Inwestycja w fotowoltaikę to także konieczność odpowiedzi na pytanie, ile paneli fotowoltaicznych dla domu będzie gwarantowało wytworzenie odpowiedniej ilości energii. Zazwyczaj sami nie jesteśmy w stanie dokładnie policzyć zapotrzebowania energetycznego w domu, dlatego o pomoc warto poprosić profesjonalistów. Eksperci firmy JB Energia nie tylko montują panele fotowoltaiczne u klientów, ale także przeprowadzają audyt fotowoltaiczny, dzięki któremu dowiesz się, jaka moc ogniw fotowoltaicznych dla domu będzie wystarczająca, ale i efektywna.


Spis treści:


Panele fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego – dlaczego warto?

Panele fotowoltaiczne o mocy dobranej do potrzeb gospodarstwa domowego to sposób na obniżenie wysokości rachunków za prąd. Ceny energii elektrycznej wciąż rosną, a fotowoltaika dla domu pozwala wytwarzać ją z darmowego promieniowania słonecznego. Zbudowane z krzemu moduły pochłaniają je i z niego wytwarzają prąd stały następnie przekształcany przez inwerter na przemienny. W zależności od zapotrzebowania energetycznego, czyli ilości zużywanej w ciągu roku energii i wysokości rachunków za prąd, potrzebna jest odpowiednia moc modułów a co z tym bezpośrednio związane, także ich liczba. Jaka moc paneli fotowoltaicznych jest odpowiednia na dom jednorodzinny?


Realizujemy instalacje:


Ile paneli fotowoltaicznych dla domu jednorodzinnego wybrać i jak obliczyć potrzebną moc?

Jeśli mieszkamy już w domu, w którym chcemy zamontować panele fotowoltaiczne, obliczenie, ile paneli fotowoltaicznych będzie nam potrzebne, nie jest trudne. Wystarczy ocenić zapotrzebowanie energetyczne na podstawie dotychczasowych rachunków za prąd i ewentualnie uwzględnić wzrosty związane na przykład ze zmianą sposobu ogrzewania domu na elektryczne. W trudniejszej sytuacji jesteśmy wówczas, gdy chcemy zamontować instalację fotowoltaiczną w nowym domu. Wówczas najlepiej zapytać ekspertów, jaka moc ogniw fotowoltaicznych będzie właściwa i posiłkować się wykonanymi przez nich wyliczeniami. Przy obliczaniu mocy paneli fotowoltaicznych dla domu warto wziąć pod uwagę system opustów. Na czym on polega? Na tym, że:

 • inwestorzy, którzy postawili na instalację o mocy nieprzekraczającej 10 kW, mogą za każdą 1 kWh energii przesłaną do sieci odebrać o,8 kWh,
 • inwestorzy, którzy zdecydowali się na instalację o mocy od 10 do 50 kW za każdą 1 kWh przekazany do zakładu energetycznego mogą odebrać 0,7 kWh.

Według badań i obliczeń w przypadku paneli fotowoltaicznych zamontowanych od strony południowej z 1 kWp mocy można uzyskać 1000 kWh energii elektrycznej. Jeśli zatem wykorzystujemy w domu jednorodzinnym 4000 kWh, to potrzebujemy instalację o 4 razy większej mocy, czyli 4 kWp. Warto zadbać o to, by moduły znalazły się na południowej części dachu, ponieważ w przypadku orientacji wschód-zachód efektywność ogniw nieco słabnie – wówczas z 1 kWp możemy uzyskać nie 1000, a 800-900 kWh.

Koszt fotowoltaiki dla domu

Na panele fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego o mocy 3 kWp trzeba przeznaczyć od 13 do 20 tysięcy złotych. Cena zależy od wykorzystanych komponentów, producenta oraz oczywiście mocy i liczby paneli. W przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kWp powinniśmy liczyć się z wydatkami ok. 20-30 tysięcy. Można je jednak nieco ograniczyć, wnioskując o dofinansowanie. Ulga podatkowa dla gospodarstw domowych pozwala odliczyć część kosztów od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym PIT, a w ramach programu “Mój Prąd” otrzymasz do 5 000 złotych (maksymalnie do 50% kosztów kwalifikowanych).

Jaka moc fotowoltaiki dla 4-osobowej rodziny?

Aby określić, jaką moc fotowoltaiki potrzebuje 4-osobowa rodzina, należy wziąć pod uwagę ich zapotrzebowanie na energię oraz warunki klimatyczne w ich miejscu zamieszkania. Przyjmuje się, że przeciętne zapotrzebowanie na energię dla 4-osobowej rodziny wynosi około 4 000 kWh rocznie. Aby pokryć to zapotrzebowanie, potrzebna byłaby instalacja o mocy około 5-5,5 kWp (kilowatów peak). Jednakże, to tylko przybliżona wycena, dokładna moc instalacji powinna być określona po przeprowadzeniu audytu energetycznego.

Czy fotowoltaikia 10 kW wystarczy na pompę ciepła?

Montaż pomp ciepła w domach jednorodzinnych staje się coraz popularniejszy. Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Przede wszystkim rosnące koszty ogrzewania węglem i gazem przyczyniają się zwiększonej liczby zainstalowanych pomp ciepła. Wielu ich użytkowników, przy okazji decyzji o zakupie pompy, decyduje się również na zakup fotowoltaiki.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kWp może wygenerować odpowiednią ilość energii elektrycznej do zasilania pompy ciepła, ale zależy to od wielu czynników, takich jak:

 • rozmiar i zapotrzebowanie na ciepło budynku,
 • wydajność i sprawność pompy ciepła,
 • warunki klimatyczne i ilość promieniowania słonecznego w danym miejscu,
 • efektywność połączenia fotowoltaiki z pompą ciepła.

Jeśli fotowoltaika jest odpowiednio dobrana i skonfigurowana, a budynek jest dobrze docieplony i posiada małe zapotrzebowanie na ciepło, 10 kWp powinno wystarczyć do zasilania pompy ciepła. Jednakże, dla pewności, warto skonsultować się z specjalistą, który oceni indywidualne potrzeby i zaproponuje odpowiednią moc instalacji.

Ile potrzeba paneli fotowoltaicznych na dom o powierzchni 100 m2?

Ilość paneli fotowoltaicznych potrzebnych do zasilania domu o powierzchni 100 m2 zależy od kilku czynników, takich jak:

 • zapotrzebowanie na energię elektryczną w domu,
 • warunki klimatyczne i ilość promieniowania słonecznego w danym miejscu,
 • sprawność paneli fotowoltaicznych,
 • wielkość połaci południowej dachu budynku mieszkalnego,
 • ewentualne źródła zacienienia (np. kominy, drzewa, wykusze, słupy itp.),
 • efektywność połączenia paneli z innymi elementami systemu (np. akumulatorami, falownikami).

Przyjmuje się, że 1 kWp instalacji fotowoltaicznej pozwala na wygenerowanie około 1.000 kWh energii elektrycznej rocznie. Przyjmując, że dom o powierzchni 100 m2 potrzebuje około 3.500 kWh energii elektrycznej rocznie, potrzeba by było około 3,5 – 4,5 kWp instalacji fotowoltaicznej.

Jednakże, to jest tylko przybliżona wartość i nie bierze pod uwagę wszystkich czynników. W celu uzyskania dokładnej wyceny ilości paneli fotowoltaicznych potrzebnych do zasilania domu 100 m2 należy skonsultować się z specjalistą lub przeprowadzić audyt energetyczny.

Fotowoltaika większa od zapotrzebowania – czy to się opłaca?

Dlaczego tak ważne jest, by obliczyć, ile paneli fotowoltaicznych jest potrzebnych do domu jednorodzinnego i o jakiej mocy? Ponieważ zbyt niska moc nie pokryje zapotrzebowania na energię w naszym domu.

Jeśli jednak wydasz pieniądze na panele fotowoltaiczne o większej mocy, niż potrzebujesz, to:

 • inwestycja będzie się zwracać dłużej,
 • nie odzyskasz wydanych pieniędzy, ponieważ jeśli nie odbierzesz przesłanej energii do zakładu energetycznego, to nie będziesz mógł w pełni wykorzystać przysługujących Ci opustów i wytworzonej wcześniej energii. Prąd ten zostanie zmarnowany.
 • jeśli wyprodukujesz więcej energii niż potrzebujesz, to będziesz musiał ją sprzedać za niższą cenę niż ta, za którą ją kupujesz od zakładu energetycznego.

Może to skutkować niższymi zyskami z inwestycji, a nawet generować straty finansowe. Dlatego ważne jest, by dokładnie obliczyć swoje potrzeby energetyczne przed zainwestowaniem w panele fotowoltaiczne, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów i zwiększyć efektywność inwestycji.

Postaw na doświadczenie ekspertów od fotowoltaiki z JB Energia

Jeśli zależy Ci na tym, by dokładnie obliczyć potrzebną moc paneli fotowoltaicznych dla domu jednorodzinnego i ich liczbę, zapraszamy do kontaktu. Współpracę z naszą firmą rozpoczyna ocena możliwości montażowych na dachu lub gruncie, a także specjalistyczny audyt fotowoltaiczny, który pozwala ocenić zapotrzebowanie konkretnego domu jednorodzinnego na energię. W tym celu oceniamy wysokość rachunków za prąd. Na podstawie położenia nieruchomości i stron świata oraz kierunku padania promieni słonecznych oceniamy liczbę potrzebnych paneli oraz to, czy moduły fotowoltaiczne będą efektywne. Po montażu zgłaszamy instalację do zakładu energetycznego w celu jej podłączenia, a także pomagamy wnioskować o dofinansowanie. Zapraszamy do kontaktu klientów z województw małopolskiego oraz śląskiego.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia

  Lista najczęściej zadawanych pytań (FAQ) dotyczących ilości paneli fotowoltaicznych potrzebnych na dom:

  Ile paneli fotowoltaicznych potrzebuję, aby zasilić mój dom?

  Wielkość potrzebnej instalacji zależy od potrzeb energetycznych Twojego domu. Aby dokładnie określić ilość potrzebnych paneli, należy przeprowadzić analizę zapotrzebowania na energię.

  Czy możliwe jest zasilanie całego domu tylko z paneli fotowoltaicznych?

  Tak, jest to możliwe, jednak aby to zrobić, potrzebna będzie odpowiednio duża instalacja. Warto pamiętać, że nadmiar energii nie wyprodukowanej przez panele może być magazynowana w akumulatorach lub oddawana do sieci.

  Czy panele fotowoltaiczne są odpowiednie dla każdego rodzaju budynku?

  Panele fotowoltaiczne mogą być zamontowane na większości rodzajów budynków, jednak najlepiej sprawdzają się na budynkach z dachem skierowanym na południe, o niezacienionej powierzchni dachowej.

  Jakie są koszty związane z instalacją paneli fotowoltaicznych?

  Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych może się różnić w zależności od wielkości instalacji oraz lokalizacji. Warto skontaktować się z profesjonalnym instalatorem w celu uzyskania dokładnej wyceny.


  Przeczytaj również: