Zwykle mycie paneli fotowoltaicznych nie jest konieczne. W usuwaniu standardowych zabrudzeń z modułów pomagają opady deszczu i śniegu. Zdarza się jednak, że panele położone są w miejscu narażonym na znaczne zanieczyszczenia organiczne jak liście, odchody ptactwa, mech czy pył z okolicznych pól, a wówczas warto kompleksowo oczyścić je z zabrudzeń, by zwiększyć ich efektywność. Czym i jak myć panele fotowoltaiczne na dachu oraz jak często to robić? Podpowiadamy.

Czy mycie paneli fotowoltaicznych jest bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy panele fotowoltaiczne trzeba myć i czy jest to w ogóle bezpieczne. Producenci modułów na ogół nie zalecają ich mycia, jednak jeśli są one narażone na znaczne zabrudzenia igliwiem, mchem, odchodami ptactwa, spalinami z okolicznych fabryk czy pyłem i piaskiem z pól, można je oczyścić. Mycie paneli fotowoltaicznych jest bezpieczne, o ile stosujemy odpowiednie środki i akcesoria do ich czyszczenia.

Trzeba pamiętać także, że instalacja fotowoltaiczna na dachu wiąże się z pracą na wysokościach, zatem trzeba zadbać również o bezpieczeństwo osób przeprowadzających mycie modułów. Niektórzy producenci oferują roczny serwis konserwacyjny, w tym czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Można również skorzystać z usług profesjonalnych firm, zajmujących się serwisowaniem modułów.

Czym czyścić moduły PV?

Czym myć panele fotowoltaiczne na dachu? Do samodzielnego czyszczenia modułów możesz wykorzystać wodę destylowaną lub deszczówkę, a także miękką szczotkę lub gąbkę, która nie rysuje paneli. Na większe zabrudzenia, np. zaschnięte odchody ptactwa czy liście, możesz zastosować roztwór wody z niewielką ilością płynu do szyb lub octu. Możesz sięgnąć również po specjalistyczne środki do mycia paneli zalecane przez producentów modułów lub instalatorów fotowoltaiki. Zrezygnuj z mydła ściernego, silnych detergentów czy ostrych szczotek, które mogłyby uszkodzić powłokę modułów. Oczywiście należy zadbać także o bezpieczeństwo osoby myjącej panele na dachu budynku i zniwelować tym samym ryzyko wypadku.

Właściciele wielkopowierzchniowych instalacji, takich jak fotowoltaika dla gospodarstw rolnych czy fotowoltaika dla firm, zwykle decydują się na czyszczenie paneli słonecznych przez firmy specjalizujące się w myciu modułów. Stosują one zaawansowane systemy mycia paneli fotowoltaicznych, np. system jonowo-kationowy polegający na filtrowaniu z pomocą żywicy ze złożem mieszanym. Innym popularnym sposobem jest tzw. system odwróconej osmozy wykorzystujący filtr membranowy.

Kiedy najlepiej czyścić panele fotowoltaiczne?

Panele najlepiej czyścić wczesną wiosną, co pozwoli na usunięcie zabrudzeń naniesionych po jesieni i zimowych opadach śniegu. Inną dogodną porą jest zakończenie lata (szczególnie na terenach rolniczych warto przeprowadzić mycie paneli fotowoltaicznych po okresie żniw). Jeśli chodzi o porę dnia, najlepiej czyścić moduły słoneczne wczesnym ranem lub późnym popołudniem.


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


O czym należy pamiętać podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych?

Mycie paneli fotowoltaicznych będzie bardziej efektywne i bezpieczne, jeśli będziesz pamiętać o poniższych zasadach:

  • nie stosuj do mycia paneli fotowoltaicznych szorstkich i ostrych narzędzi oraz silnych detergentów, które mogłyby uszkodzić moduły,
  • nie wchodź na dach bez specjalnych zabezpieczeń,
  • unikaj chodzenia po modułach, by zniwelować ryzyko ich uszkodzenia,
  • nie stosuj do mycia paneli wody z kranu, ze względu na ryzyko pozostawienia na nich osadu z kamienia,
  • zrezygnuj z myjek ciśnieniowych, które mogą uszkodzić elementy konstrukcyjne łączenia paneli i spowodować powstanie upływów prądu.

Jak często myć panele fotowoltaiczne?

Zwykle nie trzeba myć modułów w ogóle. Ze zwykłymi zabrudzeniami poradzą sobie sezonowe opady deszczu i śniegu, które samoczynnie usuną kurz, pył i drobne zanieczyszczenia organiczne. W miejscach narażonych na silniejsze zabrudzenia modułów, kompleksowe mycie paneli fotowoltaicznych wystarczy przeprowadzić dwa razy w roku. Najlepiej wczesną wiosną i jesienią.

Choć mycie paneli fotowoltaicznych nie jest konieczne, to przyda się przeprowadzić ich konserwację 1-2 razy w roku, szczególnie w miejscach, w których instalacja narażona jest na silne zabrudzenia spalinami, pyłem, piaskiem czy odchodami ptactwa i liści drzew. Pomoże to zachować ich wydajność. Pamiętaj jednak, by przeprowadzić je bezpiecznie, z pomocą łagodnych środków myjących lub specjalistycznych preparatów. Pomocna będzie również usługa mycia paneli fotowoltaicznych przeprowadzona przez doświadczoną firmę.

W JB Energia oprócz kompleksowego montażu fotowoltaiki dla domu, firm i gospodarstw rolnych oferujemy specjalistyczną usługę czyszczenia paneli. Skontaktuj się z nami i poznaj więcej szczegółów!

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia