Coraz częściej tradycyjne samochody napędzane silnikami spalinowymi zamieniane są na pojazdy wykorzystujące do swojego działania energię elektryczną.  Elektromobilność jest jedną z ważniejszych zmian XXI wieku dotyczących gospodarki oraz środowiska. Samochody elektryczne produkowane już są przez niemal wszystkich największych producentów samochodów. Działalność ta przybiera w niektórych przypadkach masową skalę!  Trend zmiany spowodowany jest głównie: 

·         czynnikami ekonomicznymi (ładowanie samochodów prądem jest znacznie tańsze niż tankowanie tradycyjnym paliwem),

·         troską o środowisko (ograniczenie emisji CO2 oraz pozostałych szkodliwych substancji ubocznych powstających podczas spalania paliwa)

·     programem dofinansowań „Mój Prąd„, dzięki czemu część osób zakłada fotowoltaikę do ładowania swoich samochodów elektrycznych

·         komfortem podróżujących (znacznie wyższa efektywność silników elektrycznych, mniejszy rozmiar, brak hałasu itd.)


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Instalacja fotowoltaiczna do elektrycznego samochodu

Samochód posiada silnik elektryczny (lub kilka mniejszych), który napędzany jest energią elektryczną zmagazynowaną w akumulatorach znajdujących się wewnątrz samochodu. Akumulatory ładowane są przez kierowcę np. w domu lub w specjalnej stacji ładowania np. w centrach handlowych. W zależności od modelu samochodu i jego akumulatorów na jednym ładowaniu przejechać można od 100 do nawet 500 km. Takie rozwiązanie jest znacznie tańsze niż tradycyjne tankowanie samochodu paliwem, ale także generuje koszty (zużyty prąd). Dzięki instalacji fotowoltaicznej tankowanie elektrycznego samochodu może być darmowe! Wystarczy wyprodukować odpowiednią ilość energii elektrycznej z własnej instalacji PV (fotowoltaicznej).

Ile prądu zużywa samochód elektryczny?

W przypadku, gdy osoba pokonuje miesięcznie około 2000 km, jej roczny przebieg osiąga wielkość około 24 tysięcy kilometrów. Dla niewielkiego samochodu typu miejskiego zużycie energii elektrycznej szacuje się wówczas na około 3 500 kWh, gdy jesteśmy w posiadaniu samochodu terenowego (np. typu SUV) jest to już 4200 kWh rocznie. Tak kolejno do zasilenia samochodu potrzebna będzie więc  instalacja wielkości 4,0-4,8 kWp. (przeczytaj też: „Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej„).

Jednorazowa inwestycja w instalację fotowoltaiczną pozwoli nam więc na bezpłatne poruszanie się samochodem przez bardzo długi czas! Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale pozwalające również zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy! Coraz częściej w JB Energia montujemy również specjalnie zaprojektowane wiaty dla samochodów, których zadaniem jest ochrona pojazdu oraz ładowanie samochodu elektrycznego z zamontowanych paneli fotowoltaicznych.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia