Fotowoltaika Stalowa Wola

Stalowa Wola to miasto położone w województwie podkarpackim, w którym mieszka około 60 tysięcy osób. Jak w całym województwie podkarpackim, panują tu doskonałe warunki do produkcji prądu ze słońca. Szacuje się, że średni stopień nasłonecznienia w tym regionie wynosi ok. 1100 kWh/m, natomiast okolice Stalowej Woli notują wyniki jeszcze nieznacznie wyższe. Dzięki temu inwestycja w odnawialne źródło energii pozwala generować większe uzyski, a przez to znacząco skrócić zwrot z inwestycji. Jak jednak dobrać moc instalacji fotowoltaiczne, aby maksymalizowała ona korzyści w systemie net-billing?

Zobacz nasze wybrane realizacje

Fotowoltaika w Stalowej Woli – co bierze się pod uwagę przy szacowaniu mocy instalacji?

Moc instalacji fotowoltaicznej w Stalowej Woli powinna być dobierana przez doradcę energetycznego. Osoba taka, na podstawie badań literaturowych, wymogów prawnych oraz doświadczenia, wyznacza taką wielkość elektrowni PV, która pozwoli zmaksymalizować zyski inwestora. Chodzi tu więc nie tylko o ograniczenie rozrachunków z zakładem energetycznym, ale także uwzględnienie wytycznych programów dotacyjnych czy zmian rynku w przyszłości. Analiza bazuje zatem na badaniu:

  • Poziomu bieżącego zużycia prądu – przeciętnie wynosi on około 2000 kWh rocznie dla rodziny 4-osobowej, ale przy użytkowaniu pompy ciepła, klimatyzacji czy ładowarki samochodowej, może być zdecydowanie wyższy.
  • Poziomu nasłonecznienia w miejscu montażu.
  • Współczynniku wydajności fotowoltaiki – chodzi tu o sprawność działania systemu, rozumianą jako uwzględnienie strat na przewodach solarnych czy falowniku. W zależności od parametrów instalacji, jakości podzespołów i profesjonalizmu wykonania, może ona wahać się w przedziale 70-88%.
  • Współczynniku korekcji nasłonecznienia – to nic innego jak wartość, która określa położenie modułów względem słońca. Przykładowo, dla paneli fotowoltaicznych zamontowanych pod kątem 35 stopni, z odchyleniem 10 stopni od południa, wynosi on 1,13.
  • Planowanych inwestycjach w urządzenia elektryczne – zakup w najbliższej przyszłości płyty indukcyjnej, grzejników na podczerwień czy innych sprzętów wykorzystujących prąd w swoim działaniu, zmieni zużycie energii w gospodarstwie domowym, rolnym lub firmie.
  • Wytycznych programów dotacyjnych – mało osób wie, że w regulaminie programu Mój Prąd widnieje zapis, mówiący o tym, iż „mikroinstalacja fotowoltaiczna powinna być tak dobrana, aby całkowita ilość energii elektrycznej wyprodukowanej i odprowadzonej do sieci energetycznej przez mikroinstalację objętą dofinansowaniem w rocznym okresie rozliczeniowym nie przekroczyła 120% całkowitej ilości energii elektrycznej pobranej z sieci energetycznej przez Grantobiorcę (Wnioskodawcę) w tym samym okresie rozliczeniowym”. Ogranicza to dość mocno opcję przewymiarowania fotowoltaiki.
  • Dostępnej powierzchni montażowej – doradca powinien zaproponować takie urządzenia (moduły PV), które maksymalnie wykorzystają dostępną powierzchnię.

Zobacz nasze wybrane realizacje instalacji fotowoltaicznych dla firm

Instalacje fotowoltaiczne w Stalowej Woli – przykład obliczenia

Rozważmy teraz przykład obliczenia mocy instalacji dla hipotetycznej nieruchomości położonej w powiecie stalowowolskim. Będzie to fotowoltaika w Stalowej Woli, zakładana na domku jednorodzinnym na ulicy Bema. Dach wykonany jest z blachodachówki, dzięki czemu instalacja zostanie zamontowana pod kątem 45 stopni, z odchyleniem 15 stopni od południa. Roczne zużycie prądu w gospodarstwie wynosi 2600 kWh. Zastosowano falownik Growatt o sprawności ponad 98% oraz przewody i zabezpieczenia wysokiej jakości. W ten sposób podniesiono wydajność zestawu do 87%. Nie planuje się inwestycji w urządzenia elektryczne w przyszłości. Do obliczenia mocy instalacji można wykorzystać wzór:

Moc fotowoltaika (kWp) = Ez/(N*W*K)

gdzie:

Ez – energia zużyta w ciągu roku,

N – nasłonecznienie,

W – współczynnik wydajności PV,

K – współczynnik korekcji.

Ostatecznie instalacja fotowoltaiczna w Stalowej Woli o założonych parametrach i przy średnim nasłonecznieniu na poziomie 1160 kWh/m2/rocznie powinna mieć moc 2,16 kWp. Mniejsza moc początkowa jest wynikiem zastosowania wysokiej jakości sprzętu oraz doskonałego nasłonecznienia.

Instalacje fotowoltaiczne z magazynem energii w Stalowej Woli – kto powinien się nimi zainteresować?

Przedstawiona wyżej metoda szacowania wielkości fotowoltaiki sprawdza się w prostych projektach. Nie uwzględnia między innymi:

  • zacienień,
  • zysków z zastosowania paneli bifacjalnych na gruncie,
  • możliwości wykorzystania mikroinwerterów,
  • dodatkowego sprzętu do podnoszenia poziomu autokonsumpcji.

Z tego względu rzetelny doradca energetyczny, zanim podpisze umowę z klientem, przedstawi mu projekt przygotowany na zaawansowanym narzędziu inżynieryjnym. Zaprezentuje też atuty montażu instalacji fotowoltaicznych z magazynem energii w Stalowej Woli, które w najbliższej przyszłości będą decydować o zoptymalizowaniu okresu zwrotu z inwestycji.

Kto powinien zainteresować się dodatkowymi bateriami akumulacyjnymi?

  • Gospodarstwa domowe, które nie mogą zaprogramować urządzeń w celu zwiększenia poziomu autokonsumpcji.
  • Firmy, które muszą zabezpieczać swoją działalność przed awariami prądu.
  • Gospodarstwa rolne, którym zależy na obniżeniu napięcia w sieci i niwelacji ryzyka wyłączeń elektrowni PV.

Gdzie kupić instalacje fotowoltaiczne z magazynem energii w Stalowej Woli?

Niewiele firm na rynku jest w stanie zaproponować rzetelne wykonanie profesjonalnego montażu fotowoltaiki z magazynem energii. Monterzy coraz częściej oszczędzają na komponentach, nie mają w swojej ofercie magazynów energii, zajmują się wyłącznie kwestiami elektrycznymi, zgłoszenia i dofinansowania pozostawiając klientowi. W ten sposób rodzą się liczne problemy. Żeby tego uniknąć, należy dokładnie zbadać opinie o firmie, sprawdzić jej dane rejestrowe i poprosić o dokładny wykaz używanych urządzeń.

Firma JB Energia ma w swoim portfolio kilka tysięcy realizacji (zarówno na domach jednorodzinnych, jak firmach i gospodarstwach rolnych), w tym już kilkadziesiąt z magazynami energii. Panele słoneczne działają w różnych regionach południowej Polski, w tym także w Stalowej Woli i okolicach. W celu poznania szczegółów oferty zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego lub zadzwonienia na naszą infolinię.

Świadczymy kompleksowe usługi. Chcemy zapewnića najwyższą jakość obsługi, przez to też współpraca z naszymi Klientami przebiega na różnych etapach:

1) Bezpłatny audyt fotowoltaiczny - również świadczymy usługę dla mieszkańców Stalowej Woli. W czasie wstępnych oględzin, przed wykonaniem instalacji, nasz doradca przyjeżdża na wizję, gdzie wspólnie z Klientem:

  • analizuje rachunki za prąd (zużycie w kWh w ciągu roku, moc umowna, zabezpieczenia, stawka zł/kWh)
  • dobiera wielkość instalacji PV, uwzględniając realne zapotrzebowanie na energię oraz wprowadzony od niedawna nowy system rozliczeniowy
  • wstępnie ustala miejsce instalacji paneli oraz inwertera, żeby móc zapewniać bezawaryjną pracę systemu fotowoltaicznego
  • Wspólnie dokonuje wyboru paneli oraz falownika. Realizujemy montaże na wysokiej jakości komponentach. Panele fotowoltaiczne w Stalowej Woli oferowane przez firmę JB Energia pochodzą od sprawdzonych producentów. Co ciekawe, firmy w Polsce również produkują moduły PV np. ML System z Rzeszowa oraz Bruk-Bet Fotowoltaika z Tarnowa, które można znaleźć w naszej ofercie.
  • dokonuje doboru systemu montażowego. Jesteśmy firmą, która wybiera najlepsze rozwiązanie do konkretnego poszycia dachowego.
  • doradza również, jak w inny sposób obniżyć rachunki za prąd

2) Montaż instalacji fotowoltaicznej - nasi monterzy wiedzą o tym, jak:

  • wykonywać montaż mikroinstalacji tak, żeby był on trwały i bezawaryjnym a realne zyski z energii słonecznej były jeszcze większe
  • instalować inwerter tak, żeby działał bez przeszkód z wysoką wydajnością
  • montować zabezpieczenia AC i DC

Czas realizacji samego montażu zależy w dużej mierze od wielkości instalacji. Systemy fotowoltaiczne da domów zazwyczaj montuje się w ciągu 1-2 dni roboczych.

3) Wykonanie zgłoszenia do zakładu energetycznego każdej instalacji

4) Pomoc w uzyskaniu dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej (Mój Prąd oraz Czyste Powietrze),

Wykonamy dla Ciebie profesjonalny montaż paneli słonecznych w Stalowej Woli

Wyślij zapytanie




    FAQ - Sprawdź, jakie sią najczęściej zadawane pytania dotyczące fotowoltaiki w Stalowej Woli

    Jaka jest maksymalna moc instalacji fotowoltaicznych podłączanych do sieci jednofazowej?

    Fotowoltaika podłączana do sieci jednofazowej może być mniejsza lub równa 3,68 kWp. Montaż paneli fotowoltaicznych o większej mocy spowoduje, że mikroinstalacja nie zostanie podłączona do zakładu energetycznego.

    Czym jest technologia shingeld i czy warto w nią inwestować?

    Technologia shingled, to inaczej łączenie ogniw w sposób przypominający gont. Polega ona na nakładaniu na siebie wąskich pasków ogniw, tak jak gontów na dachu. Głównymi korzyściami jej stosowania jest zwiększona wydajność modułów fotowoltaicznych raz walory estetyczne. Producenci prześcigają się w patentowaniu nowych technologii produkcji modułów PV, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie, warto porównać shingled z innymi opcjami.

    Czy można zamontować fotowoltaikę w bloku?

    Na podkarpaciu można znaleźć wiele domów wielorodzinnych. Fotowoltaika w bloku może być zamontowana na balkonie (jeśli zezwala na to regulamin spółdzielni) lub na dachu (do zasilenia części wspólnych). W obu sytuacjach użytkownik może liczyć na wsparcie finansowe.

    Czy instalacje fotowoltaiczne z magazynem energii o mocy 75 kWp muszą uzyskać pozwolenie na budowę?

    Do tej pory z pozwolenia na budowę były zwolnione mikroinstalacje do 50 kWp. Obecnie limit ten zwiększono do 150 kWp. Jest to spore ułatwienie dla większych firm i zakładów przemysłowych. 

    Realizujemy montaż paneli fotowoltaicznych w tych rejonach:

    Chwalimy się realizacjami zarówno w dużych i małych miastach Małopolski.

    Realizacje na Śląsku stanowią dużą część wszystkich naszych realizacji!

    Instalacja paneli fotowoltaicznych w świętokrzyskim.

    Instalacja paneli fotowoltaicznych w województwie opolskim.

    Instalacja paneli fotowoltaicznych w województwie podkarpackim.