Jednym z ważniejszych parametrów przy wyborze instalacji fotowoltaicznej jest jej waga. To ile ważą panele fotowoltaiczne i jaką powierzchnię będą zajmować, jest bardzo istotnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniej instalacji. Ile waży panel fotowoltaiczny i od czego to zależy?
Spis treści:
- Od czego zależy waga paneli fotowoltaicznych?
- Moc paneli fotowoltaicznych a ich waga
- Wymiary paneli fotowoltaicznych
- Ile waży jeden panel fotowoltaiczny poszczególnej mocy?
- Ile miejsca zajmuje instalacja fotowoltaiczna?
- Ile waży instalacja fotowoltaiczna?
- Co zrobić, jeśli waga instalacji fotowoltaicznej jest zbyt duża na nasz dach?
Od czego zależy waga paneli fotowoltaicznych?
Waga panelu fotowoltaicznego zależy od wielu czynników, takich jak wielkość panelu, rodzaj ogniw fotowoltaicznych użytych do jego produkcji oraz sposób, w jaki panel jest zamontowany. Warto pamiętać, że poza samym panelem fotowoltaicznym, instalacja takiego panelu wymaga również użycia dodatkowego sprzętu, takiego jak ramy montażowe, uchwyty czy kable, co może wpłynąć na całkowitą wagę całej instalacji.
Coraz częściej można spotkać panele fotowoltaiczne na dachu firmy, ale także w domu czy gospodarstwie. Wiedza na temat tego, ile waży jeden panel fotowoltaiczny, jest niezbędna, jeśli planujemy inwestycję w system. Najczęściej jeden panel fotowoltaiczny waży ok. 19 kilogramów. Nie jest to jednak regułą, ponieważ waga paneli fotowoltaicznych zależy od kilku czynników. Na to ile finalnie będą ważyły panele fotowoltaiczne, ma wpływ moc, jaką chcemy uzyskać oraz wymiary, jakie posiadają.
Moc paneli fotowoltaicznych a ich waga
Moc wpływa bezpośrednio na cały rozmiar paneli, a im jest ona wyższa w pojedynczym module, tym mniej modułów będzie potrzebnych, aby uzyskać pożądany efekt. Jest to ważna kwestia w przypadku dachów o niewielkim rozmiarze, ponieważ mniejsza ilość paneli nie będzie obciążała dachu.
W przypadku paneli fotowoltaicznych o mocy 300 Wp potrzebne jest 17 paneli, natomiast, kiedy panele mają moc 350 Wp, potrzebne jest 15 paneli. Wybranie panelu o większej mocy ogranicza liczbę potrzebnych paneli, dzięki czemu instalacja jest zdecydowanie lżejsza.
Wymiary paneli fotowoltaicznych
Oczywiste jest, że to jakie wymiary ma instalacja fotowoltaiczna, będzie bezpośrednio wpływać na jej ciężar. Mimo że wymiary paneli uległy z czasem ujednoliceniu i nie różnią się od siebie znacząco, to istotną różnicą między nimi jest liczba ogniw, z których zbudowany jest każdy panel. Średni wymiar ogniwa to 15×15 cm i są one ze sobą połączone. Dostępne na rynku panele mają 48, 60 i 72 ogniwa, jednak najczęściej wybieraną opcją są panele fotowoltaiczne o 60 ogniwach, które nie są masywne i mają najlepszy stosunek mocy do wymiarów.
Naturalnie, panele o 72 ogniwach będą większe i cięższe, jeden panel waży średnio ok. 22,5 kg. Natomiast panele o 60 ogniwach są zdecydowanie mniejsze i lżejsze, co sprawia, że łatwiej dopasowują się do wybranej powierzchni dachu, z czego jeden panel waży ok. 20 kg. W obu przypadkach panele mogą mieć tę samą moc pojedynczego modułu, natomiast instalacja z paneli o 72 ogniwach zajmuje większą powierzchnię i może być cięższa nawet o 40 kg.
Ile waży jeden panel fotowoltaiczny poszczególnej mocy?
Poniżej przedstawiamy tabelę z zestawieniem wagowym różnych modułów fotowoltaicznych.
Producent | Model | Moc | Waga |
ML System | ML-S6MF/T1-330-120 | 330 Wp | 18 kg |
Jinko Solar | JKM410M-54HL4-V | 410 Wp | 22 kg |
Longi | LR4-72HPH-450M | 450 Wp | 23,5 kg |
Risen | RSM110-8-540 BMDG BiFacial Szkło-Szkło | 540 Wp | 33 kg |
Canadian Solar | HiKu CS7L-600 | 600 Wp | 31,4 kg |
Z tabeli powyżej, jak i z samych kart katalogowych różnych producentów modułów fotowoltaicznych wnioskować można, że:
- Waga pojedynczego modułu fotowoltaiczna jest zależna od wielkości tj. liczby ogniw krzemowych oraz mocy samego panelu
- Zastosowanej technologii – moduł fotowoltaiczny bifacjalny z zastosowaną dwustronną szybą hartowaną jest cięższy niż moduł, którego backshit chroniony jest standardową folią EVA
- Moduł fotowoltaiczny przez to, że jest mocniejszy, jest również większy i cięższy. Jednak do montażu określonej wielkości instalacji potrzeba ich mniejszą ilość. Może to wpłynąć na zmniejszenie sumarycznego obciążenia całej instalacji fotowoltaicznej
Ile miejsca zajmuje instalacja fotowoltaiczna?
Wiemy już, że liczba ogniw wpływa na to, ile miejsca zajmuje cała instalacja fotowoltaiczna. Mając również informacje dotyczące zapotrzebowania energetycznego domu, mocy oraz wymiarów paneli, jesteśmy w stanie obliczyć jaka powierzchnia dachu będzie nam potrzebna, aby zamontować instalację. Zakładając, że wybieramy moc generatora fotowoltaicznego na poziomie 5 kW i moduły o średnich wymiarach 102×165 cm i mocy 250 W, potrzebne nam będzie około 35 metrów kwadratowych powierzchni dachu. Aby uzyskać wynik, wyznaczający potrzebną powierzchnię dachu, wystarczy podzielić wymiary przez moc modułu i pomnożyć przez moc generatora.
Realizujemy instalacje:
Ile waży instalacja fotowoltaiczna?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile waży fotowoltaika. Jest to szeroki termin, który obejmuje cały system produkcji energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych. Waga całego systemu fotowoltaicznego zależy od:
- Liczba paneli fotowoltaicznych
- Moc pojedynczego modułu fotowoltaicznego
- Rodzaju ogniw fotowoltaicznych użytych do ich produkcji
- Zastosowanego systemu montażowego
- Dodatkowy sprzęt potrzebny do instalacji i działania systemu np. optymalizatory mocy
W przypadku średniej wielkości instalacji o mocy kilku kilowatów całkowita waga może wynosić kilkaset kilogramów. Większej wielkości systemy fotowoltaiczny mogą sumarycznie ważyć ponad jedną tonę.
Co zrobić, jeśli waga instalacji fotowoltaicznej jest zbyt duża na nasz dach?
Zdarza się, że wymiary paneli fotowoltaicznych zajmują więcej miejsca niż wolna przestrzeń na dachu. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na instalację paneli na gruncie. To korzystne rozwiązanie przyniesie także zalety finansowe, ponieważ stawka VAT na fotowoltaikę dla użytkowników domowych uległa ujednoliceniu. W tym momencie wynosi 8% i mogą z niej skorzystać właściciele domów jednorodzinnych do 300 m².
Aby jednak uniknąć takiej sytuacji, przed podjęciem decyzji o instalacji warto zdecydować się na audyt fotowoltaiczny, dzięki któremu łatwiejsze będzie dobranie odpowiednich paneli, które będą spełniać wszystkie oczekiwania. Pomoże to wybrać odpowiednią moc paneli, biorąc pod uwagę inne czynniki takie jak zużycie prądu i możliwości montażu na dachu.
Instalacja fotowoltaiczna w ogrodzie
Instalacja fotowoltaiczna na gruncie to dobre rozwiązanie, jeżeli dach nie jest w stanie utrzymać paneli, lub instalacja przewyższa jego powierzchnię. Zamontowanie instalacji w ogrodzie różni się jednak pewnymi kwestiami i ma określone wytyczne. Dużą zaletą jest fakt, że dostęp do paneli staje się ułatwiony. Mimo tego, że instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa i samoczyszcząca, zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebny jest do niej dostęp.
Dla paneli najlepsze będzie usytuowanie południowe. Takie ustawienie instalacji w ogrodzie sprawi, że moduły będą miały większą wentylację i nie będą się przegrzewać.
Jeśli zależy nam na zmniejszeniu kosztów instalacji paneli słonecznych, warto sprawdzić, czy dany region obejmują dotacje unijne. Takim dofinansowaniem objęta jest m.in. fotowoltaika w Małopolsce.
W zależności od tego czy wolimy instalację naziemną czy na dachu i jakiej mocy oczekujemy od paneli, końcowy wybór może być inny. Warto więc zapoznać się z niezbędnymi informacjami i wybrać panele fotowoltaiczne, które będą całkowicie spełniały nasze oczekiwania.
Główne czynniki decydujące o wadze paneli fotowoltaicznych to jego moc, wielkość panelu, rodzaj ogniw fotowoltaicznych użytych do jego produkcji oraz zastosowana w nich technologia.
Nie, waga paneli fotowoltaicznych może się różnić w zależności od ich wielkości, rodzaju ogniw i użytych materiałów. Niektóre panele mogą być lżejsze lub cięższe od standardowych paneli o tej samej wielkości.
Tak, moc paneli fotowoltaicznych ma wpływ na ich wagę. Im większa moc panelu, tym jest on cięższy, ponieważ potrzeba więcej ogniw fotowoltaicznych, aby uzyskać taką moc.
Waga paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników, takich jak ich wielkość, rodzaj i ilość zastosowanych ogniw, a także materiałów użytych do ich produkcji. Standardowy panel fotowoltaiczny waży około 18-20 kg.
Panel fotowoltaiczny o mocy 330 Wp waży około 18 kg.
Pojedynczy moduł fotowoltaiczny o mocy np. 410 Wp waży około 22 kg.
Średnia waga panelu fotowoltaicznego o mocy 450 Wp wynosi około 24 kg.
Panel fotowoltaiczny wyprodukowany przez firmę Canadian Solar o mocy 600 Wp waży wg. karty katalogowej 32 kg.
Tak, istnieją panele fotowoltaiczne o niższej wadze. Są one produkowane z wykorzystaniem lżejszych materiałów, takich jak plastik zamiast szkła. Lżejsze panele mogą być łatwiejsze w instalacji i transportowaniu, ale mogą też mieć niższą wytrzymałość i być mniej odporne na warunki atmosferyczne.
Zobacz również inne wpisy na naszym blogu:
- 25 lat gwarancji, a co dalej (o żywotności paneli)Instalacje fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne nie tylko ze względu na spadające ceny modułów słonecznych, ale także na wysoką żywotność paneli fotowoltaicznych. Wielu producentów oferuje […] Ile ważą panele fotowoltaiczne?
- 5 mitów na temat pomp ciepła – wyjaśniamyWybór odpowiedniego systemu ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji podczas budowy lub remontu domu. Najlepiej podjąć ją już na etapie projektu, aby nie ponosić dodatkowych […] Ile ważą panele fotowoltaiczne?
- Bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznychWielu inwestorów obawia się, że zabezpieczania fotowoltaiki przed pożarem są niewystarczające, a instalacja fotowoltaiczna wpływa na zwiększone ryzyko pożaru. W praktyce okazuje się jednak, że […] Ile ważą panele fotowoltaiczne?
- Co to jest kWp?W kontekście fotowoltaiki często operujemy językiem technicznym umożliwiającym precyzyjne określanie cech parametrów instalacji oraz jej komponentów. Dla klientów bez względu na to, czy należą do […] Ile ważą panele fotowoltaiczne?
- Co zrobić z nadmiarem energii wytworzonym przez fotowoltaikę?Fotowoltaika to sprawdzony sposób na pozyskiwanie energii. Nie każdy jednak wie, co zrobić z nadmiarem energii wytworzonym przez panele fotowoltaiczne. Energię, którą uzyskujemy z paneli fotowoltaicznych, możemy […] Ile ważą panele fotowoltaiczne?
- Czy fotowoltaika ogrzeje dom?Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularne i wykorzystywane do zasilania urządzeń. Wiele osób zastanawia się także, czy fotowoltaika ogrzeje dom. Bo chociaż tradycyjne ogrzewanie elektryczne […] Ile ważą panele fotowoltaiczne?
- Panele fotowoltaiczne bifacial – Co to jest? - 10 maja 2023
- Jak produkuje się panele fotowoltaiczne? - 16 kwietnia 2023
- Pompy ciepła – 6 rzeczy, które musisz wiedzieć - 11 kwietnia 2023