Fotowoltaika na świecie, jak i w Europie zyskuje w ostatnich latach na ogromnej popularności. Zarówno osoby indywidualne, firmy, jak i gospodarstwa rolne poszukują alternatywnych źródeł energii i ochoczo wybierają instalacje fotowoltaiczne. Wielu z potencjalnych właścicieli zastanawia się jednak nad tym, kiedy założyć panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne – kiedy je zamontować?

Najczęściej wybieraną instalacją jest ta w domach jednorodzinnych. Użytkownicy indywidualni decydują się na montaż z wielu względów. Coraz to droższa energia elektryczna powoduje, że Polacy poszukują oszczędności. Wszelkie prognozy mówią, że ceny prądu dalej będą wzrastać. Chcąc mieć prąd „kupiony” na przyszłość decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej, która będzie produkować energię elektryczną przez minimum 25 lat.

Wielu ludzi podejmuje również decyzję o zmianie sposobu ogrzewania swoich domów,  wybierając różnego typu urządzenia elektryczne tj. pompy ciepła, maty grzewcze, grzejniki na podczerwień. Są to rozwiązania bardzo wygodne, wymagające jednak dużej ilości energii elektrycznej. W związku z tym wybór ogrzewania elektrycznego bardzo często połączony jest również z montażem fotowoltaiki. Zabieg ten pozwala na znacznego stopnia obniżenie rachunków za prąd.

Jaką porę roku wybrać do montażu paneli fotowoltaicznych?

Aktualnie nie istnieją żadne obostrzenia czasowe związane z wyborem konkretnej daty wykonania instalacji fotowoltaicznej. Zakład energetyczny ma obowiązek przyłączenia każdej mikroinstalacji do sieci, niezależnie od tego, czy została ona zgłoszona w maju, czy też w styczniu. Tak samo będąc prosumentem możemy przez rok czasu odebrać nadwyżkę z produkcji paneli fotowoltaicznych, która jest „magazynowana” w zakładzie energetycznym.

Uważamy jednak, że warto zwrócić uwagę na panujące warunki pogodowe. Podczas gdy temperatura powietrza spada poniżej 0 stopni, a na dachach zalega pokrywa śniegu, czy też lodu nie jest to wówczas dobry moment na wejście na dach i rozpoczęcie montażu instalacji fotowoltaicznej. Sytuacja ta może być nie tylko zagrożeniem dla ekipy montującej fotowoltaikę ale także może w znacznym stopniu pogorszyć jakość wykonanych prac.

Program „Mój Prąd” oraz ulga na termomodernizację

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych warto również pamiętać o sprzyjających warunkach do odzyskania konkretnej sumy pieniędzy z takiej inwestycji.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) odpowiedzialny za program „Mój Prąd” daje możliwość otrzymania dofinansowania w kwocie 5000 zł dla instalacji fotowoltaicznych montowanych w domach jednorodzinnych. Więcej informacji można znaleźć w naszym innym wpisie na bloga: LINK. Warto z niego skorzystać, ilość pieniędzy jest ograniczona!

Dodatkową sumę pieniędzy z zamontowanej instalacji fotowoltaicznej osoby indywidualne mogą również odzyskać dzięki uldze podatkowej. Warto jednak pamiętać, że jeżeli już w tym roku rozliczyłeś swój podatek dochodowy PIT, będziesz mógł z niej skorzystać dopiero w roku następnym.

Masz jakies pytania po przeczytaniu artykułu?

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia