Fotowoltaika na świecie, jak i w Europie zyskuje w ostatnich latach na ogromnej popularności. Zarówno osoby indywidualne, firmy, jak i gospodarstwa rolne poszukują alternatywnych źródeł energii i ochoczo wybierają instalacje fotowoltaiczne. Wielu z potencjalnych właścicieli zastanawia się jednak nad tym, kiedy założyć panele fotowoltaiczne?


Spis treści:


Panele fotowoltaiczne – kiedy je zamontować?

Najczęściej wybieraną instalacją jest ta w domach jednorodzinnych. Użytkownicy indywidualni decydują się na montaż z wielu względów. Coraz to droższa energia elektryczna powoduje, że Polacy poszukują oszczędności. Wszelkie prognozy mówią, że ceny prądu dalej będą wzrastać. Chcąc mieć prąd „kupiony” na przyszłość decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej, która będzie produkować energię elektryczną przez minimum 25 lat.

Wielu ludzi podejmuje również decyzję o zmianie sposobu ogrzewania swoich domów,  wybierając różnego typu urządzenia elektryczne tj. pompy ciepła, maty grzewcze, grzejniki na podczerwień. Są to rozwiązania bardzo wygodne, wymagające jednak dużej ilości energii elektrycznej. W związku z tym wybór ogrzewania elektrycznego bardzo często połączony jest również z montażem fotowoltaiki. Zabieg ten pozwala na znacznego stopnia obniżenie rachunków za prąd.Jaką porę roku wybrać do montażu paneli fotowoltaicznych?

Aktualnie nie istnieją żadne obostrzenia czasowe związane z wyborem konkretnej daty wykonania instalacji fotowoltaicznej. Zakład energetyczny ma obowiązek przyłączenia każdej mikroinstalacji do sieci, niezależnie od tego, czy została ona zgłoszona w maju, czy też w styczniu. Tak samo będąc prosumentem możemy przez rok czasu odebrać nadwyżkę z produkcji paneli fotowoltaicznych, która jest „magazynowana” w zakładzie energetycznym.

Uważamy jednak, że warto zwrócić uwagę na panujące warunki pogodowe. Podczas gdy temperatura powietrza spada poniżej 0 stopni, a na dachach zalega pokrywa śniegu, czy też lodu nie jest to wówczas dobry moment na wejście na dach i rozpoczęcie montażu instalacji fotowoltaicznej. Sytuacja ta może być nie tylko zagrożeniem dla ekipy montującej fotowoltaikę ale także może w znacznym stopniu pogorszyć jakość wykonanych prac.

Kiedy zacząć myśleć o fotowoltaice?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ decyzja o zainstalowaniu fotowoltaiki zależy od wielu czynników, takich jak: twoje indywidualne potrzeby, dostępność finansowania, wybór odpowiedniego miejsca na instalację, ceny energii itp. Jednak myślenie o fotowoltaice jest dobrym pomysłem, jeśli:

 • masz wysokie rachunki za prąd i chcesz zmniejszyć swoje koszty związane z energią
 • jesteś zainteresowany wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii
 • masz dostęp do odpowiedniej ilości przestrzeni na instalację paneli słonecznych
 • masz odpowiednie pozwolenia i finansowanie
 • jesteś zainteresowany wpływaniem na środowisko

Warto skontaktować się z profesjonalistami, którzy pomogą ci ocenić, czy fotowoltaika jest odpowiednia dla twojego domu lub firmy i jakie są koszty związane z instalacją.

Kiedy najlepiej zakładać instalację fotowoltaiczną?

Najlepiej zakładać fotowoltaikę, gdy jest to ekonomicznie opłacalne i gdy masz dostęp do odpowiedniej ilości miejsca na panelach słonecznych. Warto także skonsultować się z ekspertami, aby upewnić się, że masz odpowiedni dach lub przestrzeń do zainstalowania paneli oraz że masz odpowiednie pozwolenia i finansowani

Czy fotowoltaika się opłaca?

Fotowoltaika może być opłacalna, jeśli jest odpowiednio zaprojektowana i zainstalowana. Instalacja paneli słonecznych pozwala na produkcję własnej, odnawialnej energii, co pozwala na obniżenie rachunków za prąd. W zależności od lokalizacji, cen energii oraz kosztów instalacji, fotowoltaika może być opłacalna w perspektywie kilku lat.

Jednak, przed podjęciem decyzji o instalacji fotowoltaiki, ważne jest, aby dokładnie przeanalizować koszty i korzyści. Warto skonsultować się z profesjonalistami, którzy pomogą w ocenie, czy fotowoltaika jest odpowiednia dla twojego domu lub firmy, oraz jakie są koszty związane z instalacją.

Należy pamiętać, że fotowoltaika jest inwestycją długoterminową, ale po pewnym czasie może przynieść znaczne oszczędności.

Załóż instalację fotowoltaiczną i skorzystaj z programu „Mój Prąd” oraz z ulgi na termomodernizację

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych warto również pamiętać o sprzyjających warunkach do odzyskania konkretnej sumy pieniędzy z takiej inwestycji.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) odpowiedzialny za program „Mój Prąd” daje możliwość otrzymania dofinansowania w kwocie 5000 zł dla instalacji fotowoltaicznych montowanych w domach jednorodzinnych. Więcej informacji można znaleźć w naszym innym wpisie na bloga: LINK. Warto z niego skorzystać, ilość pieniędzy jest ograniczona!

Dodatkową sumę pieniędzy z zamontowanej instalacji fotowoltaicznej osoby indywidualne mogą również odzyskać dzięki uldze podatkowej. Warto jednak pamiętać, że jeżeli już w tym roku rozliczyłeś swój podatek dochodowy PIT, będziesz mógł z niej skorzystać dopiero w roku następnym.

Masz jakies pytania po przeczytaniu artykułu?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia

  Lista najczęściej zadawanych pytań (FAQ) dotyczących tego, kiedy założyć instalację fotowoltaiczną:

  Kiedy najlepiej założyć instalację fotowoltaiczną?

  Najlepszym czasem na założenie instalacji fotowoltaicznej jest wiosna lub lato, kiedy nasłonecznienie jest największe. Warto jednak pamiętać, że instalację można założyć przez cały rok, a decyzja o jej montażu powinna być podyktowana indywidualnymi potrzebami i możliwościami finansowymi.

  Czy instalacja fotowoltaiczna jest odpowiednia dla mojego domu?

  Instalacja fotowoltaiczna jest odpowiednia dla każdego budynku, który posiada dach skierowany na południe lub południowy-wschód. Warto jednak pamiętać, że do jej montażu potrzebne jest odpowiednie zaplecze techniczne, takie jak wolna powierzchnia na dachu oraz odpowiednie warunki elektryczne.

  Czy instalacja fotowoltaiczna jest kosztowna?

  Koszt instalacji fotowoltaicznej może się różnić w zależności od wielkości systemu i lokalizacji, jednak coraz więcej ludzi decyduje się na instalacje fotowoltaiczne, ponieważ opłaca się ona w dłuższej perspektywie.

  Czy pora roku jest ważna przy montażu fotowoltaiki?

  Montaż fotowoltaiki możliwy jest przez cały rok, ważne jest by upewnić się, że instalacja jest odpowiednio zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi takimi jak deszcz, śnieg czy wiatr.

  Kiedy najlepiej zamontować instalację fotowoltaiczną?

  Pora roku jest ważna przy montażu fotowoltaiki, ponieważ najwięcej słońca jest zazwyczaj wiosną lub latem. Im więcej słońca, tym więcej energii produkuje instalacja fotowoltaiczna. Dlatego też najlepszym czasem na zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej jest właśnie wiosna lub lato.


  Przeczytaj również inne artykuły na naszym blogu: