Budowa wymarzonego energooszczędnego domu to ogromna radość, ale jeszcze większe wyzwanie. Kluczowy jest etap planowania – uwzględnij panele fotowoltaiczne, z którymi zaoszczędzić pieniądze i zadbasz o środowisko. Jakie czynniki trzeba wziąć pod uwagę, planując instalację PV oraz jakich korzyści dostarcza fotowoltaika dla domu?


Spis treści:


Budowa domu energooszczędnego a fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne to często wybierany sposób na zapewnienie energii w domu energooszczędnym. Planowanie instalacji na etapie projektowania budowy to doskonałe rozwiązanie, które pomoże Ci uniknąć niepotrzebnych kosztów i problemów w przyszłości. Mowa tutaj głównie o kwestiach związanych z montażem fotowoltaiki na istniejącym już budynku, tj. dostosowanie jej do możliwości technicznych dachu czy nawet jego estetyki. Ponadto, fotowoltaika to odnawialne źródło energii i inwestycja na lata, dlatego im prędzej ją zamontujesz, tym szybciej będziesz czerpać z niej zyski.

Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę podczas planowania budowy domu wraz z instalacją?

Dom energooszczędny rządzi się swoimi prawami, dlatego już na etapie planowania budowy domu z panelami fotowoltaicznymi trzeba wziąć pod uwagę poniższe czynniki.

 1. Kąt nachylenia dachu – zaleca się montaż paneli pod kątem od 30 do 45 stopni, dlatego dach spadzisty będzie najlepszym rozwiązaniem. Można zamontować panele fotowoltaiczne na dachu płaskim, wymaga to jednak inwestycji w dodatkową konstrukcję podnoszącą moduły PV.
 2. Ekspozycja na słońce – idealnie jest ekspozycja południowa, wtedy panele będą czerpać najwięcej energii w ciągu dnia.
 3. Pokrycie dachu – wpływa m.in. na koszt i trudność wykonania instalacji. Optymalna będzie blacha trapezowa lub gont bitumiczny.
 4. Zacienienie – warto przeanalizować i zminimalizować ryzyko zacienienia paneli, np. sprawdzić położenie elementów zabudowy jak kominy, wywietrzniki, daszki, anteny, roślinność czy okoliczne budynki.
 5. Wybór miejsca na falownik – warto by inwerter znajdował się jak najbliższej modułów PV oraz rozdzielni głównej budynku. Dzięki temu wystarczy minimum okablowania.
 6. Określenie rocznego zużycia energii elektrycznej – trzeba oszacować, jakie będzie roczne zużycie energii, biorąc pod uwagę m.in. powierzchnię budynku, sposób ogrzewania, liczbę domowników czy liczbę potencjalnych odbiorników energii. Dzięki temu zaplanujesz optymalną powierzchnię instalacji.


Jaki najlepszy dach pod fotowoltaikę?

Wybór odpowiedniego miejsca pod montaż instalacji fotowoltaicznej jest niezwykle ważny. Wpływa od na wielkość produkcji i wytworzonej energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne. Jeżeli jesteś na etapie projektowym i czeka Cię wybór rodzaju dachu i typu jego konstrukcji, warto tutaj uwzględnić przyszły montaż fotowoltaiki. Najlepszy dach pod instalację fotowoltaiczną powinien spełniać następujące kryteria:

 1. Położenie – Dach powinien być skierowany na południe lub południowy-wschód/południowy-zachód, aby uzyskać jak najwięcej światła słonecznego.
 2. Kąt nachylenia – Optymalny kąt nachylenia dachu wynosi od 30 do 40 stopni.
 3. Wymiary – Powinien posiadać wystarczająco dużą powierzchnię, aby pomieścić wszystkie panele fotowoltaiczne i inne elementy instalacji.
 4. Konstrukcja – Dach powinien być solidny i wystarczająco wytrzymały, aby utrzymać ciężar wszystkich paneli słonecznych
 5. Dostępność – Łatwy dostęp do dachu jest niezbędny do prawidłowej instalacji i konserwacji instalacji fotowoltaicznej.
 6. Poszycie – Rynek fotowoltaiczny jest na tyle rozwinięty, że do każdego rodzaju dachu istnieje dedykowane system fotowoltaiczny. Warto jednak pamiętać, że np. konstrukcja fotowoltaiczna na dachówkę karpiówkę wyjdzie znacznie drożej, niż typowa konstrukcja na blachę trapezową
 7. Warunki atmosferyczne – System dachowy powinien być w stanie wytrzymać różne warunki pogodowe, takie jak deszcz, śnieg i silne wiatry.
 8. Brak lub ewentualne znikome zacienienia – Dach powinien być wolny od przeszkód, takich jak drzewa i budynki, które mogą zacieniać panele słoneczne, a także powinien mieć przezroczystość na odpowiednim poziomie, aby umożliwić swobodne przenikanie światła słonecznego.

Kiedy zdecydować się na instalację fotowoltaiczną na gruncie?

Istalacja fotowoltaiczna na gruncie może być bardziej odpowiednia w następujących sytuacjach:

 1. Brak dostępnego dachu – Jeśli nie masz dostępnej wystarczającej powierzchni połaci dachu, na którym można zainstalować panele słoneczne, instalacja na gruncie może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.
 2. Duże potrzeby energetyczne – Jeśli potrzebujesz dużej ilości energii, instalacja na gruncie pozwala na zainstalowanie większej liczby paneli słonecznych niż w przypadku instalacji na dachu. W nowych domach jednorodzinnych i energooszczędnych, popularnym systemem ogrzewania jest pompa ciepła. W przypadku ogrzewania nią budynku, może być potrzebna większa instalacja pv.
 3. Kontrola nad ukierunkowaniem paneli słonecznych – Instalacja na gruncie pozwala na bardziej precyzyjne ustawienie paneli słonecznych w kierunku południa, co zapewnia maksymalne wykorzystanie światła słonecznego. Czasami z powodu niekorzystnego MPZP dla danej działki dom trzeba postawić w niekorzystnym położeniu dla instalacji fotowoltaicznej. Wtedy można temu zaradzić montując instalację fotowoltaiczną na gruncie.
 4. Dostępność terenu – Jeśli masz dostępny teren na swoim posesji, instalacja na gruncie może być dla Ciebie odpowiedniejszym rozwiązaniem niż instalacja na dachu.
 5. Wymagania estetyczne – Instalacja na gruncie może być bardziej estetyczna, ponieważ nie jest widoczna z ulicy, a także pozwala na łatwiejsze dostępność i serwisowanie instalacji.
 6. Ocena możliwości produkcji energii – Ważne jest, aby dokładnie ocenić potencjał produkcji energii słonecznej na danym terenie, aby upewnić się, że instalacja fotowoltaiczna na gruncie jest właściwym wyborem dla Twoich potrzeb energetycznych.

Należy jednak pamiętać, że instalacja na gruncie może być bardziej skomplikowana i kosztowna niż instalacja na dachu, a także wymaga dodatkowych zezwoleń i regulacji prawnych.

Jakie mogą być korzyści z używania paneli fotowoltaicznych w domu energooszczędnym

Fotowoltaika dla domu dostarcza wielu korzyści:

 • oszczędny dom – fotowoltaika pozwala na obniżenie rachunków za energię elektryczną nawet do kilku tysięcy złotych rocznie oraz uwolnić się od stale rosnących cen prądu;
 • dbałość o ekologię – instalacja PV czerpie energię z promieniowania słonecznego, a więc nie generuje do środowiska smogu i innych szkodliwych zanieczyszeń;
 • system fotowoltaiczny jest praktycznie bezobsługowy i bezawaryjny, a dobrej jakości inwertery mogą pracować nieprzerwanie nawet przez 30 lat.
 • Niezależność energetyczna – Dzięki fotowoltaice można uniezależnić się od dostawców energii elektrycznej i być niezależnym źródłem energii.
 • Możliwość sprzedaży nadmiaru energii – Jeśli system fotowoltaiczny produkuje więcej energii niż jest potrzebne do zaspokojenia potrzeb domu, nadmiar można sprzedać do sieci elektroenergetycznej.
 • Wzrost wartości nieruchomości – Instalacja fotowoltaiczna może zwiększyć wartość nieruchomości, ponieważ jest to ceniona funkcja, która może przyciągać potencjalnych nabywców.
 • Niższe koszty utrzymania – Systemy fotowoltaiczne są trwałe i nie wymagają częstych napraw, co oznacza niższe koszty utrzymania w porównaniu z innymi źródłami energii.
 • Dostępność energii elektrycznej w razie awarii – Instalacja fotowoltaiczna może zapewniać dostęp do energii elektrycznej w razie awarii sieci elektroenergetycznej.
 • Wsparcie dla lokalnej gospodarki – Systemy fotowoltaiczne wspierają rozwój lokalnej gospodarki poprzez zatrudnianie miejscowych specjalistów i dostawców materiałów.
 • Bezpieczeństwo energetyczne – Instalacja fotowoltaiczna może zwiększać bezpieczeństwo energetyczne kraju, ponieważ zmniejsza jego zależność od importu energii z zagranicy.

Warto zainwestować w panele fotowoltaiczne planując budowę energooszczędnego domu. Fotowoltaika nazywana jest „zieloną energią”, która zdaje się nigdy nie wyczerpać. Ponadto, montaż instalacji na etapie budowy przyniesie jeszcze więcej korzyści i oszczędności dla Twojego domu. Już dziś zainwestuj w przyszłość swoich domowników i zdecyduj się na energooszczędne panele fotowoltaiczne.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia

  FAQ dotyczące tego, czy warto uwzględnić instalację fotowoltaiczną przy budowie domu energooszczędnego:

  Dlaczego warto wyposażyć dom w panele fotowoltaiczne?

  Panele słoneczne pozwolą na generowanie własnej i odnawialnej energii elektrycznej. Przekłada się to na niższe rachunki za prąd i mniejsze emisje CO2. Ponadto wyposażając również instalację PV w magazyny energii, w sytuacji awaryjnej lub braku dostępności sieci energetycznej, będzie możliwe korzystanie z własnego źródła energii.

  Czy panele fotowoltaiczne są trwałe?

  Panele słoneczne są wytrzymałe i trwałe, ale ich trwałość zależy od jakości i marki producenta. Standardowo, panele fotowoltaiczne są gwarancją na okres 25-30 lat, co jest wystarczającym czasem, aby zwrócić inwestycję.

  Czy panele fotowoltaiczne są drogie?

  Cena paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników, takich jak wielkość instalacji, moc i jakość paneli. W dłuższej perspektywie, inwestycja w panele słoneczne jest opłacalna, ponieważ pozwala na oszczędzanie na rachunkach za prąd i jednocześnie redukuje wpływ na środowisko. Warto porównać oferty różnych producentów i wybrać tę najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom i możliwościom finansowym.

  Czy panele fotowoltaiczne są wydajne w każdych warunkach pogodowych?

  Panele fotowoltaiczne generują najwięcej energii w warunkach dobrego nasłonecznienia, jednak nawet w pochmurny dzień lub w czasie słabszej aury, instalacja może nadal działać i generować energię.

  Jakie są koszty związane z instalacją paneli fotowoltaicznych?

  Koszty związane z instalacją paneli fotowoltaicznych zależą od wielu czynników, takich jak wielkość instalacji, lokalizacja, rodzaj paneli i innych elementów systemu. Średnio koszt instalacji może wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że inwestycja ta zwróci się w postaci oszczędności na rachunkach za prąd.


  Przeczytaj również inne nasze wpisy na blogu: