Rewolucja w technikach grzewczych jest widoczna od wielu lat. W coraz większym stopniu w zastosowaniach komercyjnych, przemysłowych i na domowym podwórku swój udział zwiększają odnawialne źródła energii. Paliwa kopalne, które do niedawna były filarem i głównym źródłem ciepła powoli schodzą na dalszy plan. Efektywnym i ekonomicznym rozwiązaniem są pompy ciepła. W tym artykule przybliżymy Ci to rozwiązanie technologiczne i pokażemy jego zalety. Sprawdź, dlaczego warto postawić na instalacje pompy ciepła!


Spis treści:


Pompa ciepła – czym jest?

Pompy ciepła to urządzenia, których działanie jest zależne od odnawialnych źródeł energii. Zasoby tego rodzaju są tańsze i szeroko dostępne. Pompy to ekologiczne rozwiązanie, które przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery i innych szkodliwych gazów cieplarnianych. To sprawia, że zostawia daleko w tyle tradycyjne systemy grzewcze i chłodnicze. Nic dziwnego, że ta technologia jest coraz chętniej stosowana i zyskuje na popularności. Czym właściwie są pompy ciepła? Najprościej mówiąc, są to urządzenia, których głównym zadaniem jest ogrzewanie budynku i nagrzewanie wody. Pompa pobiera energie z zewnątrz i specjalnym systemem przekazuje do wnętrza budynku. Ta technologia pozwala na ogrzewanie pomieszczeń w ciepłe miesiące i na chłodzenie w gdy na zewnątrz panują niższe temperatury. Aby zwiększyć efektywność całego systemu, warto pompę ciepła połączyć z rekuperacją i fotowoltaiką.

Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać?

Pompy ciepła to różne typy urządzeń, których działanie nieco się różni. Wszystkie czerpią energie z ekologicznych źródeł, ale są one różnorakie. Wybierając pompę ciepła, spotkasz się z pompą wodną, powietrzną i gruntową. Przybliżymy Ci każdy z tych rodzajów.

Pompy ciepła gruntowe

Rozwiązania tego rodzaju pobierają energię z wnętrza ziemi. Cieszą się coraz większym zainteresowaniem i zyskują na popularności. Największą wadą instalacji pompy gruntowej są jej koszty. Ze wszystkich rodzajów ten jest najdroższy. Wiąże to się z wykonaniem głębokich odwiertów. Często sięgają one nawet 100 metrów. Na dużych głębokościach temperatura jest stała przez cały rok. Kluczem działania systemu jest dotarcie do niej i przekazanie jej w postaci energii do ogrzania budynku. Ten system jest niezwykle wydajny. Z powodzeniem może być stosowany jako jedyne źródło ogrzewania domu i wody.

Pompy ciepła wodne

Cechują się również dużą wydajnością jak w przypadku pompy gruntowej. Aby poprawnie działały, potrzebują dostępu do wody. Źródła mogą być naturalne jak na przykład rzeki lub jeziora, lub sztuczne stworzone specjalnie w tym celu w postaci studni głębinowej. W pompach tego rodzaju wykorzystuje się właściwości fizyczne wody, która świetnie akumuluje ciepło zwłaszcza w pobliżu dna zbiornika. To właśnie tam umieszcza się kolektory. System jest niezwykle wydajny i wystarczy do samodzielnego ogrzania domu. Zaleta jest również jego wadą. Nie każdy budynek czy gospodarstwo domowe ma dostęp do zbiornika wody lub może pozwolić sobie na wykopanie studni. Z tego powodu pompy ciepła wodne nie są tak popularne.

Pompy ciepła powietrzne

To obecnie najpopularniejszy rodzaj pompy zwłaszcza w gospodarstwach domowych. Instalacja nie wymaga zrobienia głębokich wykopów lub dostępu do wody. Montaż jest dużo prostszy i szybszy. W tym rozwiązaniu pompa czerpie energie z powietrza zewnętrznego i przekazuje ją do ogrzania wody i budynku. Pomimo tego, że powietrze nie jest najlepsze do akumulowania ciepła, system jest nadal bardzo wydajny i warty zainteresowania. Świetnie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. Montując pompę ciepła powietrzną, warto połączyć ją z systemem rekuperacji. Dzięki temu odzyskasz część energii, która ulotniłaby się atmosfery. Innym dobrym pomysłem wartym rozważenia jest połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. Pompy działają na prąd, a pozyskany tą drogą jest praktycznie darmowy.

Oprócz tych trzech typów na rynku możesz znaleźć rozwiązanie hybrydowe, które łączą poszczególne rodzaje źródeł energii omówione wyżej.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła pochłania energię z zewnątrz i konwertuje ją na ciepło. Służy ono do ogrzewania wody, kaloryferów lub systemów podłogowych. Przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii jest to w 100 proc. zielona energia.

Pompy ciepła składają się z kilku ważnych elementów. Pierwszy z nich to wymiennik ciepła. Jest on odpowiedzialny za pozyskanie ciepła z zewnątrz. Następnie za pomocą sprężarki ciepło jest w prowadzone w obieg i za pomocą drugiego wymiennika ciepło oddawane jest do budynku. Ostatnim najważniejszym elementem jest zawór rozprężony. Pompy ciepła niezależnie od rodzaju wykorzystują właściwości gazu. W trakcie sprężania jego temperatura wzrasta. Wspomniana wcześniej sprężarka jest w tym procesie najważniejsza. Urządzenie jest odpowiedzialne za prawidłowe krążenie czynnika grzewczego w całym systemie. Kiedy gaz paruje, ciepło pobierane jest z otoczeni. Oddawane do instalacji jest w procesie skraplania.

Największe zalety pomp ciepła

Pompy ciepła mają dużą przewagę na konwencjonalnymi metodami ogrzewania. Pozwalają przede wszystkim obniżyć rachunki i opłaty za ogrzewanie. Instalacja pompy zmniejsza emisje dwutlenku węgla. Powietrze jest czystsze i bardziej przejrzyste. Do montażu systemu zachęca wiele programów dofinansowań i dopłat. Dzięki nim obniżają się koszty początkowej inwestycji. Posiadając pompę ciepła, uniezależniasz się od dostawców ogrzewania. Pompy ciepła są łatwe w użytkowaniu i konserwacji. Pompa ciepła pozwala też lepiej kontrolować moc ogrzewania w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Grzejniki nagrzewają się równomiernie.

Czy pompa ciepła działa tylko z ogrzewaniem podłogowym?

Pompa ciepła może współpracować nie tylko z ogrzewaniem podłogowym, ale również z innymi systemami ogrzewania niskotemperaturowego, takimi jak grzejniki konwektorowe czy systemy ścienne. Pompy ciepła są bardzo elastyczne i mogą być stosowane w różnych konfiguracjach systemów grzewczych.

Jednak pompa ciepła osiąga najwyższą efektywność energetyczną, gdy jest używana z systemem ogrzewania niskotemperaturowego, jakim jest ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie podłogowe pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła na dużych powierzchniach i utrzymanie niższych temperatur wody grzewczej, co sprzyja efektywności energetycznej pompy ciepła.

Oczywiście, pompy ciepła mogą być również wykorzystane w systemach grzewczych opartych na tradycyjnych grzejnikach, jednak mogą wymagać wyższej temperatury wody grzewczej, co może wpłynąć na niższą efektywność energetyczną. W takich przypadkach należy dokładnie ocenić, czy pompa ciepła będzie odpowiednim rozwiązaniem dla danej instalacji.

Dla kogo jest pompa ciepła? Sprawdź aktualne ulgi i dotacje

Pompami ciepła powinny zainteresować się wszystkie osoby, które chcą znacząco obniżyć koszty ogrzewania. Jest to świetna alternatywa do tradycyjnych źródeł. To również system dla osób szukających rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Państwo na każdym szczeblu wspiera działania proekologiczne. Jeśli interesuje Cię montaż pompy ciepła, to możesz skorzystać z wielu dotacji i ulg.

W 2022 roku o wsparcie można ubiegać się z takich programów jak: Czyste Powietrze (pomoc do 32 000 zł), Moje Ciepło (30 proc. kosztów), Stop Smog (do 70 proc. kosztów), Agroenergia (dla rolników), Energia Plus (dla przedsiębiorstw). Działają również programy regionalne. Można również skorzystać z Ulgi Termomodernizacyjnej. Tu pomoc przyznawana jest w kwocie maksymalnie 53 000 zł w formie odliczenia poniesionych kosztów.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia

  FAQ – Co musisz wiedzieć o pompach ciepłach

  Jak działa pompa ciepła i jakie są jej podstawowe rodzaje?

  Pompa ciepła to urządzenie wykorzystujące energię z odnawialnych źródeł, które przenosi ciepło z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. Działa na zasadzie odwróconego cyklu Carnota, składającego się z procesów sprężania, skraplania, rozprężania i parowania czynnika chłodniczego.
  Podstawowe rodzaje pomp ciepła to:
  a) Pompy ciepła powietrzne – wykorzystujące ciepło zgromadzone w powietrzu.
  b) Pompy ciepła gruntowe – korzystające z ciepła zmagazynowanego w ziemi.
  c) Pompy ciepła wodne – czerpiące ciepło z wód gruntowych, rzek czy jezior.

  Czy pompy ciepła są ekologiczne i efektywne energetycznie?

  Pompy ciepła są urządzeniami ekologicznymi, gdyż wykorzystują odnawialne źródła energii, takie jak ciepło zgromadzone w powietrzu, wodzie czy gruncie. Ich efektywność energetyczna jest określana współczynnikiem COP (Coefficient of Performance) lub SPF (Seasonal Performance Factor) i może wynosić od 3 do 5, co oznacza, że na każdą jednostkę energii elektrycznej zużywanej przez pompę ciepła, uzyskuje się 3 do 5 jednostek ciepła.

  Czy pompy ciepła są odpowiednie dla każdego budynku?

  Pompy ciepła są odpowiednie dla większości budynków, jednak należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak izolacja termiczna, sposób ogrzewania (niskotemperaturowy system grzewczy jest preferowany) oraz dostępność źródeł ciepła (powietrze, grunt, woda). W przypadku starszych budynków może być konieczne przeprowadzenie termomodernizacji, aby osiągnąć odpowiednią efektywność energetyczną.

  Jakie są koszty instalacji i eksploatacji pomp ciepła?

  Koszty instalacji pomp ciepła zależą od rodzaju i wielkości urządzenia, a także od stopnia skomplikowania instalacji (np. konieczność wykonania odwiertów geotermalnych). Koszty eksploatacji obejmują zużycie energii elektrycznej, serwisowanie i ewentualne naprawy. Pompy ciepła są jednak znane z niskich kosztów eksploatacji, gdyż korzystają z odnawialnych źródeł energii, co przekłada się na niższe rachunki za energię. Warto również sprawdzić dostępność programów rządowych czy unijnych, które mogą oferować dotacje lub ulgi podatkowe na instalację pomp ciepła.


  Przeczytaj również inne artykuły na naszym blogu: