Instalacje fotowoltaiczne zyskują w Polsce coraz większą popularność. Dachy i grunty należące do domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych i różnych przedsiębiorstw pokrywane są panelami fotowoltaicznymi. Jak fotowoltaika działa jednak w praktyce? Energia słoneczna zamieniana jest przez panel fotowoltaiczny w energię elektryczną pod postacią prądu stałego, który prowadzony jest do falownika (inwertera), który zamienia go w prąd zmienny (taki jaki płynie w gniazdkach elektrycznych naszych domów). Jednak co w przypadku występowania nadwyżki energii z produkcji fotowoltaiki?

Nadmiar prądu z instalacji fotowoltaicznej

W pierwszej kolejności energia elektryczna wytworzona przez naszą instalację fotowoltaiczną wykorzystywana jest do zasilania urządzeń elektrycznych znajdujących się w naszych domach (oświetlenie, lodówka, telewizor itd.). Nadwyżka wyprodukowanej energii, która nie została wykorzystana „przechodzi” przez specjalny, dwukierunkowy licznik i oddawana jest do zakładu energetycznego.  Następnie 80% (w przypadku instalacji dla klientów indywidualnych do 10 kWp) nadwyżki w ciągu roku może zostać wykorzystane ponownie (np. w okresie jesienno-zimowym, gdy nasza instalacja produkuje mniejszą ilość energii elektrycznej). W przypadku, gdy prosument zdecyduje się na instalację powyżej 10 kWp, wtedy może liczyć na odbiór 70% wpuszczonej nadwyżki do sieci.

W praktyce wygląda to następująco:

Energia wyprodukowana z instalacji fotowoltaicznej: 5000 kWh

Energia zużyta na miejscu(w domu): 2500 kWh

Energia oddana do sieci(nadwyżka): 5000 kWh – 2500 kWh = 2500 kWh

Energia do wykorzystania z nadwyżki: 2500 * 0,8 = 2000 kWh

Energia niewykorzystana z nadwyżki: 2500 * 0,2 = 500 kWh

Co z nadwyżką której nie wykorzystam?

Niestety, nadwyżka wyprodukowanej energii, która nie zostanie zużyta w ciągu roku (od daty jej wytworzenia) przepada na rzecz zakładu energetycznego- w przypadku mikroinstalacji nie ma możliwości uzyskania zapłaty za tę ilość prądu. 

Na etapie planowania instalacji PV, warto dokładnie obliczyć nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz uwzględnić w naszym planie urządzenia które zostaną w najbliższym czasie dodane do naszej domowej sieci  (np. samochód elektryczny, pompa ciepła, klimatyzacja itd.). Nasi specjaliści bardzo chętnie pomogą Państwu w obliczeniach!


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia