Fotowoltaika i jej opłacalność to jedno z głównych zagadnień rozważanych przez osoby decydujące się na instalację PV. Wiele osób zastanawia się, czy panele słoneczne podnoszą wartość nieruchomości – szczególnie jeśli nie wyklucza się sprzedaży domu w najbliższych latach. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę, analizując zysk z fotowoltaiki.

Spis treści:

Systemy fotowoltaiczne zwiększają wartość nieruchomości?

Nie da się ukryć, że fotowoltaika jest długofalową inwestycją, lecz ostatecznie zwykle opłacalną. Opinie na temat PV są różne, średnio fotowoltaika zwraca się już po 5-7 latach, a przez kolejnych kilkanaście generuje zyski. Tym samym zwiększa wartość danej nieruchomości. Warto dodać, że w przeciwieństwie np. do zakupu nowego auta, instalacja PV wraz z wiekiem nie traci znacznie na wartości. Dobrej jakości moduły fotowoltaicznie potrafią pracować bezawaryjnie i bezobsługowo nawet przez 25 lat. Jak jednak oszacować wartość domu z fotowoltaiką?Co powoduje, że fotowoltaika zwiększa wartość nieruchomości?

1. Pełne zaspokajanie zapotrzebowania energetycznego budynku

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej w dużej mierze zależy od dopasowania mocy instalacji do zapotrzebowania budynku na energię. Idealnie, gdyby panele pokrywały ją w 100% lub z delikatną nadwyżką, która będzie zmagazynowana w sieci i możliwa do wykorzystana w ciągu roku. Istotne, by przed zakupem i montażem instalacji PV wykonać kalkulację zapotrzebowania nieruchomości na energię. Sprawdź jakie zalety ma fotowoltaika dla domu oraz w jaki sposób profesjonalne firmy obliczają zapotrzebowanie danego budynku na moc instalacji i liczbę modułów.

2. Wiek instalacji PV

Oczywiście im nowsze panele słoneczne, tym bardziej podnoszą wartość nieruchomości. Warto jednak od początku zainwestować w dobrej jakości panele od sprawdzonego producenta i profesjonalny montaż instalacji – oba czynniki są szansą na zwiększenie żywotności modułów i ich bezawaryjnej pracy przez ponad 20 lat (a przy tym bez znacznego spadku mocy).

3. Jakość wykonania instalacji

Nie bez znaczenia jest także jakość wykonania instalacji PV. Dobrze, by montaż paneli fotowoltaicznych został przeprowadzony przez doświadczonych fachowców, mających wiedzę i doświadczenie w zakresie prawidłowego i skutecznego montażu modułów. Ponadto, w czasie sprzedaży nieruchomości, będziesz mógł posłużyć się dokumentacją dotyczącą samych paneli, jak i ich montażu wraz ze wszystkimi kosztami. W przypadku samodzielnego wykonania instalacji lub powierzenia jej tzw. złotej rączce nie zawsze będzie to możliwe i nie zawsze będziesz dysponował gwarancją po montażu, która również ma wpływ na zwiększenie wartości nieruchomości. Co więcej, nieprawidłowa instalacja może być przyczyną kosztownych usterek paneli.

4. Potencjalny zysk

Jednak jak oszacować wartość domu z instalacją fotowoltaiczną? Można posiłkować się danymi opublikowanymi przez Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej w Stanach Zjednoczonych (gdzie rynek paneli słonecznych jest na poziomie zaawansowanym). Z przeprowadzonych wyliczeń dotyczących wpływu PV na wycenę nieruchomości wynika, że wartość budynku z instalacją PV jest wyższa o 3,74% niż cena budynku bez takiej instalacji (położonego w tej samej lokalizacji i o podobnych parametrach).

Co wpływa na opłacalność fotowoltaiki?

Warto wziąć pod uwagę również czynniki wpływające na samą opłacalność fotowoltaiki w danym budynku. Zalicza się do nich:

 • Umiejscowienie instalacji i jej prawidłowy montaż – należy wziąć pod uwagę, czy instalacja będzie na dachu, czy w gruncie, pod jakim kątem nachylenia i na jaką stronę świata (najbardziej opłacalnym kierunkiem montażu paneli jest południe, następnie zachód lub wschód).
 • Koszt paneli i całej instalacji – całkowita cena zależna jest od wielu czynników, m.in. liczby i rodzajów modułów oraz kosztów montażu, transportu i zakupu elementów do instalacji PV.
 • Sprawność i moc paneli – optymalny dobór paneli jest szansą na zwiększenie ich wydajności. Zadbaj jednak, by panele fotowoltaiczne pochodziły od sprawdzonego producenta. Oprócz nich niezwykle istotny jest falownik (inwerter), będący centrum działania całej instalacji.
 • Zużycie energii – im więcej wyprodukowanej energii zużywasz, tym bardziej fotowoltaika się opłaca.
 • Dofinansowanie do fotowoltaiki – możesz skorzystać z programów i ulg (np. Czyste Powietrze lub ulga termomodernizacyjna) oferujących dopłaty do odnawialnych źródeł energii, które przyspieszą czas zwrotu z inwestycji.

Dalszy rozwój fotowoltaiki

Fotowoltaika w zdecydowanej większości przypadków się opłaca, a tym samym panele słoneczne podnoszą wartość nieruchomości. Szczególnie jeśli instalacja jest solidnie i profesjonalnie zamontowana, oparta na sprawdzonej jakości panelach oraz w pełni pokrywa zapotrzebowanie budynku na energię. Oprócz zysków materialnych fotowoltaika przyczynia się również do redukcji zanieczyszczeń do środowiska i jest przyszłościowym źródłem pozyskiwania energii.

Ponadto, w wielu krajach istnieją ulgi podatkowe i inne formy wsparcia finansowego dla osób, które instalują panele fotowoltaiczne, co może dodatkowo zwiększyć ich atrakcyjność dla nabywców. Z drugiej strony, należy pamiętać, że instalacja paneli fotowoltaicznych może wiązać się z pewnymi kosztami, takimi jak koszt zakupu i instalacji paneli, co należy wziąć pod uwagę przy ocenie ich wpływu na wartość nieruchomości.

Sprawdź ofertę JB Energia – przygotujemy rzetelny audyt fotowoltaiczny, dobierzemy najlepsze rozwiązanie oraz gwarantujemy profesjonalny montaż wraz z opieką serwisową.

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami JB Energia

  Lista najczęściej zadawanych pytań (FAQ) dotyczących wpływu fotowoltaiki na wartość nieruchomości:

  Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

  Tak, zainstalowanie paneli fotowoltaicznych może podnieść wartość nieruchomości, ponieważ mogą one zmniejszyć rachunki za energię elektryczną i stanowić atrakcyjną cechę dla potencjalnych nabywców.

  W jaki sposób fotowoltaika wpływa na wartość nieruchomości?

  Instalacja paneli słonecznych może podnieść wartość nieruchomości poprzez zwiększenie jej atrakcyjności dla potencjalnych nabywców, a także poprzez obniżenie kosztów eksploatacji nieruchomości w przyszłości. Ponadto, fotowoltaika może być postrzegana jako inwestycja, która zwraca się w dłuższej perspektywie czasowej.

  Ile może wzrosnąć wartość nieruchomości po zainstalowaniu paneli słonecznych?

  Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wzrost wartości nieruchomości po instalacji paneli słonecznych zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja nieruchomości, jej wielkość i stan techniczny, a także od obecnej sytuacji rynkowej. Zazwyczaj jednak można zaobserwować wzrost wartości nieruchomości o kilka procent po zainstalowaniu paneli słonecznych.

  Czy instalacja paneli słonecznych jest opłacalna dla właścicieli nieruchomości?

  Instalacja paneli słonecznych może być opłacalna dla właścicieli nieruchomości, jeśli przeanalizują oni swoje potrzeby i odpowiednio dobiorą wielkość instalacji fotowoltaicznej


  Zobacz inne wpisy na naszym blogu:

  Maciej Spałek