Instalacje fotowoltaiczne zlokalizowane na dachu stanowią ok. 90% paneli fotowoltaicznych w Polsce. Nie oznacza to jednak, że nie ma innego rozwiązania. Jeśli nie możesz wykorzystać powierzchni dachu do montażu fotowoltaiki, możesz zdecydować się na panele słoneczne znajdujące się na specjalnej konstrukcji na gruncie. Kiedy warto postawić na taką opcję i jak przygotować się do inwestycji? Czy fotowoltaika na gruncie wymaga pozwolenia na budowę? Firma JB Energia rozwieje Twoje wątpliwości i wyjaśni, jak przebiega inwestycja w panele fotowoltaiczne na gruncie.


Spis treści:


Kiedy nie możesz zamontować fotowoltaiki na dachu?

Zazwyczaj dach budynku mieszkalnego lub gospodarczego jest idealnym miejscem do montażu fotowoltaiki. Są jednak sytuacje, w których panele fotowoltaiczne na dachu nie mogą być zamontowane lub będą nieefektywne. Wśród takich przypadków wyróżnia się:

 • dach skierowany w kierunku północnym,
 • zbyt mała powierzchnia dachu,
 • stare pokrycie dachowe i jego zły stan techniczny,
 • niechęć inwestora do ingerencji w połać dachową,
 • zbyt duże zacienienie dachu,
 • za duże nachylenie dachu.

Niektórzy inwestorzy ze względów estetycznych nie chcą umiejscawiać fotowoltaiki na pokryciu dachowym. Wówczas alternatywą pozostaje stworzenie specjalnej konstrukcji na gruncie.


Realizujemy instalacje:


Fotowoltaika na gruncie – dlaczego warto?

Wbrew pozorom instalacja fotowoltaiczna na gruncie wcale nie jest gorsza od tej znajdującej się na powierzchni dachu. Chociaż zabiera nieco miejsca na nieruchomości, to jednak pozwala na skierowanie paneli słonecznych dokładnie w kierunku południowym oraz pod optymalnym kątem, co przekłada się na lepszy uzysk energetyczny. Specjalna konstrukcja sprawia również, że panele fotowoltaiczne mają zapewnioną lepszą wentylację, co przekłada się na wyższą sprawność paneli zwłaszcza w letnie dni.

Jak wybrać teren pod instalację fotowoltaiczną na gruncie?

Grunt, na którym ma znaleźć się konstrukcja pod instalację fotowoltaiczną, powinien być równy i niezacieniony. Warto pamiętać, że pod instalacją fotowoltaiczną należy kosić trawę. Kable znajdują się w gruncie – w odpowiednio przygotowanym przekopie, co zwiększa nieco koszty inwestycji. Jeśli jednak nie mamy innego wyjścia i nie możemy zamontować fotowoltaiki na dachu, konstrukcja gruntowa jest jedyną opcją.

Czy fotowoltaika na gruncie jest droższa?

Fotowoltaika na gruncie może być droższa niż na dachu, ponieważ wymaga więcej miejsca i więcej pracy związanej z przygotowaniem terenu, ale koszt instalacji zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar systemu, lokalizacja i cena materiałów. Dodatkowo warto pamiętać też o tym, że ceny stali na rynku krajowym ale również światowym mocno poszły w górę. Powoduje to z automatu wyższy koszt zakupu konstrukcji do instalacji gruntowej.

Porównanie kosztów instalacji fotowoltaiki na gruncie i na dachu powinno być przeprowadzone przez specjalistę z branży, który będzie mógł przeanalizować indywidualne potrzeby i warunki.

Czy instalację fotowoltaiczną na gruncie trzeba zgłaszać?

Zasadniczo systemy fotowoltaiczne o mocy mniejszej niż 50 kWp nie wymagają zgłoszenia ani pozwolenia na budowę, niezależnie od tego, czy są montowane na dachu, czy na ziemi. Dotyczy to zarówno obszarów mieszkalnych, jak i komercyjnych. Niezależnie od tego, czy produkujemy energię do celów komercyjnych, czy na własny użytek.

Instalacja fotowoltaiczna powyżej 50 kWp na gruncie może wymagać zgłoszenia do odpowiednich władz lokalnych lub urzędu nadzoru budowlanego, w zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju lub regionie. W niektórych przypadkach instalacja może wymagać pozwolenia na budowę, a w innych może być traktowana jako robota budowlana, której nie trzeba zgłaszać. Warto skontaktować się z lokalnym urzędem, aby poznać wymagania dotyczące instalacji fotowoltaicznej na gruncie.

Gdzie zamontować falownik przy instalacji fotowoltaicznej na gruncie?

Falownik, który jest częścią systemu fotowoltaicznego, powinien zostać zamontowany w miejscu, gdzie będzie odpowiednio chłodzony i chroniony przed uszkodzeniem. W przypadku instalacji fotowoltaicznej na gruncie, falownik zwykle montowany jest pod modułami fotowoltaicznymi, na jednej z podpór konstrukcji gruntowej. Wynika to z faktu, że dzięki umiejscowieniu falownika pod panelami fotowoltaicznymi na gruncie, minimalizujemy straty napięć związanymi z nadmierną długością trasy kablowej. Montując inwerter pod panelami, trasa kablowa jest znacznie krótsza, niż jakby zdecydować się na umiejscowieniu go np. w domu oddalonym o 50 metrów.

Urządzenia te spełniają rygorystyczne normy szczelności – deszcz i pył nie jest mu straszny. Powoduje to, że falownik przy instalacji fotowoltaicznej na gruncie może być montowany pod panelami.

Czasami jednak inwestor decyduje się na to, żeby inwerter znajdował się w pomieszczeniu technicznym, takim jak piwnica lub garaż, lub w specjalnie przygotowanej skrzyni na zewnątrz budynku. Ważne jest, aby upewnić się, że falownik jest odpowiednio chłodzony i zabezpieczony przed wilgocią, a także że ma dostęp do prądu i jest łatwy do dostępu dla serwisu.

Jaki jest koszt wykonania fotowoltaiki na gruncie?

Koszt instalacji fotowoltaiki na gruncie zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar systemu, rodzaj i jakość paneli fotowoltaicznych, koszty przygotowania terenu, ceny pracy i lokalnych przepisów. Według danych z 2020 roku, średni koszt instalacji fotowoltaiki na gruncie w Polsce wynosił od 4 do 7 tysięcy złotych za kilowat instalacji. Dlatego też trudno podać jednoznaczną cenę. Koszt instalacji fotowoltaicznej na gruncie uzależniony jest od:

 • ilości paneli fotowoltaicznych
 • rodzaju konstrukcji gruntowej (jednopodporowa/dwupodporowa/jednoramienna)(moduły w poziomie/pionie)
 • długości trasy kablowej AC/DC
 • dodatkowe roboty ziemne
 • wyboru producenta podzespołów tj. paneli fotowoltaicznych oraz inwertera

Zamontuj fotowoltaikę na gruncie z JB Energia!

Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie, mimo wyższego kosztu, wciąż jest opłacalny. Pozwala produkować prąd z darmowej energii słonecznej, co znacząco zmniejsza wysokość rachunków za prąd. Co więcej, niewykorzystany nadmiar energii latem możesz przesłać do zakładu energetycznego i odebrać zimą lub w nocy. Naszym klientom oferujemy kompleksowe wsparcie w procesie inwestycji – od oceny możliwości montażowych na gruncie, przez projekt instalacji dopasowanej do potrzeb, montaż, aż po pomoc przy ubieganiu się o dofinansowanie i zgłoszenie instalacji w celu podłączenia do sieci energetycznej. Zapraszamy do kontaktu zainteresowanych z województw małopolskiego, śląskiego i opolskiego.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia

  Lista najczęściej zadawanych pytań (FAQ) dotyczących instalacji fotowoltaicznej na gruncie:

  Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej na gruncie?

  Koszt instalacji zależy od wielu czynników, takich jak wielkość instalacji, rodzaj użytych paneli i akcesoriów oraz lokalizacja. Przybliżony koszt instalacji to od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

  Jakie są zalety instalacji fotowoltaicznej na gruncie?

  – Możliwość montażu większej liczby paneli, co przekłada się na większą wydajność systemu
  – Brak konieczności korzystania z powierzchni dachu, co jest szczególnie przydatne w przypadku budynków o niestandardowych kształtach lub niewielkim dachu
  – Brak konieczności konserwacji dachu

  Czy instalacja fotowoltaiczna na gruncie jest trwała?

  Tak, instalacje fotowoltaiczne montowane na gruncie są trwałe i mogą działać przez wiele lat.

  Czy instalacja fotowoltaiczna na gruncie jest odpowiednia dla każdego budynku?

  Nie, instalacja fotowoltaiczna na gruncie może nie być odpowiednia dla wszystkich budynków, szczególnie tych z ograniczoną przestrzenią na zewnątrz. Warto skonsultować się z specjalistą, aby określić, czy instalacja na gruncie jest odpowiednia dla konkretnego budynku.

  Jakie są wymagania dotyczące lokalizacji instalacji fotowoltaicznej na gruncie?

  – Dostępność powierzchni gruntu o odpowiedniej wielkości i orientacji
  – Brak przeszkód w postaci drzew, budynków lub innych elementów, które mogłyby ograniczać dostępność światła słonecznego
  – Dostępność przyłącza do sieci elektrycznej


  Przeczytaj również: