Jednym z ważniejszych parametrów przy wyborze instalacji fotowoltaicznej jest jej waga. To ile ważą panele fotowoltaiczne i jaką powierzchnię będą zajmować, jest bardzo istotnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniej instalacji. Ile waży panel fotowoltaiczny i od czego to zależy?

Od czego zależy waga paneli fotowoltaicznych?

Coraz częściej można spotkać panele fotowoltaiczne na dachu firmy, ale także w domu czy gospodarstwie. Wiedza na temat tego, ile waży jeden panel fotowoltaiczny, jest niezbędna, jeśli planujemy inwestycję w system.
Najczęściej jeden panel fotowoltaiczny waży ok. 19 kilogramów. Nie jest to jednak regułą, ponieważ waga paneli fotowoltaicznych zależy od kilku czynników. Na to ile finalnie będą ważyły panele, ma wpływ moc, jaką chcemy uzyskać oraz wymiary, jakie posiadają.

Moc, jaką chcemy uzyskać

Moc wpływa bezpośrednio na cały rozmiar paneli, a im jest ona wyższa w pojedynczym module, tym mniej modułów będzie potrzebnych, aby uzyskać pożądany efekt. Jest to ważna kwestia w przypadku dachów o niewielkim rozmiarze, ponieważ mniejsza ilość paneli nie będzie obciążała dachu.  
W przypadku paneli fotowoltaicznych o mocy 300 Wp potrzebne jest 17 paneli, natomiast, kiedy panele mają moc 350 Wp, potrzebne jest 15 paneli. Wybranie panelu o większej mocy ogranicza liczbę potrzebnych paneli, dzięki czemu instalacja jest zdecydowanie lżejsza.

Wymiary paneli fotowoltaicznych

Oczywiste jest, że to jakie wymiary ma instalacja fotowoltaiczna, będzie bezpośrednio wpływać na jej ciężar. Mimo że wymiary paneli uległy z czasem ujednoliceniu i nie różnią się od siebie znacząco, to istotną różnicą między nimi jest liczba ogniw, z których zbudowany jest każdy panel. Średni wymiar ogniwa to 15×15 cm i są one ze sobą połączone. Dostępne na rynku panele mają 48, 60 i 72 ogniwa, jednak najczęściej wybieraną opcją są panele fotowoltaiczne o 60 ogniwach, które nie są masywne i mają najlepszy stosunek mocy do wymiarów.
Naturalnie, panele o 72 ogniwach będą większe i cięższe, jeden panel waży średnio ok. 22,5 kg. Natomiast panele o 60 ogniwach są zdecydowanie mniejsze i lżejsze, co sprawia, że łatwiej dopasowują się do wybranej powierzchni dachu, z czego jeden panel waży ok. 20 kg. W obu przypadkach panele mogą mieć tę samą moc pojedynczego modułu, natomiast instalacja z paneli o 72 ogniwach zajmuje większą powierzchnię i może być cięższa nawet o 40 kg.

Ile miejsca zajmuje instalacja fotowoltaiczna?

Wiemy już, że liczba ogniw wpływa na to, ile miejsca zajmuje cała instalacja fotowoltaiczna. Mając również informacje dotyczące zapotrzebowania energetycznego domu, mocy oraz wymiarów paneli, jesteśmy w stanie obliczyć jaka powierzchnia dachu będzie nam potrzebna, aby zamontować instalację. Zakładając, że wybieramy moc generatora fotowoltaicznego na poziomie 5 kW i moduły o średnich wymiarach 102×165 cm i mocy 250 W, potrzebne nam będzie około 35 metrów kwadratowych powierzchni dachu. Aby uzyskać wynik, wyznaczający potrzebną powierzchnię dachu, wystarczy podzielić wymiary przez moc modułu i pomnożyć przez moc generatora.

Co zrobić, jeśli waga instalacji fotowoltaicznej jest zbyt duża na nasz dach?

Zdarza się, że wymiary paneli fotowoltaicznych zajmują więcej miejsca niż wolna przestrzeń na dachu. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na instalację paneli na gruncie. To korzystne rozwiązanie przyniesie także zalety finansowe, ponieważ stawka VAT na fotowoltaikę dla użytkowników domowych uległa ujednoliceniu. W tym momencie wynosi 8% i mogą z niej skorzystać właściciele domów jednorodzinnych do 300 m².
Aby jednak uniknąć takiej sytuacji, przed podjęciem decyzji o instalacji warto zdecydować się na audyt fotowoltaiczny, dzięki któremu łatwiejsze będzie dobranie odpowiednich paneli, które będą spełniać wszystkie oczekiwania. Pomoże to wybrać odpowiednią moc paneli, biorąc pod uwagę inne czynniki takie jak zużycie prądu i możliwości montażu na dachu.


Sprawdź ofertę instalacji fotowoltaicznych firmy JB Energia


Instalacja fotowoltaiczna w ogrodzie

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie to dobre rozwiązanie, jeżeli dach nie jest w stanie utrzymać paneli, lub instalacja przewyższa jego powierzchnię. Zamontowanie instalacji w ogrodzie różni się jednak pewnymi kwestiami i ma określone wytyczne. Dużą zaletą jest fakt, że dostęp do paneli staje się ułatwiony. Mimo tego, że instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa i samoczyszcząca, zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebny jest do niej dostęp.
Dla paneli najlepsze będzie usytuowanie południowe. Takie ustawienie instalacji w ogrodzie sprawi, że moduły będą miały większą wentylację i nie będą się przegrzewać.

Jeśli zależy nam na zmniejszeniu kosztów instalacji paneli słonecznych, warto sprawdzić, czy dany region obejmują dotacje unijne. Takim dofinansowaniem objęta jest m.in. fotowoltaika w Małopolsce.
W zależności od tego czy wolimy instalację naziemną czy na dachu i jakiej mocy oczekujemy od paneli, końcowy wybór może być inny. Warto więc zapoznać się z niezbędnymi informacjami i wybrać panele fotowoltaiczne, które będą całkowicie spełniały nasze oczekiwania.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia