Instalacje fotowoltaiczne zlokalizowane na dachu stanowią ok. 90% paneli fotowoltaicznych w Polsce. Nie oznacza to jednak, że nie ma innego rozwiązania. Jeśli nie możesz wykorzystać powierzchni dachu do montażu fotowoltaiki, możesz zdecydować się na panele słoneczne znajdujące się na specjalnej konstrukcji na gruncie. Kiedy warto postawić na taką opcję i jak przygotować się do inwestycji? Czy fotowoltaika na gruncie wymaga pozwolenia na budowę? Firma JB Energia rozwieje Twoje wątpliwości i wyjaśni, jak przebiega inwestycja w panele fotowoltaiczne na gruncie.

Kiedy nie możesz zamontować fotowoltaiki na dachu?

Zazwyczaj dach budynku mieszkalnego lub gospodarczego jest idealnym miejscem do montażu fotowoltaiki. Są jednak sytuacje, w których panele fotowoltaiczne na dachu nie mogą być zamontowane lub będą nieefektywne. Wśród takich przypadków wyróżnia się:

  • dach skierowany w kierunku północnym,
  • zbyt mała powierzchnia dachu,
  • stare pokrycie dachowe i jego zły stan techniczny,
  • niechęć inwestora do ingerencji w połać dachową,
  • zbyt duże zacienienie dachu,
  • za duże nachylenie dachu.

Niektórzy inwestorzy ze względów estetycznych nie chcą umiejscawiać fotowoltaiki na pokryciu dachowym. Wówczas alternatywą pozostaje stworzenie specjalnej konstrukcji na gruncie.

Fotowoltaika na gruncie – dlaczego warto?

Wbrew pozorom instalacja fotowoltaiczna na gruncie wcale nie jest gorsza od tej znajdującej się na powierzchni dachu. Chociaż zabiera nieco miejsca na nieruchomości, to jednak pozwala na skierowanie paneli słonecznych dokładnie w kierunku południowym oraz pod optymalnym kątem, co przekłada się na lepszy uzysk energetyczny. Specjalna konstrukcja sprawia również, że panele fotowoltaiczne mają zapewnioną lepszą wentylację, co przekłada się na wyższą sprawność paneli zwłaszcza w letnie dni.

Jak wybrać teren pod instalację fotowoltaiczną?

Grunt, na którym ma znaleźć się konstrukcja pod instalację fotowoltaiczną, powinien być równy i niezacieniony. Warto pamiętać, że pod instalacją fotowoltaiczną należy kosić trawę. Kable znajdują się w gruncie – w odpowiednio przygotowanym przekopie, co zwiększa nieco koszty inwestycji. Jeśli jednak nie mamy innego wyjścia i nie możemy zamontować fotowoltaiki na dachu, konstrukcja gruntowa jest jedyną opcją.

Zamontuj fotowoltaikę na dachu z JB Energia!

Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie, mimo wyższego kosztu, wciąż jest opłacalny. Pozwala produkować prąd z darmowej energii słonecznej, co znacząco zmniejsza wysokość rachunków za prąd. Co więcej, niewykorzystany nadmiar energii latem możesz przesłać do zakładu energetycznego i odebrać zimą lub w nocy. Naszym klientom oferujemy kompleksowe wsparcie w procesie inwestycji – od oceny możliwości montażowych na gruncie, przez projekt instalacji dopasowanej do potrzeb, montaż, aż po pomoc przy ubieganiu się o dofinansowanie i zgłoszenie instalacji w celu podłączenia do sieci energetycznej. Zapraszamy do kontaktu zainteresowanych z województw małopolskiego, śląskiego i opolskiego.


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia