Jednym z ważniejszych parametrów przy wyborze instalacji fotowoltaicznej jest jej waga. To ile ważą panele fotowoltaiczne i jaką powierzchnię będą zajmować, jest bardzo istotnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniej instalacji. Ile waży panel fotowoltaiczny i od czego to zależy?

Spis treści:

Od czego zależy waga paneli fotowoltaicznych?

Waga panelu fotowoltaicznego zależy od wielu czynników, takich jak wielkość panelu, rodzaj ogniw fotowoltaicznych użytych do jego produkcji oraz sposób, w jaki panel jest zamontowany. Warto pamiętać, że poza samym panelem fotowoltaicznym, instalacja takiego panelu wymaga również użycia dodatkowego sprzętu, takiego jak ramy montażowe, uchwyty czy kable, co może wpłynąć na całkowitą wagę całej instalacji.

Coraz częściej można spotkać panele fotowoltaiczne na dachu firmy, ale także w domu czy gospodarstwie. Wiedza na temat tego, ile waży jeden panel fotowoltaiczny, jest niezbędna, jeśli planujemy inwestycję w system. Najczęściej jeden panel fotowoltaiczny waży ok. 19 kilogramów. Nie jest to jednak regułą, ponieważ waga paneli fotowoltaicznych zależy od kilku czynników. Na to ile finalnie będą ważyły panele fotowoltaiczne, ma wpływ moc, jaką chcemy uzyskać oraz wymiary, jakie posiadają.

Moc paneli fotowoltaicznych a ich waga

Moc wpływa bezpośrednio na cały rozmiar paneli, a im jest ona wyższa w pojedynczym module, tym mniej modułów będzie potrzebnych, aby uzyskać pożądany efekt. Jest to ważna kwestia w przypadku dachów o niewielkim rozmiarze, ponieważ mniejsza ilość paneli nie będzie obciążała dachu.  
W przypadku paneli fotowoltaicznych o mocy 300 Wp potrzebne jest 17 paneli, natomiast, kiedy panele mają moc 350 Wp, potrzebne jest 15 paneli. Wybranie panelu o większej mocy ogranicza liczbę potrzebnych paneli, dzięki czemu instalacja jest zdecydowanie lżejsza.

Wymiary paneli fotowoltaicznych

Oczywiste jest, że to jakie wymiary ma instalacja fotowoltaiczna, będzie bezpośrednio wpływać na jej ciężar. Mimo że wymiary paneli uległy z czasem ujednoliceniu i nie różnią się od siebie znacząco, to istotną różnicą między nimi jest liczba ogniw, z których zbudowany jest każdy panel. Średni wymiar ogniwa to 15×15 cm i są one ze sobą połączone. Dostępne na rynku panele mają 48, 60 i 72 ogniwa, jednak najczęściej wybieraną opcją są panele fotowoltaiczne o 60 ogniwach, które nie są masywne i mają najlepszy stosunek mocy do wymiarów.
Naturalnie, panele o 72 ogniwach będą większe i cięższe, jeden panel waży średnio ok. 22,5 kg. Natomiast panele o 60 ogniwach są zdecydowanie mniejsze i lżejsze, co sprawia, że łatwiej dopasowują się do wybranej powierzchni dachu, z czego jeden panel waży ok. 20 kg. W obu przypadkach panele mogą mieć tę samą moc pojedynczego modułu, natomiast instalacja z paneli o 72 ogniwach zajmuje większą powierzchnię i może być cięższa nawet o 40 kg.

Ile waży jeden panel fotowoltaiczny poszczególnej mocy?

Poniżej przedstawiamy tabelę z zestawieniem wagowym różnych modułów fotowoltaicznych.

ProducentModelMocWaga
ML SystemML-S6MF/T1-330-120330 Wp18 kg
Jinko SolarJKM410M-54HL4-V410 Wp22 kg
LongiLR4-72HPH-450M450 Wp23,5 kg
RisenRSM110-8-540 BMDG BiFacial Szkło-Szkło540 Wp33 kg
Canadian SolarHiKu CS7L-600600 Wp31,4 kg
Tab. 1: Przykładowe zestawienie wagi paneli fotowoltaicznych o różnej mocy od różnych producentów

Z tabeli powyżej, jak i z samych kart katalogowych różnych producentów modułów fotowoltaicznych wnioskować można, że:

 1. Waga pojedynczego modułu fotowoltaiczna jest zależna od wielkości tj. liczby ogniw krzemowych oraz mocy samego panelu
 2. Zastosowanej technologii – moduł fotowoltaiczny bifacjalny z zastosowaną dwustronną szybą hartowaną jest cięższy niż moduł, którego backshit chroniony jest standardową folią EVA
 3. Moduł fotowoltaiczny przez to, że jest mocniejszy, jest również większy i cięższy. Jednak do montażu określonej wielkości instalacji potrzeba ich mniejszą ilość. Może to wpłynąć na zmniejszenie sumarycznego obciążenia całej instalacji fotowoltaicznej

Ile miejsca zajmuje instalacja fotowoltaiczna?

Wiemy już, że liczba ogniw wpływa na to, ile miejsca zajmuje cała instalacja fotowoltaiczna. Mając również informacje dotyczące zapotrzebowania energetycznego domu, mocy oraz wymiarów paneli, jesteśmy w stanie obliczyć jaka powierzchnia dachu będzie nam potrzebna, aby zamontować instalację. Zakładając, że wybieramy moc generatora fotowoltaicznego na poziomie 5 kW i moduły o średnich wymiarach 102×165 cm i mocy 250 W, potrzebne nam będzie około 35 metrów kwadratowych powierzchni dachu. Aby uzyskać wynik, wyznaczający potrzebną powierzchnię dachu, wystarczy podzielić wymiary przez moc modułu i pomnożyć przez moc generatora.Ile waży instalacja fotowoltaiczna?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile waży fotowoltaika. Jest to szeroki termin, który obejmuje cały system produkcji energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych. Waga całego systemu fotowoltaicznego zależy od:

 1. Liczba paneli fotowoltaicznych
 2. Moc pojedynczego modułu fotowoltaicznego
 3. Rodzaju ogniw fotowoltaicznych użytych do ich produkcji
 4. Zastosowanego systemu montażowego
 5. Dodatkowy sprzęt potrzebny do instalacji i działania systemu np. optymalizatory mocy

W przypadku średniej wielkości instalacji o mocy kilku kilowatów całkowita waga może wynosić kilkaset kilogramów. Większej wielkości systemy fotowoltaiczny mogą sumarycznie ważyć ponad jedną tonę.

Co zrobić, jeśli waga instalacji fotowoltaicznej jest zbyt duża na nasz dach?

Zdarza się, że wymiary paneli fotowoltaicznych zajmują więcej miejsca niż wolna przestrzeń na dachu. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na instalację paneli na gruncie. To korzystne rozwiązanie przyniesie także zalety finansowe, ponieważ stawka VAT na fotowoltaikę dla użytkowników domowych uległa ujednoliceniu. W tym momencie wynosi 8% i mogą z niej skorzystać właściciele domów jednorodzinnych do 300 m².
Aby jednak uniknąć takiej sytuacji, przed podjęciem decyzji o instalacji warto zdecydować się na audyt fotowoltaiczny, dzięki któremu łatwiejsze będzie dobranie odpowiednich paneli, które będą spełniać wszystkie oczekiwania. Pomoże to wybrać odpowiednią moc paneli, biorąc pod uwagę inne czynniki takie jak zużycie prądu i możliwości montażu na dachu.

Instalacja fotowoltaiczna w ogrodzie

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie to dobre rozwiązanie, jeżeli dach nie jest w stanie utrzymać paneli, lub instalacja przewyższa jego powierzchnię. Zamontowanie instalacji w ogrodzie różni się jednak pewnymi kwestiami i ma określone wytyczne. Dużą zaletą jest fakt, że dostęp do paneli staje się ułatwiony. Mimo tego, że instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa i samoczyszcząca, zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebny jest do niej dostęp.
Dla paneli najlepsze będzie usytuowanie południowe. Takie ustawienie instalacji w ogrodzie sprawi, że moduły będą miały większą wentylację i nie będą się przegrzewać.

Jeśli zależy nam na zmniejszeniu kosztów instalacji paneli słonecznych, warto sprawdzić, czy dany region obejmują dotacje unijne. Takim dofinansowaniem objęta jest m.in. fotowoltaika w Małopolsce.
W zależności od tego czy wolimy instalację naziemną czy na dachu i jakiej mocy oczekujemy od paneli, końcowy wybór może być inny. Warto więc zapoznać się z niezbędnymi informacjami i wybrać panele fotowoltaiczne, które będą całkowicie spełniały nasze oczekiwania.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia

  Jakie są główne czynniki decydujące o wadze paneli fotowoltaicznych?

  Główne czynniki decydujące o wadze paneli fotowoltaicznych to jego moc, wielkość panelu, rodzaj ogniw fotowoltaicznych użytych do jego produkcji oraz zastosowana w nich technologia.

  Czy wszystkie panele fotowoltaiczne ważą tyle samo?

  Nie, waga paneli fotowoltaicznych może się różnić w zależności od ich wielkości, rodzaju ogniw i użytych materiałów. Niektóre panele mogą być lżejsze lub cięższe od standardowych paneli o tej samej wielkości.

  Czy moc paneli fotowoltaicznych ma wpływ na ich wagę? Jeśli tak, to jaki?

  Tak, moc paneli fotowoltaicznych ma wpływ na ich wagę. Im większa moc panelu, tym jest on cięższy, ponieważ potrzeba więcej ogniw fotowoltaicznych, aby uzyskać taką moc.

  Ile ważą panele fotowoltaiczne?

  Waga paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników, takich jak ich wielkość, rodzaj i ilość zastosowanych ogniw, a także materiałów użytych do ich produkcji. Standardowy panel fotowoltaiczny waży około 18-20 kg.

  Ile waży panel fotowoltaiczny 330 Wp?

  Panel fotowoltaiczny o mocy 330 Wp waży około 18 kg.

  Ile waży panel fotowoltaiczny 400 Wp?

  Pojedynczy moduł fotowoltaiczny o mocy np. 410 Wp waży około 22 kg.

  Ile waży panel fotowoltaiczny 450 Wp?

  Średnia waga panelu fotowoltaicznego o mocy 450 Wp wynosi około 24 kg.

  Ile waży panel fotowoltaiczny 600 Wp?

  Panel fotowoltaiczny wyprodukowany przez firmę Canadian Solar o mocy 600 Wp waży wg. karty katalogowej 32 kg.

  Czy istnieją lżejsze panele fotowoltaiczne?

  Tak, istnieją panele fotowoltaiczne o niższej wadze. Są one produkowane z wykorzystaniem lżejszych materiałów, takich jak plastik zamiast szkła. Lżejsze panele mogą być łatwiejsze w instalacji i transportowaniu, ale mogą też mieć niższą wytrzymałość i być mniej odporne na warunki atmosferyczne.


  Zobacz również inne wpisy na naszym blogu: