Z roku na rok fotowoltaika cieszy się wzrastającą popularnością i nic w tym dziwnego, ponieważ pozyskiwanie energii ze słońca pozwala na obniżenie rachunków za prąd. Warto wiedzieć, jak działają panele słoneczne, szczególnie jeśli jesteś na etapie budowy domu lub firmy, na której planujesz montaż modułów PV. Dowiedz się, jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych, jak wygląda ich montaż oraz co dzieje się z nadwyżką wyprodukowanej przez nich energii.

Jak działają panele słoneczne

Zastanawiasz się, jak działa panel fotowoltaiczny? Najprościej mówiąc, promienie słoneczne padają na zbudowane z ogniw fotowoltaicznych moduły, zamontowane na dachu budynku lub w gruncie, zamieniając energię słoneczną w prąd elektryczny (stały). Następnie za pomocą inwertera (falownika) prąd stały przekształcony zostaje w prąd przemienny, który nie tylko może zasilać znajdujące się w nim urządzenia, ale także ogrzewać (lub chłodzić) dom i produkować ciepłą wodę użytkową.

Warto dodać, że falownik to „centrum” instalacji fotowoltaicznej – nie tylko przekształca prąd, ale również kontroluje działanie całego systemu i dopasowuje parametry generowanego prądu do parametrów sieci budynku. Powiadamia także o ewentualnych błędach lub spadkach mocy.

Rodzaje paneli słonecznych

Paneli fotowoltaiczne dzieli się na 3 główne rodzaje: 

  • Panele monokrystaliczne – zbudowane są z pojedynczych kryształków krzemu, mają czarny kolor i składają się z wielokątnych cienkich płytek. Najlepiej radzą sobie w miejscach o ograniczonej powierzchni, lecz silnym nasłonecznieniu. Wyróżniają się znakomitą odpornością na warunki atmosferyczne, trwałością i wydajnością oraz (niestety) najwyższą ceną spośród dostępnych rodzajów modułów.
  • Panele polikrystaliczne – są mniej wydajne niż monokrystaliczne, za to dobrze sprawdzają się w warunkach słabszego i umiarkowanego nasłonecznienia, charakterystycznego dla naszego klimatu – aktualne są najbardziej popularne w Polsce. Składają się z modułów wykonanych z licznych kryształów krzemu o układzie kwadratowych płytek. Wyróżniają się błękitnym kolorem, są tańsze niż panele monokrystaliczne i mają długą żywotność – dobrej jakości moduły mogą służyć bezawaryjnie nawet do 25 lat.
  • Panele amorficzne – obecnie najrzadziej stosowane, charakteryzują się niską wydajnością i (z upływem lat) obniżającą się sprawnością, za to są najtańsze spośród dostępnych na rynku modułów PV. Są elastyczne i lekkie, dzięki czemu mogą być montowane również na elewacji budynków. Mają również niewielki stopień wrażliwości na wysokie temperatury, co ma wpływ na zachowanie wydajności na w miarę stałym poziomie.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Dla zapewniania maaksymalnej efektywności instalacji PV montaż paneli fotowoltaicznych najlepiej wykonać na dachu płaskim, jedno lub dwuspadowym. Mogą być również montowane na specjalnych konstrukcjach na gruncie. Istotnie, by panele były wystawione na stronę południową, co zapewni maksymalnie najdłuższy kontakt z promieniami słonecznymi w ciągu dnia. Co więcej, panele połączone szeregowo muszą być ustawione w identycznym kierunku i pod tym samym kątem nachylenia. Złamanie tej reguły może spowodować różnicę w ekspozycjach na słońce, a w efekcie utratę mocy. Warto powierzyć montaż ogniw fotowoltaicznych profesjonalnej firmie, mającej doświadczenie w instalacjach systemów PV.


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Co dzieje się z niewykorzystaną energią?

To, ile energii produkuje ogniwo fotowoltaiczne, ma wpływ na to, ile możesz jej wykorzystać. Ewentualnie nadwyżki prądu możesz:

  • gromadzić w akumulatorach (w przypadku instalacji off-grid),
  • magazynować w sieci (w przypadku instalacji on-grid).

Jeśli chcesz korzystać z trybu on-grid, musisz najpierw podpisać stosowną umowę z zakładem energetycznym. Wówczas staniesz się prosumentem, czyli jednocześnie producentem i odbiorem energii, a tym samym będziesz mógł rozliczać się z zakładem energetycznym bezgotówkowo.

Warto dodać, że ilość energii, którą będziesz mógł odebrać z sieci, będzie zależna od jej mocy:

  • instalacje do 10 kW upoważniają do odebrania 80% energii oddanej do sieci,
  • instalacje powyżej 10 kW pozwalają na odbiór 70% oddanej energii.

Najbardziej opłacalne jest zatem maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii w czasie rzeczywistym. Tym bardziej że niewykorzystana po roku nadwyżka staje się przychodem zakładu energetycznego. Przed wykonaniem instalacji paneli PV warto zatem wykonać kalkulację, by optymalnie dobrać moc modułów do potencjalnego zużycia energii.

Jeśli wiesz już, jak działa ogniwo fotowoltaiczne i myślisz o montażu paneli, skorzystać z oferty JB Energia. Wykonamy profesjonalny audyt, pomożemy dopasować najlepsze rozwiązania, a także przygotowujemy dokumentację instalacji i profesjonalnie zajmiemy się jej montażem. Sprawdź, jakie zalety ma fotowoltaika dla domu oraz jak możesz otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia