Montaż instalacji fotowoltaicznej to kompleksowe działanie, które obejmuje nie tylko samo zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu (czy też gruncie), ale również przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego. Po prawidłowo przeprowadzonym audycie energetycznym nadchodzi czas na dobór optymalnego rozwiązania energetycznego, czyli wielkości (mocy) instalacji fotowoltaicznej oraz wybranie odpowiedniego rodzaju paneli fotowoltaicznych Występujące aktualnie na rynku moduły fotowoltaiczne różnią się mocą jednostkową, dlatego też już na początku należy zastanowić się jakie panele fotowoltaiczne będą stanowiły trzon naszej instalacji. To właśnie od tego parametru zależna jest ilość modułów, które będą podlegały w przyszłości montażowi. Ograniczeniem, o którym nie możemy zapomnieć jest oczywiście powierzchnia dachu (lub gruntu) przeznaczona na montaż instalacji PV. Przez też warto znać dokładny rozmiar paneli fotowoltaicznych, żeby uniknąć zbędnym niespodzianek w czasie montażu.

Spis treści

Ile paneli fotowoltaicznych zmieści się na dachu?

Istnieje kilka sposobów umożliwiających dokonanie obliczeń ile paneli zmieścimy w instalacji fotowoltaicznej. Pierwszy z nich wykorzystywany głównie do planowania instalacji fotowoltaicznych dla firm bazuje na wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania (np. PV SOL) dającego możliwość wizualizacji rozmieszczenia paneli na danej powierzchni. W przypadku braku dostępu do oprogramowania możemy skorzystać ze zwykłej kartki papieru oraz długopisu. Wystarczy, że w odpowiedniej skali narysujemy nasz dach na kartce, a następnie będziemy rysować na nim pojedyncze panele fotowoltaiczne (również utrzymane w tym samym pomniejszeniu). Podczas ręcznych obliczeń nie można zapomnieć o wymaganym odstępie paneli od krawędzi dachu. Warto w tym celu skorzystać z rzutu dachu, który znajduje się w projekcie budowlanym każdego domu jednorodzinnego. W szczególności decydując się na moduły monokrystaliczne, warto sprawdzić dokładny ich rozmiar, ponieważ w każdym z rodzajów paneli monokrystalicznych, może on być różny.Standardowy rozmiar paneli fotowoltaicznych

Standardowy rozmiar paneli fotowoltaicznych montowanych w instalacjach fotowoltaicznych w firmach to ok. 165 cm x 100 cm. Podobnie jak w innych branżach zdarzają się oczywiście niewielkie odchylenia od tych wymiarów(np. 164,5 x 99,5; 168 x 100; 165 x 100,3 itp.). Dlatego każdorazowo należy zapoznać się z kartą katalogową danego rodzaju modułów fotowoltaicznych. Panele monokrystaliczne o takich wymiarach zazwyczaj charakteryzują się mocą w zakresie od 310 do 340 Wp. To właśnie ten typ paneli fotowoltaicznych najczęściej możemy spotkać na naszych dachach i gruntach. 

Niestandardowe rozmiary paneli fotowoltaicznych

Większe potrzeby energetyczne mogą pociągać za sobą również wykorzystanie paneli fotowoltaicznych w niestandardowych rozmiarach. Moduły te (składające się z 72 ogniw fotowoltaicznych) zazwyczaj mają nie więcej niż 100 cm x 200 cm. Ich moc to 360- 435 Wp.  

Przykład:

Dla instalacji o mocy ok. 8 kWp możemy stworzyć instalację fotowoltaiczną składającą się z: 

25 paneli o mocy 325 Wp, które dają nam 8,125 kWp

lub

20 paneli o mocy 405 Wp, czyli łącznie 8,100 kWp.

Ze względu na panujące aktualnie warunki ekonomiczne, częściej wybierane są panele o wymiarach standardowych. Chciałbyś dowiedzieć się o nich więcej? Zapraszamy do kontaktu! 

Zestawienie wymiarów paneli fotowoltaicznych różnych producentów

Poniżej przedstawiamy w formie tabeli wymiary popularnych paneli fotowoltaicznych od wybranych producentów o różnej mocy i wielkości

ProducentModelMocDługośćSzerokośćWysokość
ML SystemML-S6MF/T1-375-120375 Wp1755 mm1038 mm35 mm
JinkoJKM410M-54HL4-V410 Wp1722 mm1134 mm30 mm
LongiLR4-72HIH-450M450 Wp2094 mm1038 mm35 mm
KensolKS485MB5-SB485 Wp2056 mm1140 mm35 mm
RisenRSM150-8-505M505 Wp2220 mm1102 mm35 mm
SharpNU-JD540540 Wp2279 mm1134 mm35 mm
Tab.1: Przykładowe wymiary paneli fotowoltaicznych

Z powyższego zestawienia można wywnioskować, iż:

 1. Mocniejszy moduł fotowoltaiczny jest większy. Jest to spowodowane większą liczbą ogniw krzemowych, które muszą zostać użyte do uzyskania danej mocy.
 2. Wysokość modułu tj. jego grubość kształtuje się z przedziału od 30 do 40 mm. Jednak najczęściej spotykana grubość (wysokość) paneli fotowoltaicznych to 35 mm.
 3. Wymiary paneli fotowoltaicznych w niewielkim stopniu różnią się między sobą. Dlatego też przed przystąpieniem do prac montażowych, należy upewnić się, czy dany moduł fotowoltaiczny zmieści się na dachu.
 4. Każdy powierzchnia dachu jest inna i ma swój wymiar. Czasami jest tak, że wykorzystanie modułu mocniejszego spowoduje, że sumarycznie więcej kWp uzyska się z danej powierzchni. Jednak nie jest to reguła, dlatego też sugerujemy dokładnie zmierzyć długość i szerokość dachu. Może się okazać, że do Twojego dachu lepiej będą pasować mniejsze (o słabszej mocy) panele fotowoltaiczne.

Ile m2 dachu potrzeba do zamontowania instalacji fotowoltaicznej

Ilość miejsca potrzebna na montaż paneli fotowoltaicznych zależy od kilku czynników, takich jak:

 • moc paneli fotowoltaicznych, które planujesz zainstalować,
 • ilość energii elektrycznej, jaką chcesz wyprodukować,
 • kierunek i nachylenie dachu,
 • potencjalne źródła zacienienia (np. kominy, drzewa)
 • ograniczenia przestrzenne i inne obowiązujące przepisy.

Jaką powierzchnię zajmują panele w instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW?

Dotychczasowo instalacje fotowoltaiczne o mocy 10 kW były rzadko wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych. Produkują one dużo więcej energii niż potrzebują nawet czteroosobowe rodziny. Jednak wzrost zainteresowania pompami ciepła w Polsce powoduje, że zwiększyła się również ilość wykonywanych montaży instalacji o mocy 10 kWp.

Rozważmy zastosowanie modułów fotowoltaicznych o różnej mocy:

 1. Panel fotowoltaiczny ML System o mocy 375 Wp.
  • Wymiary w zaokrągleniu to 1,76×1,04 m
  • Powierzchnia pojedynczego modułu to około 1,83 m2
  • By uzyskać moc do 10 kWp potrzebujemy wykorzystać 26 modułów. Daje nam to łącznie moc 9,75 kWp
  • Zatem 26 modułów o powierzchni 1,83 m2 każdy daje nam sumaryczną powierzchnie instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10 kWp tj. 47,6 m2
 2. Panel fotowoltaiczny Sharp o mocy 540 Wp
  • Wymiary to 2,28×1,13
  • Powierzchnia jednego modułu fotowoltaicznego to w zaokrągleniu 2,58 m2
  • By uzyskać pożądaną moc tj. 10 kWp należy wykorzystać 18 modułów o łącznej mocy 9,72 kWp
  • Tak więc 18 modułów o mocy 540 Wp daję nam łączną powierzchnię 46,44 m2

Różnica w sumarycznej powierzchni jest niewielka, bo nieco ponad 1m2. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy dach jest inny. Może się okazać, że danym konkretnie przykładzie, lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie modułów słabszych. Przy doborze paneli fotowoltaicznych do Twojej instalacji warto również zebrać informacji od profesjonalistów.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia

  Jaki wpływ ma moc jednostkowa paneli fotowoltaicznych na ilość modułów potrzebnych do zainstalowania instalacji fotowoltaicznej?

  Moc jednostkowa paneli fotowoltaicznych to moc, jaką każdy pojedynczy panel jest w stanie wyprodukować. Im większa moc jednostkowa paneli, tym mniej paneli jest potrzebnych do zainstalowania instalacji o danej mocy. Przykładowo, jeśli moc jednostkowa paneli fotowoltaicznych wynosi 300 W, a chcemy zainstalować instalację o mocy 3 kW, potrzebować będziemy 10 paneli (3 kW / 300 W = 10 paneli).

  Jakie są sposoby obliczania ilości paneli fotowoltaicznych, które zmieści się na dachu?

  Istnieje kilka sposobów obliczania ilości paneli fotowoltaicznych, które zmieści się na dachu. Można skorzystać z specjalistycznego oprogramowania, takiego jak PV SOL, które pozwala wizualizować rozmieszczenie paneli na danej powierzchni.

  Jaką powierzchnię zajmuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW?

  Jest to zależne od zastosowanych w instalacji paneli fotowoltaicznych. Biorąc pod uwagę dostępne moduły na rynku, można przyjąć powierzchnię około 50 m2.