Instalacje fotowoltaiczne do sprawnego funkcjonowania potrzebują zestawu elementów w postaci paneli fotowoltaicznych, inwertera (inaczej falownika), okablowania, a także szeregu zabezpieczeń i konstrukcji montażowej. Planując instalację fotowoltaiczną należy jednak  zastanowić się jakiego efektu oczekujemy od naszej inwestycji. W świecie instalacji fotowoltaicznych wyróżniamy dwa rodzaje instalacji, które w znacznym stopniiu różnią się od siebie sposobem działania. Mówimy tutaj o instalacjach:

·         Off-grid

·         On-grid

W artykule tym omówimy drugi z powyższych rodzajów.


Spis treści:


Instalacja fotowoltaiczna on-grid

W większości przypadków w Polsce mamy do czynienia z tzw. fotowoltaiką on-grid. Wówczas instalacja PV (fotowoltaiczna) podłączona jest do sieci elektroenergetycznej. W czasie jej pracy energia w pierwszej kolejności wykorzystywana jest przez urządzenia elektryczne w sieci domowej (autokonsumpcja), a  nadwyżka oddawana jest do sieci energetycznej. Ilość oddanej energii liczona jest przez specjalny, dwukierunkowy licznik, który inwestorowi zapewniany jest przez zakład energetyczny. Gdy instalacja nie pracuje, standardowo pobieramy prąd z sieci. W przypadku oddawania nadwyżki energii do sieci, zgodnie z polskim prawem w ciągu roku można odebrać 80% (lub 70% – w zależności od ilości zamontowanych kWp instalacji fotowoltaicznej) oddanej do zakładu energetycznego energii.

Instalacja on-grid jest prosta w instalacji i nie wymaga dodatkowych elementów, takich jak akumulatory czy inwertery off-grid, co znacznie obniża koszt instalacji. Zaletą tego rozwiązania jest także to, że nie ma potrzeby magazynowania energii, ponieważ jest ona bezpośrednio dostępna z sieci elektrycznej. Warto jednak pamiętać, że instalacja on-grid wymaga dostępności sieci elektrycznej i jest uzależniona od dostaw energii elektrycznej.Zalety i wady instalacji fotowoltaicznej on-grid

W przypadku instalacji on-grid (zdecydowanie popularniejszy rodzaj instalacji PV) nasza instalacja wpięta jest do sieci, a co za tym idzie nie potrzebujemy akumulatorów do magazynowania energii wyprodukowanej przez moduły fotowoltaiczne. Zaletą takiego rozwiązania jest znacznie niższy koszt instalacji (w porównaniu z instalacją off-grid) oraz możliwość oddania nadwyżki wyprodukowanej energii do zakładu energetycznego i jej późniejszy odbiór (80% dla mikroinstalacji do 10 kWp, 70% dla mikroinstalacji pow. 10 kWp w ciągu roku od wyprodukowania). Jako największą wadę należy wskazać zależność działania naszej sieci od sieci ogólnej. W przypadku awarii zakładu energetycznego, nasz inwerter (falownik) odłącza nasze panele od sieci energetycznej i nie istnieje możliwość korzystania z wyprodukowanej energii elektrycznej.

Inwerter sieciowy do instalacji fotowoltaicznej on-grid

Inwerter sieciowy w fotowoltaice jest urządzeniem, które przekształca prąd stały produkowany przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny, który jest potrzebny do zasilania urządzeń i budynków. Inwerter jest kluczowym elementem instalacji fotowoltaicznej, ponieważ umożliwia połączenie instalacji z siecią elektroenergetyczną i dostarczenie nadmiaru energii do sieci. Inwertery sieciowe mają również funkcję monitorowania i zarządzania systemem, taką jak pomiar produkcji energii i jej dostarczania do sieci.

Inwerter sieciowy jest zaprojektowany tak, aby pracować w harmonii z siecią elektroenergetyczną i dostosować się do wymagań jej regulacji. Inwerter jest odpowiedzialny za utrzymanie stabilnej częstotliwości i napięcia sieci, co jest kluczowe dla bezpiecznego i efektywnego dostarczania energii elektrycznej. Wiele inwerterów sieciowych ma funkcje zabezpieczeń, takie jak ochrona przed przeciążeniami i zwarciami, co zwiększa bezpieczeństwo instalacji i ochronę urządzeń elektrycznych.

W zależności od wielkości i skomplikowania instalacji, inwerter sieciowy może być jednym dużym urządzeniem lub kilkoma mniejszymi, podłączonymi do poszczególnych paneli fotowoltaicznych. Dostępne są również różne typy inwerterów sieciowych, takie jak inwertery jednofazowe i trójfazowe, które różnią się mocą i zastosowaniem w zależności od wymagań instalacji.

Wśród inwerterów sieciowych do instalacji fotowoltaicznej on-grid najczęściej montowanych przez nasze ekipy monterskiej, wyróżnić można falowniki marek: Growatt, Huawei, SolarEdge oraz Fronius.

Czy instalacja fotowoltaiczna on-grid to też hybrydowa instalacja?

Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna to system, w którym panele fotowoltaiczne łączą się z dodatkowymi źródłami energii, takimi jak np. baterie i akumulatory, aby zapewnić ciągłe i niezawodne zasilanie w danym punkcie poboru energii. Instalacje te są szczególnie przydatne w miejscach, gdzie dostępność energii elektrycznej jest ograniczona lub niestabilna, takie jak na terenach wiejskich, w domkach letniskowych itp.

System hybrydowy pozwala na magazynowanie nadmiaru energii wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne, co umożliwia korzystanie z tej energii w momencie, gdy nie jest ona produkowana przez panele, np. w czasie nocy lub w sytuacji, gdy poziom nasłonecznienia jest zbyt niski. Dodatkowe źródło energii, takie jak np. akumulatory, może również wspomagać system instalacji hybrydowej w razie potrzeby, zapewniając ciągłość dostaw energii elektrycznej.

Instalacje hybrydowe są często stosowane w miejscach, gdzie nie ma dostępności do sieci elektroenergetycznej, a jednocześnie wymagane jest ciągłe i niezawodne zasilanie. Są one również coraz bardziej popularne w miejscach, gdzie nie ma gwarancji stabilnej dostawy energii elektrycznej, takich jak w niektórych krajach rozwijających się.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia

  FAQ – często zadawane pytania dotyczące instalacji fotowoltaicznej on-grid:

  Czym jest instalacja on-grid?

  Instalacja on-grid to system, w którym domowa elektrownia słoneczna jest połączona z siecią energetyczną i dostarcza energię elektryczną do budynku, a także oddaje nadmiar energii do sieci.

  Jak działa instalacja on-grid?

  Instalacja składa się z paneli słonecznych, inwertera i licznika dwukierunkowego. Panele słoneczne produkują energię elektryczną, która jest przekształcana przez inwerter na prąd zmienny, a następnie jest dostarczana do budynku i do sieci. Jeśli w budynku jest więcej energii, niż jest potrzebne, nadmiar jest oddawany do sieci.

  Czy instalacja on-grid jest bezpieczna?

  Tak, instalacje on-grid są bezpieczne i spełniają wszystkie wymagane normy i regulacje prawne.

  Jakie są korzyści z instalacji on-grid?

  Oszczędność na rachunkach za prąd, redukcja emisji CO2, niezależność energetyczna, możliwość sprzedawania nadmiaru energii do sieci.