Inwestycja w fotowoltaikę to także konieczność odpowiedzi na pytanie, ile paneli fotowoltaicznych dla domu będzie gwarantowało wytworzenie odpowiedniej ilości energii. Zazwyczaj sami nie jesteśmy w stanie dokładnie policzyć zapotrzebowania energetycznego w domu, dlatego o pomoc warto poprosić profesjonalistów. Eksperci firmy JB Energia nie tylko montują panele fotowoltaiczne u klientów, ale także przeprowadzają audyt fotowoltaiczny, dzięki któremu dowiesz się, jaka moc ogniw fotowoltaicznych dla domu będzie wystarczająca, ale i efektywna.

Panele fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego – dlaczego warto?

Panele fotowoltaiczne o mocy dobranej do potrzeb gospodarstwa domowego to sposób na obniżenie wysokości rachunków za prąd. Ceny energii elektrycznej wciąż rosną, a fotowoltaika dla domu pozwala wytwarzać ją z darmowego promieniowania słonecznego. Zbudowane z krzemu moduły pochłaniają je i z niego wytwarzają prąd stały następnie przekształcany przez inwerter na przemienny. W zależności od zapotrzebowania energetycznego, czyli ilości zużywanej w ciągu roku energii i wysokości rachunków za prąd, potrzebna jest odpowiednia moc modułów a co z tym bezpośrednio związane, także ich liczba. Jaka moc paneli fotowoltaicznych jest odpowiednia na dom jednorodzinny?

Ile paneli fotowoltaicznych dla domu jednorodzinnego wybrać i jak obliczyć potrzebną moc?

Jeśli mieszkamy już w domu, w którym chcemy zamontować panele fotowoltaiczne, obliczenie, ile paneli fotowoltaicznych będzie nam potrzebne, nie jest trudne. Wystarczy ocenić zapotrzebowanie energetyczne na podstawie dotychczasowych rachunków za prąd i ewentualnie uwzględnić wzrosty związane na przykład ze zmianą sposobu ogrzewania domu na elektryczne. W trudniejszej sytuacji jesteśmy wówczas, gdy chcemy zamontować instalację fotowoltaiczną w nowym domu. Wówczas najlepiej zapytać ekspertów, jaka moc ogniw fotowoltaicznych będzie właściwa i posiłkować się wykonanymi przez nich wyliczeniami. Przy obliczaniu mocy paneli fotowoltaicznych dla domu warto wziąć pod uwagę system opustów. Na czym on polega? Na tym, że:

  • inwestorzy, którzy postawili na instalację o mocy nieprzekraczającej 10 kW, mogą za każdą 1 kWh energii przesłaną do sieci odebrać o,8 kWh,
  • inwestorzy, którzy zdecydowali się na instalację o mocy od 10 do 50 kW za każdą 1 kWh przekazany do zakładu energetycznego mogą odebrać 0,7 kWh.

Według badań i obliczeń w przypadku paneli fotowoltaicznych zamontowanych od strony południowej z 1 kWp mocy można uzyskać 1000 kWh energii elektrycznej. Jeśli zatem wykorzystujemy w domu jednorodzinnym 4000 kWh, to potrzebujemy instalację o 4 razy większej mocy, czyli 4 kWp. Warto zadbać o to, by moduły znalazły się na południowej części dachu, ponieważ w przypadku orientacji wschód-zachód efektywność ogniw nieco słabnie – wówczas z 1 kWp możemy uzyskać nie 1000, a 800-900 kWh.


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Koszt fotowoltaiki dla domu

Na panele fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego o mocy 3 kWp trzeba przeznaczyć od 13 do 20 tysięcy złotych. Cena zależy od wykorzystanych komponentów, producenta oraz oczywiście mocy i liczby paneli. W przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kWp powinniśmy liczyć się z wydatkami ok. 20-30 tysięcy. Można je jednak nieco ograniczyć, wnioskując o dofinansowanie. Ulga podatkowa dla gospodarstw domowych pozwala odliczyć część kosztów od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym PIT, a w ramach programu “Mój Prąd” otrzymasz do 5 000 złotych (maksymalnie do 50% kosztów kwalifikowanych).

Fotowoltaika większa od zapotrzebowania – czy to się opłaca?

Dlaczego tak ważne jest, by obliczyć, ile paneli fotowoltaicznych jest potrzebnych do domu jednorodzinnego i o jakiej mocy? Ponieważ zbyt niska moc nie pokryje zapotrzebowania na energię w naszym domu. Jeśli jednak wydasz pieniądze na panele fotowoltaiczne o większej mocy, niż potrzebujesz, to:

  • inwestycja będzie się zwracać dłużej,
  • nie odzyskasz wydanych pieniędzy, ponieważ jeśli nie odbierzesz przesłanej energii do zakładu energetycznego, to nie będziesz mógł w pełni wykorzystać przysługujących Ci opustów i wytworzonej wcześniej energii. Prąd ten zostanie zmarnowany.

Postaw na doświadczenie ekspertów od fotowoltaiki z JB Energia

Jeśli zależy Ci na tym, by dokładnie obliczyć potrzebną moc paneli fotowoltaicznych dla domu jednorodzinnego i ich liczbę, zapraszamy do kontaktu. Współpracę z naszą firmą rozpoczyna ocena możliwości montażowych na dachu lub gruncie, a także specjalistyczny audyt fotowoltaiczny, który pozwala ocenić zapotrzebowanie konkretnego domu jednorodzinnego na energię. W tym celu oceniamy wysokość rachunków za prąd. Na podstawie położenia nieruchomości i stron świata oraz kierunku padania promieni słonecznych oceniamy liczbę potrzebnych paneli oraz to, czy moduły fotowoltaiczne będą efektywne. Po montażu zgłaszamy instalację do zakładu energetycznego w celu jej podłączenia, a także pomagamy wnioskować o dofinansowanie. Zapraszamy do kontaktu klientów z województw małopolskiego oraz śląskiego.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia