Instalacja fotowoltaiczna  to element naszego domu (firmy lub gospodarstwa rolnego), który umożliwia nam uniezależnić się od zakładu energetycznego oraz obniżyć rachunki za prąd. Oprócz paneli fotowoltaicznych nasza instalacja składa się m.in. z falownika (inwertera), okablowania oraz konstrukcji montażowych. W przypadku takiej inwestycji, z której ma się korzystać przez długi okres czasu, warto skorzystać z możliwości ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej.

Poprawnie dobrana, zaprojektowana i wykonana instalacja to inwestycja, która nie sprawia swojemu inwestorowi żadnych, większych problemów. Przy odpowiednim przebiegu realizacji montażu oraz wykorzystaniu komponentów wysokiej jakości ryzyko awarii instalacji jest bardzo niskie. Same panele fotowoltaiczne pochodzące najczęściej od renomowanych producentów posiadają odpowiednio wytrzymałą ramę oraz mocne szkło hartowane, którego zadaniem jest ochrona umieszczonego pod jego powierzchnią ogniwa. Jakość wykonania i odporność na uszkodzenia to jeden z najważniejszych czynników, na które należy zwrócić uwagę wybierając panele fotowoltaiczne.

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej

Ubezpieczenie fotowoltaiki może dotyczyć zarówno niesprzyjających warunków atmosferycznych (np. grad, ekstremalne nasilenie opadów śniegu, wichura), ale również zdarzeń losowych, takich jak pożar. Ponadto w polskim systemie prawnym istnieje możliwość ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej od strat wynikających z przerw w produkcji energii elektrycznej. Na rynku znaleźć można bardzo wiele wariantów ubezpieczeń, które umożliwiają zabezpieczenie naszej instalacji. Jednym z aspektów, z którym warto się zapoznać jest limit kwotowy, do którego firma nas ubezpieczająca pokrywa ewentualne straty. 

Jak wybrać ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Branża ubezpieczeniowa, podobnie jak inne branże, charakteryzuje się bardzo dużą konkurencją. Przed ubezpieczeniem naszej instalacji fotowoltaicznej warto zapoznać się z ofertami kilku firmy. Jak wynika z naszego doświadczenia większość dużych ubezpieczalni posiada w swoim portfolio możliwość ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej.  

Jeżeli jesteśmy posiadaczami ubezpieczenia na dom, zazwyczaj istnieje możliwość rozszerzenia naszej polisy na powstałą instalację fotowoltaiczną. Wówczas nasza składka może wzrosnąć, jednak nie jest to diametralna zmiana.

Koszt ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej może być różny, w zależności od wybraje oferty oraz firmy ubezpieczającej instalację. Statystycznie dla mikroinstalacji domowej wielkości kilku kWp mówimy o kwocie rzędu od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia