Nowoczesną i ekologiczną alternatywą tradycyjnych systemów grzewczych są pompy ciepła, zaliczane do odnawialnych źródeł energii. Jak działa pompa ciepła, jakie są jej rodzaje i jakich może dostarczyć korzyści w Twoim domu?

Rodzaje pompy ciepła

Pompy ciepła, w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych (pieców węglowych, gazowych czy elektrycznych) nie wytwarzają własnej energii, ani nie muszą spalać paliw, by wytworzyć ciepło. Aby ogrzać (lub ochłodzić) pomieszczenie albo wyprodukować ciepłą wodę użytkową (CWU), pompy ciepła w pełni wykorzystują energię ze środowiska naturalnego, zgromadzoną w gruncie, wodzie lub powietrzu. Z tego powodu dzieli się je na:

 • powietrzne pompy ciepła – pozyskują energię z powietrza, latem mogą pełnić funkcję klimatyzacji i chłodzić pomieszczenia. Mają doskonałą wydajność i mogą również produkować ciepłą wodę użytkową przez 365 dni w roku.
 • gruntowe pompy ciepła – czerpią energię z zasobów ziemi (a dokładniej energię geotermalną zgromadzoną w ziemi oraz poziom temperatury gruntu). Mają dobrą wydajność i mogą zaspokoić 100% zapotrzebowania budynku na ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową przez cały rok.
 • wodne pompy ciepła – pobierają energię z wody rzecznej, strumienia lub ze studni znajdującej się przy budynku z pompą ciepła.

Podstawowe komponenty pompy ciepła

System pompy ciepła składa się z następujących elementów:

 1. Systemu dolnego źródła ciepła, który pozyskuje energię z powietrza, wody, lub gruntu;
 2. Pompy ciepła, która przekształca pozyskaną energię na ogrzewanie budynku lub wody. Pompa ciepła składa się z takich komponentów jak: sprężarka, parownik, skraplacz, zawór rozprężny, czynnik roboczy.
 3. Systemu górnego źródła ciepła – odbiornik ciepła, który rozprowadza i przechowuje ciepło, np. ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie sufitowe, ogrzewanie ścienne, ogrzewanie grzejnikowe czy zbiornik ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła – zasada działania

Na jakiej zasadzie działa pompa ciepła? Pozyskiwanie energii ze środowiska naturalnego jest możliwe dzięki prawom fizyki, a ściślej – zasadzie zwanej efektem Joule’a Thompsona. Schemat działania pompy ciepła jest podobny do zasady działania lodówki. Pompa ciepła pobiera ciepłe powietrze z zewnątrz i przenosi je do wewnątrz budynku. Natomiast sam proces przekazywania energii możliwy jest dzięki przemianom termodynamicznym (tzw. obieg Lindego). Do tego procesu niezbędne jest zasilanie elektryczne, jednak udział energii elektrycznej w całkowitym procesie to tylko ok. 25%, a pozostała energia pobierana jest z gruntu, powietrza lub wody. By niemal całkowicie ograniczyć wydatki na prąd, można połączyć pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną.

Zalety pompy ciepła

 • Dbałość o ekologię – pompy ciepła należą do odnawialnych źródeł energii. Nie emitują szkodliwych spalin w budynku i zmniejszają emisję gazów cieplarnianych do środowiska.
 • Oszczędność – choć sama pompa ciepła i jej montaż są kosztowne, to jednak pompa ciepła jest tańsza w inwestycji i eksploatacji niż np. kocioł wraz z kotłownią na paliwo stałe. A dzięki połączeniu jej z instalacją fotowoltaiczną zmniejszysz rachunki za prąd niemal do zera. Możesz zyskać dofinansowanie pompy ciepła w ramach programów wspierających inwestycję w odnawialne źródła energii.
 • 2 w 1 – powietrzne pompy ciepła nie tylko ogrzewają pomieszczenia i zapewniają ciepłą wodę użytkową, ale mogą również pełnić funkcję klimatyzacji w upalne dni.
 • Łatwe w obsłudze – a przy tym nie wymagają dodatkowego pomieszczenia na kotłownię czy składowanie opału.
 • Długożywotne – prawidłowo zamontowane dobrej jakości pompy ciepła mogą pracować nawet 50 lat.
 • Bezpieczne – nie wymagają do działania palnego paliwa (i przechowywania go w budynku).
 • Stosunkowo ciche – przy odpowiednim montażu.
 • Zwiększają wartość nieruchomości.

Jak działa pompa ciepła? Wykorzystuje dostępne zasoby środowiska naturalnego, pozyskując energię z powietrza, gruntu lub wody i dzięki specjalnym procesom ogrzewa lub schładza wnętrze budynku i produkuje ciepłą wodę użytkową. W JB Energia oferujemy montaż i instalację powietrznych pomp ciepła, które możesz połączyć z usługą fotowoltaika dla domu lub fotowoltaika dla firm. Inwestycja w odnawialne energii dostarczy Ci wiele korzyści – finansowych, ekologicznych i wizerunkowych.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia