Czy fotowoltaika jest ekologiczna? Nie bez powodu mówi się, że instalacje fotowoltaiczne dostarczają „zieloną energię”, która ma pozytywny wpływ na środowisko. Jednak, jak każde rozwiązanie, tak i instalacje PV mają swoje plusy i minusy. Sprawdź, jaki jest wpływ fotowoltaiki na środowisko.

Fotowoltaika – pozytywny wpływ na środowisko

Fotowoltaika dostarcza wielu korzyści – nie tylko pozwala poczynić spore oszczędności i zapewnić niemal darmową energię w gospodarstwie domowym, rolnym lub w firmie, ale również korzystnie oddziałuje na ekosystem. Jaki jest pozytywny wpływ fotowoltaiki na środowisko?

  1. Brak substancji szkodliwych dla środowiska i ludzi – największą zaletą instalacji fotowoltaicznych jest brak emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz innych zanieczyszczeń (np. dwutlenku siarki, tlenku węgla, tlenków azotu) i pyłów. Co więcej, masowe instalacje nie wpływają na ocieplenie klimatu.
  2. Ekologiczne pozyskiwanie energii z promieni słonecznychinstalacja fotowoltaiczna w 100% czerpie energię ze słońca. Aktualnie uznawane jest ono za najmniej inwazyjne i niewyczerpane źródło energii.
  3. Oszczędność wody – system PV nie potrzebuje do pracy dużej ilość wody jak elektrownie gazowe, węglowe czy atomowe.
  4. Brak odpadów – instalacje fotowoltaiczne w trakcie pracy nie generują odpadów stałych i ścieków (dzięki temu np. nie zanieczyszczają gleby).
  5. Brak emisji dźwięku – zarówno montaż fotowoltaiki, jak i praca samej instalacji nie generuje hałasu.

Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia

Fotowoltaika a negatywny wpływ na środowisko

Choć sam sposób produkowania energii przez PV nie generuje żadnych zanieczyszczeń, jest ekologiczny i odnawialny, to mankamentem może być sam proces produkowania paneli – do wytworzenia modułów używa się toksycznych pierwiastków chemicznych, a te mogą w niewielkim stopniu wpływać na środowisko. Warto jednak wiedzieć, że w trakcie produkcji moduły pokrywane są specjalną powłoką, która ma zabezpieczać materiał przed przedostawaniem się substancji na zewnątrz. Zamontowane na dachu lub gruncie panele powinny być zatem bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska. Co więcej, wciąż pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne (np. moduły pozbawione ołowiu), co rokuje na bardziej ekologiczny proces produkcji paneli w przyszłości.

Wpływ energii słonecznej na środowisko

Czy fotowoltaika jest ekologiczna? Mimo sposobu produkcji paneli fotowoltaika ma pozytywny wpływ na środowisko. Korzyści z instalacji PV przeważają nad ich wadami, a szkody podczas procesu produkcji są i tak znacznie mniejsze niż ilość zanieczyszczeń generowana do środowiska podczas pracy elektrowni węglowych. W przeciwieństwie do nieodnawialnych źródeł energii (np. popularnego węgla) fotowoltaika nie ma negatywnego wpływu na zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie.

Fotowoltaika dla domu to nie tylko spore oszczędności finansowe, ale inwestycja w ochronę środowiska. Z kolei fotowoltaika dla gospodarstw rolnych może przynieść również korzyści wizerunkowe – gospodarstwa z panelami słonecznymi postrzegane są za bardziej nowoczesne i proekologiczne. W JB Energia oferujemy profesjonalny audyt fotowoltaiczny w miejscu montażu, doradztwo w doborze mocy instalacji i paneli słonecznych oraz fachowy montaż, instalację i pomoc w załatwieniu wszelkich formalności. Skontaktuj się z nami, jeśli interesuje Cię fotowoltaika dla firm, domu lub gospodarstwa rolnego. Zapraszamy!

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia