Kilka lat temu postawiłeś na fotowoltaikę, ale Twoje potrzeby energetyczne wzrosły? Zastanawiasz się, czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa, a jeśli tak, to jak ją przeprowadzić? Skontaktuj się z ekspertami JB Energia, którzy przeprowadzą Cię krok po kroku przez wszystkie etapy rozbudowy systemu fotowoltaicznego. Dowiedz się, jak przebiega współpraca i co trzeba zrobić, by powiększyć liczbę paneli fotowoltaicznych.

Jak się przygotować do rozbudowy instalacji fotowoltaicznej?

Wbrew pozorom rozbudowa systemu fotowoltaicznego wiąże się nie tylko z dodaniem kolejnych paneli. Przed podjęciem decyzji o rozbudowie, należy sprawdzić moc falownika i zweryfikować, czy będzie on w stanie efektywnie pracować przy większych obciążeniach. To właśnie inwerter jest najbardziej narażony na uszkodzenia ze względu na trudne warunki działania; co więcej, przy niewielkiej instalacji dopasowuje się odpowiedni falownik, ponieważ ten o zbyt dużej mocy w stosunku do mocy paneli zużywa się znacznie szybciej i jest nieopłacalny. Jeśli rozbudowa instalacji fotowoltaicznej nie będzie duża (np. o 2 panele), to prawdopodobnie inwerter będzie odpowiedni. W innej sytuacji należy:

  • wymienić falownik na nowy, o większej mocy,
  • zastosować mikroinwertery.

Mikroinwertery a rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

O ile inwerter jest podłączony do całej instalacji, o tyle pojedynczy mikroinwerter obsługuje jeden panel fotowoltaiczny i odpowiada za przekształcanie prądu stałego na zmienny wytworzonego przez ten konkretny moduł. W przypadku rozbudowy fotowoltaiki można do nowych paneli podłączyć mikroinwertery, które będą działać niezależnie od istniejącego falownika. Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej opłacalne pod względem finansowym, ponieważ zakup nowego inwertera to duży wydatek, który wydłuża czas zwrotu z inwestycji.

Rozbudowa fotowoltaiki z JB Energia

W celu rozbudowy instalacji fotowoltaicznej najlepiej zgłosić się do firmy, która ją wcześniej montowała – fachowcy ocenią, na podstawie audytu fotowoltaicznego, w jaki sposób rozbudować fotowoltaikę, by było to najbardziej opłacalne. W jakich sytuacjach warto rozważyć taką opcję? Między innymi, gdy zapotrzebowanie energetyczne wzrosło na skutek:

  • zmiany sposobu ogrzewania na elektryczne,
  • zakupu wielu dodatkowych urządzeń zasilanych prądem.

Jeśli rozważasz montaż lub rozbudowę instalacji fotowoltaicznej w województwach: małopolskim, śląskim i opolskim, zapraszamy do kontaktu! Na podstawie rachunków za prąd ocenimy zapotrzebowanie na energię, wybierzemy odpowiednie miejsce do montażu fotowoltaiki oraz zgłosimy instalację do zakładu energetycznego w celu podłączenia.


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia