Jednym z elementów instalacji fotowoltaicznej umożliwiającym jej poprawne funkcjonowanie jest inwerter, czyli urządzenie często nazywane falownikiem. 

Czym jest falownik? Jaki jest sposób jego działania?

Działanie inwertera oparte jest na zamianie prądu stałego na prąd przemienny (zmienny) występujący w naszych gniazdkach (DC/AC). Istotnym zadaniem falowników montowanych w instalacjach PV (fotowoltaicznych) jest też monitoring produkcji. Większość dostępnych na rynku falowników zapewnia możliwość śledzenia zaawansowanych statystyk produkcji np. z użyciem aplikacji mobilnej na telefon.

Jakie są rodzaje falowników fotowoltaicznych?

Falowniki dedykowane instalacjom fotowoltaicznym podzielić możemy przede wszystkim ze względu na ilość faz i moc.

Biorąc pod uwagę liczbę faz możemy wyróżnić falowniki jednofazowe oraz falowniki trójfazowe. Dobór uzależniony jest od sieci elektrycznej do której podłączona zostanie instalacja. W przypadku posiadania jednej fazy wybieramy inwerter jednofazowy i analogicznie w przypadku inwertera trójfazowego. Należy pamiętać o ograniczeniu wielkości instalacji dla sieci jednofazowej w wysokości 3,68 kWp (łączna moc paneli)!

Bardzo ważne jest poprawne dobranie wielkości falownika ze względu na moc, czyli ilość prądu który będzie przetwarzał. Przed zaprojektowaniem instalacji warto zapoznać się z kartami katalogowymi falowników, w których znajdziemy m.in. informację o ile moc instalacji może przekraczać moc falownika. Podczas projektowania instalacji zawsze sprawdzana jest również planowana efektywność instalacji. Pod uwagę należy wówczas wziąć odchylenie od południa, bardzo niskie lub bardzo duże nachylenie paneli, a także występujące zacienienia. W wyżej wymienionych przypadkach możliwa jest niższa produkcja energii elektrycznej, fakt ten należy uwzględnić przy doborze falownika! Parametrami wartymi zwrócenia uwagi są  również: napięcie startu, wytwarzany hałas, gwarancja oraz warunki jej realizacji

Jakie miejsce wybrać na inwerter?

Do poprawnego funkcjonowania instalacji należy wybrać odpowiednie miejsce dla wszystkich jej komponentów- również dla inwertera. W zależności od rodzaju instalacji falownik może być umieszczony w innym miejscu, jednak  najczęściej inwertery umieszczane są w garażach, piwnicach, kotłowniach i innych zacienionych miejscach.

Optymalne dobranie komponentów instalacji wpływa w późniejszym czasie na ilość generowanej energii i żywotność instalacji. W przypadku wątpliwości w doborze optymalnego falownika oraz jego miejsca instalacji najlepiej skontaktować się z przedstawicielem naszej firmy i umówić na bezpłatny audyt fotowoltaiczny


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia