu prosumenckiego i korzystać z instalacji PV na podobnych zasadach jak osoby indywidualne – fotowoltaika dla firm umożliwia odbiór zmagazynowanych w sieci nadwyżek z zakładu energetycznego.

Rolnicy natomiast mają prawo odliczyć od podatku rolnego tzw. ulgę inwestycyjną, obejmującą do 25% kosztów inwestycji. Mogą to zrobić w ciągu 15 lat od montażu fotowoltaiki.


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Podwyżki prądu a fotowoltaika – podsumowanie

Podwyżki prądu a fotowoltaika to temat, którym szczególnie interesują się osoby planujące inwestycję w panele PV. Własna mikroinstalacja to długoletnia inwestycja, jednak odpowiedni dobór mocy, umiejscowienie paneli i fachowy montaż fotowoltaiki zwiększają szansę, że fotowoltaika zwróci się już po 5-7 latach. Zwrot z inwestycji przyspieszy dotacja na OZE lub ulga termomodernizacyjna. Energia ze słońca pozwoli Ci zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych rocznie, a nawet całkowicie uniezależnić Cię od podwyżek prądu.

Zapraszamy do JB Energy – nasi doradcy bezpłatnie przeprowadzą audyt fotowoltaiczny w miejscu montażu oraz pomogą Ci oszacować oszczędności, jakie może przynieść fotowoltaika w Twoim domu, firmie lub gospodarstwie rolnym – zapraszamy do współpracy!

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia