Instalacje fotowoltaiczne do sprawnego funkcjonowania potrzebują zestawu elementów w postaci paneli fotowoltaicznych, inwertera (inaczej falownika), okablowania, a także szeregu zabezpieczeń i konstrukcji montażowej. Planując instalację fotowoltaiczną należy jednak zastanowić się jakiego efektu oczekujemy od naszej inwestycji. W świecie instalacji fotowoltaicznych wyróżniamy dwa rodzaje instalacji, które w znacznym stopniiu różnią się od siebie sposobem działania. Mówimy tutaj o instalacjach:
· Off-grid
· On-grid
W artykule tym omówimy drugi z powyższych rodzajów.
Instalacja fotowoltaiczna on-grid
W większości przypadków w Polsce mamy do czynienia z tzw. fotowoltaiką on-grid. Wówczas instalacja PV (fotowoltaiczna) podłączona jest do sieci elektroenergetycznej. W czasie jej pracy energia w pierwszej kolejności wykorzystywana jest przez urządzenia elektryczne w sieci domowej (autokonsumpcja), a nadwyżka oddawana jest do sieci energetycznej. Ilość oddanej energii liczona jest przez specjalny, dwukierunkowy licznik, który inwestorowi zapewniany jest przez zakład energetyczny. Gdy instalacja nie pracuje, standardowo pobieramy prąd z sieci. W przypadku oddawania nadwyżki energii do sieci, zgodnie z polskim prawem w ciągu roku można odebrać 80% (lub 70% – w zależności od ilości zamontowanych kWp instalacji fotowoltaicznej) oddanej do zakładu energetycznego energii.
Zalety i wady instalacji fotowoltaicznej on-grid
W przypadku instalacji on-grid (zdecydowanie popularniejszy rodzaj instalacji PV) nasza instalacja wpięta jest do sieci, a co za tym idzie nie potrzebujemy akumulatorów do magazynowania energii wyprodukowanej przez moduły fotowoltaiczne. Zaletą takiego rozwiązania jest znacznie niższy koszt instalacji (w porównaniu z instalacją off-grid) oraz możliwość oddania nadwyżki wyprodukowanej energii do zakładu energetycznego i jej późniejszy odbiór (80% dla mikroinstalacji do 10 kWp, 70% dla mikroinstalacji pow. 10 kWp w ciągu roku od wyprodukowania). Jako największą wadę należy wskazać zależność działania naszej sieci od sieci ogólnej. W przypadku awarii zakładu energetycznego, nasz inwerter (falownik) odłącza nasze panele od sieci energetycznej i nie istnieje możliwość korzystania z wyprodukowanej energii elektrycznej.
Realizujemy instalacje:
w takich wojewodztwach jak:
Chwalimy się realizacjami zarówno w dużych i małych miastach Małopolski.
Realizacje na Śląsku stanowią dużą część wszystkich naszych realizacji!
Instalacja paneli fotowoltaicznych w województwie świętokrzyskim.
Instalacja paneli fotowoltaicznych w województwie opolskim.
Instalacja paneli fotowoltaicznych w województwie podkarpackim.