Wielu producentów paneli fotowoltaicznych oferuje swoim klientom dodatkowe technologie wspomagające pracę modułów.  O rodzajach paneli można przeczytać tutaj: LINK. Urządzenia te mają różny wpływ na działanie paneli, m.in. podnoszą ich sprawność, ograniczają skutki zacienienia lub wpływają na aspekt wizualny. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z stosowanych aktualnie technologii.

Panele Fotowoltaiczne Half Cut

Panele z technologią Half-Cut pozwalają na ograniczenie skutków zacienienia modułów. Każdy z modułów dzielony jest w połowie, a jego połówki działając ograniczają skutki zacienienia. Takie panele rekomendowane są w przypadku trudnych dachów ze stałymi zacienieniami jak kominy, wywietrzniki, pobliskie drzewa, jaskółki, a także wtedy, gdy powierzchnia dachu lub gruntu nie pozwala nam na optymalne oddalenie się od wymienionych przeszkód. Na modułach tych wykonaliśmy m.in instalację w Wieliczce

Dwustronne panele fotowoltaiczne (BiFacial)

Moduły Bifacial czyli tzw. dwustronne panele fotowoltaiczne pozwalają na dwustronną absorpcję promieniowania słonecznego. W praktyce moduł przetwarza w energię elektryczną (prąd) nie tylko promieniowanie padające bezpośrednio na panel, ale również promieniowanie odbite przez jego spodnią stronę. Panele takie polecane są, gdy powierzchnia użytkowa utrzymana jest w jasnej kolorystyce (jasna powierzchnia odbija znacznie więcej promieniowania, niż jej bardziej ciemny odpowiednik). Zastosowanie modułów bifacial pozwala na znacznego stopnia  zwiększenie efektywności instalacji (jeśli mamy oczywiście do tego odpowiednie warunki). W m.in Kluczborku wykonaliśmy instalację fotowoltaiczną na tych modułach (LG 400 Wp).

Panele Fotowoltaiczne Full Black

Ze względu na zastosowanie ciemniejszej folii EVA, oraz poprowadzenie ścieżek przewodzących w wewnętrznych warstwach panelu istnieje możliwość osiągnięcia czarnej, niemal jednolitej powierzchni panelu. Efekt ten jest szczególnie widoczny w przypadku czarnych dachów. Co ważne zmiana ta ma efekt niemal wyłącznie wizualny (estetyczny), trudno mówić tutaj o istotnym wpływie na efektywność modułów. W np. Będzinie wykonaliśmy instalację fotowoltaiczną na modułach LG 325 Wp.

Technologia PERC

Czym jest technologia PERC w ogniwach fotowoltaicznych? Nazwa ta  pochodzi od skrótu „Passivated Emitter Rear Cell”. Tego typu panele fotowotlaiczne pokryte są dodatkową warstwą pasywacyjną znajdującą się z tyłu ogniwa. Dzięki temu efektywność całego panelu wzrasta o ok. 1%.

Powyższe technologie (oprócz technologii Full Black) mogą podnieść efektywność naszej instalacji PV, ale ich zastosowanie nie zawsze jest wskazane. Szczegółowy audyt fotowoltaiczny oraz indywidualne podejście do potrzeb energetycznych pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie paneli fotowoltaicznych oraz dodatkowych technologii. W tym przypadku warto skonsultować się z profesjonalistami!


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia