W większości przypadków częste mycie paneli fotowoltaicznych nie jest konieczne, a nawet niezalecane przez producentów modułów. W usuwaniu głównych zanieczyszczeń jak kurz i brud pomagają opady deszczu. Trudniejsze zabrudzenia jak zalegające liście, igliwie, odchody ptactwa czy silne pokrycie modułów pyłem, piaskiem, spalinami czy mchem (np. w wyniku bliskości budynku z gospodarstwem rolnym, lasem czy kopalnią) można usunąć za pomocą czyszczenia paneli. Podpowiadamy, jak i czym prawidłowo myć panele fotowoltaiczne.

Jak wygląda mycie paneli słonecznych?

Wiele osób zastanawia się, czy panele fotowoltaiczne trzeba myć. Otóż instalacja PV jest samowystarczalna – oczyszcza się w trakcie opadów deszczu i śniegu. Jeśli jednak chcesz dodatkowo o nią zadbać, możesz konserwować moduły. Jak i czym czyścić panele fotowoltaiczne? Najłatwiej to zrobić za pomocą wody destylowanej (lub deszczówki) i miękkiej szczotki gąbki (najlepiej wykonanej z nylonu). Do czyszczenia uporczywych zabrudzeń (jak np. zalegające liście czy zeschnięte ptasie odchody), możesz użyć roztworu wody z octem. Inną opcją jest skorzystanie ze specjalistycznych środków do mycia modułów zalecanych przez ich producentów lub instalatorów. 

Ponadto, jeśli panele zamontowane są na dachu budynku, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie osoby wykonującej mycie, by zminimalizować ryzyko wypadku. Warto skorzystać z usług firmy profesjonalnie zajmującej się myciem paneli fotowoltaicznych. Całkowita cena tego zabiegu uzależniona będzie od powierzchni modułów (średnio to ok. 8 zł za m2). Co więcej, niektóre firmy oferujące montaż paneli fotowoltaicznych świadczą również usługę ich oczyszczenia w ramach gwarancji.

Jak często należy czyścić panele fotowoltaiczne?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych rutynowo można wykonać dwa razy do roku. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną (po sezonie jesienno-zimowym) oraz na koniec lata (w zależności od położenia Twojego budynku, latem panele mogą być narażone na pył i zanieczyszczenia po żniwach oraz odchody ptactwa, których latem jest zdecydowanie więcej). Cykliczne mycie paneli pomoże zapobiec spadkom mocy.

Czego unikać do czyszczenia paneli fotowoltaicznych?

  • Nie stosuj detergentów, które mogą wywołać zajście reakcji z materiałami użytymi do budowy paneli, a tym samym ich zniszczenie.
  • Nie korzystaj z myjek ciśnieniowych, które mogą uszkodzić łączenie między modułami a tym samym powstawanie prądów upływu.
  • Nie używaj szorstkich myjek i gąbek, które mogłyby uszkodzić powłokę paneli.
  • Nie wchodź na dach bez odpowiednich zabezpieczeń.
  • Unikaj twardej wody z kranu, która może pozostawić na panelach osad z kamienia.

Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Jak czyścić panele fotowoltaiczne ze śniegu?

Zimy w Polsce bywają różne, jednak nie musisz się ich obawiać. Panele fotowoltaiczne poradzą sobie również z opadami śniegu. Najbezpieczniejsze rozwiązanie na pozbycie się śniegu to poczekanie aż sam stopnieje, szczególnie w instalacjach montowanych pod kątem 35 stopni. Możesz również zamieść śnieg, używając do tego miękkiej szczotki. Kolejnym rozwiązaniem jest częściowe oczyszczenie paneli ze śniegu – odsłonięte panele zaczną się nagrzewać, a tym samym pomogą stopić pozostałe opady.

Fotowoltaika dla domu ma liczne zalety, w tym bezobsługowość. Częste mycie paneli fotowoltaicznych nie jest koniecznie, jednak rutynowo warto wykonać ich czyszczenie dwa razy do roku dla zachowania ich wydajności oraz estetycznego wyglądu. Możesz wyczyścić je samodzielnie, skorzystać z mycia w ramach gwarancji producenta lub instalatora albo wykupić dodatkową usługę.

Sprawdź ofertę JB Energia na specjalistyczne mycie paneli oraz na inne usługi, w tym optymalny dobór i montaż instalacji PV. Przygotowujemy również dokumentację instalacji oraz podpowiadamy, jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach aktualnych programów wspierających odnawialne źródła energii.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia