Jednym z mitów na temat inwestycji jest przekonanie, że to skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga wielodniowej (i dla wielu męczącej) obecności ekipy montażowej. Tymczasem w większości przypadków wystarczy jeden dzień na poprawną instalację systemu. Dowiedz się, jak szybko jesteś w stanie samodzielnie produkować prąd i jakie formalności są do tego niezbędne.

Standardowo montaż instalacji fotowoltaicznej zajmuje od jednego do dwóch dni – takie informacje podaje większość profesjonalnych firm zajmujących się fotowoltaiką. Podstawą jest dobrze opracowany plan i szczegółowy projekt realizowany przez ekipę fachowców. Dotyczy to mikroinstalacji na dachach domów jednorodzinnych, które wymagają niewielkiego nakładu pracy. Monterzy najwięcej czasu poświęcają na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu oraz spięcie całego systemu.

Spis treści:

Ile trwa montaż paneli fotowoltaicznych i od czego to zależy?  

Standardowo montaż instalacji fotowoltaicznej zajmuje od jednego do dwóch dni – takie informacje podaje większość profesjonalnych firm zajmujących się fotowoltaiką. Podstawą jest dobrze opracowany plan i szczegółowy projekt realizowany przez ekipę fachowców. Dotyczy to mikroinstalacji na dachach domów jednorodzinnych, które wymagają niewielkiego nakładu pracy. Monterzy najwięcej czasu poświęcają na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu oraz spięcie całego systemu.

Czynniki, które mogą wpływać na czas montażu instalacji fotowoltaicznej

 • wielkość instalacji
 • rodzaj dachu (np. płaski, skośny, dach budynku wielorodzinnego itp.) – krócej trwa montaż instalacji na dachu pokrytym blachą trapezową, dłużej zaś na dachu z dachówką karpiówką
 • dostępność energii elektrycznej w miejscu instalacji – czasami trzeba dociągnąć prąd trójfazowy do miejsca wykonania instalacji, co może wydłużyć proces montażu fotowoltaiki
 • konieczność wykonania dodatkowych prac (np. wymiana dachu, wzmocnienie konstrukcji dachu itp.)
 • warunki atmosferyczne.


Ile trwa montaż paneli fotowoltaicznych o mocy 50 kW?

W przypadku instalacji na dachach budynków wielorodzinnych, hali produkcyjnej czy innej dużej powierzchni montaż może potrwać nieco dłużej. Ważne, aby montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 50 kW został wykonany przez wykwalifikowanych specjalistów, gwarantujących bezpieczeństwo i niezawodność systemu.

W przypadku takiej instalacji należy przyjąć, że montaż paneli fotowoltaicznych o mocy 50 kW zajmuje od 3 do 10 dni roboczych.

Biorąc pod uwagę długofalowe korzyści, jakie przynosi, nadal jest to krótki czas oczekiwania. Warto poczekać również, dlatego, że instalacja jest dokładnie sprawdzana, zanim zostanie oficjalnie uruchomiona. Prawidłowy montaż ma bowiem bezpośrednie przełożenie na sprawność fotowoltaiki.

Jak długo trwa budowa farmy fotowoltaicznej?

Czas budowy farmy fotowoltaicznej zależy od wielu czynników, takich jak wielkość projektu, czas oczekiwania na pozwolenie na budowę, rodzaj użytego sprzętu, warunki pogodowe i dostępność materiałów budowlanych. Przyjmuje się, że średni czas budowy farmy fotowoltaicznej wynosi około 6-12 miesięcy. Niektóre projekty mogą być jednak znacznie krótsze lub dłuższe, w zależności od tych czynników.

Uruchomienie instalacji fotowoltaicznej – kiedy?

 To kiedy instalacja fotowoltaiczna może być uruchomiona, zależy przede wszystkim od dopełnienia formalności z zakładem energetycznym. Decydując się na fotowoltaikę, wybierz profesjonalną firmę zajmującą się montażem paneli, która odpowiada za formalności związane ze zgłoszeniem instalacji do zakładu energetycznego. Często bowiem jest to usługa wliczona w koszt całej inwestycji. 

Ile trwa przyłączanie paneli do sieci?

Termin przyłączenia mikroinstalacji przez dystrybutorów określa prawo energetyczne – zakład ma na to 30 dni. W przypadku niekompletnego wniosku czas oczekiwania może się wydłużyć. Należy założyć, że przyłączenie paneli do sieci zajmuje średnio dwa tygodnie, co oznacza, że jeszcze w lipcu możesz rozpocząć samodzielną produkcję prądu. 

Co może opóźnić montaż paneli fotowoltaicznych? 

Dobrze opracowany projekt i profesjonalna ekipa montażowa gwarantują, że zostanie uruchomiona zgodnie z planem. Opóźnienia wynikają z nieprawidłowo wykonanego projektu, który wymaga dodatkowych poprawek. Aby uniknąć takich problemów, wybierz firmę, która zapewnia kompleksową obsługę na każdym etapie inwestycji w panele fotowoltaiczne. Wpływ na termin realizacji ma również stan podłoża, na którym montowane są moduły, brak potrzebnych części sprowadzanych z zagranicy lub niekorzystne warunki pogodowe. Standardowo jednak montaż paneli fotowoltaicznych nie trwa długo

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia

  Lista najczęściej zadawanych pytań (FAQ) dotyczących długości trwania montażu instalacji fotowoltaicznej:

  Ile czasu trwa montaż instalacji fotowoltaicznej?

  Czas montażu instalacji fotowoltaicznej może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak rozmiar instalacji, stopień skomplikowania projektu, warunki pogodowe i dostępność materiałów. W przypadku małych instalacji na dachach budynków mieszkalnych montaż może zająć od jednego do trzech dni. Duże instalacje na farmach fotowoltaicznych mogą wymagać nawet kilku tygodni lub miesięcy do zakończenia montażu.

  Czy montaż instalacji fotowoltaicznej jest skomplikowany?

  Montaż instalacji fotowoltaicznej może wymagać specjalistycznej wiedzy i umiejętności, dlatego zaleca się korzystanie z usług profesjonalnych firm instalatorskich. Montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków mieszkalnych zazwyczaj jest mniej skomplikowany niż montaż dużych instalacji na polach słonecznych.

  Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga specjalnego pozwolenia?

  W większości przypadków instalacja fotowoltaiczna wymaga uzyskania odpowiednich pozwoleń i zgłoszeń. Wymagania prawne mogą się różnić w zależności od lokalizacji i wielkości instalacji. Zaleca się skonsultowanie się z władzami lokalnymi lub profesjonalną firmą instalatorską, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat wymaganych pozwoleń.

  Czy montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga specjalnych warunków pogodowych?

  Montaż instalacji fotowoltaicznej najlepiej wykonać w suchym i słonecznym otoczeniu. Warunki pogodowe mogą wpływać na czas montażu.


  Zobacz inne wpisy na naszym blogu: