Decyzja o zainstalowaniu pompy ciepła zależy od szerokiego zakresu czynników. Z pozoru wysoki początkowy koszt inwestycji będzie niższy, jeśli weźmiesz pod uwagę zwiększenie wydajności energetycznej i oszczędności na rachunkach za energię. Rozważając instalację pompy ciepła, należy wziąć pod uwagę, że jeśli obecnie do ogrzewania domu i wody używasz gazu z sieci lub węgla, to pompa ciepła może być lepszym rozwiązaniem. Ile kosztuje montaż pompy ciepła? Jakie niesie to za sobą korzyści. Sprawdź w naszym artykule!

Pompa ciepła – nowoczesny system ogrzewania

Rozwój technologia sprawia, że na rynku jest dostępnych coraz więcej funkcjonalnych i wydajnych rozwiązań służących do ogrzewania domu i produkcji ciepłej wody. Jednym z takich systemów jest pompa ciepła. Urządzenia wykorzystują energię pochodzącą z otoczenia budynku, a działają na prąd. Warto zaznaczyć, że pompy to ekonomiczne systemy, które zużywają niewiele energii elektrycznej. Ma to duże znaczenie w czasach kiedy ceny prądu nieustannie szybują ku górze. Montaż pompy ciepła to alternatywa do tradycyjnych źródeł ogrzewania takich jak gaz lub węgiel. Pompy to również ekologiczne rozwiązanie bazujące na zielonej energii i naturalnych zasobach. 

Decydując się na montaż pompy ciepła, otrzymujesz urządzenie, które spełnia trzy funkcje: 

 • ogrzewa budynek zimą
 • ochładza w okresie letnim
 • przygotowuje ciepłą wodę użytkową

Pompy ciepła to ekologiczne i łatwe w montażu urządzenia

Jedną zalet pomp ciepła jest ich szybki i łatwy montaż. Montaż urządzeń pobierających energie z powietrza nie wymaga skomplikowanych i czasochłonnych remontów. Każdy dom można z łatwością dostosować, aby system działał sprawnie i bezpiecznie. Decydując się na montaż pompy, warto skorzystać z usług doświadczonej firmy. Pomoże ona wybrać urządzenie najodpowiedniejsze do danej powierzchni i sprawnie dokona montażu. Efektywność całego systemu można zwiększyć, łącząc go z panelami fotowoltaicznymi. Oba systemy, doskonale ze sobą współpracują i zapewniają efektywne działanie. Pompy ciepła to wydajne urządzenia, które nie będą miały problemu z ogrzaniem domu nawet przy srogich zimach. Nowoczesne pompy ciepła to również ciche urządzenia co ma ogromny wpływ na komfort mieszkania.

Istotne są również aspekty ekologiczne. System z pompą ciepła nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji i dwutlenku węgla. Tego typu rozwiązania wspierane są przez różnego rodzaju programy pomocowe i ulgi. Dzięki temu montaż instalacji jest dużo bardziej opłacalny.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Koszt instalacji pompy ciepła zależy od wielu czynników. Decydując się na instalacje w domu jednorodzinnym, trzeba wziąć pod uwagę takie zmienne jak: powierzchnia domu, izolacja, zwyczaje mieszkańców i zużycie ciepłej wody. Z tymi czynnikami wiąże się moc urządzenia, aby całość sprawnie działała. W domach o powierzchni 120 -150 m2 całość inwestycji powinna zamknąć się w kwocie około 30 tys. złotych. Kotłownia gazowa w tym wypadku to koszt około 20 tys. zł. Biorąc pod uwagę możliwość otrzymania dodatkowego wsparcia finansowego i ulg na montaż pompy ciepła koszty montażu będą porównywalne. Warto też pamiętać o innych kosztach związanych z tradycyjnymi metodami ogrzewania. Jeżeli na pompę zdecydujesz się już na etapie projektu domu, to możesz zrezygnować z budowy kominów, a jest to oszczędność wielu tysięcy złotych. W przypadku montażu kotłów dodatkowymi kosztami ponoszonymi okresowo jest konserwacja, zabezpieczenie przeciwpożarowe i wizyty kominiarza. Montaż systemu z pompą ciepła zwróci się po około 8 latach.

Pompa ciepła to wygoda i komfort

Pompy ciepła to systemy zaprojektowane i zbudowane w taki sposób, aby korzystanie z nich było proste i przyjemne. Najczęściej urządzenia zaopatrzone są w programator i mogą pracować bezobsługowo. Jeśli chcesz, możesz sterować nimi za pomocą odpowiedniego panelu lub pilota. Najnowocześniejsze urządzenia możesz obsługiwać za pomocą smartfona po instalacji dedykowanej aplikacji. To ułatwia korzystanie z całego systemu. Urządzenia mogą też mieć łączność wi-fi. W razie jakichkolwiek problemów z pracą serwisant zdalnie zdiagnozuję problem i będzie mógł szybko pomóc. Nie powinno to zdarzać się zbyt często, bo pompy ciepła znane są z niskiej awaryjności. Do ich poprawnego działania wystarczy wizyta serwisanta raz w roku i sprawdzenie poprawności działania całego systemu.

Korzyści z instalacji pompy ciepła

Wśród wielu korzyści wynikających z instalacji pompy ciepła do najważniejszych należą:

 • Wygoda i oszczędność czasu – nie musisz martwić się o uzupełnienie paliwa, system działa automatycznie.
 • Ekologia – urządzenie wykorzystuje odnawialne i przyjazne dla środowiska źródła energii.
 • Uniezależnienie od zewnętrznych dostawców ciepła.
 • Bezpieczeństwo – w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów pompy ciepła nie stwarzają niebezpieczeństwa związanego z pożarem.
 • Długa bezawaryjna praca.
 • Urządzenie zapewnia ciepło zimą i chłód latem.
 • Możliwość połączenia z innymi systemami jak np.: fotowoltaika.
Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia
  Latest posts by Maciej Spałek (see all)