W kontekście instalacji fotowoltaicznych wyróżnia się dwie technologie, które zasadniczo wpływają na sposób działania instalacji. Różnica związana jest z faktem przyłączeniu do sieci elektroenergetycznej lub też jego brakiem. Cechą różnicującą te dwa typy instalacji fotowoltaicznych (off-grid i on-grid) jest także falownik, czyli inwerter.


Spis treści:


Instalacja fotowoltaiczna off-grid

Do funkcjonowania tego typu instalacji  konieczne są akumulatory. Instalacja fotowoltaiczna nie jest tutaj podłączona (jak ma to miejsce w przypadku instalacji on-grid) do sieci. Zastosowanie akumulatorów sprawia, że inwestor staje zupełnie niezależny od zakładu energetycznego. Jest on jednak zmuszony do samodzielnego magazynowania wyprodukowanej energii elektrycznej. Zadanie to jest aktualnie dosyć kosztowne, ponieważ nie mamy wystarczająco efektywnych baterii. Instalacje off-grid najczęściej spotkać można np. w domkach letniskowych, które charakteryzują się małym zapotrzebowaniem energetycznym. Jest to również świetne rozwiązanie, gdy dany budynek nie jest  podłączony do sieci elektroenergetycznej.

Model instalacji fotowoltaicznej off grid

Instalacje fotowoltaiczne, które nie są podłączone do sieci, magazynują nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej w bateriach i wykorzystują przede wszystkim własną produkcję do zaspokojenia swoich potrzeb energetycznych. Energia z sieci jest wykorzystywana tylko jako rezerwa, jeśli nie ma wystarczającej mocy z samego systemu.

W najbardziej ekstremalnej wersji w ogóle nie jest potrzebne podłączenie do sieci energetycznej – scenariusz, który jest dość rzadki w naszym regionie, ale w niektórych częściach świata takie instalacje są dość popularne.Jaka jest zasada działania inwertera off-grid?

Inwerter off-grid jest kluczowym elementem systemu fotowoltaicznego off-grid i pełni funkcję przekształcania energii z paneli słonecznych na prąd zmienny (AC), który jest niezbędny do zasilania urządzeń elektrycznych. Działanie inwertera off-grid jest następujące:

 1. Panele słoneczne produkują energię elektryczną w postaci prądu stałego (DC).
 2. Prąd stały jest przekształcany na prąd zmienny (AC) za pomocą inwertera.
 3. Inwerter monitoruje i reguluje napięcie i częstotliwość energii elektrycznej, aby była ona odpowiednia do zasilania urządzeń elektrycznych.
 4. Energia elektryczna jest magazynowana w akumulatorach i dostępna do użycia w dowolnym momencie.

Inwerter off-grid jest niezawodnym i niezależnym źródłem energii elektrycznej, które umożliwia niezależność od dostawców energii elektrycznej i zapewnia ciągłość dostaw energii w miejscach, gdzie jest to niezbędne.

Zalety i wady instalacji off-grid

Instalacja off-grid jest typem instalacji fotowoltaicznej znacznie droższym. Fakt ten zależny jest od wysokiego kosztu akumulatorów mających za zadanie gromadzenie wyprodukowanego prądu. Jednak co należy podkreślić,  w przypadku potencjalnej awarii zakładu energetycznego pozostajemy niezależni. Właściwie przy optymalnie dobranej instalacji fotowoltaicznej wcale nie potrzebujemy podłączenia do sieci elektroenergetycznej i jesteśmy w pełni samowystarczalni pod względem energetycznym.  Takie rozwiązanie najczęściej stosowane jest w obiektach nieposiadających podłączenia do ogólnej sieci energetyczne. Są to najczęściej domki letniskowe, kampery, czy też domy znacznie oddalone od innych siedzib ludzkich. Ze względu na wysoki koszt akumulatorów są to zwykle dosyć małe instalacje. Rozwiązanie off grid znacznie częściej spotkać można w krajach, takich jak USA, Argentyna oraz Meksyk i  Brazylia, gdzie stosunkowo często zdarzają się przerwy w dostawie prądu.

Dla kogo jest instalacja fotowoltaiczna typu off-grid?

Instalacja off-grid to rozwiązanie dla osób, które chcą być niezależne od dostawców energii elektrycznej i mieć własne źródło energii. Jest to szczególnie przydatne w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej lub gdzie jest ona niestabilna. Systemy te składają się z paneli słonecznych, akumulatorów i inwertera, które pozwalają na magazynowanie i wykorzystywanie energii słonecznej w dowolnym momencie. Instalacje off-grid są często wykorzystywane w gospodarstwach domowych, letniskowych, w turystyce i w innych miejscach, gdzie potrzebna jest niezawodna i niezależna energia elektryczna.

Instalacje elektryczne poza siecią zyskują powszechną popularność, zwłaszcza w gospodarstwach domowych, domach wakacyjnych i branżach turystycznych, gdzie niezbędna jest niezawodna i niezależna energia elektryczna. Systemy te są coraz częściej postrzegane jako realna alternatywa dla tradycyjnych źródeł zasilania ze względu na ich opłacalność, przyjazność dla środowiska i łatwy proces instalacji. Ponadto zapewniają użytkownikom swobodę generowania własnej energii bez konieczności polegania na zewnętrznym źródle zasilania.

Czy instalacja fotowoltaiczna off-grid jest legalna?

Tak, instalacja fotowoltaiczna off-grid jest legalna w większości krajów – w tym w Polsce. Warto jedna pamiętać, żeby zawsz sprawdzić aktualne przepisy prawne w danym kraju lub regionie przed jej instalacją. W niektórych krajach może być wymagana zgoda władz lub pozwolenie na budowę, a także spełnienie określonych wymagań technicznych i bezpieczeństwa. Dlatego zawsze warto skonsultować się z odpowiednimi władzami i specjalistami przed rozpoczęciem instalacji fotowoltaicznej off-grid.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia

  FAQ – Najczęściej zadawane pytania dotyczące instalacji fotowoltaicznej off-grid:

  Co to jest fotowoltaika off-grid?

  Fotowoltaika off-grid to system produkcji energii elektrycznej, który nie jest podłączony do sieci elektroenergetycznej. System ten składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera i akumulatora, które współpracują, aby produkować i magazynować energię elektryczną, którą można użyć w późniejszym czasie.

  Dlaczego warto zainstalować fotowoltaikę off-grid?

  Fotowoltaika off-grid jest szczególnie przydatna dla osób, które mieszkają w miejscach, w których dostęp do sieci elektroenergetycznej jest ograniczony lub niemożliwy. Instalacja ta jest również dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zwiększyć swoją niezależność energetyczną i ograniczyć swoje rachunki za prąd.

  Jak działa fotowoltaika off-grid?

  Fotowoltaika off-grid działa poprzez wykorzystanie energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej. Promienie słoneczne padające na panele fotowoltaiczne są przekształcane na prąd stały, który jest następnie przekształcany na prąd zmienny przez inwerter. Następnie energia elektryczna jest magazynowana w akumulatorze i może być używana w późniejszym czasie.

  Jakie są koszty instalacji fotowoltaiki off-grid?

  Koszty instalacji fotowoltaiki off-grid zależą od wielu czynników, takich jak wielkość systemu, jego skomplikowanie i wybrany sprzęt. Zazwyczaj jednak instalacja ta jest bardziej kosztowna niż instalacja fotowoltaiki on-grid, ponieważ wymaga dodatkowego sprzętu, takiego jak akumulator i inwerter. Zalecamy skonsultowanie się z profesjonalnym instalatorem, aby uzyskać dokładne wyceny kosztów instalacji.

  Czy fotowoltaika off-grid jest trwałym rozwiązaniem?

  Fotowoltaika off-grid jest trwałym rozwiązaniem, o ile jest prawidłowo zainstalowana i utrzymywana. W przypadku wystąpienia problemów z systemem, warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu, aby jak najszybciej usunąć usterkę.


  Spodobał Ci się artykuł dotyczące instalacji fotowoltaicznych off-grid? Przeczytaj również inne:

  Maciej Spałek