W kontekście fotowoltaiki często operujemy językiem technicznym umożliwiającym  precyzyjne określanie cech parametrów instalacji oraz jej komponentów. Dla klientów bez względu na to, czy należą do grupy klientów indywidualnych, czy też klientów fotowoltaiki biznesowej, jednym z najważniejszych parametrów jest tzw. kWp– czyli kilo watt peak(kilowatopik).  Skrót ten oznacza ilość energii elektrycznej w piku, czyli w szczycie produkcji. Po wykonaniu audytu fotowoltaicznego możecie się dowiedzieć jakiej mocy w kWp instalacji fotowoltaicznej potrzebujecie do zamontowania.

1 kWp ile to kWh?

Przykład: 

Panel fotowoltaiczny, którego moc określana jest jako 325 Wp w testowych, laboratoryjnych warunkach (zbliżonych do optimum w szerokości geograficznej Polski) produkuje 325 Wh energii elektrycznej (przy odpowiednich warunkach).

Umieszczana na początku jednostki literka “k” (czyli “kilo”) oznacza w  tym przypadku “tysiąc”.

10 paneli o mocy 325 Wp da nam łącznie 3250 Wp, czyli 3,25 kWp.

Taki zapis jest szczególnie przydatny przy większych instalacjach. Łatwiej jest nam operować mniejszymi wartościami przy większych jednostkach. 

Instalacja 3,25 kWp powinna przy zachowaniu odpowiednich warunków (położenie dachu względem południa, kąt nachylenia dachu, roczne nasłonecznienie) wyprodukować 3250 kWh. Zatem 1 kWp = 1000 kWh.

W przypadku farm fotowoltaicznych usłyszeć możemy  o mWp (mega watt peak)(megawatopik).

Dla przykładu:

10 000 paneli o mocy 325 Wp= 3 250 000 Wp = 3250 kWp = 3,250 mWp


Co ciekawe, największa farma fotowoltaiczna w Polsce to farma w miejscowości Czernikowo. Instalacja o mocy 3,77 mWp zajmuje tam powierzchnię aż 7,7 hektarów. Ta zlokalizowana w okolicach Torunia inwestycja według wartości szacunkowych przyczynia się do ograniczenia ok. 3100 ton emisji CO2 każdego roku, zaopatrując przy tym mieszkańców okolicznych gmin w energię elektryczną. 

Jak duża instalacja w kWp?

Inwestowanie w fotowoltaikę w Polsce jest coraz bardziej popularne. JB Energia jest firmą, która w swoim portfolio ma zarówno  mikroinstalacje składające się z kilku paneli o łącznej mocy ok. 3 kWp, jak i instalacje fotowoltaiczne dla firm o mocy kilkadziesiąt razy większej. Realizujemy liczne projekty przemysłowe, dzięki którym fabryki niwelują koszty rachunków za energię elektryczną i stają się niezależnymi od zakładu energetycznego. Coraz częściej powstają w Polsce również wielkie farmy fotowoltaiczne, których moc liczymy właśnie w mWp. Rozwój odnawialnych źródeł energii to bardzo ważny proces dla naszej gospodarki oraz środowiska. Planujesz wykonanie swojej instalacji fotowoltaicznej? Zapraszamy do kontaktu!


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia
    Maciej Spałek