Inwerter, inaczej określany jako falownik lub przetwornica, jest sercem instalacji fotowoltaicznej. Istotą jego działania jest przekształcenie produkowanego przez moduły słoneczne prądu stałego na prąd przemienny, który może docierać do instalacji elektrycznej i być przesyłany do sieci energetycznej. Do prawidłowego działania instalacji fotowoltaicznej potrzebny jest odpowiedni falownik. Jaki inwerter do fotowoltaiki wybrać i jakie czynniki wziąć pod uwagę, podejmując decyzję?


Spis treści:

Jak wybrać inwerter do fotowoltaiki? Istotne czynniki

Wybierając inwerter do fotowoltaiki, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, które będą miały wpływ na czas i sposób pracy instalacji. Wśród nich znajdują się:

 • producenta i jego renomę oraz kraj pochodzenia,
 • moc modułów fotowoltaicznych (moc inwertera musi być do nich dopasowana, ani zbyt duża, ani zbyt mała),
 • dopasowanie do instalacji elektrycznej oraz modułów,
 • gwarancję oraz serwis,
 • dodatkowe wyposażenie,
 • umiejscowienie modułów fotowoltaicznych względem stron świata,
 • rodzajem instalacji w domu lub firmie (jednofazowa lub trójfazowa).

Cena nie jest kluczowym czynnikiem, który powinien mieć wpływ na wybór inwertera. Zazwyczaj koszt jego zakupu pochłania nawet 20% wydatków całej inwestycji, ale jest układem nerwowym fotowoltaiki i to od niego zależy sprawność systemu oraz przyszłe zyski. Dlatego też tanie inwertery, narażone na duże obciążenia i z krótką gwarancją, mogą szybciej ulec awarii i nie zapewnić nam oczekiwanych oszczędności. Lepiej na starcie wydać nieco więcej, ale postawić na falownik od renomowanego producenta z dłuższą gwarancją i sprawdzonym serwisem dostępnym w Polsce. Wśród ofert chińskich znajdują się zarówno produkty dobrej jakości, ale i słabszej, ale nie zawsze mamy możliwość naprawy na miejscu.

Parametry inwertera – na które zwrócić uwagę?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje inwerterów:

 • sieciowy, który przesyła energię do sieci energetycznej,
 • hybrydowy, który daje możliwość oddawania energii do sieci oraz jej magazynowania,
 • modułowy – stosowany w rozwiązaniach komercyjnych i przemysłowych.

Każdy inwerter wyróżniają określone parametry. Które z nich powinny nas zainteresować? Przede wszystkim:

 • sprawność (zwłaszcza przy częściowym obciążeniu),
 • stopień ochrony (minimum IP65),
 • szybkość wyszukiwania i utrzymania punktu mocy maksymalnej,
 • zakres temperatur pracy (najlepiej od -25 do kilkudziesięciu stopni Celsjusza).

Inwerter a moc instalacji fotowoltaicznej

Zadaniem projektanta jest dopasowanie rodzaju inwertera do maksymalnej mocy instalacji fotowoltaicznej. W przypadku instalacji o mocy do 3 kW wybiera się inwerter jednofazowy, chyba że instalacja elektryczna w domu jest trójfazowa. Wówczas bardziej opłaca się dopłacić do falownika trójfazowego, by móc w pełni wykorzystać możliwości energetyczne instalacji. W przypadku systemów fotowoltaicznych o większej mocy – powyżej 4 5 kW – inwerter trójfazowy jest konieczny. Produkuje on energię równomiernie na trzy fazy i każde z urządzeń podłączonych pod nie może korzystać z prądu z promieniowania słonecznego. Jeśli wybralibyśmy inwerter jednofazowy do instalacji trójfazowej, to w konkretnym czasie tylko jedna, najbardziej obciążona faza, korzystałaby z energii z modułów, a pozostałe dwie pozyskiwałyby prąd z sieci energetycznej, co jest nieopłacalne.

Kierunek montażu modułów również wpływa na moc wybranego inwertera. Jeśli panele umiejscowione są w orientacji wschód-zachód, moc inwertera może być nieco mniejsza. Jeśli fotowoltaika dla domu zamontowana jest od strony południowej, lepiej wybrać mocniejszy falownik.

Gwarancja na inwerter – dlaczego jest istotna

Inwerter jest sercem fotowoltaiki, najbardziej narażonym na ewentualne uszkodzenia ze względu na trudne warunki pracy i duże obciążenie. Dlatego też, wybierając go, należy zwrócić uwagę na oferowaną gwarancję oraz serwis. Wiele firm zagranicznych, nawet niemieckich czy austriackich, ma swoich przedstawicieli w Polsce, którzy umożliwiają naprawę falownika na miejscu. Co więcej, można wybrać inwerter polskiej marki np. Bruk-Bet Fotowoltaika czy też ML System. Wybór ten znacznie skraca czas ewentualnego serwisu.

Gwarancja na inwerter w fotowoltaice zazwyczaj wynosi od 5 do 10 lat, ale może być inna w zależności od producenta i modelu inwertera. Niektóre firmy oferują także opcjonalne rozszerzenie gwarancji na dodatkowe lata.

Ważne jest, aby dokładnie przeczytać warunki gwarancji i upewnić się, że są one dostateczne dla potrzeb instalacji. Konieczne może być także skonsultowanie się z profesjonalistą w tej dziedzinie, aby uzyskać dodatkowe informacje i poradę.Na co zwrócić uwagę przy wyborze inwertera do instalacji fotowoltaicznej?

Wybierając inwerter do instalacji fotowoltaicznej, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów:

 1. Moc: Inwerter musi być odpowiedniej mocy, aby pokryć zapotrzebowanie na energię w danej instalacji.
 2. Wydajność: Wydajność inwertera określa, jak efektywnie jest on w stanie przekształcić energię słoneczną na prąd stały na prąd zmienny.
 3. Niezawodność: Ważne jest, aby wybrać inwerter o wysokiej niezawodności, aby zapewnić ciągłość dostaw energii.
 4. Funkcjonalność: Inwerter powinien być wyposażony w funkcje, takie jak monitorowanie i zdalne zarządzanie, które umożliwiają łatwiejszą obsługę i kontrolę nad instalacją.
 5. Wsparcie techniczne: Ważne jest, aby wybrać inwerter od producenta z dobrą reputacją i dobrym wsparciem technicznym w przypadku jakichkolwiek problemów. Najlepiej byłoby, żeby producent inwertera posiadał swoje przedstawicielstwo oraz serwis w Polsce.
 6. Cena: Inwerter powinien być konkurencyjny cenowo w stosunku do swoich parametrów i funkcjonalności.

Podsumowując, ważne jest, aby dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne opcje i wybrać inwerter, który najlepiej spełni potrzeby Twojej instalacji i jest najbardziej odpowiedni do danej lokalizacji. Konieczne może być także skonsultowanie się z profesjonalistą w tej dziedzinie, aby uzyskać najlepsze doradztwo. Zachęcamy do kontaktu z ekspertami JB Energia!

Jakie funkcje powinny posiadać falowniki w instalacji fotowoltaicznej?

Nowoczesne inwertery, oferowane przez firmy o największej renomie, wyposażone są w szereg elementów dodatkowych, które usprawniają korzystanie z instalacji fotowoltaicznej. Wśród nich występują:

 • monitoring instalacji online – za pomocą sieci Wi-Fi do aplikacji internetowej przesyłane są informacje o ilości wyprodukowanej energii w danym okresie,
 • zintegrowany rozłącznik DC,
 • wyjścia sterujące,
 • menu w języku polskim
 • wyświetlanie na inwerterze informacji o ewentualnych błędach.

Istotny jest także sposób montażu – inwerter nie powinien być narażony na gwałtowne zmiany atmosferyczne, takie jak wysoka wilgotność i temperatura spowodowana promieniowaniem.

Jaki falownik wybrać do instalacji fotowoltaicznej o mocy 10 kW?

Wybór falownika do instalacji fotowoltaicznej 10 kW zależy od kilku czynników, takich jak jakość i niezawodność, funkcjonalność, cena i wsparcie techniczne. Niektóre z dobrych opcji to:

 1. SMA Solar Technology – urządzenia te cieszą się dobrą opinią wśród instalatorów i użytkowników.
 2. Fronius International – są to wysokiej jakości urządzenia z wieloma funkcjami i dobrym wsparciem technicznym (przedstawicielstwo oraz podstawowy serwis w Polsce w Gliwicach)
 3. Huawei – są to niezawodne i funkcjonalne falowniki, które oferują dobre wsparcie i konkurencyjne ceny.
 4. SolarEdge – firma ta jest znana z produkcji wysokiej jakości falowników z dobrą wydajnością i funkcjonalnością. Jest również pionierem w segmencie stosowania optymalizatorów mocy
 5. Growatt – to renomowana firma, która oferuje szeroką gamę falowników, w tym modele przeznaczone do dużych instalacji fotowoltaicznych. Posiada również przedstawicielstwo oraz serwis w Polsce, dokładnie w Rudzie ŚląskiejWażne jest, aby dokładnie przetestować wszystkie opcje i wybrać falownik, który najlepiej spełnia potrzeby instalacji i jest najbardziej odpowiedni do danej lokalizacji. Konieczne może być także skonsultowanie się z profesjonalistą w tej dziedzinie, aby uzyskać najlepsze doradztwo.

Instalacje fotowoltaiczne – zaufaj ekspertom JB Energia

Jeśli chcesz postawić na panele fotowoltaiczne i zależy Ci na wysokiej jakości komponentach, skontaktuj się z nami. Firma JB Energia oferuje instalacje fotowoltaiczne na terenie województw:

Zapewniamy kompleksowe wsparcie na każdym etapie realizacji inwestycji. Wykonujemy projekt instalacji fotowoltaicznej na podstawie audytu fotowoltaicznego, dzięki któremu jesteśmy w stanie wybrać odpowiednią moc paneli fotowoltaicznych oraz inwertera, która będzie dopasowana do potrzeb. Oceniamy także możliwości montażowe, przyjeżdżając na miejsce inwestycji. Wykonujemy efektywny montaż na dachu lub gruncie, dbając, by moduły były umieszczone od południowej strony. Oferujemy panele fotowoltaiczne od polskich producentów, co skraca czas inwestycji i pozwala uzyskać pomoc w razie wątpliwości co do prawidłowości działania instalacji. Zapraszamy do kontaktu!

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia

  FAQ – Najczęściej zadawane pytania dotyczące tego, jaki inwerter do fotowoltaiki wybrać.

  Co to jest inwerter fotowoltaiczny?

  Inwerter fotowoltaiczny to urządzenie, które przekształca napięcie stałe produkowane przez panele fotowoltaiczne na napięcie zmienne, które jest potrzebne np. do zasilania urządzeń w gospodarstwie domowym.

  Jaki typ inwertera jest najlepszy dla mojej instalacji fotowoltaicznej?

  Wybór najlepszego typu inwertera zależy od kilku czynników, takich jak moc paneli, rozmiar systemu, rodzaj instalacji i indywidualne potrzeby użytkownika. Istnieją trzy główne typy inwerterów: inwertery jednofazowe, trójfazowe i mikroinwertery. Żeby mieć pewność, że dobrze wybrałeś inwerter do swojej instalacji PV, zachęcamy do kontaktu z ekspertami z zespołu JB Energia.

  Czy inwerter fotowoltaiczny jest trwały i bezpieczny?

  Większość inwerterów fotowoltaicznych jest trwała i bezpieczna, ale ważne jest, aby wybrać urządzenie od zaufanego producenta i zainstalować je zgodnie z zaleceniami. Regularne konserwacje i sprawdzanie stanu inwertera także pomogą zapewnić jego trwałość i bezpieczeństwo.

  Czy inwerter fotowoltaiczny jest skomplikowany w instalacji i obsłudze?

  Instalacja inwertera fotowoltaicznego może wymagać specjalistycznej wiedzy i umiejętności, ale wiele urządzeń jest projektowanych tak, aby były łatwe w instalacji i obsłudze. Niektóre modele posiadają także intuicyjne aplikacje i funkcje monitorowania, które umożliwiają łatwą kontrolę i zarządzanie systemem.

  Czy można łączyć kilka inwerterów fotowoltaicznych, aby zwiększyć moc systemu?

  Tak, kilka inwerterów fotowoltaicznych można połączyć w jednym systemie, aby zwiększyć moc i wydajność. Jednak ważne jest, aby upewnić się, że inwertery są kompatybilne i zgodne z systemem oraz aby zainstalować je zgodnie z zaleceniami. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lepiej skonsultować się z profesjonalistą.


  Przeczytaj również: