Fotowoltaika dla rolników to korzystne rozwiązanie, które pozwala zredukować do minimum koszty za energię elektryczną, uniezależnić się od wzrastających cen prądu i przerwach w dostawie energii (w systemie off-grid) oraz zwiększyć pozytywny wizerunek gospodarstwa jako dbającego o środowisko. Zakup i montaż paneli słonecznych to kosztowna inwestycja, jednak z pomocą przychodzą dofinansowania i dotacje na fotowoltaikę dla rolników. Sprawdź, co można zyskać. 

Korzyści z fotowoltaiki dla rolników 

Fotowoltaika dla rolników to rozwiązanie, po które sięga coraz więcej właścicieli gospodarstw rolnych. Zwiększające się ceny prądu i stale rosnące zapotrzebowanie w energię elektryczną sprawiają, że inwestycja w panele słoneczne staje się coraz bardziej opłacalna. Sprawdź, jakich korzyści dostarcza fotowoltaika w gospodarstwie rolnym. 

  • Oszczędności – przekształcenie energii ze słońca w prąd stały to spore oszczędności dla rolnictwa (od kilku do nawet kilkunastu złotych rocznie – w zależności od zapotrzebowania). 
  • Energia przez cały rok – dobrze dopasowana instalacja fotowoltaiczna w pełni zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną przez 365 dni w roku. Co więcej – rolnik będący prosumentem może w ciągu roku odebrać 80% oddanych do sieci nadwyżek. 
  • Nowe inwestycje – zaoszczędzone pieniądze można wykorzystać na rozwój gospodarstwa rolnego, np. zakup nowych maszyn. 
  • Uniezależnienie się od przerw w dostawie prądu – w systemie off-grid można całkowicie uniezależnić się od dostawcy energii. To szczególnie korzystne rozwiązanie na terenach, na których często występują przerwy w dostawie prądu. 
  • Wykorzystanie nieużytków – można zamontować panele fotowoltaiczne na mniej żyznych glebach, które nie nadają się do upraw lub na budynkach gospodarczych.
  • Możliwość zdobycia dofinansowania na fotowoltaikę, a tym samym znaczne przyspieszenie zysku z inwestycji. 
  • Dbałość o środowisko – fotowoltaika nie generuje hałasu, zanieczyszczeń ani innych szkodliwych związków do otoczenia.
  • Korzyści wizerunkowe – fotowoltaika dla rolnika to zwiększenie pozytywnego wizerunku gospodarstwa jako nowoczesnego i proekologicznego. 

Na czym polegają dotacje dla rolników? 

Fotowoltaika dla rolnika to niemała inwestycja, dlatego tym bardziej warto skorzystać z dofinansowanie na zakup i montaż fotowoltaiki w rolnictwie. Jakie są dotacje i inne możliwości finansowania w 2020/2021 roku? 

1. Program Agroenergia 2021 – to dofinansowanie na fotowoltaikę dla rolnika z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotyczy gospodarstw od 1 do 300 ha powierzchni użytków rolnych i rolników, którzy prowadzą działalność rolną minimum rok. Nowy nabór wniosków rusza od czerwca 2021 roku, a łączna pula do rozdysponowania do 2025 roku to 200 mln złotych. Maksymalna dotacja na fotowoltaikę dla rolnika wynosi:

  • 15 000 zł (do 20% bezzwrotnej dotacji) przy instalacjach PV dod 10 kWp do 30 kWp,
  • 25 000 zł (do 13% bezzwrotnej dotacji) przy instalacjach od 30 kWp do 50 kWp.

Warto wiedzieć, że w przypadku instalacji hybrydowej, tzn. połączenia fotowoltaiki z pompą ciepła dodatkowo można uzyskać 10 000 zł. 

2. Nisko oprocentowane kredyty dla rolników na Odnawialne Źródła Energii, np. oferta Banku Ochrony Środowiska

3. Odliczenie podatku VAT od ceny paneli fotowoltaicznych (jeśli rolnik jest podatnikiem VAT),

4. Ulga inwestycyjna dla rolnika – w ciągu 15 lat rolnik może odliczyć od podatku rolnego ulgę wynoszącą do 25% wartości inwestycji.


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Fotowoltaika dla rolnika z JB Energia

Zapotrzebowanie na energię elektryczną jest duże w gospodarstwach rolnych, a ceny prądu nieustannie rosną. Fotowoltaika dla rolników to rozwiązanie, które dostarczy pakiet korzyści finansowych, środowiskowych i wizerunkowych. Jeśli planujesz zakup i montaż PV skorzystaj z oferty JB Energia! Przed podpisaniem umowy ocenimy możliwości montażowe w Twoim gospodarstwie oraz dobierzemy optymalną moc instalacji. Specjalizujemy się również w profesjonalnym montażu oraz pomocą w pozyskaniu dotacji i wypełnieniu formalności na panele słoneczne. Dofinansowania fotowoltaiki dla rolników pomogą Ci sfinansować inwestycję i znacznie przyspieszyć zysk z paneli słonecznych w gospodarstwie. 

Sprawdź również inne przydatne wskazówki jak:

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia