Montaż instalacji fotowoltaicznej to kompleksowe działanie, które obejmuje nie tylko samo zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu (czy też gruncie), ale również przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego. Po prawidłowo przeprowadzonym audycie energetycznym nadchodzi czas na dobór optymalnego rozwiązania energetycznego, czyli wielkości (mocy) instalacji fotowoltaicznej oraz wybranie odpowiedniego rodzaju paneli fotowoltaicznych Występujące aktualnie na rynku moduły fotowoltaiczne różnią się mocą jednostkową, dlatego też już na początku należy zastanowić się jakie panele fotowoltaiczne będą stanowiły trzon naszej instalacji. To właśnie od tego parametru zależna jest ilość modułów, które będą podlegały w przyszłości montażowi. Ograniczeniem, o którym nie możemy zapomnieć jest oczywiście powierzchnia dachu (lub gruntu) przeznaczona na montaż instalacji PV. Przez też warto znać dokładny rozmiar paneli fotowoltaicznych, żeby uniknąć zbędnym niespodzianek w czasie montażu.

Ile paneli fotowoltaicznych zmieści się na dachu?

Istnieje kilka sposobów umożliwiających dokonanie obliczeń ile paneli zmieścimy w instalacji fotowoltaicznej. Pierwszy z nich wykorzystywany głównie do planowania instalacji fotowoltaicznych dla firm bazuje na wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania (np. PV SOL) dającego możliwość wizualizacji rozmieszczenia paneli na danej powierzchni. W przypadku braku dostępu do oprogramowania możemy skorzystać ze zwykłej kartki papieru oraz długopisu. Wystarczy, że w odpowiedniej skali narysujemy nasz dach na kartce, a następnie będziemy rysować na nim pojedyncze panele fotowoltaiczne (również utrzymane w tym samym pomniejszeniu). Podczas ręcznych obliczeń nie można zapomnieć o wymaganym odstępie paneli od krawędzi dachu. Warto w tym celu skorzystać z rzutu dachu, który znajduje się w projekcie budowlanym każdego domu jednorodzinnego. W szczególności decydując się na moduły monokrystaliczne, warto sprawdzić dokładny ich rozmiar, ponieważ w każdym z rodzajów paneli monokrystalicznych, może on być różny.

Standardowy rozmiar paneli fotowoltaicznych

Standardowy rozmiar paneli fotowoltaicznych montowanych w instalacjach fotowoltaicznych w firmach to ok. 165 cm x 100 cm. Podobnie jak w innych branżach zdarzają się oczywiście niewielkie odchylenia od tych wymiarów(np. 164,5 x 99,5; 168 x 100; 165 x 100,3 itp.). Dlatego każdorazowo należy zapoznać się z kartą katalogową danego rodzaju modułów fotowoltaicznych. Panele monokrystaliczne o takich wymiarach zazwyczaj charakteryzują się mocą w zakresie od 310 do 340 Wp. To właśnie ten typ paneli fotowoltaicznych najczęściej możemy spotkać na naszych dachach i gruntach. 


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Niestandardowe rozmiary paneli fotowoltaicznych

Większe potrzeby energetyczne mogą pociągać za sobą również wykorzystanie paneli fotowoltaicznych w niestandardowych rozmiarach. Moduły te (składające się z 72 ogniw fotowoltaicznych) zazwyczaj mają nie więcej niż 100 cm x 200 cm. Ich moc to 360- 435 Wp.  

Przykład:

Dla instalacji o mocy ok. 8 kWp możemy stworzyć instalację fotowoltaiczną składającą się z: 

25 paneli o mocy 325 Wp, które dają nam 8,125 kWp

lub

20 paneli o mocy 405 Wp, czyli łącznie 8,100 kWp.

Ze względu na panujące aktualnie warunki ekonomiczne, częściej wybierane są panele o wymiarach standardowych. Chciałbyś dowiedzieć się o nich więcej? Zapraszamy do kontaktu! 

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia