Zwykle mycie paneli fotowoltaicznych nie jest konieczne. W usuwaniu standardowych zabrudzeń z modułów pomagają opady deszczu i śniegu. Zdarza się jednak, że panele położone są w miejscu narażonym na znaczne zanieczyszczenia organiczne jak liście, odchody ptactwa, mech czy pył z okolicznych pól, a wówczas warto kompleksowo oczyścić je z zabrudzeń, by zwiększyć ich efektywność. Czym i jak myć panele fotowoltaiczne na dachu oraz jak często to robić? Podpowiadamy.


Spis treści:


Czy mycie paneli fotowoltaicznych jest bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy panele fotowoltaiczne trzeba myć i czy jest to w ogóle bezpieczne. Producenci modułów na ogół nie zalecają ich mycia, jednak jeśli są one narażone na znaczne zabrudzenia igliwiem, mchem, odchodami ptactwa, spalinami z okolicznych fabryk czy pyłem i piaskiem z pól, można je oczyścić. Mycie paneli fotowoltaicznych jest bezpieczne, o ile stosujemy odpowiednie środki i akcesoria do ich czyszczenia.

Trzeba pamiętać także, że instalacja fotowoltaiczna na dachu wiąże się z pracą na wysokościach, zatem trzeba zadbać również o bezpieczeństwo osób przeprowadzających mycie modułów. Niektórzy producenci oferują roczny serwis konserwacyjny, w tym czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Można również skorzystać z usług profesjonalnych firm, zajmujących się serwisowaniem modułów.

Czym czyścić moduły PV?

Czym myć panele fotowoltaiczne na dachu? Do samodzielnego czyszczenia modułów możesz wykorzystać wodę destylowaną lub deszczówkę, a także miękką szczotkę lub gąbkę, która nie rysuje paneli. Na większe zabrudzenia, np. zaschnięte odchody ptactwa czy liście, możesz zastosować roztwór wody z niewielką ilością płynu do szyb lub octu. Możesz sięgnąć również po specjalistyczne środki do mycia paneli zalecane przez producentów modułów lub instalatorów fotowoltaiki. Zrezygnuj z mydła ściernego, silnych detergentów czy ostrych szczotek, które mogłyby uszkodzić powłokę modułów. Oczywiście należy zadbać także o bezpieczeństwo osoby myjącej panele na dachu budynku i zniwelować tym samym ryzyko wypadku.

Właściciele wielkopowierzchniowych instalacji, takich jak fotowoltaika dla gospodarstw rolnych czy fotowoltaika dla firm, zwykle decydują się na czyszczenie paneli słonecznych przez firmy specjalizujące się w myciu modułów. Stosują one zaawansowane systemy mycia paneli fotowoltaicznych, np. system jonowo-kationowy polegający na filtrowaniu z pomocą żywicy ze złożem mieszanym. Innym popularnym sposobem jest tzw. system odwróconej osmozy wykorzystujący filtr membranowy.

Kiedy najlepiej czyścić panele fotowoltaiczne?

Panele najlepiej czyścić wczesną wiosną, co pozwoli na usunięcie zabrudzeń naniesionych po jesieni i zimowych opadach śniegu. Inną dogodną porą jest zakończenie lata (szczególnie na terenach rolniczych warto przeprowadzić mycie paneli fotowoltaicznych po okresie żniw). Jeśli chodzi o porę dnia, najlepiej czyścić moduły słoneczne wczesnym ranem lub późnym popołudniem.O czym należy pamiętać podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych?

Mycie paneli fotowoltaicznych będzie bardziej efektywne i bezpieczne, jeśli będziesz pamiętać o poniższych zasadach:

 • nie stosuj do mycia paneli fotowoltaicznych szorstkich i ostrych narzędzi oraz silnych detergentów, które mogłyby uszkodzić moduły,
 • nie wchodź na dach bez specjalnych zabezpieczeń,
 • unikaj chodzenia po modułach, by zniwelować ryzyko ich uszkodzenia,
 • nie stosuj do mycia paneli wody z kranu, ze względu na ryzyko pozostawienia na nich osadu z kamienia,
 • zrezygnuj z myjek ciśnieniowych, które mogą uszkodzić elementy konstrukcyjne łączenia paneli i spowodować powstanie upływów prądu.

Zaleca się również, aby skonsultować się z producentem paneli fotowoltaicznych, aby uzyskać informacje na temat odpowiedniego sposobu mycia i unikania uszkodzenia powierzchni. W niektórych przypadkach producent może zalecać użycie specjalnych środków czyszczących i metod mycia, aby zapewnić bezpieczeństwo i trwałość paneli.

Jak często myć panele fotowoltaiczne?

Zwykle nie trzeba myć modułów w ogóle. Ze zwykłymi zabrudzeniami poradzą sobie sezonowe opady deszczu i śniegu, które samoczynnie usuną kurz, pył i drobne zanieczyszczenia organiczne. W miejscach narażonych na silniejsze zabrudzenia modułów, kompleksowe mycie paneli fotowoltaicznych wystarczy przeprowadzić dwa razy w roku. Najlepiej wczesną wiosną i jesienią.

Choć mycie paneli fotowoltaicznych nie jest konieczne, to przyda się przeprowadzić ich konserwację 1-2 razy w roku, szczególnie w miejscach, w których instalacja narażona jest na silne zabrudzenia spalinami, pyłem, piaskiem czy odchodami ptactwa i liści drzew. Zabrudzenia te na powierzchni paneli fotowoltaicznych mogą ograniczać ilość światła słonecznego, które jest przekształcane na energię elektryczną. Im więcej brudu i zanieczyszczeń znajduje się na powierzchni paneli, tym mniejsza jest ich wydajność. Pomoże to zachować ich wydajność. Pamiętaj jednak, by przeprowadzić je bezpiecznie, z pomocą łagodnych środków myjących lub specjalistycznych preparatów. Należy unikać używania ciężkich środków chemicznych, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię paneli. Pomocna będzie również usługa mycia paneli fotowoltaicznych przeprowadzona przez doświadczoną firmę.

W JB Energia oprócz kompleksowego montażu fotowoltaiki dla domu, firm i gospodarstw rolnych oferujemy specjalistyczną usługę czyszczenia paneli. Skontaktuj się z nami i poznaj więcej szczegółów!

Jaki jest koszt mycia paneli fotowoltaicznych?

Koszt mycia paneli fotowoltaicznych może się różnić w zależności od bardzo wielu czynników, takich jak m.in wielkość instalacji, lokalizacja, dostępność modułów do umycia i wybrana metoda czyszczenia. W niektórych przypadkach koszt może wynosić kilka zł/m2, podczas gdy w innych może być kilkadziesiąt złotych za każdego m2.

Zaleca się porównywanie cen i ofert różnych usługodawców, aby uzyskać najlepszą cenę i jakość usług mycia. Wiele firm specjalizuje się w myciu paneli fotowoltaicznych i oferuje kompleksowe usługi, w tym ocenę stanu paneli, czyszczenie, konserwację i naprawę uszkodzonych elementów.

W każdym przypadku, regularne mycie paneli fotowoltaicznych może przedłużyć ich żywotność i zapewnić wydajne wytwarzanie energii, co może oszczędzać pieniądze w dłuższej perspektywie.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia

  FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące mycia paneli fotowoltaicznych:

  Dlaczego warto myć panele fotowoltaiczne?

  Mycie paneli fotowoltaicznych pomaga usunąć zanieczyszczenia i brud znajdujący się na ich powierzchni. Może on powodować zmniejszoną ich wydajność oraz ilość wyprodukowanej energii przez moduły. Regularne mycie paneli może zwiększyć wydajność paneli i przedłużyć ich żywotność.

  Jak często należy myć panele fotowoltaiczne?

  Częstotliwość mycia paneli fotowoltaicznych może zależeć od lokalizacji, rodzaju zanieczyszczeń i pogody. Zaleca się myć panele co najmniej raz w roku, ale w razie potrzeby można to robić częściej. W rejonach z dużą ilością pyłu, sadzy i kurzu, panele mogą wymagać częstszego mycia, aby utrzymać ich wydajność.

  Czy można myć panele fotowoltaiczne samodzielnie?

  ak, można myć panele fotowoltaiczne samodzielnie, ale należy to robić ostrożnie i z umiarem, aby uniknąć uszkodzenia paneli. Wymagane jest użycie odpowiedniego sprzętu i środków czyszczących, takich jak myjka z niskim ciśnieniem i środek do mycia paneli. Zaleca się skonsultowanie się z producentem paneli, aby uzyskać informacje na temat odpowiedniej metody mycia i unikania uszkodzenia.

  Czy mycie paneli fotowoltaicznych może uszkodzić panele?

  Nieodpowiednie mycie paneli fotowoltaicznych może uszkodzić panele. Wysokie ciśnienie wody może powodować pękanie i zarysowania, a także uszodzenie powłoki ochronnej. Dlatego ważne jest, aby używać odpowiedniego sprzętu i środków czyszczących, takich jak myjka z niskim ciśnieniem i środek do mycia paneli, oraz unikać używania ostrych narzędzi i twardych szczotek.

  Czy usługa mycia paneli fotowoltaicznych jest kosztowna?

  Koszt usługi mycia paneli fotowoltaicznych może się różnić w zależności od wielkości instalacji, rodzaju zanieczyszczeń i lokalizacji. Zazwyczaj usługa jest wykonywana przez specjalistyczne firmy i może kosztować od kilku do kilkudziesięciu złotych za panel. Warto porównać ceny i oferty różnych firm, aby wybrać najlepszą opcję.


  Zobacz również inne wpisy na naszym blogu: