Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne nie tylko ze względu na spadające ceny modułów słonecznych, ale także na wysoką żywotność paneli fotowoltaicznych. Wielu producentów oferuje panele słoneczne z 25-letnią gwarancją, jednak badania pokazują, że ogniwa pracują sprawnie nawet przez 40-50 lat. Co ciekawe, do dziś prąd produkują systemy fotowoltaiczne zamontowane w latach 80. poprzedniego stulecia, kiedy to technologia nie była jeszcze tak bardzo rozwinięta. Od czego zależy żywotność paneli fotowoltaicznych i czy można na nią wpłynąć jako inwestor i użytkownik?

Od czego zależy żywotność paneli fotowoltaicznych?

Na żywotność paneli fotowoltaicznych wpływają:

  • jakość zastosowanych materiałów,
  • warunki atmosferyczne (gradobicia, zalegający śnieg, wysokie temperatury zmniejszają efektywność),
  • lokalizacja na dachu – wydajniejsze będą instalacje fotowoltaiczne zamontowane od strony południowej, dobrym pomysłem są także kierunki wschodnie i zachodnie,
  • położenie geograficzne – w Europie panele słoneczne są bardziej wydajne niż na przykład na pustyni, gdzie jest zbyt ciepło,
  • jakość falownika (jego okres gwarancyjny jest krótszy – zazwyczaj wynosi ok. 10 lat).

Odporne komponenty i solidna konstrukcja – oto nowoczesne panele fotowoltaiczne

Współczesne panele fotowoltaiczne wykonane są z odpornych i wytrzymałych materiałów – ogniwa pokryte są warstwą szkła hartowanego, które chroni je przed gradem i deszczem. Producenci zabezpieczają też panele przed nadmiernym przegrzaniem w trakcie upalnego lata. Co więcej, spadek wydajności paneli obecnie wynosi rocznie ok. 0,5%, podczas gdy jeszcze w 2012 roku wynosił 0,8% (badania przeprowadzone przez Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnych – National Renewable Energy Laboratory – NREL, na 2000 paneli fotowoltaicznych). Przyjmuje się, że po 25 latach wydajność paneli powinna wynosić minimum 80% – taką gwarancję udzielają renomowani producenci.

Czy można wpłynąć na żywotność paneli fotowoltaicznych?

Chociaż panele fotowoltaiczne uchodzą za bezobsługowe, to jednak jako użytkownik możesz wpłynąć na ich żywotność. Warto regularnie sprawdzać moc i wydajność paneli poprzez odczyt danych z falownika. Niektórzy producenci oferują możliwość monitorowania pracy instalacji za pomocą aplikacji na smartfona. Warto także raz w roku weryfikować stan okablowania – jakiekolwiek uszkodzenia mogą wpływać na spadek wydajności paneli. Dotyczy to zwłaszcza kabli pomiędzy panelami, które mogą zostać uszkodzone przez zamarzniętą w zimie wodę. Istotne jest także mycie paneli co najmniej raz w roku przez profesjonalne firmy.

Fotowoltaika z JB Energia – wydajna przez wiele lat

Naszym klientom oferujemy fotowoltaikę od czołowych producentów dających 25 lat gwarancji, które pracują znacznie dłużej – najstarszy działający panel ma 60 lat. Zapewniamy efektywny montaż, który wpływa na większą wydajność paneli, dopasowujemy moc instalacji oraz liczbę modułów do indywidualnych potrzeb klientów ze Śląska, Małopolski i województwa opolskiego.


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia
    Latest posts by Maciej Spałek (see all)