Fotowoltaika to trend, który staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Instalacje fotowoltaiczne pojawiają się już nie tylko w większych miastach, ale również pomniejszych miejscowościach, a także wsiach. Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że chętniej niż kiedyś poszukujemy alternatywnych źródeł energii. Jednym z nich, lecz jeszcze zbyt nikle rozpowszechnionym jest fotowoltaika!

Warto zainwestować w fotowoltaikę z wielu powodów, zarówno ekonomicznych, ekologicznych, jak i społecznych. W artykule tym opiszemy pokrótce najważniejsze korzyści z posiadania instalacji fotowoltaicznej.


Spis treści:


Fotowoltaika generuje oszczędności na rachunkach

Oszczędności generowane przez fotowoltaikę zależą od wielu czynników, takich jak wielkość instalacji, efektywność systemu, lokalne nasłonecznienie, ceny energii elektrycznej oraz ewentualne wsparcie rządowe. Oto kilka aspektów, które wpływają na oszczędności związane z fotowoltaiką:

 1. Obniżenie rachunków za energię: Fotowoltaika pozwala na wykorzystanie energii słonecznej do wytwarzania energii elektrycznej, dzięki czemu można zmniejszyć zużycie energii z sieci i obniżyć rachunki za prąd. W zależności od wielkości systemu i indywidualnych potrzeb energetycznych, oszczędności te mogą być znaczne, zwłaszcza w długim okresie.
 2. Sprzedaż nadwyżek energii: W niektórych krajach, w tym w Polsce, istnieje możliwość sprzedaży nadwyżek energii wyprodukowanej przez system fotowoltaiczny do sieci energetycznej. Dzięki temu można dodatkowo zwiększyć oszczędności związane z fotowoltaiką, uzyskując dochód ze sprzedaży nadwyżek energii.
 3. Ograniczenie wzrostu cen energii: Inwestycja w fotowoltaikę pozwala zredukować zależność od zmieniających się cen energii elektrycznej na rynku. Dzięki temu można uniknąć ewentualnych podwyżek cen prądu, co przyczynia się do większej stabilności kosztów związanych z energią.

Aby oszacować oszczędności generowane przez fotowoltaikę w konkretnym przypadku, warto skonsultować się z profesjonalistą, który przeprowadzi analizę lokalnych warunków, potrzeb energetycznych oraz dostępnych opcji wsparcia finansowego.Dlaczego fotowoltaika jest przyjazna dla środowiska?

Fotowoltaika jest przyjazna dla środowiska z kilku powodów, które przyczyniają się do zmniejszenia negatywnego wpływu na planetę:

 1. Odnawialne źródło energii: Fotowoltaika wykorzystuje energię słoneczną, która jest odnawialnym źródłem energii. W przeciwieństwie do paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny, energia słoneczna jest nieograniczona i nie wyczerpuje się w trakcie jej eksploatacji.
 2. Niska emisja gazów cieplarnianych: Produkcja energii elektrycznej z fotowoltaiki nie powoduje bezpośrednich emisji gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla (CO2), tlenki azotu (NOx) czy metan (CH4). Zmniejszenie emisji tych gazów przyczynia się do walki z globalnym ociepleniem i zmianami klimatu.
 3. Niewielki wpływ na środowisko lokalne: Instalacje fotowoltaiczne można zintegrować z istniejącymi budynkami lub umieścić na nieużytkach, co sprawia, że mają niewielki wpływ na środowisko lokalne. W przeciwieństwie do niektórych innych źródeł energii, takich jak elektrownie wodne czy wiatrowe, fotowoltaika nie powoduje znaczących zmian w ekosystemach czy krajobrazie.
 4. Możliwość recyklingu: Większość komponentów paneli fotowoltaicznych, w tym szkło, aluminium czy krzem, można poddać recyklingowi po zakończeniu ich żywotności (zwykle po 25-30 latach). Chociaż proces recyklingu może generować pewne emisje, są one znacznie niższe niż w przypadku paliw kopalnych.
 5. Lokalna produkcja energii: Fotowoltaika umożliwia lokalną produkcję energii elektrycznej, co może zmniejszyć potrzebę budowy długich linii przesyłowych oraz utratę energii podczas jej transmisji. W ten sposób można zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko związany z rozbudową infrastruktury energetycznej.

Wsparcie rządowe i ulgi podatkowe

W niektórych krajach, w tym w Polsce, rząd oferuje programy wspierające rozwój fotowoltaiki, takie jak dotacje (programy, takie jak „Czyste Powietrze”, „Mój Prąd” itp.), kredyty preferencyjne czy ulgi podatkowe. Dzięki tym wsparciom, inwestycja w fotowoltaikę może stać się bardziej opłacalna i przystępna finansowo, a tym samym dostępna dla szerszego grona odbiorców. Te środki finansowe ułatwiają pokrycie części kosztów inwestycji, co przyspiesza proces zwrotu z wydatków i zwiększa atrakcyjność ekologicznych rozwiązań energetycznych. Ponadto, wspieranie rozwoju fotowoltaiki przez rząd ma również pozytywny wpływ na lokalne gospodarki, tworzenie miejsc pracy oraz przyczynia się do osiągnięcia celów klimatycznych i zrównoważonego rozwoju.

Wzrost wartości nieruchomości

Instalacja fotowoltaiczna może zwiększyć wartość nieruchomości z kilku powodów:

 1. Oszczędności energetyczne: Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej pozwala na obniżenie rachunków za energię elektryczną, co jest atrakcyjne dla potencjalnych nabywców. Im większe oszczędności, tym wyższa wartość nieruchomości.
 2. Atrakcyjność dla świadomych ekologicznie kupujących: Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności dbania o środowisko i poszukuje nieruchomości z zastosowaniem rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Instalacja fotowoltaiczna może przyciągnąć takich kupujących, co przekłada się na wyższą wartość nieruchomości.
 3. Nowoczesność i innowacyjność: Fotowoltaika jest technologią nowoczesną i innowacyjną, co może wpłynąć na postrzeganie wartości nieruchomości. Nieruchomości wyposażone w instalacje fotowoltaiczne mogą być postrzegane jako bardziej zaawansowane technologicznie oraz lepiej przystosowane do przyszłych wyzwań energetycznych.

Warto jednak pamiętać, że stopień, w jakim instalacja fotowoltaiczna zwiększa wartość nieruchomości, zależy od wielu czynników, takich jak wielkość i efektywność systemu, lokalne warunki rynkowe czy preferencje potencjalnych nabywców. W każdym przypadku warto rozważyć korzyści związane z instalacją fotowoltaiczną oraz ewentualne zwrot z inwestycji.

Tworzenie miejsc pracy i rozwój gospodarczy

Rozwój sektora fotowoltaiki przyczynia się do tworzenia miejsc pracy oraz pobudza rozwój gospodarczy, zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. W miarę jak rośnie popyt na odnawialne źródła energii, firmy związane z fotowoltaiką, takie jak producenci paneli, instalatorzy czy dostawcy usług serwisowych, zyskują na znaczeniu, tworząc nowe miejsca pracy i wpływając na wzrost gospodarczy. Wspieranie lokalnego przemysłu fotowoltaicznego może również pomóc w dywersyfikacji gospodarki i zmniejszeniu zależności od importu paliw kopalnych, co przyczynia się do większej stabilności energetycznej i zrównoważonego rozwoju. Ponadto, inwestycje w badania i rozwój technologii fotowoltaicznych sprzyjają innowacyjności i konkurencyjności na rynku globalnym, co może przyczynić się do długoterminowego wzrostu gospodarczego.

Długowieczność i niskie koszty utrzymania

Panele fotowoltaiczne są trwałe i mają długą żywotność, często sięgającą 25-30 lat, co sprawia, że inwestycja w fotowoltaikę jest długoterminowa i wartościowa dla właścicieli nieruchomości. Ponadto, koszty utrzymania systemu fotowoltaicznego są niskie, a sama technologia jest stosunkowo prosta w obsłudze, co minimalizuje potrzebę interwencji specjalistów oraz obniża koszty eksploatacji. Wiele instalacji fotowoltaicznych wymaga jedynie regularnego monitorowania wydajności oraz okresowego czyszczenia paneli, co dodatkowo ułatwia utrzymanie i sprawia, że inwestycja w fotowoltaikę jest jeszcze bardziej opłacalna. W związku z tym, inwestując w fotowoltaikę, można spodziewać się długotrwałych korzyści, zarówno ekonomicznych, jak i środowiskowych.

Fotowoltaika to przyszłość!

Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna może pracować nawet 25-35 lat! Wysokiej jakości panele (na których pracuje m.in. nasza firma JB Energia) zapewniają produkcję prądu przez ponad 2 dekady. Fotowoltaika to inwestycja długoletnia, która nie tylko przynosi zyski, ale nie wymaga również dodatkowych nakładów finansowych. Zainteresowany montażem? Zapraszamy do kontaktu!

  FAQ – Najczęściej zadawane pytania dotyczące korzyści z fotowoltaiki

  Jakie są główne zalety instalacji fotowoltaicznej?

  Główne zalety instalacji fotowoltaicznej obejmują oszczędności finansowe, ekologiczne korzyści, niezależność energetyczną oraz wysoką efektywność energetyczną. Ponadto, instalacje PV są trwałe i wymagają minimalnej konserwacji, co sprawia, że są inwestycją długoterminową.

  W jakim stopniu mogę obniżyć rachunki za energię, korzystając z instalacji fotowoltaicznej?

  Oszczędności na rachunkach za energię zależą od wielkości instalacji, nasłonecznienia oraz własnych potrzeb energetycznych. Przy odpowiedniej konfiguracji można zaoszczędzić nawet 100% na rachunkach, a nawet zyskać dodatkowe środki, sprzedając nadwyżkę energii do sieci.

  Czy istnieją jakieś wsparcia finansowe dla osób inwestujących w fotowoltaikę?

  Tak, w Polsce dostępne są różne formy wsparcia finansowego dla osób inwestujących w fotowoltaikę, takie jak dofinansowania, dotacje czy ulgi podatkowe. Warto sprawdzić aktualne możliwości uzyskania wsparcia na stronach rządowych oraz instytucji finansujących tego typu projekty.

  Jaki jest czas zwrotu inwestycji w instalację fotowoltaiczną?

  Czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę zależy od wielu czynników, takich jak koszty instalacji, oszczędności na rachunkach za energię oraz ewentualne wsparcie finansowe. Przeważnie, okres zwrotu wynosi od 7 do 12 lat. Po tym okresie, instalacja zaczyna generować zysk


  Zapraszam też do przeczytania innych naszych artykułów: