Czy fotowoltaika jest ekologiczna? Nie bez powodu mówi się, że instalacje fotowoltaiczne dostarczają „zieloną energię”, która ma pozytywny wpływ na środowisko. Jednak, jak każde rozwiązanie, tak i instalacje PV mają swoje plusy i minusy. Sprawdź, jaki jest wpływ fotowoltaiki na środowisko.

Spis treści:

Fotowoltaika – pozytywny wpływ na środowisko

Fotowoltaika dostarcza wielu korzyści – nie tylko pozwala poczynić spore oszczędności i zapewnić niemal darmową energię w gospodarstwie domowym, rolnym lub w firmie, ale również korzystnie oddziałuje na ekosystem. Jaki jest pozytywny wpływ fotowoltaiki na środowisko?

 1. Brak substancji szkodliwych dla środowiska i ludzi – największą zaletą instalacji fotowoltaicznych jest brak emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz innych zanieczyszczeń (np. dwutlenku siarki, tlenku węgla, tlenków azotu) i pyłów. Co więcej, masowe instalacje nie wpływają na ocieplenie klimatu.
 2. Ekologiczne pozyskiwanie energii z promieni słonecznychinstalacja fotowoltaiczna w 100% czerpie energię ze słońca. Aktualnie uznawane jest ono za najmniej inwazyjne i niewyczerpane źródło energii.
 3. Oszczędność wody – system PV nie potrzebuje do pracy dużej ilość wody jak elektrownie gazowe, węglowe czy atomowe.
 4. Brak odpadów – instalacje fotowoltaiczne w trakcie pracy nie generują odpadów stałych i ścieków (dzięki temu np. nie zanieczyszczają gleby).
 5. Brak emisji dźwięku – zarówno montaż fotowoltaiki, jak i praca samej instalacji nie generuje hałasu.


Fotowoltaika a negatywny wpływ na środowisko

Choć sam sposób produkowania energii przez PV nie generuje żadnych zanieczyszczeń, jest ekologiczny i odnawialny, to mankamentem może być sam proces produkowania paneli – do wytworzenia modułów używa się toksycznych pierwiastków chemicznych, a te mogą w niewielkim stopniu wpływać na środowisko. Warto jednak wiedzieć, że w trakcie produkcji moduły pokrywane są specjalną powłoką, która ma zabezpieczać materiał przed przedostawaniem się substancji na zewnątrz. Zamontowane na dachu lub gruncie panele powinny być zatem bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska. Co więcej, wciąż pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne (np. moduły pozbawione ołowiu), co rokuje na bardziej ekologiczny proces produkcji paneli w przyszłości.

Jaki jest ślad węglowy paneli fotowoltaicznych?

Ślad węglowy paneli fotowoltaicznych jest to ilość dwutlenku węgla, która została emitowana do atmosfery w trakcie ich produkcji, transportu i instalacji. Wartość ta może się znacznie różnić w zależności od tego, z jakich materiałów zostały wyprodukowane panele. Wpływa również sposób ich transportu i instalacji, a także jakie są warunki energii elektrycznej używanej do ich produkcji. Ogólnie rzecz biorąc, ślad węglowy paneli fotowoltaicznych jest znacznie niższy niż ślad węglowy energii elektrycznej pochodzącej z paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny. W ciągu kilku pierwszych lat użytkowania paneli fotowoltaicznych ich ślad węglowy zostaje zrekompensowany przez redukcję emisji dwutlenku węgla, która następuje dzięki wykorzystaniu energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej zamiast paliw kopalnych.

Jaki wpływ na środowisko mają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne są technologią produkcji energii elektrycznej, która przyczynia się do ochrony środowiska. Poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń powietrza, które są powodowane przez spalanie paliw kopalnych. Panele fotowoltaiczne są również bardzo wydajne i nie wymagają paliw. Oznacza to, że nie emitują żadnych szkodliwych substancji podczas ich użytkowania. Ponadto, panele fotowoltaiczne są trwałe i mogą działać przez dziesięciolecia, co oznacza, że po ich zainstalowaniu nie trzeba ich wymieniać ani naprawiać tak często, jak inne źródła energii. W rezultacie panele fotowoltaiczne mogą przyczynić się do zmniejszenia zużycia zasobów naturalnych i do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska.

Czy fotowoltaika jest ekologiczna?

Mimo sposobu produkcji paneli fotowoltaika ma pozytywny wpływ na środowisko. Korzyści z instalacji PV przeważają nad ich wadami, a szkody podczas procesu produkcji są i tak znacznie mniejsze niż ilość zanieczyszczeń generowana do środowiska podczas pracy elektrowni węglowych. W przeciwieństwie do nieodnawialnych źródeł energii (np. popularnego węgla) fotowoltaika nie ma negatywnego wpływu na zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie.

Panele słoneczne dla domu to nie tylko spore oszczędności finansowe, ale inwestycja w ochronę środowiska. Z kolei fotowoltaika dla gospodarstw rolnych może przynieść również korzyści wizerunkowe. Gospodarstwa z panelami słonecznymi postrzegane są za bardziej nowoczesne i proekologiczne. W JB Energia oferujemy profesjonalny audyt fotowoltaiczny w miejscu montażu, doradztwo w doborze mocy instalacji i paneli słonecznych oraz fachowy montaż, instalację i pomoc w załatwieniu wszelkich formalności. Skontaktuj się z nami, jeśli interesuje Cię instalacje fotowoltaiczne dla firm, domu lub gospodarstwa rolnego. Zapraszamy!

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia

  Lista najczęściej zadawanych pytań (FAQ) dotyczących wpływu fotowoltaiki na środowisko naturalne:

  Czy fotowoltaika jest przyjazna dla środowiska?

  Tak, fotowoltaika jest przyjazna dla środowiska, ponieważ jest to odnawialne źródło energii. Fotowoltaika nie emituje żadnych szkodliwych substancji do atmosfery podczas produkcji energii elektrycznej, co oznacza, że ​​nie przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza ani do zmian klimatycznych.

  Czy fotowoltaika jest skuteczna w produkcji energii elektrycznej?

  Tak, fotowoltaika jest skutecznym źródłem energii elektrycznej, zwłaszcza w połączeniu z innymi technologiami, takimi jak magazynowanie energii w akumulatorach.

  Czy fotowoltaika wpływa na klimat?

  Fotowoltaika nie wpływa negatywnie na klimat. Wręcz przeciwnie – pomaga w walce z ociepleniem klimatu, ponieważ umożliwia produkcję energii elektrycznej bez emisji gazów cieplarnianych.

  Czy instalacja paneli fotowoltaicznych wpływa negatywnie na środowisko podczas produkcji?

  Produkcja paneli fotowoltaicznych może mieć pewien wpływ na środowisko, ale jest on znacznie mniejszy niż w przypadku wielu innych źródeł energii, takich jak węgiel czy ropa naftowa. Po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych nie emitują one żadnych szkodliwych substancji do atmosfery podczas produkcji energii elektrycznej.

  Czy fotowoltaika wpływa na krajobraz?

  Instalacja paneli fotowoltaicznych może mieć nieznaczny wpływ na krajobraz, ale wiele osób uważa, że panele fotowoltaiczne są estetycznym dodatkiem do domu. Wiele systemów fotowoltaicznych jest również montowanych na dachach, co minimalizuje ich wpływ na krajobraz.


  Zobacz inne wpisy na naszym blogu: