Decyzja o zainstalowaniu pompy ciepła zależy od szerokiego zakresu czynników. Z pozoru wysoki początkowy koszt inwestycji będzie niższy, jeśli weźmiesz pod uwagę zwiększenie wydajności energetycznej i oszczędności na rachunkach za energię. Rozważając instalację pompy ciepła, należy wziąć pod uwagę, że jeśli obecnie do ogrzewania domu i wody używasz gazu z sieci lub węgla, to pompa ciepła może być lepszym rozwiązaniem. Ile kosztuje montaż pompy ciepła? Jakie niesie to za sobą korzyści. Sprawdź w naszym artykule!


Spis treści:


Pompa ciepła – nowoczesny system ogrzewania

Rozwój technologia sprawia, że na rynku jest dostępnych coraz więcej funkcjonalnych i wydajnych rozwiązań służących do ogrzewania domu i produkcji ciepłej wody. Jednym z takich systemów jest pompa ciepła. Urządzenia wykorzystują energię pochodzącą z otoczenia budynku, a działają na prąd. Warto zaznaczyć, że pompy to ekonomiczne systemy, które zużywają niewiele energii elektrycznej. Ma to duże znaczenie w czasach kiedy ceny prądu nieustannie szybują ku górze. Montaż pompy ciepła to alternatywa do tradycyjnych źródeł ogrzewania takich jak gaz lub węgiel. Pompy to również ekologiczne rozwiązanie bazujące na zielonej energii i naturalnych zasobach. 

Decydując się na montaż pompy ciepła, otrzymujesz urządzenie, które spełnia trzy funkcje: 

 • ogrzewa budynek zimą
 • ochładza w okresie letnim
 • przygotowuje ciepłą wodę użytkową

Pompy ciepła to ekologiczne i łatwe w montażu urządzenia

Jedną zalet pomp ciepła jest ich szybki i łatwy montaż. Montaż urządzeń pobierających energie z powietrza nie wymaga skomplikowanych i czasochłonnych remontów. Każdy dom można z łatwością dostosować, aby system działał sprawnie i bezpiecznie. Decydując się na montaż pompy, warto skorzystać z usług doświadczonej firmy. Pomoże ona wybrać urządzenie najodpowiedniejsze do danej powierzchni i sprawnie dokona montażu. Efektywność całego systemu można zwiększyć, łącząc go z panelami fotowoltaicznymi. Oba systemy, doskonale ze sobą współpracują i zapewniają efektywne działanie. Pompy ciepła to wydajne urządzenia, które nie będą miały problemu z ogrzaniem domu nawet przy srogich zimach. Nowoczesne pompy ciepła to również ciche urządzenia co ma ogromny wpływ na komfort mieszkania.

Istotne są również aspekty ekologiczne. System z pompą ciepła nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji i dwutlenku węgla. Tego typu rozwiązania wspierane są przez różnego rodzaju programy pomocowe i ulgi. Dzięki temu montaż instalacji jest dużo bardziej opłacalny.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Koszt instalacji pompy ciepła zależy od wielu czynników. Decydując się na instalacje w domu jednorodzinnym, trzeba wziąć pod uwagę takie zmienne jak: powierzchnia domu, izolacja, zwyczaje mieszkańców i zużycie ciepłej wody. Z tymi czynnikami wiąże się moc urządzenia, aby całość sprawnie działała. W domach o powierzchni 120 -150 m2 całość inwestycji powinna zamknąć się w kwocie około 40 tys. złotych. Kotłownia gazowa w tym wypadku to koszt około 25 tys. zł. Biorąc pod uwagę możliwość otrzymania dodatkowego wsparcia finansowego i ulg na montaż pompy ciepła koszty montażu będą porównywalne. Warto też pamiętać o innych kosztach związanych z tradycyjnymi metodami ogrzewania. Jeżeli na pompę zdecydujesz się już na etapie projektu domu, to możesz zrezygnować z budowy kominów, a jest to oszczędność wielu tysięcy złotych. W przypadku montażu kotłów dodatkowymi kosztami ponoszonymi okresowo jest konserwacja, zabezpieczenie przeciwpożarowe i wizyty kominiarza. Montaż systemu z pompą ciepła zwróci się po około 8 latach.

Pompa ciepła to wygoda i komfort

Pompy ciepła to systemy zaprojektowane i zbudowane w taki sposób, aby korzystanie z nich było proste i przyjemne. Najczęściej urządzenia zaopatrzone są w programator i mogą pracować bezobsługowo. Jeśli chcesz, możesz sterować nimi za pomocą odpowiedniego panelu lub pilota. Najnowocześniejsze urządzenia możesz obsługiwać za pomocą smartfona po instalacji dedykowanej aplikacji. To ułatwia korzystanie z całego systemu. Urządzenia mogą też mieć łączność wi-fi. W razie jakichkolwiek problemów z pracą serwisant zdalnie zdiagnozuję problem i będzie mógł szybko pomóc. Nie powinno to zdarzać się zbyt często, bo pompy ciepła znane są z niskiej awaryjności. Do ich poprawnego działania wystarczy wizyta serwisanta raz w roku i sprawdzenie poprawności działania całego systemu.

Korzyści z instalacji pompy ciepła

Wśród wielu korzyści wynikających z instalacji pompy ciepła do najważniejszych należą:

 • Wygoda i oszczędność czasu – nie musisz martwić się o uzupełnienie paliwa, system działa automatycznie.
 • Ekologia – urządzenie wykorzystuje odnawialne i przyjazne dla środowiska źródła energii.
 • Uniezależnienie od zewnętrznych dostawców ciepła.
 • Bezpieczeństwo – w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów pompy ciepła nie stwarzają niebezpieczeństwa związanego z pożarem.
 • Długa bezawaryjna praca.
 • Urządzenie zapewnia ciepło zimą i chłód latem.
 • Możliwość połączenia z innymi systemami jak np.: fotowoltaika.

Czy pompa ciepła zwiększa wartość nieruchomości?

Pompy ciepła są uważane za energooszczędne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie grzewcze, które może obniżać koszty eksploatacji budynku. Dzięki temu nieruchomości z tego rodzaju instalacją mogą być atrakcyjniejsze dla potencjalnych kupujących.

Podwyższenie wartości nieruchomości zależy od kilku czynników, takich jak:

 1. Stan i jakość instalacji pompy ciepła: Nowoczesne i dobrze utrzymane pompy ciepła mogą przyciągać większą uwagę i być bardziej wartościowe.
 2. Lokalne preferencje rynkowe: W niektórych regionach, szczególnie w tych, gdzie dbałość o środowisko i energooszczędność jest na wyższym poziomie, pompy ciepła mogą być bardziej pożądane.
 3. Oszczędności energetyczne: Pompy ciepła mogą generować oszczędności w kosztach ogrzewania i chłodzenia, co może przekładać się na wyższą wartość nieruchomości.

Czy pompa ciepła się opłaca?

Ostatecznie, czy montaż pompy ciepła się opłaca, zależy od indywidualnych okoliczności, takich jak rodzaj budynku, jego izolacja, lokalizacja, dostępność dofinansowania czy preferencje właściciela. Warto skonsultować się z ekspertem w zakresie pomp ciepła, aby uzyskać profesjonalną analizę kosztów i korzyści dla konkretnej sytuacji.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia

  FAQ – Często zadawane pytania odnośnie tego, czy warto inwestować w pompę ciepła?

  Jak działa pompa ciepła i jaki jest jej zasada działania?

  Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z otoczenia o niższej temperaturze do pomieszczeń o wyższej temperaturze. Zasada jej działania opiera się na odwróconym cyklu Carnota, w którym nośnik ciepła (czynnik chłodniczy) krąży między parownikiem, sprężarką, skraplaczem i rozprężarką. Podczas tego procesu ciepło jest pobierane z otoczenia, następnie sprężane i oddawane do systemu ogrzewania budynku.

  Jakie są zalety inwestowania w pompę ciepła?

  Pompy ciepła posiadają wiele zalet, takich jak wysoka efektywność energetyczna, niższe koszty eksploatacji, korzystny wpływ na środowisko oraz długowieczność. Dzięki temu, że wykorzystują ciepło z otoczenia, obniżają zapotrzebowanie na paliwa kopalne, co przekłada się na niższe emisje CO2. Ponadto, pompy ciepła są bardzo elastyczne, co pozwala na łatwą adaptację do różnych systemów grzewczych.

  Czy pompę ciepła można zastosować do każdego rodzaju budynku?

  Pompy ciepła można zastosować w większości budynków, zarówno nowych, jak i starszych. Istotne jest jednak, aby budynek był dobrze ocieplony i posiadał odpowiednie parametry termoizolacyjne, ponieważ wówczas efektywność energetyczna pompy ciepła będzie największa. Przed instalacją pompy warto przeprowadzić audyt energetyczny, który pozwoli na dostosowanie systemu do indywidualnych potrzeb.

  Jakie są wymagania serwisowe dla pomp ciepła?

  Pompy ciepła są urządzeniami stosunkowo prostymi w konstrukcji i niezawodnymi, jednak regularne przeglądy serwisowe są zalecane w celu utrzymania ich optymalnej wydajności. Zwykle serwis przeprowadzany jest raz w roku i obejmuje czyszczenie filtrów, kontrolę szczelności układu oraz sprawdzenie parametrów pracy pompy. Warto również monitorować zużycie energii i sprawność systemu, aby w razie potrzeby móc szybko zareagować na ewentualne problemy.


  Przeczytaj również: