Inwestycja w panele fotowoltaiczne interesuje coraz szersze grono osób ze względu na możliwość generowania oszczędności, przy jednoczesnym wspieraniu środowiska. Czy w 2022 roku takie przedsięwzięcie wciąż pozostaje opłacalne? Co dokładnie się zmieni i jak wygląda kwestia dofinansowań odnawialnych źródeł energii? Czy fotowoltaika dla domu, rolnika, firmy się opłaca? Sprawdź!

Fotowoltaika a oszczędność na rachunkach za energię

Montaż fotowoltaiki pozwala każdego miesiąca generować ogromne oszczędności. To technologia odpowiedzialna za przetwarzanie promieni słonecznych na energię – w efekcie pozyskiwanie prądu od zakładu energetycznego staje się po prostu zbędne. Jednocześnie takie rozwiązanie wspiera ekologię i nie wspiera powstawania smogu. Panele fotowoltaiczne podczas pracy produkują stały prąd. Dopiero zainstalowany w budynku falownik odpowiada za konwertowanie go na prąd zmienny, który następnie może być wykorzystywany w nieruchomości w dosłownie dowolny sposób. Warto jednak wiedzieć, że zakład energetyczny jest obowiązany do wykonania tego typu przyłącza. Takie przedsiębiorstwo odpowiada za odbieranie nadwyżek prądu. Niestety energia nie może być magazynowana bez odpowiednich akumulatorów. Gdy fotowoltaika wyprodukuje więcej energii elektrycznej niż to konieczne, zakład będzie mógł ją pobrać i przechować. Korzystanie z fotowoltaiki pozwala każdego miesiąca wygenerować ogromne oszczędności. Taka instalacja zachowuje swoją sprawność również zimą. Ze względu na warunki atmosferyczne, wydajność paneli jest nieco mniejsza, jednak ciągle sprzęt gwarantuje produkcję energii. W przypadku pojawienia się pokrywy śnieżnej warto ją usunąć, aby powłoka fotowoltaiki pozostała dostępna dla promieni słonecznych.

Czy fotowoltaika się opłaca w 2022 roku – zmiany przepisów

Początek roku 2022 to okres rozmów na temat opłacalności fotowoltaiki. Wpływ na ten fakt mają między innymi przepisy dotyczące rozliczania energii, które prawdopodobnie zostaną wprowadzone. Jakie zmiany czekają osoby zainteresowane odnawialnym źródłem energii? Według ustaleń rządu, od 1 kwietnia 2022 roku system współpracy z zakładem energetycznym ulegnie modernizacji. Dotychczas nadwyżka energii produkowana przez panele była przekazywana do energetyki, gdzie następuje proces jej magazynowania. Następnie nieruchomość może wykorzystać prąd w przypadku ewentualnych braków spowodowanych na przykład niekorzystną pogodą. Ten system według wstępnych ustaleń rządu ma wyglądać nieco inaczej. Instalacja zamontowane od 1 kwietnia 2022 roku wówczas będą sprzedawać nadwyżkę energii po cenie hurtowej. W przypadku braków prądu konsument odkupi energię, którą następnie wykorzysta. Warto jednak na bieżąco monitorować tę kwestię oraz aktualne przepisy. To niezwykle ważna informacja dla osób, które dopiero planują inwestycję w panele fotowoltaiczne. Czy fotowoltaika się opłaca w 2022 roku, gdy te zmiany zostaną wprowadzone? Oczywiście, że tak! Co więcej, w przypadku odpowiednio dobranej instalacji o wysokiej mocy, konsument może liczyć na zwrot środków uzyskany dzięki sprzedaży dostatecznej ilości energii. Należy wiedzieć, że jeśli przepisy zostaną wdrożone, wszystkie inwestycje zrealizowane przed ich zmianą będą ciągle funkcjonować na „starych” zasadach.

Dofinansowania na inwestycję w fotowoltaikę

Znasz już odpowiedź na pytanie dotyczące tego, czy fotowoltaika się opłaca w 2022 roku. Osoby zastanawiające się nad inwestycją bez wątpienia będą zainteresowane także dofinansowaniem. W ten sposób przedsięwzięcie staje się jeszcze bardziej opłacalne. Rząd regularnie przygotowuje różnego rodzaju akcje, których celem jest ostateczne obniżenie kosztów inwestycji. W przypadku domów jednorodzinnych dwa najpopularniejsze programy to „Mój Prąd” oraz „Czyste powietrze”. W tym pierwszym przypadku celem jest realizacja miliona inwestycji do 2030 roku. Końcem 2021 roku było to ponad 700 tysięcy zamontowanych instalacji, które objęło dofinansowanie. Rząd wskazuje, że podczas trwania pierwszego kwartału 2022 roku zostanie uruchomiona kolejna edycja programu „Mój Prąd”, aby ponownie zachęcić do inwestycji w odnawialne źródło energii. Ta dotacja pozwala otrzymać zwrot sięgający do 5000 złotych.

Natomiast program „Czyste Powietrze” jest skierowany do osób, które postanawiają wymienić źródło ciepła na rozwiązanie wspierające ekologię. Również i w tym przypadku możliwe jest uzyskanie zwrotu do 5000 złotych. Należy jednak pamiętać, że dotacja ta nie łączy się z programem „Mój Prąd”. Konsument musi więc zdecydować, która oferta będzie korzystniejsza. Według rządu dofinansowania w ramach „Czyste Powietrze” ciągle będą realizowane. Warto jednak regularnie monitorować sytuację na rynku oraz to, jakie działania są podejmowane w zakresie zwrotów inwestycji w odnawialne źródła energii. Być może w 2022 roku pojawią się nowe dotacje, które będą jeszcze atrakcyjniejsze dla konsumentów.

Wypełnianie wniosków dotyczących finansowania inwestycji nie jest szczególnie skomplikowane. Zwykle jednak w tej kwestii pomocą służą profesjonalne firmy zajmujące się montowaniem fotowoltaiki. W ten sposób do każdego klienta podchodzimy również w JB Energia. Wspólnie z nami klienci mogą cieszyć się nie tylko oszczędnościami wynikającymi z przetwarzania promieni słonecznych na energię. Wspieramy także w zakresie tworzenia oraz wysyłania wniosków o dotacje na inwestycję. Czy fotowoltaika się opłaca w 2022 roku bez uzyskania dofinansowania? Bez wątpienia tak. To ciągle inwestycja gwarantująca ogromne oszczędności w długofalowej perspektywie.

Czy panele fotowoltaiczne muszą być zamontowane na dachu?

Choć panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachu, nie jest to jedyny sposób na instalację wyposażenia. Równie popularnym rozwiązaniem jest implementacja sprzętu na stelażach w gruncie. Wówczas fotowoltaika zachowa swoją maksymalną wydajność, bez konieczności wykorzystywania przestrzeni dachowej. To propozycja idealna dla osób, które posiadają nieruchomość, na której instalacja paneli jest utrudniona lub wręcz niemożliwa. Montaż na stelażach jest również powszechny w obrębie firm oraz w fotowoltaice dla gospodarstw rolniczych. Wówczas konsumenci decydują się na większą liczbę paneli, więc najlepszym rozwiązaniem jest ich montaż w gruncie, ze względu na zajmowaną powierzchnię. Należy pamiętać, że fotowoltaika powinna być skierowana w stronę południową, jednocześnie wyposażeni musi być umieszczone pod odpowiednim kątem, aby zebrać jak najwięcej promieni słonecznych, które następnie będą zamieniane na energię elektryczną. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, instalacje o mocy nie większej niż 50 kW nie wymagają zgłoszenia. I choć tego rodzaju wyposażenie nie wymaga czyszczenia, aby poprawnie pracować, warto przynajmniej raz do roku przeprowadzić prace konserwacyjne. To zalecany proces szczególnie w sytuacjach, gdy instalacja znajduje się w sąsiedztwie upraw rolnych (pylenie) lub jest narażona na sadzę i spaliny.

Fotowoltaika dla gospodarstw rolniczych w 2022 roku

Czy fotowoltaika się opłaca w 2022 roku rolnikom? Bez względu na to, jak wiele energii zużywa gospodarstwo, inwestycja w odnawialne źródło energii generujące prąd będzie korzystnym rozwiązaniem. Należy dobrać odpowiednią moc fotowoltaiki, aby sprostać wszystkim potrzebom rolniczym. W wielu gospodarstwach stosuje się maszyny wykorzystujące energię elektryczną – to między innymi chłodnie, a także szereg urządzeń pod postacią pomp, czy taśmociągów. Każdy rolnik powinien dokładnie zastanowić się nad taką inwestycją, szczególnie że istnieje możliwość uzyskania dofinansowania lub ulg, co zmniejsza koszty zakupu instalacji.

Przede wszystkim rolnicy, zastanawiając się nad tym czy fotowoltaika się opłaca w 2022 roku, powinni wiedzieć, że dostępny jest program finansujący inwestycję – to Agroenergia, która będzie funkcjonować do 2027 roku, jednak podpisywanie umów zakończy się w 2025 roku. Całość składa się z dwóch części. Pierwsza opiera się na uzyskaniu dotacji do 20% kosztów kwalifikowanych wydanych na fotowoltaikę, ale kwota ostatecznie nie będzie przekraczać 25 tysięcy złotych. Druga część programu Agroenergia pozwala uzyskać pożyczkę nawet na 100% wartości inwestycji, jednak nie obejmuje ona fotowoltaiki, ale biogazownie rolnicze i małe elektrownie wodne. Rolnicy powinni więc zainteresować się pierwszą częścią programu.

W gospodarstwach możliwe jest także korzystanie z szeregu ulg, aby inwestycja w fotowoltaikę była jeszcze bardziej opłacalna. Przede wszystkim płatnicy VAT mogą odliczyć ten podatek od ceny zakupu wyposażenia. Na dodatek w ciągu 15 lat rolnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku rolnego w kwocie nie większej niż 25% kosztów inwestycji. Korzystanie z takiego źródła energii jest niezwykle korzystne dla rolników, szczególnie gdy gospodarstwo regularnie wykorzystuje maszyny elektryczne podczas codziennej pracy.


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Inwestycja w fotowoltaikę – jak obniżyć koszt zakupu instalacji?

Czy fotowoltaika się opłaca w 2022 roku osobie prywatnej? Wyjaśniliśmy już, że tak. Należy dodatkowo wspomnieć, w jaki sposób konsument może obniżyć koszt zakupu wyposażenia. Przede wszystkim kupujący może skorzystać z ulgi podatkowej – łączna kwota odliczenia to maksymalnie 53 tysiące złotych rozliczone w ciągu 6 lat od momentu montażu. Natomiast osoby płacące podatek rolny są w stanie odliczyć 25% kosztów w ciągu 15 lat.

Korzystnym sposobem na korzystanie z fotowoltaiki w przypadku firmy jest leasing. Wówczas przedsiębiorca nie musi inwestować w wyposażenie. Jednorazowy koszt zakupu wówczas staje się ratami leasingowymi, które są znacznie mniejsze, co uatrakcyjnia inwestycję. Ponadto takie rozwiązanie obniża podatek dochodowy. Dzieje się tak, ponieważ wcześniej wspomniane raty leasingowe mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Wybór fotowoltaiki w 2022 roku to skuteczna metoda na uniezależnienie się od systematycznie rosnących cen energii. Na dodatek w ten sposób możesz wpłynąć pozytywnie na środowisko, wspierając ekologiczne rozwiązania z zakresu generowania prądu w domu, firmie lub gospodarstwie rolnym. Fotowoltaika to nowoczesna technologia, która jest niezawodna i bezobsługowa.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia
    Maciej Spałek