Przed wyborem fotowoltaiki warto poznać parametry paneli fotowoltaicznych, od których zależy sprawność ich działania i ilość wytwarzanej energii do wykorzystania przez gospodarstwo domowe czy firmę. Istotna jest nie tylko moc modułów, ale także szereg innych danych technicznych. Jak wybrać panele fotowoltaiczne o odpowiednich parametrach, co ona oznaczają i na co mają wpływ? Zapoznaj się z poradnikiem JB Energia, w którym kompleksowo wyjaśniamy, jakie parametry charakteryzujące ogniwa fotowoltaiczne mają kluczowe znaczenie dla działania całej instalacji.

Panele fotowoltaiczne – najważniejsze parametry, które musisz znać

Panele fotowoltaiczne wyróżniają określone dane techniczne. Warto pamiętać, że w każdej z kart katalogowych modułów fotowoltaicznych, wszystkie wartości podawane są w warunkach STC. Jest to skrót od Standard Test Conditions, czyli Standardowych Warunków Testowych. Są to warunki laboratoryjne, w których określa się moc paneli fotowoltaicznych. Warunki te to: temperatura otoczenia 25°C, nasłonecznienie 1000W/m² i kąt padania promieni słonecznych wynoszący 36,5°.

Jednymi z najważniejszych parametrów modułów fotowoltaicznych są:

 • sprawność
 • wymiar paneli słonecznych
 • moc w punkcie MPPT,
 • moc paneli w NMOT/NCOT,
 • współczynnik temperaturowy,
 • roczny spadek mocy,
 • Liczba ogniw i ich waga.

Sprawność paneli fotowoltaicznych

Sprawność paneli fotowoltaicznych to procent energii słonecznej, która jest przekształcana na energię elektryczną. Im wyższa sprawność, tym więcej energii jest produkowane przez panel. Standardowe panele fotowoltaiczne mają sprawność w zakresie od 15% do 20%, choć niektóre nowoczesne modele osiągają sprawność do 24%. Sprawność jest ważnym czynnikiem przy wyborze paneli fotowoltaicznych, ponieważ wpływa na wydajność i efektywność produkcji energii elektrycznej.

Wymiar paneli słonecznych

Rozmiary paneli fotowoltaicznych różnią się w zależności od producenta i modelu. Standardowe wymiary paneli fotowoltaicznych to około 1650 x 992 mm lub 1640 x 998 mm. Istnieją jednak mniejsze i większe panele, które mogą być dostosowane do konkretnych potrzeb i wymagań.

Moc paneli w punkcie MPPT

Moc ogniw w punkcie MPPT to szczytowa moc paneli, która jest uzyskiwana w tzw. testowych warunkach (Standard Test Conditions – STC), na które składają się temperatura 25 stopni i nasłonecznienie wynoszące 1000 W/m2.

Moc paneli w NMOT/NCOT

Rzadko zdarza się, że warunki atmosferyczne są idealnie takie, jak przewidują standardy. Dlatego też producenci modułów testują panele fotowoltaiczne także w warunkach zbliżonych – przy temperaturze 20 stopni, wietrze 1 m/s i nasłonecznienie 800 W/m2. Moc paneli w NMOT/NCOT określana jest właśnie w takich warunkach, zbliżonych do standardowych. Im jest wyższa, tym lepiej.

Współczynnik temperaturowy

Na parametry paneli fotowoltaicznych składa się także współczynnik temperaturowy. Określa on, o ile procent spadnie moc paneli fotowoltaicznych, jeśli temperatura wzrośnie o 1 stopień Celsjusza. Współczynnik temperaturowy powinien być jak najniższy. Jeśli wynosi on -0,4%/°C, to moc modułów spada o 0,4% przy wzroście temperatury o każdy stopień powyżej 25.

Roczny spadek mocy

Dane techniczne paneli fotowoltaicznych zawierają także informacje o spadku mocy, który następuje wraz ze zużywaniem się modułów na skutek eksploatacji. Jest to tzw. stopień degradacji, który powinien być na jak najniższym poziomie. Największy spadek mocy notuje się w pierwszym roku używania instalacji (wynosi on 2-3%), a następnie utrzymuje się na około 0,5%. Producenci deklarują, że po 25 latach sprawność instalacji wciąż wynosi minimum 80%.Liczba ogniw i waga paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne mają określoną wielkość, a zazwyczaj na dachu łączy się pojedyncze panele w większe moduły. Przed zamontowaniem instalacji warto dowiedzieć się, jaką wielkość będzie mieć pojedyncze ogniwo i ile modułów znajdzie się na dachu. Wówczas wiemy, czy mamy odpowiednią ilość miejsca. Istotna jest także waga – im niższa, tym mniejsze obciążenie dla konstrukcji dachowej. Renomowani producenci dbają, by fotowoltaika dla domu miała coraz to lepszą technologię, a nie wagę, i ograniczają wielkość modułów, wykorzystując nowoczesne technologie.

Szukasz paneli fotowoltaicznych o bardzo dobrych parametrach technicznych? Postaw na współpracę z firmą JB Energia. Fotowoltaika dla domu, gospodarstw rolnych i firm z województw: śląskiego, małopolskiego i opolskiego pochodzi od renomowanych producentów. Charakteryzuje się wysoką sprawnością, dużą mocą i niskim współczynnikiem temperaturowym. Zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane zieloną energią!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych?

Wybór paneli fotowoltaicznych zależy od kilku czynników, takich jak:

 1. Efektywność: Im wyższa sprawność paneli, tym więcej energii jest produkowane z tej samej powierzchni.
 2. Wydajność w zależności od warunków pogodowych: Niektóre panele działają lepiej w niskich temperaturach, podczas gdy inne są bardziej efektywne w wysokich temperaturach.
 3. Koszt: Ceny paneli fotowoltaicznych różnią się w zależności od producenta, modelu i wydajności.
 4. Gwarancja i trwałość: Upewnij się, że panele są objęte wystarczającą gwarancją i że są trwałe i odporne na uszkodzenia.
 5. Dostępność i wsparcie techniczne: Upewnij się, że producent oferuje wystarczające wsparcie techniczne i że części zamienne są łatwo dostępne.

Zaleca się skonsultowanie się z fachowcem lub dostawcą energii, aby uzyskać dodatkowe informacje i porady dotyczące wyboru odpowiednich paneli fotowoltaicznych.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia

  FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące parametrów paneli fotowoltaicznych:

  Czym są parametry paneli fotowoltaicznych?

  Parametry paneli fotowoltaicznych to cechy, które opisują jak panel fotowoltaiczny przetwarza światło słoneczne na energię elektryczną. Te parametry obejmują moc nominalną, sprawność konwersji, rodzaj i liczbę ogniw, a także stopień szczelności i odporność na warunki atmosferyczne.

  Co to jest moc nominalna panelu fotowoltaicznego?

  Moc nominalna panelu fotowoltaicznego to maksymalna wartość mocy, jaką panel jest w stanie wytworzyć w warunkach laboratoryjnych STC, czyli przy idealnej nasłonecznieniu (1000 W/m²), temperaturze 25°C i częstotliwości światła oraz ciśnieniu AM 1,5.

  Co to jest paneli fotowoltaicznych?

  Sprawność paneli fotowoltaicznych to stosunek energii elektrycznej wytworzonej przez panel do energii słonecznej padającej na jego powierzchnię. Jest ona wyrażana w procentach i pokazuje, jak skutecznie panel przetwarza światło słoneczne na energię elektryczną. Im większa sprawność, tym więcej energii można wytworzyć z jednostki powierzchni panelu.

  Czym jest rodzaj i liczba ogniw w panelach fotowoltaicznych?

  Rodzaj i liczba ogniw w panelach fotowoltaicznych to elementy, które określają, jak panel przetwarza światło słoneczne na energię elektryczną. Rodzaj ogniw określa, czy są to ogniwa monokrystaliczne, polikrystaliczne czy amorficzne, a liczba ogniw określa, ile ogniw jest zamocowanych na jednym panelu. Te elementy wpływają na moc panelu, jego wydajność i cenę.


  Zobacz również:

  Maciej Spałek