Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne nie tylko ze względu na spadające ceny modułów słonecznych, ale także na wysoką żywotność paneli fotowoltaicznych. Wielu producentów oferuje panele słoneczne z 25-letnią gwarancją, jednak badania pokazują, że ogniwa pracują sprawnie nawet przez 40-50 lat. Co ciekawe, do dziś prąd produkują systemy fotowoltaiczne zamontowane w latach 80. poprzedniego stulecia, kiedy to technologia nie była jeszcze tak bardzo rozwinięta. Od czego zależy żywotność paneli fotowoltaicznych i czy można na nią wpłynąć jako inwestor i użytkownik?


Spis treści:


Od czego zależy żywotność paneli fotowoltaicznych?

Na żywotność paneli fotowoltaicznych wpływają:

 • jakość zastosowanych materiałów, – Panele fotowoltaiczne wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak krzem monokrystaliczny, mają dłuższą żywotność i lepszą wydajność niż te wykonane z tańszych materiałów, takich jak krzem polikrystaliczny
 • warunki atmosferyczne – Panele fotowoltaiczne są narażone na różne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, wiatr i wysoka temperatura. Właściwe zaprojektowanie i instalacja systemu może pomóc w ochronie paneli przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi.
 • lokalizacja na dachu – wydajniejsze będą instalacje fotowoltaiczne zamontowane od strony południowej, dobrym pomysłem są także kierunki wschodnie i zachodnie,
 • położenie geograficzne – Lokalizacja paneli fotowoltaicznych ma wpływ na żywotność. Na przykład, panele zainstalowane w miejscach o dużym nasłonecznieniu i łagodnym klimacie zwykle mają dłuższą żywotność niż te zainstalowane w surowym klimacie.
 • czyszczenie i konserwacja: Regularne czyszczenie i konserwacja paneli fotowoltaicznych pomaga usunąć kurz, brud i inne osady, które mogą wpływać na wydajność paneli. Zapewnienie odpowiedniej konserwacji przedłuża żywotność paneli.
 • montaż: Profesjonalny montaż i instalacja paneli fotowoltaicznych mają kluczowe znaczenie dla ich długowieczności. Błędy w montażu mogą prowadzić do uszkodzeń mechanicznych i skrócenia żywotności paneli.
 • degradacja: Wszystkie panele fotowoltaiczne z czasem tracą na wydajności, co jest nazywane degradacją. Szybkość degradacji zależy od jakości paneli, a także od warunków, w jakich są eksploatowane. Dobrej jakości panele mają niższą stopę degradacji i dłuższą żywotność.

Żywotność paneli fotowoltaicznych zależy od jakości materiałów, producenta, warunków atmosferycznych, czyszczenia i konserwacji, umiejscowienia, montażu oraz naturalnej degradacji paneli. Właściwe zaprojektowanie, instalacja i utrzymanie systemu fotowoltaicznego przyczynia się do dłuższej żywotności paneli.Odporne komponenty i solidna konstrukcja – oto nowoczesne panele fotowoltaiczne

Współczesne panele fotowoltaiczne wykonane są z odpornych i wytrzymałych materiałów – ogniwa pokryte są warstwą szkła hartowanego, które chroni je przed gradem i deszczem. Producenci zabezpieczają też panele przed nadmiernym przegrzaniem w trakcie upalnego lata. Co więcej, spadek wydajności paneli obecnie wynosi rocznie ok. 0,5%, podczas gdy jeszcze w 2012 roku wynosił 0,8% (badania przeprowadzone przez Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnych – National Renewable Energy Laboratory – NREL, na 2000 paneli fotowoltaicznych). Przyjmuje się, że po 25 latach wydajność paneli powinna wynosić minimum 80% – taką gwarancję udzielają renomowani producenci.

Czy można wpłynąć na żywotność paneli fotowoltaicznych?

Chociaż panele fotowoltaiczne uchodzą za bezobsługowe, to jednak jako użytkownik możesz wpłynąć na ich żywotność. Warto regularnie sprawdzać moc i wydajność paneli poprzez odczyt danych z falownika. Niektórzy producenci oferują możliwość monitorowania pracy instalacji za pomocą aplikacji na smartfona. Warto także raz w roku weryfikować stan okablowania – jakiekolwiek uszkodzenia mogą wpływać na spadek wydajności paneli. Dotyczy to zwłaszcza kabli pomiędzy panelami, które mogą zostać uszkodzone przez zamarzniętą w zimie wodę. Istotne jest także mycie paneli co najmniej raz w roku przez profesjonalne firmy.

Co zrobić z panelami fotowoltaicznymi po 25 latach?

Po 25 latach panele fotowoltaiczne mogą wykazywać niższą wydajność, ale w większości przypadków nadal będą w stanie wytwarzać energię, choć z mniejszą efektywnością. Oto kilka opcji, co zrobić z panelami fotowoltaicznymi po upływie tego czasu:

 1. Kontynuacja użytkowania: Jeśli panele nadal działają, można je dalej używać, zwłaszcza jeśli spadek wydajności nie wpłynął znacząco na generowaną ilość energii. Należy jednak pamiętać, że ze względu na starzenie się paneli, mogą one wymagać częstszej konserwacji lub napraw.
 2. Naprawa i modernizacja: Jeśli uszkodzenia lub awarie spowodowały znaczny spadek wydajności, można rozważyć naprawę lub wymianę niektórych komponentów, takich jak inwerter czy moduły. Może to poprawić wydajność i przedłużyć żywotność paneli.
 3. Sprzedaż: Jeśli panele nadal mają wartość, można spróbować sprzedać je innym użytkownikom, którzy mogą być zainteresowani niższą wydajnością, ale tańszym rozwiązaniem. Istnieją firmy specjalizujące się w zakupie i sprzedaży używanych paneli fotowoltaicznych.
 4. Recykling: Jeśli panele są uszkodzone lub zupełnie nieefektywne, można je oddać do recyklingu. Wiele krajów ma teraz specjalistyczne programy recyklingowe dla paneli fotowoltaicznych, które umożliwiają odzyskanie i ponowne użycie cennych materiałów, takich jak krzem, srebro czy aluminium.
 5. Donacja: Można rozważyć przekazanie używanych paneli fotowoltaicznych organizacjom charytatywnym, które zajmują się instalacją systemów fotowoltaicznych w mniej uprzywilejowanych społecznościach lub w ramach projektów edukacyjnych.

Przed podjęciem decyzji o dalszym losie paneli fotowoltaicznych warto skonsultować się z ekspertem ds. fotowoltaiki, który pomoże ocenić stan paneli i zaproponować najlepsze rozwiązanie.

Fotowoltaika z JB Energia – wydajna przez wiele lat

Naszym klientom oferujemy fotowoltaikę od czołowych producentów dających 25 lat gwarancji, które pracują znacznie dłużej – najstarszy działający panel ma 60 lat. Zapewniamy efektywny montaż, który wpływa na większą wydajność paneli, dopasowujemy moc instalacji oraz liczbę modułów do indywidualnych potrzeb klientów ze Śląska, Małopolski i województwa opolskiego.


Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia

  FAQ – Często zadawane pytania dotyczące żywotności paneli fotowoltaicznych

  Jakie są główne czynniki wpływające na żywotność paneli fotowoltaicznych?

  Żywotność paneli fotowoltaicznych jest determinowana przez kilka czynników, takich jak jakość materiałów, producent, warunki atmosferyczne, czyszczenie i konserwacja, umiejscowienie, montaż oraz naturalna degradacja paneli.

  Czy można oczekiwać, że panele fotowoltaiczne będą działać dłużej niż 25 lat?

  Tak, istnieje możliwość, że panele fotowoltaiczne będą działać dłużej niż 25 lat, chociaż z niższą efektywnością. Jakość paneli, warunki eksploatacji oraz regularne czyszczenie i konserwacja mają wpływ na przedłużenie żywotności paneli.

  Jakie są różne rodzaje gwarancji oferowane przez producentów paneli fotowoltaicznych?

  Zazwyczaj producenci paneli fotowoltaicznych oferują dwie główne gwarancje: gwarancję produktową, która obejmuje wady materiałowe i produkcyjne, oraz gwarancję wydajności, która gwarantuje określony poziom wydajności paneli przez określony czas.

  Czy zmniejszenie wydajności paneli fotowoltaicznych jest nieuniknione?

  Tak, zmniejszenie wydajności paneli fotowoltaicznych jest nieuniknione z powodu naturalnej degradacji. W miarę upływu czasu panele tracą na wydajności, ale dobrej jakości panele mają niższą stopę degradacji i dłuższą żywotność.

  Jakie są najlepsze praktyki dotyczące konserwacji paneli fotowoltaicznych, aby przedłużyć ich żywotność?

  Regularne czyszczenie paneli z kurzu i brudu, kontrola i ewentualna wymiana inwerterów, monitorowanie systemu w celu wykrycia anomalii oraz kontrola stanu kabli i złącz są kluczowe dla utrzymania długotrwałej wydajności paneli fotowoltaicznych.

  Jakie są metody recyklingu paneli fotowoltaicznych?

  Recykling paneli fotowoltaicznych obejmuje demontaż modułów, segregację materiałów, takich jak szkło, metale (np. aluminium) i krzem, a następnie przetworzenie ich w celu ponownego wykorzystania w produkcji nowych paneli lub innych produktów.


  Zachęcamy do przeczytania innych artykułów na naszym blogu: