Coraz częściej tradycyjne samochody napędzane silnikami spalinowymi zamieniane są na pojazdy wykorzystujące do swojego działania energię elektryczną.  Elektromobilność jest jedną z ważniejszych zmian XXI wieku dotyczących gospodarki oraz środowiska. Samochody elektryczne produkowane już są przez niemal wszystkich największych producentów samochodów. Działalność ta przybiera w niektórych przypadkach masową skalę!  Trend zmiany spowodowany jest głównie: 

 • czynnikami ekonomicznymi (ładowanie samochodów prądem jest znacznie tańsze niż tankowanie tradycyjnym paliwem),
 • troską o środowisko (ograniczenie emisji CO2 oraz pozostałych szkodliwych substancji ubocznych powstających podczas spalania paliwa)
 • programem dofinansowań Mój Prąd, dzięki czemu część osób zakłada fotowoltaikę do ładowania swoich samochodów elektrycznych
 • komfortem podróżujących (znacznie wyższa efektywność silników elektrycznych, mniejszy rozmiar, brak hałasu itd.)

Spis treści:

 1. Instalacja fotowoltaiczna do elektrycznego samochodu
 2. Ile prądu zużywa samochód elektryczny?
 3. Jaka instalacja fotowoltaiczna do ładowania samochodu elektrycznego?
 4. Jaka moc paneli fotowoltaicznych jest potrzebna do ładowania samochodu elektrycznego?
 5. Ile energii potrzeba do ładowania samochodu elektrycznego?
 6. Dlaczego warto zamontować fotowoltaikę do samochodu elektrycznego?

Instalacja fotowoltaiczna do elektrycznego samochodu

Samochód posiada silnik elektryczny (lub kilka mniejszych), który napędzany jest energią elektryczną zmagazynowaną w akumulatorach znajdujących się wewnątrz samochodu. Akumulatory ładowane są przez kierowcę np. w domu lub w specjalnej stacji ładowania np. w centrach handlowych. W zależności od modelu samochodu i jego akumulatorów na jednym ładowaniu przejechać można od 100 do nawet 500 km. Takie rozwiązanie jest znacznie tańsze niż tradycyjne tankowanie samochodu paliwem, ale także generuje koszty (zużyty prąd). Dzięki instalacji fotowoltaicznej tankowanie elektrycznego samochodu może być darmowe! Wystarczy wyprodukować odpowiednią ilość energii elektrycznej z własnej instalacji PV (fotowoltaicznej).

Ile prądu zużywa samochód elektryczny?

W przypadku, gdy osoba pokonuje miesięcznie około 2000 km, jej roczny przebieg osiąga wielkość około 24 tysięcy kilometrów. Dla niewielkiego samochodu typu miejskiego zużycie energii elektrycznej szacuje się wówczas na około 3 500 kWh, gdy jesteśmy w posiadaniu samochodu terenowego (np. typu SUV) jest to już 4200 kWh rocznie.

Jaka instalacja fotowoltaiczna do ładowania samochodu elektrycznego?

Aby zainstalować instalację fotowoltaiczną do ładowania samochodu elektrycznego, należy najpierw określić potrzeby energii elektrycznej samochodu oraz dostępną przestrzeń na instalację paneli słonecznych. Może to być trudne, ponieważ zapotrzebowanie na energię elektryczną samochodu elektrycznego zależy od wielu czynników, takich jak styl jazdy, warunki atmosferyczne i sposób użytkowania samochodu.

Jednym ze sposobów określenia wymaganej mocy instalacji fotowoltaicznej jest obliczenie średniego dziennego zapotrzebowania na energię elektryczną samochodu i dostosowanie instalacji do tego zapotrzebowania. Następnie należy znaleźć miejsce na instalację paneli słonecznych, które będzie miało odpowiedni dostęp do słońca. Wreszcie należy zainstalować panele słoneczne, regulator ładowania i akumulatory (jeśli są wymagane) oraz połączyć je z samochodem elektrycznym za pomocą odpowiedniego kabla.

Jaka moc paneli fotowoltaicznych jest potrzebna do ładowania samochodu elektrycznego?

Tak kolejno do zasilenia samochodu potrzebna będzie więc  instalacja wielkości 4,0-4,8 kWp. (przeczytaj też: „Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej„).

Jednorazowa inwestycja w instalację fotowoltaiczną pozwoli nam więc na bezpłatne poruszanie się samochodem przez bardzo długi czas! Jest to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale pozwalające również zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy! Coraz częściej w JB Energia montujemy również specjalnie zaprojektowane wiaty dla samochodów, których zadaniem jest ochrona pojazdu oraz ładowanie samochodu elektrycznego z zamontowanych paneli fotowoltaicznych.

Ile energii potrzeba do ładowania samochodu elektrycznego?

Zależy od kilku czynników, takich jak pojemność akumulatora samochodu elektrycznego, moc ładowarki i czas, przez jaki samochód jest ładowany. W przybliżeniu można przyjąć, że samochód elektryczny z akumulatorem o pojemności 60 kWh będzie potrzebował około 60 kWh energii, aby naładować akumulator do pełna. Jeśli ładowarka ma moc 7 kW, to samochód będzie potrzebować około 8,5 godziny, aby naładować akumulator do pełna. Jeśli ładowarka ma moc 22 kW, to samochód będzie potrzebować około 2,7 godziny, aby naładować akumulator do pełna. Ważne jest również, aby pamiętać, że niektóre samochody elektryczne mogą być ładowane szybciej dzięki technologii szybkiego ładowania, ale takie ładowarki są rzadziej dostępne i mogą być droższe w użytkowaniu.

Dlaczego warto zamontować fotowoltaikę do samochodu elektrycznego?

Montaż instalacji fotowoltaicznej do samochodu elektrycznego może być atrakcyjnym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć takie rozwiązanie:

 1. Oszczędność pieniędzy: Instalacja fotowoltaiczna do ładowania samochodu elektrycznego może pomóc zmniejszyć koszty eksploatacji samochodu, ponieważ energia słoneczna jest darmowa.
 2. Oszczędność miejsca: Instalacja fotowoltaiczna do ładowania samochodu elektrycznego może być zamontowana na dachu samochodu, co pozwala zaoszczędzić miejsce w garażu lub na parkingu.
 3. Ochrona środowiska: Samochody elektryczne są zazwyczaj bardziej przyjazne dla środowiska niż samochody spalinowe, ponieważ emitują mniej szkodliwych substancji. Montaż instalacji fotowoltaicznej do ładowania samochodu elektrycznego może pomóc jeszcze bardziej zmniejszyć emisję szkodliwych substancji, ponieważ energia słoneczna jest odnawialna i nie emituje dwutlenku węgla.
 4. Niezależność od sieci elektrycznej: Instalacja fotowoltaiczna do ładowania samochodu elektrycznego pozwala na ładowanie samochodu bez konieczności podłączania go do sieci elektrycznej. Może to być szczególnie przydatne w przypadku dłuższych wyjazdów lub w miejscach, gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony.
Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia

  Lista najczęściej zadawanych pytań (FAQ) dotyczących fotowoltaiki do ładowania samochodu elektrycznego:

  Czy fotowoltaika może być wykorzystana do ładowania samochodu elektrycznego?

  Tak, fotowoltaika może być wykorzystana do ładowania samochodu elektrycznego poprzez zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu lub na specjalnie przygotowanej platformie, a następnie podłączenie ich do ładowarki samochodu.

  Czy fotowoltaika jest skuteczna w ładowaniu samochodów elektrycznych?

  Tak, fotowoltaika jest skuteczna w ładowaniu samochodów elektrycznych, ponieważ pozwala na produkcję prądu bezpośrednio z energii słonecznej, która jest dostępna niemal wszędzie na świecie.

  Czy korzystanie z fotowoltaiki do ładowania samochodu elektrycznego jest opłacalne?

  Zależy to od wielu czynników, takich jak koszt instalacji paneli fotowoltaicznych, koszt energii elektrycznej z sieci oraz ilość przejechanych kilometrów. W niektórych przypadkach korzystanie z fotowoltaiki do ładowania samochodu elektrycznego może okazać się opłacalne w dłuższej perspektywie czasu.

  Czy muszę mieć specjalne gniazdko lub ładowarkę, aby ładować samochód elektryczny za pomocą paneli fotowoltaicznych?

  Tak, aby ładować samochód elektryczny za pomocą paneli fotowoltaicznych, potrzebna jest specjalna ładowarka lub gniazdko, które są przystosowane do tego celu.

  Czy ładowanie samochodu elektrycznego za pomocą paneli fotowoltaicznych jest drogie?

  Koszt ładowania samochodu elektrycznego za pomocą paneli fotowoltaicznych może być różny w zależności od wielu czynników, takich jak koszt instalacji paneli, koszt samego samochodu elektrycznego i ilość energii potrzebnej do ładowania. W wielu przypadkach jednak może być to bardziej ekonomiczne rozwiązanie.


  Przeczytaj również:

  Maciej Spałek