Montaż instalacji fotowoltaicznej to aktualnie jeden z najczęściej wybieranych rodzajów inwestycji w odnawialne źródła energii. Indywidualnie zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją optymalnie dopasowaną do teraźniejszych, jak i przyszłych potrzeb energetycznych użytkownika/inwestora. Zamontowanie paneli fotowoltaicznych to jednak nie tylko możliwość obniżenia rachunków za prąd, ale również uniezależnienie się od stale rosnących cen energii elektrycznej. Nie bez znaczenia dla wielu naszych klientów jest  także niezależność od zakładu energetycznego.

Czy instalacja fotowoltaiczna bez dotacji się opłaca?

Do pytań najczęściej zadawanych przez osoby zainteresowane fotowoltaiką należy oczywiście pytanie, czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca. Odpowiedź jest jednoznaczna- tak! Stale rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że nasze rachunki za prąd są coraz wyższe i coraz więcej pieniędzy ucieka z naszego domowego, czy też firmowego budżetu. Prognozy na kolejne lata nie są w tej kwestii niestety bardziej pozytywne, czekają nas kolejne podwyżki cen prądu i to nawet o kilkanaście procent. Montaż instalacji fotowoltaicznej pozwoli więc na zahamowanie tego trendu i znacznego stopnia obniżenie rachunków, które już teraz przyprawiają nas o ból głowy.

Okres zwrotu inwestycji w instalację fotowoltaiczną jest kolejną z poruszanych kwestii. Tutaj odpowiedź jest już bezpośrednio zależna od wielkości instalacji, jej ceny końcowej, a także od aktualnego i przyszłego zużycia przez inwestora energii elektrycznej. Jednak nawet w przypadku braku wzrostu cen jednostkowych prądu oraz utrzymania stałego zużycia energii, instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją, która zwróci się w przeciągu kilku najbliższych lat. Mowa tutaj oczywiście o instalacji optymalnie dobranej do potrzeb klienta. Na okres zwrotu wpływa również czynnik bezpośrednio niezależny od inwestora oraz firmy monterskiej- są to kwoty różnego typu dofinansowań i dotacji. W Polsce w ostatnich miesiącach do najczęściej wybieranego programu dofinansowań należał oczywiście program “Mój Prąd”, którego beneficjenci otrzymywali 5000 zł dotacji. Program ten był przeznaczony dla klientów indywidualnych i można było z niego skorzystać wyłącznie w przypadku stworzenia nowej instalacji fotowoltaicznej. “Mój Prąd” nie był jednak jedyną możliwością obniżenia kosztu inwestycji w fotowoltaikę. Klienci mieli (a także nadal mają) możliwość skorzystania z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Ponadto w wielu gminach nadal działają (i są zapowiadane na przyszłość) lokalne programy dofinansowań, o których możemy więcej dowiedzieć się na stronach internetowych wybranych gmin


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Jaki jest okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej bez dotacji?

Jednak co w przypadku, gdy nie mamy możliwości skorzystania z dofinansowania lub też ulgi? Instalacja fotowoltaiczna nadal się opłaca! Trendy energetyczne są niestety bezlitosne i energia elektryczna z każdym rokiem będzie coraz droższa. Inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest inwestycją długoletnią, która jedynie na początku wymaga wkładu finansowego. Gwarancja pracy paneli fotowoltaicznych to 25 lat, jednak jak pokazuje doświadczenie straty efektywności paneli fotowoltaicznych są coraz mniejsze, a to wszystko dzięki zastosowaniu coraz nowszych technologii. 
Okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej jest kwestią indywidualną, którą każdorazowo poruszamy po przeprowadzeniu tzw. audytu fotowoltaicznego. Kompleksowe rozwiązania, które oferujemy naszym klientom obejmują również optymalny dobór mocy instalacji fotowoltaicznej. W czasie spotkania klient ma również możliwość wprowadzenia poprawek do projektu oraz poznania większej ilości interesujących go szczegółów dotyczących odnawialnych źródeł energii. Nasi specjaliści są otwarci na propozycje oraz chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania! Zapraszamy do kontaktu!

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia