Fotowoltaika to alternatywny sposób pozyskiwania energii elektrycznej, którego początków doszukiwać możemy się już w XIX wieku! Tak to prawda! Już w XIX wieku ludzie zaczęli interesować się energią elektryczną i rozpoczęli badania nad jej charakterem, możliwymi sposobami pozyskiwania itp. W przeciągu ponad 200 lat wiedza na temat prądu została w znacznym stopniu poszerzona, dzięki czemu możliwe było m.in. zbudowanie pierwszych instalacji fotowoltaicznych.

Co było pierwsze? Instalacje fotowoltaiczna czy prąd?

Oczywiście pierwszy był prąd. Na początku XX wieku, urodzony w Bratysławie wybitny fizyk Philipp von Lenard (późniejszy laureat Nagrody Nobla) odkrył zależność pomiędzy intensywnością światła padającego na powierzchnię oraz energią emitowaną przez elektrony. Już 2 lata później, niemiecki fizyk Wilhelm Hallwachs wykazał światłoczułość połączenia miedzi oraz tlenku miedzi. To właśnie to odkrycie oraz prace Alberta Einsteina (kolejnego laureata Nagrody Nobla!) na temat efektu fotowoltaicznego stały się zaczątkiem tego, co dzisiaj nazywamy fotowoltaiką.


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Historia fotowoltaiki – polski akcent

Jednak, nie tylko niemieccy oraz austro-węgierscy fizycy mieli swój udział w budowaniu potęgi fotowoltaiki. W 1918 roku Jan Czochralski (pochodzący z województwa kujawsko-pomorskiego) stworzył pierwsze monokryształy krzemu (do dzisiaj krzem wykorzystywany jest w instalacjach fotowoltaicznych!). W okresie pomiędzy 1918 a 1954 rokiem metoda otrzymywania monokryształów była udoskonalana (z przerwami na działania wojenne). Pierwsze ogniwo fotowoltaiczne wyprodukowane zostało w 1954 roku w amerykańskim laboratorium, a jego sprawność wynosiła jedynie 4 %! Lata 50 i 60 XX wieku to czas, gdy powstały kolejne ogniwa fotowoltaiczne, których efektywność sięgała maksymalnie 14 %.

Lata 70 to czas rozkwitu fotowoltaiki w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tutaj zostały one po raz pierwszy wykorzystane do wytwarzania prądu w domach jednorodzinnych. Ze względu na małą ilość produkowanej energii, oraz małą sprawność nie były one jednak zbyt popularne. Rok 1992 przynosi nowe panele, których sprawność to już prawie 16 % (15,9 %).

XXI wiek- nowe możliwości fotowoltaiki?

W XXI wieku, technika fotowoltaiczna nadal podlega kolejnym udoskonaleniom. Produkowane aktualnie panele to efektywne urządzenia, dzięki którym możliwe jest zaopatrzenie w energię elektryczną dużych przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych, czy też budynków użyteczności publicznej. Wysokiej jakości panele (montowane m.in. przez naszą firmę JB Energia) działają nawet 25-30 lat, przez co zyski energetyczne są bardzo duże, a oszczędności finansowe ogromne! Niezależność, którą dają instalacje fotowoltaiczne to kolejny aspekt, który przemawia na korzyść fotowoltaiki.

Historia fotowoltaiki wydała Ci się ciekawym tematem? A może chcesz posiąść więcej informacji na jej temat? Zapraszamy do kontaktu!