Instalacja fotowoltaiczna na Śląsku, w Małopolsce czy też w innym regionie Polski jest inwestycją, którą warto poznać od przysłowiowej podszewki. Decyzja o zakupie fotowoltaiki bardzo często poprzedzona jest wielogodzinnymi poszukiwaniami informacji na temat jej opłacalności. W naszym dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć Państwu tę niezwykle istotną dla domowego budżetu (i środowiska naturalnego!) inwestycję.

Instalacja fotowoltaiczna, czyli najogólniej rzecz ujmując, połączenie paneli fotowoltaicznych, inwerterów, a także kabli i konstrukcji (pozwalającej na montaż i opłacalne działanie instalacji fotowoltaicznej!) to trend, który zyskuje na popularności również w Polsce. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny wskaźnik udziału energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii wzrósł w ciągu 2018 roku o 0,26 punktu procentowego, dając ostatecznie próg wysokości 11,16 %. Nie bez znaczenia jest również fakt, że udział energii ze źródeł odnawialnych (energii pierwotnej) wzrósł w latach 2014-2018 z 12,12 % do aż 14,31 %. Czy w związku z tym, fotowoltaika się opłaca?

Czy montaż instalacji fotowoltaicznej przyniesie zysk?

Odpowiedź jest oczywiście jednoznaczna- TAK!

Rosnące w ostatnich latach ceny energii elektrycznej stały się dużym obciążeniem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw oraz sektora rolniczego. Wzrost cen sprawił, że wiele osób zaczęło poszukiwać alternatywnych sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd. Wybierając montaż instalacji fotowoltaicznej nie musisz jednak rezygnować z używania telewizora, czy kuchenki elektrycznej…

Dostosowana do Twoich potrzeb instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje odpowiednią ilość energii elektrycznej, a Ty będziesz mógł cieszyć się niezależnością od zakładu energetycznego.

Zastanawiasz się, czy zimą również będziesz posiadał własny prąd? Tak! Twój licznik zostanie wymieniony na tzw. licznik dwukierunkowy, który umożliwi Ci korzystanie z wyprodukowanej energii z lata również w miesiącach jesiennych i zimowych. Twoja mikroinstalacja fotowoltaiczna  będzie służyła Ci przez cały rok!

Jak wygląda zaś okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej?

Czas zwrotu fotowoltaiki jest bardzo różny i zależny zarówno od początkowego wkładu (kosztu wykonania instalacji fotowoltaicznej), jak i zużycia energii elektrycznej. Aktualnie szacuje się, że jest to okres do kilku lat. Nie bez znaczenia jest również możliwość skorzystania z dotacji z programu „Mój prąd”. W ramach współpracy z naszą firmą, wszelkie formlaności związane z tym programem załatwiamy za naszych Klientów.

Jeżeli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej na temat fotowoltaiki (m.in. czasu zwrotu instalacji fotowoltaicznej), zapraszamy do kontaktu! Nasi pracownicy chętnie stworzą dokładne wyliczenia potwierdzającą opłacalność fotowoltaiki w Polsce.