Czytając informacje o montażu paneli słonecznych, najczęściej omawiane są klasyczne dachy spadziste. Czy w takim razie fotowoltaika na płaskim dachu to rozwiązanie możliwe do wykonania? Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim?

Czy instalacja paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu jest możliwa?

Dopasowanie i projektowanie paneli fotowoltaicznych to bardzo wymagające kwestie, od których zależy ich skuteczność. Najczęściej montowane są na tradycyjnych, skośnych dachach, co nie oznacza, że fotowoltaika na płaskim dachu nie jest możliwa do wykonania. Montaż instalacji fotowoltaicznej na płaskim dachu wiąże się zwykle z wykonaniem dodatkowej konstrukcji wsporczej, która odpowiada za:

  • odpowiednią wytrzymałość i sztywność paneli,
  • optymalny kąt względem kąta padania promieni słonecznych.

Mocowanie paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim zależy od rodzaju jego pokrycia. Jeżeli mamy do czynienia z deskowaniem a krokwie są widoczne od spodu, należy wkręcić śruby dwugwintowe, na które nakłada się trójkąty montażowe. Dzięki temu podstawa trójkąta nie przylega do powierzchni dachu, przez co w miejscach kręcenia nie zatrzymuje się woda. Odpowiedni montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim sprawi, że instalacja nie będzie narażona na silny podmuch wiatru.

Montaż paneli na dachu płaskim – rodzaje systemów montażowych

Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim znacznie różni się od instalacji na dachu skośnym. Obecnie montaż instalacji fotowoltaicznej na płaskim dachu może być wykonywany na różne sposoby, w zależności od potrzeb.

System montażowy bez konieczności dodatkowego balastu

W tym przypadku wykonana z aluminium konstrukcja wsporcza paneli fotowoltaicznych mocowana jest do specjalnych betonowych bloków ustawionych na dachu. Dzięki temu fotowoltaika na płaskim dachu jest stabilna, wytrzymała i odporna na silne podmuchy wiatru. Maksymalny ciężar jednego panelu wynosi 26 kg. Taki rodzaj montażu pozwala na zamontowanie paneli w poziomie lub w pionie i nie wymaga dodatkowego obciążenia.

System montażowy na dachach płaskich z deskowaniem

W tym przypadku do krokwi przykręcane są śruby dwugwintowe, na które następnie mocuje się trójkąty. Kolejnym krokiem jest nałożenie na trójkąty szyn montażowych, na których następnie montuje się moduły fotowoltaiczne. Dzięki tej metodzie montażu instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim jest stabilna i wytrzymała oraz nie wymaga dodatkowego obciążenia w postaci betonowych bloczków.

System balastowy

System balastowy pozwala zachować szczelność dachu i nie ingeruje w jego konstrukcję. Aby konstrukcja była stabilna, wsporniki dla paneli fotowoltaicznych wymagają odpowiedniego obciążenia. Używa się do tego kamieni brukowych lub płyt betonowych montowanych w rynnach deflektorów wiatrowych, które nie naruszają pokrycia dachowego. Chcąc zapewnić opór przed naporem wiatru, stosuje się także betonowe bloki, które zwiększają wytrzymałość konstrukcji.

Jakie nachylenie paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim?

Montaż paneli słonecznych pod odpowiednim kątem to jeden z ważniejszych aspektów instalacji systemu fotowoltaicznego na płaskim dachu. Kąt nachylenia modułów na dachach płaskich zależny jest od wielu czynników i niejednokrotnie wynosi nawet 35°. Bardziej stroma instalacja fotowoltaiczna wymaga większego zabezpieczenia przed wiatrem w postaci balastu lub specjalnego mocowania. Zdarza się, że do konstrukcji nośnej dachu nie można niczego mocować, a część dachów można obciążać wyłącznie w ograniczonym zakresie nośności. Audyt fotowoltaiczny pozwoli na ocenę możliwości montażu paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu i dobór odpowiednich rozwiązań.


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Montaż instalacji fotowoltaicznej dopasowany do potrzeb

Bez wątpienia można stwierdzić, że korzyści z instalacji fotowoltaicznej jest wiele. Fotowoltaika dla firm, domostw lub gospodarstw musi być odpowiednio dopasowana do możliwości dachu. Odpowiednie zamontowanie instalacji fotowoltaicznej na płaskim dachu zapewni stabilną i wydajną konstrukcję, która będzie dostarczać ekologicznej energii przez długie lata. Warto wybrać profesjonalną i doświadczoną firmę oraz zdecydować się na audyt fotowoltaiczny, dzięki któremu możliwe będzie opracowanie projektu.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia
    Maciej Spałek