Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji podczas budowy lub remontu domu. Najlepiej podjąć ją już na etapie projektu, aby nie ponosić dodatkowych kosztów. Obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest montaż pompy ciepła. Na jej temat krąży wiele błędnych informacji. W tym artykule obalimy kilka mitów na temat tego rodzaju rozwiązania.


Spis treści:


Czy pompa ciepła jest droga, a jej montaż kłopotliwy?

Najpopularniejszym argumentem przeciwników montażu pompy ciepła jest jej wysoki koszt. Na rynku mamy dostępne różnego rodzaju urządzenia i koszty montażu znacząco się różnią. Najdroższe są pompy ciepła wodne i gruntowe. Oprócz ceny urządzenia i całego systemu musisz ponieść koszty związane z obowiązującymi wymaganiami prawnymi. W przypadku pompy ciepła wodnej jest to np. pozwolenie na wykop studni do celów energetycznych. Dodatkowymi kosztami są prace związane z kopaniem w gruncie lub montażem urządzenia w zbiorniku wodnym. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest pompa ciepła powietrzna. Koszt całego systemu zmienia się i z roku na rok spada. Wiąże się to z coraz łatwiejszym dostępem do komponentów i tańszym procesem produkcji ich. Jeszcze kilka lat temu pompy ciepła kosztowały nawet 70-80 tys. złotych. Dziś koszty są o kilkadziesiąt procent niższe. Cena urządzenia i całego systemu, uzależniona jest od wielu czynników. Do najważniejszych należy moc pompy. Uzależniona jest ona od powierzchni, jaką ma obsłużyć. Kolejnym ważnym czynnikiem jest jakość komponentów. Decydując się na tanie chińskie, zbijesz cenę, ale musisz się liczyć z awaryjności i częstymi naprawami. Warto postawić na markowe produkty od solidnych producentów. Obecnie szacuje się, że dla domu 150 m2 koszt instalacji pompy ciepła to około 30 – 45 tys. zł. Jest to niewiele więcej od tradycyjnych systemów jednak montaż pompy ma nad nimi przewagę. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz skorzystać z wielu dotacji i ulg. Dzięki nim w Twojej kieszeni zostanie nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Czy pompy ciepła bardzo hałasują?

Dopuszczalny poziom głośności w zabudowie jednorodzinnej wynosi 50 dB. w dzień oraz 40 dB. w nocy. Decydując się na montaż pompy ciepła,  należy wziąć to pod uwagę, aby urządzenie nie było uciążliwe dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Jeszcze kilkanaście lat temu pompy ciepła generowały hałas na poziomie 70 dB. Dzisiejsze, nowoczesne modele poradziły sobie z tym problemem. Pompa ciepła o mocy wystarczającej do obsługi domku jednorodzinnego generuje hałas na poziomie około 55 dB. Są również ciche modele, które wytwarzają hałas poniżej 50 dB. Wymienione wartości mierzone są oczywiści tuż przy urządzeniu. W odległości już 2 czy 3 metrów hałas jest zdecydowanie mniejszy.

Prace nad coraz cichszymi urządzeniami nieustannie trwają. Zmniejszeniu wydobywających się dźwięków sprzyja rozwój sprężarek inwerterowych i wentylatorów, które są głównymi źródłami dźwięku. Nowoczesne pompy wyposażone są w wentylatory o zmiennej prędkości obrotowej, co wpływa pozytywnie na głośność pracy. Hałas w obecnie montowanych pompach ciepła można porównać do kotła gazowego lub lodówki.

Czy pompy ciepła obsługują tylko centralne ogrzewanie?

Pompy ciepła nie służą tylko do ogrzewania budynków. Energia przez nie wytwarzana służy również do ogrzewania wody użytkowej. Ogrzewanie wody może odbywać się na dwa sposoby. Woda może być ogrzewana przy pomocy pompy specjalnie zamontowanej do tego celu lub przy użyciu urządzenia służącego też do ogrzewania budynku. Instalując pompę ciepła, interesować będzie Cię przede wszystkim to drugie rozwiązanie. Z ekonomicznego i praktycznego punktu jest najkorzystniejsze. Jeżeli korzystasz z innego urządzenia do ogrzewani domu i nie chcesz z niego rezygnować, ale wytworzenie ciepłej wody jest bardzo drogie, to warto pomyśleć o montażu pompy ciepła z przeznaczeniem do produkcji ciepłej wody. Takie rozwiązanie może być również opłacalne.

Czy pompa ciepła może współpracować z grzejnikami?

Na tym zastanawiają się zazwyczaj osoby planujące remont i wymianę dotychczasowego źródła ciepła na pompę ciepła. Nie chcą oni ponosić dodatkowych kosztów z wymianą grzejników. W nowoczesnych domach o wysokim współczynniku energetycznym zastosowane jest najczęściej wysoce wydajne ogrzewanie podłogowe i problem grzejników nie istnieje. Pompa ciepła może współpracować z tradycyjnymi kaloryferami. Jest to rozwiązanie mniej wydajne od podłogowego ogrzewani, ale jak najbardziej możliwe. Na poprawę działania całego systemu wpłynie również termomodernizacja zewnętrzna i wewnętrzna budynku. Aby system działał prawidłowo i był wydajny, trzeba dokonać odpowiednich pomiarów i dobrać odpowiednią moc urządzenia.

Czy pompa ciepła jest droga w użytkowaniu?

Koszty eksploatacji urządzenia związane są z wieloma czynnikami. Do najważniejszych należy wielkość budynku, moc pompy i potrzeby mieszkańców. Jeżeli zainstalujesz pompę ciepła w budynku z kiepską izolacją ścian i okien, nieszczelnym dachem lub drzwiami to koszty będą większe. Nie jest to tylko cecha pompy ciepła. Decydując się na inne rozwiązania w energochłonnym domu, koszty też będą wysokie. Oprócz standardu energetycznego domu liczy się również sprawność samej pompy. Ta zależy o jakości urządzenia oraz warunków, w jakich pracuje. W polskich warunkach klimatycznych używanie pompy ciepła jest korzystne z ekonomicznego punktu widzenia. Przy aktualnych cenach za paliwa pompy ciepła są również opłacalne. Jest to tańsze rozwiązanie od gazu płynnego, węgla czy gazu ziemnego. Jakie są przybliżone koszty ogrzewania budynku pompą ciepła? Obecnie szacuje się, że dom o powierzchni 200 m2 ogrzejemy, wydając na to 1800 – 2500 zł. W przypadku instalacji gazowej będzie to około 3600 zł, a elektrycznej 7000 zł. Koszty można jeszcze obniżyć, jeśli oprócz montażu pompy ciepła zdecydujesz się na inwestycje w instalację fotowoltaiczną. Oba systemy doskonale współpracują ze sobą, a Ty będziesz miał darmowy prąd potrzebny do działania pompy ciepła. Na instalację fotowoltaiczną również można uzyskać wsparcie z programów pomocowych i ulgi.

Pompy ciepła są opłacalnym i niezawodnym rozwiązaniem grzewczym, działającym także w niskich temperaturach oraz emitującym niewielki poziom hałasu. Łatwość obsługi i możliwość zastosowania zarówno w nowych, jak i starych budynkach czynią z pomp ciepła atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych źródeł ciepła. Wybierając system pompy ciepła, warto pamiętać o konsultacji z fachowcami, którzy pomogą dobrać odpowiednią moc, rodzaj i lokalizację urządzenia, aby uzyskać maksymalne korzyści z tej innowacyjnej technologii.

  FAQ – Często zadawane pytania dotyczące 5 mitów o pompach ciepła

  Czy pompy ciepła są faktycznie energooszczędne?

  Tak, pompy ciepła są urządzeniami o wysokiej efektywności energetycznej. Dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej z otoczenia, są zdolne do przekształcenia jednej jednostki energii elektrycznej na kilka jednostek ciepła. Współczynnik COP (Coefficient of Performance) określa sprawność takiego urządzenia i zwykle mieści się w granicach 3-5, co oznacza, że za każde 1 kWh energii elektrycznej, pompa ciepła może wyprodukować 3-5 kWh ciepła.

  Czy pompy ciepła działają efektywnie w niskich temperaturach?

  Nowoczesne pompy ciepła są zaprojektowane tak, aby działać efektywnie nawet w niskich temperaturach. Technologie, takie jak pompy ciepła typu powietrze/woda czy grunt/woda, wykorzystują energię zawartą w powietrzu zewnętrznym lub w gruncie, co pozwala na ich efektywną pracę nawet w temperaturach poniżej zera. Niektóre modele są zdolne do pracy przy temperaturach do -25°C, choć sprawność może być niższa w porównaniu do pracy w wyższych temperaturach.

  Czy instalacja pompy ciepła jest czasochłonna i skomplikowana?

  Proces instalacji pompy ciepła jest ściśle związany z rodzajem systemu, jego wymaganiami oraz właściwościami budynku. Przykładowo, instalacja pompy ciepła typu powietrze/woda jest stosunkowo prosta i szybka, podczas gdy instalacja pompy ciepła typu grunt/woda może być bardziej czasochłonna i wymagać przeprowadzenia prac ziemnych. W każdym przypadku, doświadczony instalator powinien przeprowadzić analizę i dostosować system do potrzeb inwestora oraz właściwości budynku.

  Czy pompy ciepła są drogie w eksploatacji?

  Koszty eksploatacji pomp ciepła zależą od wielu czynników, takich jak efektytywność energetyczna urządzenia, ceny energii elektrycznej, warunki pracy i potrzeby użytkownika. Pompy ciepła są jednak znane ze swojej energooszczędności i mogą prowadzić do znacznego obniżenia kosztów ogrzewania w porównaniu z tradycyjnymi systemami opartymi na paliwach kopalnych. Inwestycja w pompę ciepła może się zwrócić w ciągu kilku lat. Warto również zwrócić uwagę na dostępne programy dotacyjne i ulgi podatkowe, które mogą zmniejszyć początkowe koszty inwestycji.


  Zapraszamy do przeczytania również innych naszych arykułów: