Przed wyborem fotowoltaiki warto poznać parametry paneli fotowoltaicznych, od których zależy sprawność ich działania i ilość wytwarzanej energii do wykorzystania przez gospodarstwo domowe czy firmę. Istotna jest nie tylko moc modułów, ale także szereg innych danych technicznych. Jak wybrać panele fotowoltaiczne o odpowiednich parametrach, co ona oznaczają i na co mają wpływ? Zapoznaj się z poradnikiem JB Energia, w którym kompleksowo wyjaśniamy, jakie parametry charakteryzujące ogniwa fotowoltaiczne mają kluczowe znaczenie dla działania całej instalacji.

Panele fotowoltaiczne – najważniejsze parametry, które musisz znać

Panele fotowoltaiczne wyróżniają określone dane techniczne, wśród których najistotniejsze są:

  • moc w punkcie MPP,
  • moc paneli w NMOT/NCOT,
  • współczynnik temperaturowy,
  • roczny spadek mocy,
  • rozmiar modułu, liczba ogniw w instalacji i jej waga.

Moc paneli w punkcie MPP

Moc ogniw w punkcie MPP to szczytowa moc paneli, która jest uzyskiwana w tzw. testowych warunkach (Standard Test Conditions – STC), na które składają się temperatura 25 stopni i nasłonecznienie wynoszące 1000 W/m2.

Moc paneli w NMOT/NCOT

Rzadko zdarza się, że warunki atmosferyczne są idealnie takie, jak przewidują standardy. Dlatego też producenci modułów testują panele fotowoltaiczne także w warunkach zbliżonych – przy temperaturze 20 stopni, wietrze 1 m/s i nasłonecznienie 800 W/m2. Moc paneli w NMOT/NCOT określana jest właśnie w takich warunkach, zbliżonych do standardowych. Im jest wyższa, tym lepiej.

Współczynnik temperaturowy

Na parametry paneli fotowoltaicznych składa się także współczynnik temperaturowy. Określa on, o ile procent spadnie moc paneli fotowoltaicznych, jeśli temperatura wzrośnie o 1 stopień Celsjusza. Współczynnik temperaturowy powinien być jak najniższy. Jeśli wynosi on -0,4%/°C, to moc modułów spada o 0,4% przy wzroście temperatury o każdy stopień powyżej 25.

Roczny spadek mocy

Dane techniczne paneli fotowoltaicznych zawierają także informacje o spadku mocy, który następuje wraz ze zużywaniem się modułów na skutek eksploatacji. Jest to tzw. stopień degradacji, który powinien być na jak najniższym poziomie. Największy spadek mocy notuje się w pierwszym roku używania instalacji (wynosi on 2-3%), a następnie utrzymuje się na około 0,5%. Producenci deklarują, że po 25 latach sprawność instalacji wciąż wynosi minimum 80%.

Wielkość, waga i moc modułów

Panele fotowoltaiczne mają określoną wielkość, a zazwyczaj na dachu łączy się pojedyncze panele w większe moduły. Przed zamontowaniem instalacji warto dowiedzieć się, jaką wielkość będzie mieć pojedyncze ogniwo i ile modułów znajdzie się na dachu. Wówczas wiemy, czy mamy odpowiednią ilość miejsca. Istotna jest także waga – im niższa, tym mniejsze obciążenie dla konstrukcji dachowej. Renomowani producenci dbają, by fotowoltaika dla domu miała coraz to lepszą technologię, a nie wagę, i ograniczają wielkość modułów, wykorzystując nowoczesne technologie.

Szukasz paneli fotowoltaicznych o bardzo dobrych parametrach technicznych? Postaw na współpracę z firmą JB Energia. Fotowoltaika dla domu, gospodarstw rolnych i firm z województw: śląskiego, małopolskiego i opolskiego pochodzi od renomowanych producentów. Charakteryzuje się wysoką sprawnością, dużą mocą i niskim współczynnikiem temperaturowym. Zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane zieloną energią!


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia