Brak wysokich temperatur w Polsce przez cały rok sprawia, że część osób decydujących się na fotowoltaikę obawia się o oczekiwany zwrot z inwestycji. Kiedy instalacja fotowoltaiczna produkuje najwięcej prądu? Oczywiście latem, gdy ilość promieniowania słonecznego przypadającego na metr kwadratowy powierzchni jest największa. Nie oznacza to jednak, że fotowoltaika zimą jest bezużyteczna. Wręcz przeciwnie – również produkuje prąd, tyle że w mniejszej ilości. Kiedy uzyskamy najwięcej prądu z paneli fotowoltaicznych i czy korzyści są po stronie inwestora? Poznaj kulisy działania fotowoltaiki i przekonaj się, że zielona energia to przyszłość naszej planety.

W jakich miesiącach fotowoltaika jest najbardziej wydajna?

Zastanawiasz się, kiedy instalacja fotowoltaiczna produkuje najwięcej prądu? 70-80% energii zostaje wytwarzane w okresie od maja do września, przy czym zazwyczaj największa wydajność przypada na miesiące letnie, czyli czerwiec, lipiec i sierpień – w tych miesiącach do ziemi dociera 43% promieniowania. W ciągu dnia panele fotowoltaiczne osiągają szczyt swojej mocy około południa. Co więcej, fotowoltaika latem pracuje nawet przez 11-12 godzin dziennie. W ten sposób wypracowuje nadwyżkę energii, której nie jesteśmy w stanie zużyć na bieżąco, ale którą możemy przesłać do zakładu energetycznego i odebrać zimą lub w nocy w korzystnym stosunku.

Od czego zależy wydajność fotowoltaiki?

Największy wpływ na wydajność fotowoltaiki – zarówno zimą, jak i latem – mają warunki pogodowe, a przede wszystkim natężenie promieniowania słonecznego. W Polsce wynosi ono ok. 1000 kWh/m2 na rok. Niemałe znaczenie ma też usłonecznienie, które określa liczbę słonecznych godzin w ciągu roku. W Polsce wskaźnik ten waha się od 1300 do 1900 godzin, a średnio wynosi 1600.

W praktyce sprawność ogniw fotowoltaicznych zależy jeszcze od kilku innych czynników:

  • producenta i klasy paneli fotowoltaicznych (rodzaj połączeń między ogniwami, rodzaj powłoki antyrefleksyjnej, materiał, z którego wykonane są moduły),
  • kierunku montażu względem stron świata – najbardziej wydajne są instalacje fotowoltaiczne zamontowane od strony południowej, ale można także zdecydować się na orientację wschodnią oraz zachodnią,
  • prawidłowości montażu instalacji na dachu lub gruncie,
  • wiatru – latem, w upalne dni, działa on korzystnie, ponieważ obniża temperaturę modułów.

By zachować wysoką sprawność paneli fotowoltaicznych, należy o nie odpowiednio dbać i poddawać regularnym przeglądom technicznym, by wyeliminować ewentualne nieprawidłowości. Duża wytrzymałość paneli fotowoltaicznych przy zmiennej pogodzie sprawia, że samo utrzymanie instalacji nie jest ani kłopotliwe, ani czasochłonne, ani kosztowne.

W jakich godzinach fotowoltaika produkuje najwięcej energii?

Najwydajniejsze panele fotowoltaiczne produkują energię zarówno w dni słoneczne, jak i pochmurne. Co więcej, również zimą, gdy świeci słońce, możliwe jest wytwarzanie prądu, ponieważ w przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, instalacje fotowoltaiczne dla firm, rolników i osób prywatnych nie wymagają do działania wysokich temperatur. W słoneczny dzień w lutym instalacja fotowoltaiczna może pracować nawet przez 10 godzin i w tym czasie wytworzyć ok. 10 kWh energii. Swój szczyt mocy panele fotowoltaiczne osiągają:

  • wiosną: o 13.00 w dzień słoneczny, o 11.00 i 16.00 w dzień pochmurny
  • latem: o 12.30 w dzień słoneczny i o 11.00 w dni z zachmurzonym niebem,
  • jesienią: o 10.00 zarówno w dzień pochmurny, jak i słoneczny,
  • zimą: ok. 11.30 zarówno w dzień słoneczny, jak i pochmurny.

Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Fotowoltaika to zyski po stronie inwestora

Wydajność paneli słonecznych w zimie jest wprawdzie mniejsza i istnieje wówczas konieczność pobierania prądu z zakładu energetycznego, ale warto pamiętać, że rozliczenie z zakładem energetycznym następuje w cyklu rocznym. Latem fotowoltaika dla domu produkuje tyle energii, że zyski są po stronie inwestorów, a rachunki za prąd w gospodarstwie domowym wynoszą zazwyczaj kilkanaście złotych miesięcznie.

Chcesz postawić na instalacje fotowoltaiczne dla firm? A może interesuje Cię fotowoltaika w rolnictwie w województwach śląskim, małopolskim czy opolskim? Zapraszamy do kontaktu. W ramach współpracy wykonujemy audyt fotowoltaiczny, przygotowujemy kompleksowy projekt instalacji fotowoltaicznej dopasowany do potrzeb, zapewniamy efektywny montaż, pomagamy ubiegać się o dofinansowanie, a także zgłaszamy instalację do zakładu energetycznego. Zapraszamy do kontaktu klientów indywidualnych, przedsiębiorców oraz rolników.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia