Instalacja fotowoltaiczna to odnawialne źródło energii coraz częściej spotykane w polskich domach, firmach oraz gospodarstwach rolnych. Produkujące energię elektryczną (z promieniowania słonecznego!) panele fotowoltaiczne nie tylko obniżają przyprawiające o ból głowy wysokie rachunki za prąd, ale również przyczyniają się do ochrony otaczającego nas środowiska naturalnego. Ponadto dają możliwość uniezależnienia się od zakładu energetycznego i stale rosnących cen energii elektrycznej. Jak pokazują ostatnie dane statystyczne w Polsce nadal utrzymuje się trend wzrostowy i liczba instalacji fotowoltaicznych (zarówno indywidualnych, jak i biznesowych) stale rośnie. Fakt ten spowodowany jest jednak nie tylko chęcią ochrony środowiska i stale rosnącymi cenami energii elektrycznej, ale również możliwością skorzystania z różnego typu dofinansowań i dotacji obniżających końcową cenę instalacji fotowoltaicznej.

Umiejscowienie inwertera w instalacji fotowoltaicznej

Montaż instalacji fotowoltaicznej nie obejmuje jednak tylko montażu paneli fotowoltaicznych. Elementem, bez którego instalacja fotowoltaiczna nie może efektywnie działać jest inwerter, nazywany potocznie falownikiem. Jego głównym zadaniem jest zamiana produkowanego przez moduły fotowoltaiczne prądu stałego w prąd przemienny wykorzystywany w gospodarstwach domowych, przedsiębiorstwach oraz gospodarstwach rolnych. Ponadto nowoczesne falowniki umożliwiają stały monitoring pracy instalacji (również w połączeniu z witrynami internetowymi i aplikacjami mobilnymi) i odpowiadają za jej bezpieczną pracę. W przypadku wystąpienia zagrożenia falownik ma możliwość wyłączenia instalacji fotowoltaicznej celem jej ochrony przed uszkodzeniem.

W przypadku paneli fotowoltaicznych miejsce ich montażu jest zazwyczaj z góry przesądzone. W polskich warunkach zwyczajowo panele montuje się na dachach budynków/altan/garaży lub też na specjalnej konstrukcji przystosowanej do montażu na gruncie. Falownik jest jednak elementem, który zazwyczaj przysparza większej ilości kłopotów, jeżeli chodzi o miejsce jego montażu. Nowoczesne inwertery produkowane przez czołowych producentów sprzętu elektronicznego zazwyczaj posiadają w instrukcji użytkowania jasne wytyczne dotyczące warunków montażu danego typu falownika (jest to zazwyczaj kilkadziesiąt centymetrów odstępu z każdej strony). Wybierając miejsce montażu inwertera należy również pamiętać, że jest to urządzenie wytwarzające energię cieplną i charakteryzujące się różnym systemem jego oddawania (np. wentylator mechaniczny, wymiennik ciepła). Montaż w pomieszczeniach, w których występują źródła ciepła (w szczególności otwarte!) nie jest więc wskazany. Producenci nie zalecają również montażu falownika w zamkniętych przestrzeniach typu szafa.


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Czy można zamontować falownik na zewnątrz?

Wnętrze domu lub też innego budynku nie jest jednak jedyną możliwością w kwestii montażu inwertera fotowoltaicznego. Falowniki spełniające normę IP65 mogą zostać zamontowane na zewnątrz. Jest to szczególnie przydatne w przypadku instalacji fotowoltaicznych przeznaczonych do użytku przemysłowego lub rolniczego. Podczas swojej pracy falownik może wydawać dźwięki (nie jest to jednak hałas!), dlatego też falownik z normą IP65 będzie świetną opcją dla osób bardziej wrażliwych pod względem sensorycznym.

Wybierając i montując falownik warto oczywiście pamiętać o gwarancji producenta. W przypadku, gdy inwerter zostanie wadliwie zamontowany lub też niezgodnie z zaleceniami producenta- gwarancja w przypadku jego awarii może nie zostać uznana. Miejsce montażu falownika warto więc przedyskutować ze specjalistami. 

W naszej firmie stawiamy na specjalistów, którzy z chęcią doradzą Ci nie tylko w kwestii montażu falownika, ale również całej instalacji fotowoltaicznej! Jesteśmy otwarci na propozycje współpracy i wszelkie zapytania! Zapraszamy do kontaktu! 

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia