Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne i wykorzystywane do zasilania urządzeń. Wiele osób zastanawia się także, czy fotowoltaika ogrzeje dom. Bo chociaż tradycyjne ogrzewanie elektryczne jest nieefektywne i nieekologiczne, ponieważ pozyskuje się je z węgla, to w połączeniu z fotowoltaiką staje się rozwiązaniem nowoczesnym, przyszłościowym i bezpiecznym dla naszej planety. Co trzeba wiedzieć przy inwestycji w fotowoltaikę, której zadaniem będzie ogrzanie naszego domu?

Panele fotowoltaiczne to przede wszystkim specjalne, krzemowe moduły, zamontowane na dachu lub gruncie, które na skutek padania na nie promieni słonecznych generują napięcie elektryczne. Powstała energia jest jednak prądem stałym. Ponieważ w domowej czy firmowej instalacji wytwarzany jest prąd zmienny, elementem instalacji fotowoltaicznej jest także inwerter, który dokonuje koniecznego przekształcenia.

Spis treści:

Fotowoltaika a ogrzewanie domu

Czy fotowoltaika ogrzeje dom, a jeśli tak, to w jaki sposób? Jeśli dotychczas do ogrzewania domu wykorzystywaliśmy drewno czy inne surowce, to konieczne będzie przerobienie instalacji elektrycznej na taką, która do ogrzania domu wykorzystuje prąd. Następnie należy zamontować moduły fotowoltaiczne, które pokryją zapotrzebowanie energetyczne. W przypadku dużego zapotrzebowania może zaistnieć konieczność postawienia specjalnej konstrukcji, na której znajdą się panele słoneczne, ponieważ na dachu możemy nie znaleźć wystarczającej ilości miejsca.Ile paneli fotowoltaicznych potrzeba żeby ogrzać dom?

Ogrzewając dom za pomocą fotowoltaiki, możemy postawić nie tylko na zwykłą instalacje elektryczna, ale także na pompę ciepła. Chociaż koszt zakupu modułów oraz pompy ciepła będzie porównywalny, jak w przypadku tradycyjnej instalacji elektrycznej i instalacji fotowoltaicznej, to jednak w przypadku pomp ciepła potrzebujemy mniejszej liczby i mocy modułów, a co z tym bezpośrednio związane, mniej miejsca na dachu lub gruncie. Żeby ogrzać dom o powierzchni 240 m2, potrzebujemy:

 • w przypadku tradycyjnej instalacji elektrycznej – ok. 16 kWp mocy i ok. 100 m2 nasłonecznionej i niezacienionej przestrzeni,
 • w przypadku pompy ciepła – co najmniej ok. 5 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej, ponieważ tyle zużywa sama pompa ciepła. Jeśli jednak fotowoltaiką chcemy pokryć jeszcze dodatkowe, codzienne zużycie energii, to moc instalacji fotowoltaicznej powinna wynosić 9-10 kWp.

Wszystko dlatego, że pompa ciepła działa w nieco inny sposób. Nie ogrzewa domu za pomocą energii elektrycznej, a tylko wykorzystuje ją do pobierania energii cieplnej z otoczenia. Pompa ciepła pozyskuje energię z wód, gleby oraz powietrza i transportuje ją do obiegu. Taki system ogrzewania sprawdzi się w domach dobrze wyizolowanych, a także świetnie współpracuje z fotowoltaiką i rekuperacją.

Dlaczego ogrzewanie fotowoltaiczne się opłaca?

Ogrzewanie domu za pomocą fotowoltaiki jest opłacalne z tego względu, że ustawodawstwo polskie stworzyły korzystny system opustów. Polega on na tym, że nadmiar energii wytworzony, ale niewykorzystany latem może być odebrany w ciągu roku w wysokości 80% (pozostałe 20% to rodzaj opłaty dla zakładu energetycznego) w przypadku instalacji o mocy nieprzekraczającej 10 kWp. Najczęściej odbieramy energię zimą – cały proces jest automatyczny, nie generuje opłat ani żadnych działań po stronie inwestora. Co więcej, fotowoltaika dla domu:

 • generuje zyski od razu po instalacji, w postaci niskich rachunków za prąd,
 • jest ekologiczna – nie zanieczyszcza powietrza, nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery,
 • wykorzystuje niewyczerpywalne źródła energii, które są darmowe,
 • pozwala uniezależnić się od rosnących cen energii elektrycznej pozyskiwanej z węgla (zasoby węgla stale się zmniejszają, stąd ceny będą coraz wyższe).

Jak dobrać instalację fotowoltaiczną do ogrzewania domu?

Wybór odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej najlepiej pozostawić ekspertom. Wszystko dlatego, że fotowoltaika o większej mocy od naszego zapotrzebowania energetycznego będzie mało efektywna. Nieodebrany z sieci energetycznej prąd przepadnie, a my nie będziemy mogli go w żaden sposób sprzedać ani spożytkować.

Czy fotowoltaika to źródło ciepła?

Fotowoltaika to technologia, która pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej za pomocą paneli słonecznych. Nie jest to źródło ciepła, chociaż w niektórych przypadkach możliwe jest wykorzystanie energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele słoneczne do ogrzewania pomieszczeń lub wody. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie specjalnych pomp ciepła, które wykorzystują energię elektryczną do wytwarzania ciepła. W takim przypadku fotowoltaika mogłaby być uważana za źródło ciepła, ale samo w sobie nie jest nim.

Od czego zależy okres zwrotu inwestycji w fotowoltaikę?

Fotowoltaika to inwestycja, która na samym początku generuje duże koszty, ale w dłuższej perspektywie się opłaca, ponieważ ogranicza koszty energii elektrycznej i ogrzewania, jeśli zdecydujemy się na przykład na pompę ciepła. Widoczne różnice w wydatkach zauważysz już od pierwszego miesiąca, a cały wkład zwróci się w okresie od 4 do 9 lat. Czas zwrotu zależy od:

 • zużycia prądu – im większe zużycie i zapotrzebowanie, tym instalacji zwróci się szybciej,
 • cen energii elektrycznej – wzrost cen prądu to szybszy zwrot z inwestycji,
 • efektywności modułów i sposobu ich montażu – panele fotowoltaiczne powinny być zamontowane pod kątem 35-40 stopni na obszarze nasłonecznionym, niezacienionym,
 • liczby słonecznych godzin w ciągu roku -im więcej słonecznych dni, tym większa sprawność paneli,
 • warunków atmosferycznych – na przykład wiatr latem chłodzi panele, poprawiając ich efektywność.

JB Energia – eksperci od odnawialnych źródeł energii

Ogrzewanie domu za pomocą fotowoltaiki to rozwiązanie wygodne, opłacalne i ekologiczne, które pozwala oszczędzać w dłuższej perspektywie. Szukasz firmy, która zajmuje się montażem fotowoltaiki i podpowie Ci, jaka moc modułów będzie odpowiednia w Twoim przypadku? Postaw na współpracę z firmą JB Energia. Współpracujemy z inwestorami z Małopolski, Śląska i województwa opolskiego, którzy chcą zacząć oszczędzać z fotowoltaiką. W ramach wsparcia:

 • wykonujemy audyt fotowoltaiczny,
 • oceniamy możliwości montażowe na miejscu inwestycji,
 • proponujemy liczbę, moc i rozmieszczenie modułów,
 • oceniamy, czy fotowoltaika zapewni sprawne ogrzewanie domu,
 • podpowiadamy, czy warto zainwestować w pompę ciepła,
 • wykonujemy montaż instalacji fotowoltaicznej,
 • zgłaszamy instalację do zakładu energetycznego,
 • pomagamy kompletować i wypełniać dokumenty potrzebne do wnioskowania o dofinansowanie.
Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia

  Poniżej znajduje się lista najczęściej zadawanych pytań (FAQ) dotyczących możliwości ogrzewania domu za pomocą fotowoltaiki:

  Czy fotowoltaika może być wykorzystywana do ogrzewania domu?

  Fotowoltaika może być wykorzystywana do ogrzewania domu poprzez produkcję prądu elektrycznego, który następnie jest wykorzystywany do zasilania urządzeń grzewczych, takich jak pompy ciepła czy kotły elektryczne.

  Czy fotowoltaika jest wystarczająco wydajna, aby ogrzać cały dom?

  Wydajność fotowoltaiki zależy od wielu czynników, takich jak jej rozmiar, rodzaj ogniw oraz warunki nasłonecznienia. W przypadku domów jednorodzinnych konieczne może być zastosowanie dużego systemu fotowoltaicznego, aby móc ogrzać cały budynek.

  Czy fotowoltaika jest opłacalna w przypadku ogrzewania domu?

  Koszt instalacji fotowoltaiki może być dość wysoki, ale w dłuższej perspektywie może się ona okazać opłacalnym rozwiązaniem. Koszty eksploatacji systemu fotowoltaicznego są zazwyczaj niższe niż koszty ogrzewania domu przy pomocy innych źródeł energii, takich jak gaz czy olej opałowy.

  Czy fotowoltaika jest bezpiecznym rozwiązaniem do ogrzewania domu?

  Fotowoltaika jest bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na produkcję prądu elektrycznego za pomocą energii słonecznej, a nie paliw kopalnych czy jądrowych. Systemy fotowoltaiczne są również dość trwałe i nie wymagają częstych napraw czy konserwacji.


  Zobacz inne wpisy na naszym blogu:

  Maciej Spałek