Panele fotowoltaiczne są produktem, którego tworzenie oparte jest na różnych procesach technologicznych. W ciągu kilkunastu lat proces produkcji zmieniał się, dzięki czemu poszczególne panele osiągały (i nadal osiągają!) coraz wyższą sprawność, która bezpośrednio przekłada się na generację coraz większej ilości energii elektrycznej dla naszego domu, firmy, czy też gospodarstwa rolnego.

Jakie moduły fotowoltaiczne wybierają Polacy

Wśród tradycyjnych paneli krzemowych wyróżniamy panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Zarówno mono-, jak i polikrystaliczne panele zbudowane są z krzemu, czyli pierwiastka znajdującego się aktualnie w prawie każdym rodzaju sprzętu elektronicznego i elektrycznego. 

Podczas produkcji paneli monokrystalicznych wykorzystywany jest duży monokryształ krzemu, a panel fotowoltaiczny pozyskuje kolor granatowy lub czarny. Cechą charakterystyczną tego najwcześniej powstałego rodzaju paneli fotowoltaicznych jest także zaokrąglenie krawędzi modułu. Panele monokrystaliczne charakteryzują się ponadto wyższą wydajnością (np. w porównaniu z panelami polikrystalicznymi). Ich niewątpliwą zaletą jest również mniejsza powierzchnia użytkowa. 

Drugi z najpopularniejszych rodzajów paneli fotowoltaicznych, czyli panele polikrystaliczne zbudowane są z polikrystalicznego krzemu, który powstał w procesie krystalizacji monokryształów. W przeciwieństwie do paneli monokrystalicznych, tego typu moduły fotowoltaiczne przyjmują wyłącznie barwę niebieską. Charakteryzują się one ponadto niższą wydajnością. Standardowo panele polikrystaliczne posiadają wydajność w zakresie od 14 do 16 %, fakt ten wynika z mniejszej swobody ruchu elektronów we wnętrzu modułów. Za ich wyborem przemawia jednak często niższa cena.


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych najlepiej wybrać?

Aktualnie najczęściej wybieranym rodzajem modułów fotowoltaicznych są panele oparte na technologii monokrystalicznej. Mniejsza powierzchnia panelu, a także jego większa wydajność to zalety wpływające w znacznym stopniu na ich wybór. Za jeden z minusów modułów monokrystalicznych uznać można trochę wyższą (w porównaniu z panelami polikrystalicznymi) cenę jednostkową.  Podkreślić należy jednak, że dzięki ciągłemu rozwojowi technologii fotowoltaicznej oraz doskonaleniu metod produkcji paneli monokrystalicznych ich cena w ostatnim czasie staje się coraz bardziej atrakcyjna! 

W przypadku ograniczonych środków finansowych oraz większej powierzchni do zagospodarowania postawić można na panele polikrystaliczne, które jednak jak zostało to już wspomniane, posiadają mniejszą wydajność. 

Planujesz wykonanie instalacji fotowoltaicznej i zastanawiasz się nad wyborem rodzaju paneli fotowoltaicznych? Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na wszelkie Twoje pytania!

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia
    Maciej Spałek