Od dawna wiemy, że wpływ smogu na zdrowie jest niekorzystny, a wdychanie spalin i zanieczyszczeń może prowadzić do chorób układu oddechowego. Jednym ze sposobów na walkę ze smogiem są instalacje fotowoltaiczne, dzięki którym możliwe jest wytwarzanie energii elektrycznej w sposób ekologiczny, bez emisji szkodliwych substancji do atmosfery i z poszanowaniem środowiska. W jakim stopniu fotowoltaika zmniejsza problem smogu w Polsce i dlaczego jeszcze warto w nią zainwestować?

Poważny problem smogu w Polsce

Odnawialne źródła energii w Polsce dopiero niedawno zyskały popularność, jednak polska gospodarka jest oparta w dużym stopniu na węglu, który generuje zanieczyszczenia powietrza. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia oraz ONZ wynika, że w 2020 roku norma zanieczyszczeń powietrza została przekroczona o 72%, co sprawia, że nasz kraj plasuje się w czołówce państw o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Co więcej, szacuje się, że z tego powodu rocznie dochodzi do ok. 50 000 zgonów. Najbardziej zanieczyszczone są miasta południowej Polski – Kraków, Rybnik czy Wodzisław Śląski. Na smog wpływają także bezwietrzna pogoda i mgła. O ile jednak na pogodę nie mamy wpływu, o tyle możemy ograniczyć szkodliwą działalność, minimalizując wykorzystywanie pieców węglowych. Jako ich alternatywę rząd wskazuje odnawialne źródła energii, wśród których prym wiedzie fotowoltaika dla domu, gospodarstw rolnych i przedsiębiorców.

Fotowoltaika sposobem na smog?

Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną z promieniowania słonecznego. W trakcie tego procesu nie dochodzi do żadnych procesów spalania ani emisji szkodliwych substancji. Wręcz przeciwnie – instalacje fotowoltaiczne ograniczają emisję dwutlenku węgla i dwutlenku azotu do atmosfery, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza i zmniejszając wpływ smogu na zdrowie. Moduły fotowoltaiczne montowane są na powierzchni dachu lub na konstrukcji na gruncie, co w żaden sposób nie wpływa na środowisko. Zasoby naszej planety wykorzystywane są w przypadku bez szkody dla ludzi, zwierząt i natury.

Dlaczego jeszcze warto postawić na panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne, jako zielona energia, nie zanieczyszczają gleby ani wód. Co więcej, generują korzyści finansowe. Instalacja może sprawnie pracować nawet przez kilkadziesiąt lat, obniżając wysokość rachunków za prąd nawet o kilkadziesiąt procent. Dzięki temu jako inwestor stajesz się niezależny energetycznie, a ponadto możesz skorzystać z dofinansowania. Prąd wytworzony przez instalacje fotowoltaiczną można wykorzystywać nie tylko do zasilania urządzeń, ale także do ogrzewania domu. Panele fotowoltaiczne nie generują wielu obowiązków związanych z ich utrzymaniem, a wydatki szybko się zwracają.

Chcesz zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych i ograniczyć problem smogu w Polsce? Zapraszamy do kontaktu. Zapewniamy kompleksowe wsparcie podczas realizacji inwestycji w województwach: śląskim, małopolskim i opolskim.


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia
    Maciej Spałek