Myślisz o inwestycji w panele fotowoltaiczne, ale zastanawiasz się, jaka jest ich wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne? Zapoznaj się z naszym wpisem blogowym, w którym znajdziesz odpowiedź na wszelkie pytania i wątpliwości związane z wpływem pogody na instalację fotowoltaiczną. Czy fotowoltaika faktycznie jest odporna na zmienne temperatury, gradobicia i inne elementy pogody?
Budowa paneli fotowoltaicznych – jak producenci wzmacniają moduły?
Panele fotowoltaiczne zbudowane są z połączonych szeregowo lub równolegle krzemowych ogniw. By zapewnić im bezpieczeństwo, producenci pokrywają je z obu stron folią (moduły znajdują się w próżni) oraz warstwą hartowanego szkła o grubości 3-4 milimetrów. Takie zabezpieczenie sprawia, że panele fotowoltaiczne stają się odporne na codzienne deszcze, śnieg, a nawet grad. Badania wykazują, że fotowoltaika wykazuje nawet lepsze zabezpieczenia niż drzwi i okna w naszych domach.
Fotowoltaika a warunki atmosferyczne
Położenie paneli fotowoltaicznych na odkrytej przestrzeni dachu czy specjalnej konstrukcji na gruncie sprawia, że są one odsłonięte i narażone na:
- wiatr,
- wysokie i niskie temperatury,
- opady deszczu i śniegu, a także gradu,
- wyładowania atmosferyczne.
Czy panele fotowoltaiczne są na nie odporne? Okazuje się, że tak, co udowodniono w licznych badaniach naukowych.
Temperatura a działanie paneli fotowoltaicznych
Wbrew pozorom wysokie temperatury nie poprawiają efektywności paneli fotowoltaicznych – wręcz przeciwnie, na pustyni efektywność modułów spada o ok. 1% na rok. W Europie panują dla niej znacznie lepsze warunki, a niskie temperatury zimą ochładzają panele i zwiększają ich sprawność, podobnie jak podmuchy wiatru.
Grad – największe zagrożenie dla paneli fotowoltaicznych? Niekoniecznie
Najbardziej znani producenci paneli fotowoltaicznych dbają także o to, by ich moduły były odporne na ewentualne opady gradu. Dlatego też przed dopuszczeniem do sprzedaży instalacje fotowoltaiczne są poddawane testom placówek naukowych. W ich trakcie ogniwa, pokryte szkłem hartowanym, są poddawane działaniu przypominającemu siłę uderzenia kulki gradu o średnicy 25 mm, które poruszają się z prędkością 23 m/s. W ten sposób fotowoltaika spełnia wymagania europejskiej normy IEC 61215.
Realizujemy instalacje:
Deszcz i śnieg – czy zagrażają sprawności fotowoltaiki?
W ciągu roku panele fotowoltaiczne narażone są na opady deszczu oraz śniegu i chociaż zimy w Polsce w ostatnich latach nie są zbyt srogie, to firmy zajmujące się montażem fotowoltaiki sugerują zainstalowanie modułów pod kątem 35-40 stopni. Wówczas śnieg spada z nich samoistnie pod wpływem grawitacji. Warto o to zadbać, ponieważ już 2-3 cm śniegu mogą obniżyć efektywność pracy systemu. Deszcz może działać korzystnie – ochładza moduły w gorące dni i oczyszcza je. Warto jednak raz w roku skorzystać z usług firm zajmujących się profesjonalnym myciem paneli, by usunąć z nich kurz, glony i inne zabrudzenia.
Postaw na fotowoltaikę z JB Energia!
Jak widać, warunki atmosferyczne nie są groźne dla fotowoltaiki, o co zadbali ich producenci. Jeśli dodatkowo zamontujesz moduły pod odpowiednim kątem i zadbasz o ich regularne mycie, możesz spać spokojnie – fotowoltaika będzie pracować na Twoją korzyść przez wiele lat. Wpływ pogody na panele fotowoltaiczne nie jest tak duży, by rezygnować z inwestycji. Jeśli jednak obawiasz się ewentualnych uszkodzeń, możesz dokupić dodatkowe ubezpieczenie do ubezpieczenia domu.
Jeśli chcesz postawić na zieloną energię w swoim domy, gospodarstwie rolnym lub firmie, zapraszamy do kontaktu. Oferujemy kompleksowe wsparcie przy inwestycji w fotowoltaikę w województwach śląskim, małopolskim i opolskim, zapewniamy fachowe doradztwo, projekt i montaż instalacji fotowoltaicznej, a także pomoc przy finalizacji formalności. Zapraszamy do kontaktu!
Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia
- Panele fotowoltaiczne bifacial – Co to jest? - 10 maja 2023
- Jak produkuje się panele fotowoltaiczne? - 16 kwietnia 2023
- Pompy ciepła – 6 rzeczy, które musisz wiedzieć - 11 kwietnia 2023