Inwerter, inaczej określany jako falownik lub przetwornica, jest sercem instalacji fotowoltaicznej. Istotą jego działania jest przekształcenie produkowanego przez moduły słoneczne prądu stałego na prąd przemienny, który może docierać do instalacji elektrycznej i być przesyłany do sieci energetycznej. Do prawidłowego działania instalacji fotowoltaicznej potrzebny jest odpowiedni falownik. Jaki inwerter do fotowoltaiki wybrać i jakie czynniki wziąć pod uwagę, podejmując decyzję?

Jak wybrać inwerter do fotowoltaiki? Istotne czynniki

Wybierając inwerter do fotowoltaiki, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, które będą miały wpływ na czas i sposób pracy instalacji. Wśród nich znajdują się:

 • producenta i jego renomę oraz kraj pochodzenia,
 • moc modułów fotowoltaicznych (moc inwertera musi być do nich dopasowana, ani zbyt duża, ani zbyt mała),
 • dopasowanie do instalacji elektrycznej oraz modułów,
 • gwarancję oraz serwis,
 • dodatkowe wyposażenie,
 • umiejscowienie modułów fotowoltaicznych względem stron świata,
 • rodzajem instalacji w domu lub firmie (jednofazowa lub trójfazowa).

Cena nie jest kluczowym czynnikiem, który powinien mieć wpływ na wybór inwertera. Zazwyczaj koszt jego zakupu pochłania nawet 20% wydatków całej inwestycji, ale jest układem nerwowym fotowoltaiki i to od niego zależy sprawność systemu oraz przyszłe zyski. Dlatego też tanie inwertery, narażone na duże obciążenia i z krótką gwarancją, mogą szybciej ulec awarii i nie zapewnić nam oczekiwanych oszczędności. Lepiej na starcie wydać nieco więcej, ale postawić na falownik od renomowanego producenta z dłuższą gwarancją i sprawdzonym serwisem dostępnym w Polsce. Wśród ofert chińskich znajdują się zarówno produkty dobrej jakości, ale i słabszej, ale nie zawsze mamy możliwość naprawy na miejscu.

Parametry inwerter – na które zwrócić uwagę?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje inwerterów:

 • sieciowy, który przesyła energię do sieci energetycznej,
 • hybrydowy, który daje możliwość oddawania energii do sieci oraz jej magazynowania,
 • modułowy – stosowany w rozwiązaniach komercyjnych i przemysłowych.

Każdy inwerter wyróżniają określone parametry. Które z nich powinny nas zainteresować? Przede wszystkim:

 • sprawność (zwłaszcza przy częściowym obciążeniu),
 • stopień ochrony (minimum IP65),
 • szybkość wyszukiwania i utrzymania punktu mocy maksymalnej,
 • zakres temperatur pracy (najlepiej od -25 do kilkudziesięciu stopni Celsjusza).

Inwerter a moc instalacji fotowoltaicznej

Zadaniem projektanta jest dopasowanie rodzaju inwertera do maksymalnej mocy instalacji fotowoltaicznej. W przypadku instalacji o mocy do 3 kW wybiera się inwerter jednofazowy, chyba że instalacja elektryczna w domu jest trójfazowa. Wówczas bardziej opłaca się dopłacić do falownika trójfazowego, by móc w pełni wykorzystać możliwości energetyczne instalacji. W przypadku systemów fotowoltaicznych o większej mocy – powyżej 4 5 kW – inwerter trójfazowy jest konieczny. Produkuje on energię równomiernie na trzy fazy i każde z urządzeń podłączonych pod nie może korzystać z prądu z promieniowania słonecznego. Jeśli wybralibyśmy inwerter jednofazowy do instalacji trójfazowej, to w konkretnym czasie tylko jedna, najbardziej obciążona faza, korzystałaby z energii z modułów, a pozostałe dwie pozyskiwałyby prąd z sieci energetycznej, co jest nieopłacalne.

Kierunek montażu modułów również wpływa na moc wybranego inwertera. Jeśli panele umiejscowione są w orientacji wschód-zachód, moc inwertera może być nieco mniejsza. Jeśli fotowoltaika dla domu zamontowana jest od strony południowej, lepiej wybrać mocniejszy falownik.

Gwarancja na inwerter

Inwerter jest sercem fotowoltaiki, najbardziej narażonym na ewentualne uszkodzenia ze względu na trudne warunki pracy i duże obciążenie. Dlatego też, wybierając go, należy zwrócić uwagę na oferowaną gwarancję oraz serwis. Wiele firm zagranicznych, nawet niemieckich czy austriackich, ma swoich przedstawicieli w Polsce, którzy umożliwiają naprawę falownika na miejscu. Co więcej, można wybrać polskie moduły, które znacznie skracają czas serwisu.

Dodatkowe wyposażenie

Nowoczesne inwertery, oferowane przez firmy o największej renomie, wyposażone są w szereg elementów dodatkowych, które usprawniają korzystanie z instalacji fotowoltaicznej. Wśród nich występują:

 • monitoring instalacji online – za pomocą sieci Wi-Fi do aplikacji internetowej przesyłane są informacje o ilości wyprodukowanej energii w danym okresie,
 • zintegrowany rozłącznik DC,
 • wyjścia sterujące,
 • menu w języku polskim
 • wyświetlanie na inwerterze informacji o ewentualnych błędach.

Istotny jest także sposób montażu – inwerter nie powinien być narażony na gwałtowne zmiany atmosferyczne, takie jak wysoka wilgotność i temperatura spowodowana promieniowaniem.

Instalacje fotowoltaiczne – zaufaj ekspertom JB Energia

Jeśli chcesz postawić na panele fotowoltaiczne i zależy Ci na wysokiej jakości komponentach, skontaktuj się z nami. Firma JB Energia oferuje instalacje fotowoltaiczne na terenie województw:

 • śląskiego,
 • małopolskiego,
 • opolskiego.

Zapewniamy kompleksowe wsparcie na każdym etapie realizacji inwestycji. Wykonujemy projekt instalacji fotowoltaicznej na podstawie audytu fotowoltaicznego, dzięki któremu jesteśmy w stanie wybrać odpowiednią moc paneli fotowoltaicznych oraz inwertera, która będzie dopasowana do potrzeb. Oceniamy także możliwości montażowe, przyjeżdżając na miejsce inwestycji. Wykonujemy efektywny montaż na dachu lub gruncie, dbając, by moduły były umieszczone od południowej strony. Oferujemy panele fotowoltaiczne od polskich producentów, co skraca czas inwestycji i pozwala uzyskać pomoc w razie wątpliwości co do prawidłowości działania instalacji. Zapraszamy do kontaktu!


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia