Jest początek lipca i zastanawiasz się, ile trwa montaż paneli fotowoltaicznych, ponieważ chcesz produkować własny prąd już podczas tegorocznych wakacji. Jednym z mitów na temat inwestycji jest przekonanie, że to skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga wielodniowej (i dla wielu męczącej) obecności ekipy montażowej. Tymczasem w większości przypadków wystarczy jeden dzień na poprawną instalację systemu. Dowiedz się, jak szybko jesteś w stanie samodzielnie produkować prąd i jakie formalności są do tego niezbędne.

Ile trwa montaż paneli fotowoltaicznych i od czego to zależy?  

Standardowo montaż instalacji fotowoltaicznej zajmuje od jednego do dwóch dni – takie informacje podaje większość profesjonalnych firm zajmujących się fotowoltaiką. Podstawą jest dobrze opracowany plan i szczegółowy projekt realizowany przez ekipę fachowców. Dotyczy to mikroinstalacji na dachach domów jednorodzinnych, które wymagają niewielkiego nakładu pracy. Monterzy najwięcej czasu poświęcają na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu oraz spięcie całego systemu.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku bardziej skomplikowanych inwestycji komercyjnych. Wówczas należy założyć, że czas montażu instalacji fotowoltaicznej wydłuży się do 2-3 dni roboczych. Biorąc pod uwagę długofalowe korzyści, jakie przynosi fotowoltaika w Krakowie, nadal jest to krótki czas oczekiwania. Warto poczekać również, dlatego, że instalacja jest dokładnie sprawdzana, zanim zostanie oficjalnie uruchomiona. Prawidłowy montaż ma bowiem bezpośrednie przełożenie na sprawność fotowoltaiki.

Uruchomienie instalacji fotowoltaicznej – kiedy?

To kiedy fotowoltaika w Częstochowie może być uruchomiona, zależy przede wszystkim od dopełnienia formalności z zakładem energetycznym. Ile trwa przyłączanie paneli do sieci? Termin przyłączenia mikroinstalacji przez dystrybutorów określa prawo energetyczne – zakład ma na to 30 dni. W przypadku niekompletnego wniosku czas oczekiwania może się wydłużyć. Należy założyć, że przyłączenie paneli do sieci zajmuje średnio dwa tygodnie, co oznacza, że jeszcze w lipcu możesz rozpocząć samodzielną produkcję prądu. 

Decydując się na fotowoltaikę, wybierz profesjonalną firmę zajmującą się montażem paneli, która odpowiada za formalności związane ze zgłoszeniem instalacji do zakładu energetycznego. Często bowiem jest to usługa wliczona w koszt całej inwestycji. 

Co może opóźnić montaż paneli fotowoltaicznych? 

Dobrze opracowany projekt i profesjonalna ekipa montażowa gwarantują, że fotowoltaika w Sosnowcu zostanie uruchomiona zgodnie z planem. Opóźnienia wynikają z nieprawidłowo wykonanego projektu, który wymaga dodatkowych poprawek. Aby uniknąć takich problemów, wybierz firmę, która zapewnia kompleksową obsługę na każdym etapie inwestycji w panele fotowoltaiczne. Wpływ na termin realizacji ma również stan podłoża, na którym montowane są moduły, brak potrzebnych części sprowadzanych z zagranicy lub niekorzystne warunki pogodowe. Standardowo jednak montaż paneli nie trwa długo


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia