Budowa wymarzonego energooszczędnego domu to ogromna radość, ale jeszcze większe wyzwanie. Kluczowy jest etap planowania – uwzględnij panele fotowoltaiczne, z którymi zaoszczędzić pieniądze i zadbasz o środowisko. Jakie czynniki trzeba wziąć pod uwagę, planując instalację PV oraz jakich korzyści dostarcza fotowoltaika dla domu?

Budowa domu energooszczędnego a fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne to często wybierany sposób na zapewnienie energii w domu energooszczędnym. Planowanie instalacji na etapie projektowania budowy to doskonałe rozwiązanie, które pomoże Ci uniknąć niepotrzebnych kosztów i problemów w przyszłości. Mowa tutaj głównie o kwestiach związanych z montażem fotowoltaiki na istniejącym już budynku, tj. dostosowanie jej do możliwości technicznych dachu czy nawet jego estetyki. Ponadto, fotowoltaika to odnawialne źródło energii i inwestycja na lata, dlatego im prędzej ją zamontujesz, tym szybciej będziesz czerpać z niej zyski.

Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę podczas planowania budowy domu wraz z instalacją?

Dom energooszczędny rządzi się swoimi prawami, dlatego już na etapie planowania budowy domu z panelami fotowoltaicznymi trzeba wziąć pod uwagę poniższe czynniki.

  1. Kąt nachylenia dachu – zaleca się montaż paneli pod kątem od 30 do 45 stopni, dlatego dach spadzisty będzie najlepszym rozwiązaniem. Można zamontować panele fotowoltaiczne na dachu płaskim, wymaga to jednak inwestycji w dodatkową konstrukcję podnoszącą moduły PV.
  2. Ekspozycja na słońce – idealnie jest ekspozycja południowa, wtedy panele będą czerpać najwięcej energii w ciągu dnia.
  3. Pokrycie dachu – wpływa m.in. na koszt i trudność wykonania instalacji. Optymalna będzie blacha trapezowa lub gont bitumiczny.
  4. Zacienienie – warto przeanalizować i zminimalizować ryzyko zacienienia paneli, np. sprawdzić położenie elementów zabudowy jak kominy, wywietrzniki, daszki, anteny, roślinność czy okoliczne budynki.
  5. Wybór miejsca na falownik – warto by inwerter znajdował się jak najbliższej modułów PV oraz rozdzielni głównej budynku. Dzięki temu wystarczy minimum okablowania.
  6. Określenie rocznego zużycia energii elektrycznej – trzeba oszacować, jakie będzie roczne zużycie energii, biorąc pod uwagę m.in. powierzchnię budynku, sposób ogrzewania, liczbę domowników czy liczbę potencjalnych odbiorników energii. Dzięki temu zaplanujesz optymalną powierzchnię instalacji.

Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Jakie mogą być korzyści używania paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika dla domu dostarcza wielu korzyści:

  • oszczędny dom – fotowoltaika pozwala na obniżenie rachunków za energię elektryczną nawet do kilku tysięcy złotych rocznie oraz uwolnić się od stale rosnących cen prądu;
  • dbałość o ekologię – instalacja PV czerpie energię z promieniowania słonecznego, a więc nie generuje do środowiska smogu i innych szkodliwych zanieczyszeń;
  • system fotowoltaiczny jest praktycznie bezobsługowy i bezawaryjny, a dobrej jakości inwertery mogą pracować nieprzerwanie nawet przez 30 lat.

Warto zainwestować w panele fotowoltaiczne planując budowę energooszczędnego domu. Fotowoltaika nazywana jest „zieloną energią”, która zdaje się nigdy nie wyczerpać. Ponadto, montaż instalacji na etapie budowy przyniesie jeszcze więcej korzyści i oszczędności dla Twojego domu. Już dziś zainwestuj w przyszłość swoich domowników i zdecyduj się na energooszczędne panele fotowoltaiczne.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia